Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Obywatele UE niezadowoleni ze stawek roamingowych

Obywatele UE niezadowoleni ze stawek roamingowych

sirmark 8 Listopada 2006 12:47

0 0

Więcej niż połowa obywateli Wspólnoty rzadziej korzysta z telefonu komórkowego podczas wyjazdów zagranicznych niż przebywając w ojczyźnie. Wszystko dlatego, że ceny połączeń roamingowych są 5 - 6 razy droższe niż lokalne. Z tego powodu 15 proc. mieszkańców Unii Europejskiej w ogóle nie używa komórki podczas zagranicznych podróży, a 21 proc. korzysta tylko z wiadomości SMS, które są najtańszą formą komunikacji w roamingu.

Ośrodek badawczy Eurobarometr opublikował wyniki badań na temat postrzegania stawek roamingowych przez europejskich abonentów sieci GSM. Badanie przeprowadzono we wszystkich państwach członkowskich na próbie 24,5 tys. respondentów. Prawie połowa badanych odwiedziła w ciągu ostatniego roku jakiś kraj należący do UE. Wielu z nich ogranicza w tym czasie korzystanie z własnych komórek. Ponad 80 proc. z tych, którzy rzadziej dzwonią, deklarują, że to wynik zbyt wysokich cen połączeń. Prawie 60 proc. dzwoniłoby częściej, gdyby stawki były niższe. Niezadowolenie jest tak duże, że 70 proc. ankietowanych uważa, iż Komisja Europejska powinna interweniować na rzecz obniżenia stawek.
- Zbyt wysokie opłaty stanowią barierę ograniczającą korzystanie z telefonów komórkowych podczas pobytu za granicą- podziela pogląd użytkowników Viviane Reading, komisarz europejska do spraw społeczeństwa informacyjnego i mediów. Komisja dyskutuje z operatorami GSM na ten temat od początku tego roku. W efekcie jej nacisków operatorzy zaczęli stopniowo obniżać stawki. W odpowiedzi na raport Eurobarometru organizacja GSM Associations podała, że według badań AT Kearney średnia stawka roamingowa w Europie spadła w tym roku o 22 proc. i wynosi 65 eurocentów.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~mirekb  2006-11-08 13:25:46  host: apn-99-41.gprspla.plusgsm.pl

  mialo to byc zmianione jak dobrze pamiatam 2lata temu..i nic..lobby opów jest za silne ale łaski bez,zawsze jak jade biore abo by odbierac eski z polski bo nikt nie dzwoni do mnie wole za euro z budki dryndnac..po2 startery zagraniczne daja i tak tansze stawki do Polski niz z poczatku przypuszczalem takze 2 fon obowiazkowo biore i roaming mam w d...

 • 0

  2. ~  2006-11-08 15:19:05  host: ekj118.internetdsl.tpnet.pl

  Nic dziwnego...

 • 0

  3. ~  2006-11-08 15:21:27  host: ekj118.internetdsl.tpnet.pl

  Ciekaw jestem czy Polska (według tych badań) też należy do UE. Bo ja jakoś nie zuważyłem spadku cen w roamingu.

 • 0

  4.  2006-11-08 19:53:04

  ***3. ceny w roamingu to nawet wzrosły, najgorsze jest to złodziejstwo w sieciach partnerskich, mam nadzieję, że Komisja Europejska dobierze się operatorom do tyłka !!!

 • 0

  5. ~jarekt  2006-11-09 08:59:43  host: edc235.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Gdzie tam reading do naszej strezynskiej. Miala dobry poczatek a wyszlo jak zawsze. NIby granice znikaja a stawki roaminbgu (ale tez rozmow za granice) sa absurdalne. O tym ze czesto najdrozej jest z Orange do Orange w roamingu (drozej niz Orange >T-mobil) nawet nie pisze...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-31-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet