Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Obnażamy słabości nowych taryf indywidualnych Ery

Obnażamy słabości nowych taryf indywidualnych Ery

sirmark 28 Stycznia 2005 19:46

0 0

Wprowadzenie przez sieć Era nowych taryf wywołało dość spore poruszenie wśród użytkowników. Pierwsze wrażenia po oficjalnych informacjach były dość dobre. Dziś zostały opublikowane szczegółowe regulaminy i cenniki promocyjne. Niestety, tak jak się można było spodziewać, pojawiło się kilka niemiłych "niespodzianek". Dla osób, którym nie chce się czytać dokładnie dokumentów, postaraliśmy się zebrać je w jednym miejscu.

Pakiety darmowych połączeń: Komfort w weekendy, Komfort wieczorami: jeżeli łączny czas połączeń w danym Cyklu rozliczeniowym w danym pakiecie przekroczy 2000 minut dla jednej karty SIM, opłaty za kolejne minuty będą naliczane zgodnie z taryfą.
Co prawda 2000 minut (tj. 33 godziny i 20 minut) to dla niektórych całkiem sporo (dla innych za mało) , jednak nijak nie można nazwać ich darmowymi. W prosty sposób wyliczyć można, że minuta kosztuje minimum 3 gr.

Pakiety minutowe: Komfort 120 i Komfort 80: niewykorzystane darmowe minuty i SMS-y z bieżącego Cyklu rozliczeniowego są przenoszone do wykorzystania w następnym Cyklu rozliczeniowym przed darmowymi minutami i SMS-ami przypadającymi na ten cykl. Minuty mogą być przeniesione maksymalnie na jeden następny cykl.
Patrząc na ofertę konkurencji można było spodziewać się jednak dłuższego okresu przechodzenia minut. Jest to jednak i tak postęp w stosunku do wcześniejszych taryf Ery.

Pakietowa transmisja danych – WAP i Internet (APN: erawap lub erainternet) – dane naliczane są za każde rozpoczęte 500 kB, oddzielnie za dane wysłane i odebrane na poziomie protokołu internetowego (IP); 1 kB = 1024 B. Po zakończeniu połączenia lub o godz. 24.00 dane są zaokrąglane w górę, do pełnej jednostki taryfikacyjnej – 500 kB. Cena za 500 kB - 0,72 zł z VAT (0,59 zł netto).
Opłata za pakiety tej wielkości jest szczególnie odczuwalna przy połączeniach z WAP, gdzie praktycznie jedno połączenie kosztować będzie 1,42 zł brutto. Biorąc pod uwagę, że ilość przesłanych danych podczas takiej sesji jest raczej mała i z powodzeniem mieści się w 500 kB, oferta ta jest wyjątkowo droga i nieekonomiczna dla użytkownika. Strach pomyśleć o rachunku, kiedy parokrotnie sesja zostanie zerwana z przyczyn niezależnych od abonenta (np. słaby zasięg sieci, itp.).

Pakiety WAP i Internet: niewykorzystane w danym Cyklu rozliczeniowym dane można wykorzystać w następnym Cyklu rozliczeniowym po uprzednim wykorzystaniu danych z Pakietu z bieżącego Cyklu rozliczeniowego.
Spora niekonsekwencja ze strony Ery, bo jeśli w pakietach minut mogą być wykorzystane najpierw zaległe minuty, to podobnie powinno być z pakietami danych.

Połączenie z konsultantem – Biuro Obsługi Abonenta – 602 900 - 1,00 zł z VAT za połączenie (0,82 zł netto za połączenie), Połączenie z Działem Obsługi Płatności Abonenckich – 0,48 zł z VAT (0,39 zł netto).
Teraz i Era zastosowała wymyślony przez Plus GSM sposób na dodatkowy zarobek. Ciekawe jak rozwiązane zostanie prawo do bezpłatnego składania reklamacji przez telefon, co zapewnia Prawo Telekomunikacyjne. Kolejna reklamacja?

Opłata za zawieszenie połączeń wychodzących z tytułu przekroczonego terminu płatności - 36,60 zł z VAT (wcześniej 12,20 zł brutto), Opłata za zawieszenie usług telekomunikacyjnych z tytułu przekroczonego terminu płatności - 61,00 zł z VAT ( wcześniej 36,60 zł brutto), Pisemna informacja o zaległych należnościach 6,10 zł z VAT (wcześniej 3,66 zł brutto).
W nowych taryfach zdecydowanie opłaca się być solidnym płatnikiem.




Rachunek szczegółowy (po uprzednim zamówieniu w BOA).
Rachunek co prawda bezpłatny, jednak aby go zamówić trzeba zadzwonić BOA. Rachunek rozszerzony jest już za to płatny...

Połączenia konferencyjne (niedostępne w taryfach Era Komfort i Era Komfort 80).
Jest to zapewne zabezpieczenie przed efektywnym wykorzystywaniem darmowych wieczorów i weekendów.

Zmiana na taryfę o niższym abonamencie - 61,00 zł z VAT (50,00 zł netto).
U innych operatorów jest to znacznie tańsze.

Brak możliwości wykupienia dodatkowych numerów do transmisji danych i faksów w ofercie indywidualnej. Pracownicy BOA, choć jeszcze uczący się nowej ofert zapewniają, że jeżeli ktoś zakupił taki numer i zmigrował do nowych taryf, to nie zostanie mu on odebrany.

Mało przyjazny użytkownikom regulamin promocyjnego przejścia na nowe taryfy, m.in.:
- zmiana taryfy zlecona w najbliższych dniach może trwać nawet 8 tygodni,
- anulowanie wszystkich uzyskanych przywilejów z wyjątkiem tych z Era Premia,
- dodatkowy okres 6 miesięcy umowy.
Szczegółowe informacje w regulaminie

Jak widać nowa oferta Ery została zaprezentowana na konferencji w ciekawy sposób, wiele niedogodności zostało pominiętych, a w końcowym cenniku napisanych małym drukiem. Nowe taryfy to duży dym z małego ognia, a nie zapowiadana rewolucja...

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 101
  • 0

    82. ~WitekT  2005-02-02 21:37:00  host: pollux.ds.pg.gda.pl

    Dodam jeszcze jedno - my na pewno nie będziemy szarym portalem i tubą propagadnową któregoś z operatorów. Nas się nie da zagłaskać i nie będziemy pokorni. Nie będziemy tacy, jak reszta portali - na pewno będziemy się wyróżniać. Jeżeli ktoś chce na ten temat porozmawiać, to zapraszam na forum - tu nie za bardzo są warunki pod wiadomościami...

  • 0

    83. ~xlord  2005-02-02 23:10:00  host: gprs5.idea.pl

    Oczywiscie jest wiele "przeciwow", ale co by nie mowic/pisac, to jednak w erze klientow w BOA traktuje sie z powaga i szcunkiem w przeciwienstwie do idei (o plusie nie moge nic powiedziec, bo nigdy nie bylem abonentem tej sieci). Faktem jest tez, ze konsultanci w BOA ery sa troche niedoinformowani lub po prostu maja prikaz zgrywac czasem tzw. glupa. Prawda jest jednak taka, ze nikt nikogo do uzytkowania tej czy innej sieci nie zmusza i kazdy moze wybrac cos dla siebie. mamy trzech operatorow abonamentowych i pieciu przedplaceniowych (fakt ze dwoch to fikcja), wiec jest z czego wybierac, a jesli i to komus za malo to moze zawsze sobie olac komorkowcow i bazowac na stacjonarnych. A dla kilku duzych miast jest jeszcze szansa na skorzystanie ze sferii, czyli hybrydy stacjonarnej i przenosnej telefonii. Jestem abonentem rownoczesnie ery (od 5 lat) i idei (od poczatku jej istnienia i porownujac oferty obydwu sieci stwierdzam, ze sa praktycznie identyczne. Smieszy mnie rozdraznienie komentujacych wysokie ceny sluchawek w sieci jakiejkolwiek. Troche po swiecie podrozuje i informuje, ze w tzw. EU juz dawno operatorzy odeszli od subsydiowania telefonow i za male pieniadze (minimum 80 euro) mozna kupic jedynie to co i u nas kosztuje kilkadziesiat zlotych. No coz gadzeciarzy u nas nie brakuje.
    Na koniec dodam, ze zglosilem chec zmiany taryfy w erze na 2xkomfort 80 i na razie czekam 3 dzien i pozostaje z nadzieja, ze nie bede musial czekac te 8 tygodni tylko lada dzien wlacza mi nowa taryfe i aktywacje idei bede mogl wyrzucic do kosza i skonczyc z przelaczaniem sie pomiedzy kartami.
    Pozdrawiam wszystkich zadowolonych, bo niezadowolonym i tak nic i nikt nie dogodzi ;)

  • 0

    84. ~era_abonent  2005-02-03 16:46:00  host: bwy154.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wielka burza w szklance wody!!! Nowe rzekomo rewolucyjne taryfy ERY pozwoliły jej tylko dogonic konkurencję. A miało byc tak pieknie u byłego leadera telefonii komórkowej. Chyba czas sie rozstać...

