Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Od 6. lipca przenośność numerów w 24 godziny!

Od 6. lipca przenośność numerów w 24 godziny!

WitekT 18 Czerwca 2009 14:59

0 0

6. lipca w życie wchodzi rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które narzuca termin 24 godzin na przeniesienie numeru między sieciami komórkowymi oraz 7 dni między sieciami stacjonarnymi. Dodatkowo, w związku ze zmianami w Prawie Telekomunikacyjnym, przenośność będzie bezpłatna.

Od 6. lipca procedura zmiany operatora z zachowaniem numeru będzie prostsza. Wystarczy jedna wizyta u nowego operatora i jego upoważnienie do wypowiedzenia umowy dotychczasowemu dostawcy oraz dopełnienia wszystkich innych procedur. Upoważnienie nie będzie jednak obowiązkowe, klient będzie mógł sam wypowiedzieć umowę.

Dodatkowo, dochodzi uprawnienie abonenta i użytkownika prepaid do zachowania numeru przy zmianie dostawcy usług, niezależnie od tego, czy nowy dostawca działa w sieci innego, czy tego samego operatora. Takie rozwiązanie jest nowością. W chwili obecnej z uprawnienia korzystać można wyłącznie w sytuacji, gdy numer przenoszony jest do dostawcy działającego w sieci innego operatora.

Numer będzie mógł być nieaktywny tylko przez maksymalnie 3 godziny, między północą a 3 w nocy w dniu przeniesienia.

Wniosek o przeniesienie numeru, w zależności od sposobu jego dostarczenia do nowego dostawcy usług, podlegał będzie rozpatrzeniu odpowiednio w terminie:
6 godzin roboczych lub 3 dni roboczych (dla abonentów sieci ruchomych),
1 dnia roboczego (przejściowo 7 dni roboczych) lub 14 dni roboczych (dla abonentów sieci stacjonarnych).

Dłuższy termin na przeniesienie numeru, zarezerwowany jest wyłącznie dla abonentów, którzy nie złożyli wniosku osobiście w jednostce nowego dostawcy przeznaczonej do obsługi klientów, a w inny sposób (np. listownie, za pośrednictwem formularza czy poczty elektronicznej).




Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku abonenta i podpisaniu umowy z nowym dostawcą, na wyraźne jego żądanie wskazane we wniosku, nowy dostawca usług jest obowiązany przenieść numer najpóźniej w terminie 1 dnia roboczego (w sieciach ruchomych) lub 7 dni roboczych (w sieciach stacjonarnych) od dnia zawarcia umowy.

Ponadto, zgodnie z ostatnią nowelą Prawa Telekomunikacyjnego, w związku z przenoszeniem numeru możliwe jest natychmiastowe rozwiązanie umowy z dotychczasowym dostawcą usług, pod następującymi warunkami:
zapłaty przez abonenta dotychczasowemu dostawcy usług opłaty abonamentowej za okres wypowiedzenia nie większej jednak niż jednomiesięczna opłata abonamentowa,
zwrotu przez abonenta ulgi mu przyznanej, proporcjonalnie jednak zmniejszonej do czasu pozostającego do zakończenia trwania umowy.

Krótka instrukcja dla tych, którzy zachcą przenieść numer począwszy od 6. lipca.

1. Wniosek o przeniesienie numeru składamy do nowego dostawcy usług (czyli tego, do którego zamierzamy przenieść numer).
2. Nowy dostawca usług, po udzieleniu mu pełnomocnictwa, dokona za nas wszelkich czynności niezbędnych do przeniesienia numeru, w tym między innymi zakończy stosunek umowny ze starym dostawcą usług.
3. Wniosek złożony osobiście w jednostce dostawcy dedykowanej do obsługi klientów, musi zostać rozpatrzony w terminie 6 godzin roboczych (sieci ruchome) oraz 1 dnia roboczego (sieci stacjonarne). Należy jednak w tym miejscu podkreślić, iż na dzień wejścia z życie zmian rozporządzenia, na podstawie przepisu przejściowego, do chwili uruchomienia przez Prezesa UKE systemu centralnej bazy numerów, wspierającego usługę przenośności numerów oraz w terminie dwóch miesięcy od dnia jego uruchomienia, termin rozpatrzenia wniosku w przypadku abonentów sieci stacjonarnych wynosi 7 dni.
4. Pozytywne rozpatrzenie wniosku abonenta i podpisanie umowy z nowym dostawcą obliguje go do przeniesienia numeru najpóźniej w terminie 1 dnia roboczego (sieci ruchome) lub 7 dni roboczych (sieci stacjonarne) od dnia zawarcia umowy, chyba, że wskażemy późniejszy termin.
5. Przeniesienie numeru jest bezpłatne.

Zobacz: Rozporządzenie ministra z 17 czerwca 2009r. (plik .pdf; 49 kB).

Źródło tekstu: MI, wł     

Dodaj do:
w sumie: 322
  • 0

    303. ~TojToj  2009-06-24 02:14:11  host: 94.254.217.1

    Przygotowania w toku. Wpadliśmy dzisiaj całą paczką do Ery i 4 numerki TT zarejestrowane. Następny wypad 6-go, wiadomo gdzie.

  • 0

    304. ~rudaska  2009-06-24 03:06:38  host: byu162.internetdsl.tpnet.pl

    mam numer w playu na abonament czy moge go przeniesc do plusa?

  • 0

    305. ~Gormar  2009-06-24 08:23:26  host: 217.96.62.235

    @304. ruduska jak już raz zdecydowałaś się na PLAY to teraz ci nie pozwolą odejść. To coś jak ruska mafia ;). A poza tym to kto zastanawia się o trzeciej w nocy nad przejściem do innej sieci? Pracuj tam skrupulatnie lub imprezuj ;).

