Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Od dziś tańszy roaming w UE. Operatorzy liczą na więcej połączeń zagranicznych [wideo]

Od dziś tańszy roaming w UE. Operatorzy liczą na więcej połączeń zagranicznych [wideo]

LuiN 1 Lipca 2013 08:22

5 0

Od dziś niższe ceny za połączenia telefoniczne na terenie państw UE. Mniej zapłacimy także za wysyłanie SMS-ów oraz pobieranie danych. Operatorzy liczą, że dzięki temu Polacy będą częściej korzystać z telefonów poza granicami kraju, co ma rekompensować niższe ceny tych połączeń. Coraz częściej jednak europejscy politycy mówią o zniesieniu roamingu w obrębie Unii Europejskiej.

Od dziś na mocy unijnego rozporządzenia ws. roamingu, uchwalonego w czerwcu 2012 r. za minutę połączenia wychodzącego będziemy płacić nie więcej niż 1,22 zł z VAT. Wysłanie SMS-a z zagranicy nie powinno kosztować więcej niż 41 groszy z VAT, a odebranie połączenia - 36 groszy za minutę. Potanieje również transfer danych - górny limit stawki to 2,30 zł z VAT za 1 MB. Przesyłanie danych w roamingu w porównaniu do 2007 roku będzie nawet o 91 proc. tańsze.

Maciej Witucki, prezes TP SA podkreśla, że na razie przychody z roamingu nie stanowią dużej części ogólnych przychodów spółki, ale mimo to Orange będzie chciał wykorzystać obniżki i nakłonić Polaków do częstszego korzystania z telefonów poza Polską.

Na pewno jest to ważne, bo przy okazji ofert roamingowych zachęcamy klientów do uruchamiania telefonów zagranicą i korzystania z nich w tańszych ofertach, więc myślę, że mniej więcej zrównoważy się spadek taryf roamingowych a ewentualny wzrost konsumpcji - mówi prezes TP SA Agencji Informacyjnej Newseria.

Maciej Witucki podkreśla, że zniesienie stawek roamingowych byłoby kolejnym ciosem w rentowność koncernów telekomunikacyjnych.




Można by dyskutować o zniesieniu stawki roamingowej, ale gdyby wcześniej nie było dyskusji o bardzo dużej konkurencji na rynkach krajowych, obniżeniu stawek MTR między operatorami, obniżeniu dla klientów indywidualnych, bo teraz dorzucenie jeszcze niższych stawek roamingowych, zwłaszcza dla dużych, zachodnioeuropejskich telekomów, które mają duże przychody z tego tytułu, mogłoby spowodować jeszcze większe niż dzisiaj tarapaty - podkreśla Witucki.

Prezes TP SA podkreśla, że firmy telekomunikacyjne muszą zbierać środki na bardzo duże inwestycje w infrastrukturę. Dlatego działania, które zmniejszają ich przychody są niekorzystne.

Zniesienie roamingu w obrębie UE to na razie tylko propozycja, zdaniem Macieja Wituckiego dyktowana raczej przedwyborczym kalendarzem.

 

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: maciej witucki | roaming

w sumie: 36
  • 1

    19. ~...  2013-07-01 11:00:15  host: 77-254-175-199.adsl.inetia.pl

    @13 Jakbyś nie zauważył mowa jest nie o przedsiębiorstwach (firma to nazwa przedsiębiorstwa, a nie ono samo - proponuję trzymać się poprawnego słownictwa skoro jesteś taki wielki znawca zarządzania), a postawę tych, którzy nią zarządzają. Jeżeli ktoś - ktokowiek - reprezentuje postawę "zysk kosztem klienta i pracowników", to zatrzymał się intelektualnie w rozwoju w polskich latach 90'tych, kiedy to takich "menadżerków" nazywano "pampersowymi". Z doświadczenia mogę powiedzieć, że: albo zmieniali podejście, albo kończyli w rynsztoku. Paradoksalnie żadna duża korporacja nie może sobie pozwolić na psucie swojego wizerunku takimi miernotami - a że dziś nadal takie przypadki sie zdarzją, cóż... g* zawsze wypłynie. Że o czymś takim jak moralność nawet nie wspomne, bo dla tych zer to był Mount Everest.