  • 0

    85. ~aaa  2005-02-03 17:20:00  host: alnet.city.net.pl

    Ja też chcę uciekać z Ery- to co mi proponują po trzech latach umowy, to żenada...Czy ktoś wie, czy można przejśc z umowy na pre-paid, zachowując numer telefonu?

  • 0

    86. ~era mnie rozpiera  2005-02-03 20:13:00  host: tatanka-gw16.veranet.pl

    szkoda, że nie ma na stronie ery formum. mogliby się dowiedzieć co o nich użytkownicy myślą.

  • 0

    87. ~tom  2005-02-04 14:53:00  host: chello081018223015.chello.pl

    tak mi się wydaje ,że ERA powoli widzi co się dzieje na rynku.

    W zeszłym tygodniu złożyłem wypowiedzenie umowy o świadeczenie usług telekomunikacyjnych i dziś ERA złożyła następującą propozycję:
    - wymiana telefonu za 50% ceny promocyjnej tj. N6230 za 349 zł brutto lub S65 za 299 zł
    - taryfa JEDYNA ( zamiast obecnej MOJA 80) z sekundowym naliczaniem
    - dodatkowo za to ,że się zgodzę na taką propozycję 60 min EXTRA do wykorzystania przez 2 m-ce (aneks i tel. przyślą do domu)
    - na przełomie KWIECIEŃ/MAJ bezpłatna możliwość zmiany taryfy na NOWE tj. KOMFORT lub CLASSIC na warunkach lepszych niż obowiązują dla nowych abonentów

    Hmmm powiem szczerze ,że tak po cichu miałem nadzieję ,że pomyślą i coś wymyślili a byłem u nich już ponad 6 lat więc widocznie im zależy a rachunki moje oscylowały średnio w okolicach 350 zł

    ERA górą i tak niech zostanie !!!

  • 0

    88. ~vito31  2005-02-04 15:48:00  host: bxe175.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Z racji, że dla operatora nowy klient jest lepszy od starego (czyt. bardziej go kusi na swoje usługi) w przyszłym miesiącu po wygaśnięciu umowy chce kupic nowy telefon z abonamentem w promocji. Potrzebuję tylko dzwonić, wysyłać SMSy i MMSy (standard). I co sie okazuje. Po przeanalizowaniu nowych ofert Plusa, Idei i Ery to Era jest najbardziej atrakcyjna. Sms i minuta rozmowy kosztuje relatywnie mniej niż u konkurencji a i wybór telefonów za 1zł i tych droższych jest o wiele większy. To jest moje zdanie. A do własnej opinii ma każdy prawo. Mam nadzieję, że za jakiś czas przyjdzie pora na krytykę nowych ulepszeń w Idei i w Plusie. Bo zawsze jest tak, że operator chce przyciągnąć jak najwięcej klientów aby jak najlepiej zarobić i dlatego te nowe "rewolucje". A klient chce mieć jak najtaniej i zawsze jest tak do końca nigdy niezadowolony. Taka uroda naszego rynku telekomunikacyjnego. No chyba, że znajdzie się czwarty gracz...

  • 0

    89. ~SPRZEDAWCA ERY  2005-02-05 12:59:00  host: pe3.czestochowa.cvx.ppp.tpnet.pl

    DO MARGEO:
    nie tracisz punktów w era premia(nawet telepolis podawało informacje o zmianach taryf)jeśli podpisujesz aneks do umowy to dostajesz telefon i za 48zł 70minut. jesli podpisałeś już aneks(przedłużyłeś umowe) to tracisz zniżkę na abo i 93% lub 99% do jednego numeru ale dodatkowe minuty zostają.
    wiez za 50 zł możesz mieć od 80 do 100minut na połączenia do wszystkich. jak masz jakies pytania to chetnie odpowiem
    z niektórymi zażaleniami sie zgadzam. aha BOK jest bezpł do końca marca.