  • 0

    306. ~  2009-06-24 08:24:08  host: ddq207.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Młody sam zadecydował, że przenosi się z S+ do PF. I co tu zrobić skoro sam utrzymuje komórkę?

  • 0

    307. ~soko  2009-06-24 09:29:21  host: aavh12.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @301 w sumie to rzeczywiście teraz warto przenieść się do orange na kartę, ceny minuty takie same jak wszędzie, a jeszcze do tego dochodzą minuty non stop...

  • 0

    308. ~Blondi18  2009-06-24 11:44:18  host: 80.51.63.97

    Ja chciałem się przenieść z Play do Plusa, ale zadzwoniłem na CallCenter Play i mi powiedzieli, że nawet nie muszę przenosić numeru, bo wystarczy, że ustawie w telefonie zawsze wybór sieci Polkomtel i już jestem na stałe w Plusie:)

  • 0

    309. ~hihi  2009-06-24 12:30:39  host: ip-94-42-39-52.multimo.gtsenergis.pl

    308, to przeciez za********e! jestes przeniesiona w 3 sekundy, rewolucja na rynku, hihi.

  • 0

    310.  2009-06-24 13:15:22

    308: nieźle to sobie wykombinowali w tym Playu. W sumie to mówią prawdę:) cha, cha

  • 0

    311. ~mirekb  2009-06-24 13:57:52  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    nowa numeracja dla play:883(1,2,4-7,9,0).brzydka ;-)podobnie w ptc mają.zaczne moze po4 cyfrze numeru rozpoznawac??w sumie to dzwonie tylko z play do wszystkich wiec nie natne sie na nr z mnp,reszta niech płaci jeszcze ponad 70gr/min

  • 0

    312. ~  2009-06-25 09:09:40  host: public778.cdma.centertel.pl

    witek prosimy o aktualizacje newsa z prefiksami :) w kontekście postu 311

  • 0

    313.  2009-06-25 10:23:19

    Do kogo należy nr można bezpłatnie sprawdzić w Orange pod bezpłatnym *555 i zawsze to robię jak dzwonię do kogoś nieznajomego. Średnio co 20 nr trafiam przeniesiony. W necie stron do sprawdzania nr jest wiele i można sobie posprawdzać porządkując kontakty.

  • 0

    314. ~Stefan z poczty  2009-06-25 11:02:17  host: dsd182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no to kur... 6 lipiec niedługo i przeniose se stacjonarny do neti, samych swoich do 36 i 7, pleja do popa, a mobilginga do heja. skuńczy się zabawa w wydzwonianie do mnie na kilka sekund z pytaniem CZY 3 MACIORY NADAL Są NA SPRZEDAż ?

  • 0

    315.  2009-06-25 15:39:28

    i tak nic z tego nie będzie bo błędni BAUCerze się nie wyrobią i będzie moźna to zrobić w grudniu

  • 0

    316. ~Mariolka  2009-06-26 12:55:44  host: dso148.neoplus.adsl.tpnet.pl

    czy Era i Plus mają wspólne maszty ? Pytam, bo brat musi zdokumentować teren koło gminy, a ludzie mowią, że Erai Plus na jednym maszcie postawili nadajniki... Stanowi to problem w GP tego terenu.

  • 0

    317. ~Gormar  2009-06-26 23:54:04  host: 217.96.62.235

    Z tego co się orientuje podobne praktyki są coraz częstsze. I nie dotyczy to tylko Ery i Plusa, ale faktycznie każdego operatora z W3.

  • 0

    318. ~wojtek  2009-06-27 18:40:08  host: 193.201.36.5

    do paprocha--hahahaha...dorby kasztan z ciebie jak za kazdym razem dzwonisz na info orange i dowiadujesz sie w jakiej sieci jest numer,jaja jak berety....baw sie dobrze.!!!!

  • 0

    319. ~  2009-06-28 21:37:40  host: s182pc36.mmj.pl

    ja miałem w orange abo 55zł.skończyła mi sie umowa i przeniosłem nr. do fresha,ale troszke to trwało ze strony orangutana no zapłaciłem 61zł. wiecej do faktury dobrze że plaj zwraca przez 3-msc. po 20 zł.i do tego po 40 min. do wszystkich no i darmowe sms-y do wszystkich po każdym doładowaniu.rok aktywny nr. jest git,teraz rejestruje nr.popa w orange i też go przenosze do wiadomo kogo ale już są problemy mam drugie podejscie przez 8 lat orange mnie oszukiwało i koniec z tym.pozdro

  • 0

    320. ~daniel  2009-07-01 16:25:07  host: 83-238-53-2.ip.netia.com.pl

    jesli mam umowe z plusa jeszcze rok a po 6 lipca przeniose nr to kare zaplace??

  • 0

    321. ~dom  2009-07-02 17:22:44  host: 87-205-243-201.adsl.inetia.pl

    jesli chce przeniesc nr z ery na karte do orange na karte i mam na konce sporo kasy, to mi to przepadnie jak juz przeniose nr czy zostanie kasa na koncie, tyle ze juz w orange?, wie ktos jak to jest z tym?

  • 0

    322. ~Gormar  2009-07-02 19:21:18  host: 217.96.62.235

    @321. Kasa przepada. U nas nie ma przepisów zmuszających operatora do wypłacenia pozostałych środków ;(. Stąd też możliwe są promocje typu podwójne doładowanie.

Dodaj swoją opinię