  • 2

    20. ~Hose  2013-07-01 11:15:08  host: 80.50.142.34

    Witucki ciągle płacze że nie da się już tak pięknie doić klienta, tylko niech wytłumaczy jaką zasadność (prócz oczywistych wpływów do kasy operatora) mają opłaty roamingowe? Nie ma granic nie ma roamingu, od dawna tak powinno być.

  • 2

    21. ~  2013-07-01 11:15:29  host: 77-255-108-229.adsl.inetia.pl

    Mówi pan że jak się obniży ceny to klienci więcej będą dzwonić i to zrekompensuje obniżkę . Zgadzam się w tym stwierdzeniem. Czekamy więc na tanie połączenia zagraniczne i to nie tylko do unii. Świat nie kończy się na unii. No chyba że znowu musicie dostać dyrektywę bo sami od siebie nic nie dacie.

  • 0

    22.  2013-07-01 11:30:48

    Oby znieśli chociaż opłatę z połączenia odebrane. Ewentualnie góra symboliczny 1 eurocent z minutę takiego połączenia.

  • 0

    23. ~  2013-07-01 11:34:47  host: ip-84-39-174-132.free.aero2.net.pl

    A jak główny udziałowiec Play - Tollerton Investments Limited? Dalej ma siedzibę na Cyprze?

  • 0

    24. ~zgred  2013-07-01 11:57:19  host: 2-185-78-94.net.stream.pl

    do @13 ojej czemuś biedny boś głupi czemuś głupi boś biedny. To że firmy działaja dla zysku to oczywita oczywistość ale maksymalizacja zysku (bo oto tu chodzi) za wszelką cene zawsze się źle kończy dla Wituckiego nie bo dla niego każdy miesiąc to twoje 4 lata pracy - ale orange polska na zdrowie to nie wyjdzie. Witucki zrobi wszystko, żeby wziąść jeszcze pare pensji + odprawa i ......... tyle to ty do emerytury nie zarobisz. Patrz na Tajwan, który zaorał Japoński przemysł elektroniczny o chinach nie wspomne bo jak wiekszość nie znająca realiów napiszesz, że tam komunizm.

  • 0

    25. ~KrP  2013-07-01 12:02:29  host: user-46-113-115-6.play-internet.pl

    Dla klientów firmowych po włączeniu opcji obniżającej ceny roamingowe o 70% w Play koszty nie są już takie duże. http://www.play.pl/resources/pdf/2013/Regulamin-Usluga-Roaming-1 4-dni_16042013.pdf

  • 0

    26.  2013-07-01 12:27:58

    Kij już z tymi połączeniami głosowymi w roamingu. Niechby sobie zostały nawet na tym poziomie co dziś, tylko z przyzwoitym taktowaniem, bez opłat za odbieranie. Do tego przyzwoite opłaty za sms/mms. Bo o ile cena połączeń jest jeszcze zrozumiała, to taki szczegół jak sms nie powinien kosztować więcej jak 20 groszy - przynajmniej w obrębie UE.

  • 0

    27.  2013-07-01 12:59:28

    słoneczny (25), akurat taktownie jest przyzwoite. Nawet 30/1 w przypadku połączeń wykonywanych, to nie jest źle. Nie w wspominając już o w pełni sekundowym, przy odbieraniu połączenia.

  • 1

    28. ~  2013-07-01 13:08:42  host: user-46-112-146-187.play-internet.pl

    Po likwidacji roamingu w przyszłym roku pan Witucki popełni sepuku na znak protestu.

  • -2

    29.  2013-07-01 15:17:55

    Większość z nas wyjeżdża za granicę w celach urlpowych - parafrazując "Alternatywy 4": WYŁĄCZYĆ TELEFON, NATYCHMIAST WYŁĄCZYĆ. A małym firmom polecam Play - 70% obniżki w roamingu i da się przeżyć.

  • -1

    30. ~żarliwy eurosocjalista  2013-07-01 17:06:01  host: ip-94-42-22-113.multimo.pl

    Wiwat gospodarka centralnie sterowana!

  • 1

    32.  2013-07-01 19:56:05

    Grunt to umieć zawrzeć w komentarzach na wortalu telekomunikacyjnym elementy ideologiczne. Komunizm, darmowe usługi od państwa - no cuda na kiju. A po prostu pan prezes wyświadcza takimi wypowiedziami niedźwiedzią przysługę swojemu działowi marketingu. Jeżeli rynek jest tak trudny, a zyski topniejące, to zawsze grupa Orange może zmienić branżę na uprawę i handel cytrusami. Takimi wypowiedziami pan prezes ani nie głaszcze za uszkiem udziałowców, którzy prędzej powinni zawinąć się po niej z tej łajby, ani tym bardziej klientów. Klientów którzy siłą rzeczy chcą płacić jak najmniej. Jeżeli operator nie ma pomysłu jak przekonać ich by płacili więcej (choćby łącząc usługi w pakiety) to wyłącznie problem tegoż operatora.

  • 0

    33.  2013-07-01 22:45:44

    W Irlandzkim Metrorze iuz jest roaming dzwonisz w całej UE jak w irlandii

  • 0

    34. ~  2013-07-02 00:47:41  host: gaja.tpnet.pl

    Niby "od dziś tańszy roaming w UE". Ale dzisiaj do UE weszła Chorwacja, a w sprawie stawek roamingowych w Chorwacji wciąż martwa cisza, nikt nawet się na ten temat nie zająknie! A przypominam, że minuta rozmowy w roamingu z Chorwacji do Polski kosztuje ok. 5 zł, a minuta rozmowy przychodzącej - 4 zł! Może redakcja Telepolis zainteresowałby się tym tematem?

  • 0

    35. ~  2013-07-02 09:32:36  host: public-gprs514608.centertel.pl

    Chorwacja też się załapała.

  • 0

    36. ~zb  2013-07-02 11:02:59  host: 109241003085.pila.vectranet.pl

    Trochę dziwne, że "Orange będzie chciał wykorzystać obniżki i nakłonić Polaków do częstszego korzystania z telefonów poza Polską". Korzystając z roamingu SMS wysłany z Francji do Polski kosztuje 41 groszy, natomiast z Polski (jestem w sieci Orange) SMS do Francji kosztuje mnie 60 groszy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 0

    37. ~  2013-07-02 20:04:20  host: gaja.tpnet.pl

    @35: Co rozumiesz przez słowa "Chorwacja też się załapała"? Czy znalazłeś jakikolwiek dokument potwierdzający, że faktycznie od 1 lipca w Chorwacji obowiązują unijne stawki na roaming? Na stronach polskich operatorów całkowita cisza, żadnych informacji na ten temat!

  • 0

    38. ~silesius1  2013-07-02 23:00:43  host: 89-72-237-46.dynamic.chello.pl

    Ceny (z VAT):GPRS 30.93 PLN/MB (rozl. co 50 kB); MMS 2,30PLN, pol. alarmowe 112 bezpl.Wiecej na www.orange.pl, +48501550000 (pol.bezpl.). Takiego dostałem wczoraj SMS-a od Orange w rejonie Trinca w Czeskiej Republice.Jakieś jaja!

  • 0

    39. ~toyota  2014-01-24 01:35:36  host: 37.30.38.81.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    *** *** oszuscie wydupcjaj do fracji

Dodaj swoją opinię