  • 0

    90. ~sprzedawca ery  2005-02-05 13:05:00  host: pe3.czestochowa.cvx.ppp.tpnet.pl

    DO TOM:MASZ RACJE, dla stałych klientów era przygotowała bardzo atrakcyjne oferty i nkikt im tego nie zarzuci

  • 0

    91. ~ksad  2005-02-05 15:03:00  host: dial-3718.zgora.dialog.net.pl

    Najbardziej denerwują mnie sformułowania typu: "Czas się rozstać" z tym lub innym operatorem. Przecież skacząc od do traci się najwięcej. Osobiście jestem w Erze od kilku lat bez przerwy. Obecnie mam nieograniczony pakiet minut do wszystkich sieci za 16 gr brutto. W Plusie jestem od trzech lat i dorobiłem się pakietów kilkusetminutowych za 6,10 zł każdy. Naturalnie, chociaż jestem "indywidualny", moje faktury wynosiły miesięcznie ok. 600 zł. Ale warto było, bo teraz - za wierność - dzwonię naprawdę tanio. Oczywiście w międzyczasie wymieniałem tak w Plusie, jak i w Erze telefony za 1,22. To tyle - wierność popłaca.

  • 0

    92. ~stz  2005-02-05 16:58:00  host: dsa136.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Kasad: masz rację. Wszystkie sieci mają porównywalną ofertę. Grosz w tą lub w tamtą stronę to żadna różnica (tylko psychologiczna). Ja jestem w Plusie od 7 lat i mimo, że mam starą taryfę, to kosztem rozmowy za minutę nie ustępuję tym nowym taryfom. Mam 3 godziny za 85,40 brutto, co wychodzi 47 groszy za minutę. Pod koniec kwietnia kończy mi się umowa i znów będę walczył o lepsze warunki. Co do oferty Ery, to obiektywnie stwierdzam, że jest dobra. Głównie nastawiona jest na klientów, którzy dużo rozmawiają. Ci, którzy mówią mniej niech kupują sobie prepaida, tym bardziej, że ceny rozmów na abonament i na kartę się wyrównały. Jeszcze dwa lata temu minuta na kartę kosztowała drugie tyle co w abonamencie. Wiadomo, że sieci komórkowe są nastawione na zysk i nic nikomu za darmo nie dadzą.

  • 0

    93. ~Ksad  2005-02-05 18:17:00  host: dial-2034.zgora.dialog.net.pl

    Do stz: tak, taryfy Ery rzeczywiście są dobre. I obiektywnie biorąc, najtańsze na rynku. 70 gr ma teraz Era za minutę, Jedna Idea - 75 gr, Nowy Plus - 73 gr brutto.

  • 0

    94. ~psia  2005-02-05 21:01:00  host: 213.199.218.2

    wiadomo karta jest lepsza...

  • 0

    95. ~Erazmus  2005-02-06 07:33:00  host: w3cache.dialog.net.pl

    A ja wlasnie uciekam z Ery . Kupilem Popa na Okraglo i mam minute za 64 gr do wszystkich sieci a do Ideii za 30 gr (pakiety GADANE) , mmsy do Ideii za 29 groszy , dobry program lojalnosciowy ktorego nie ma w zadnym prepaidzie. Telefon kupilem na allegro nowiutka Nokie 6100 za 430 zl i teraz tylko pozostaje tanio dzwonic i mmsowac :) Fuck Era !

  • 0

    96. ~mageo  2005-02-06 12:07:00  host: c125-179.icpnet.pl

    DO SPRZEDAWCY ERY: BOA bezplatne do konca marca?takze dla starych taryf?mam medium 40..Jesli nie traci sie punktow z Era Premia-faktycznie,w regulaminie jest info,to rozumiem, ze upust 93% w ramach tego programu takze pozostaje? Dzwonilem do BOA w sprawie anaksu znajomego i powiedziano mi, ze na chwile obecnapojedynczy pakiet komfort za 60zl moga wziac tylko nowi abo-przedluzajac aneks trzeba wziac minimum 2*60zl - jak jest ostatecznie?chyba za duze zamieszanie w tych taryfach,skoro kazdy w BOA mowi cos innego?

  • 0

    97. ~eroouszusći  2005-02-06 15:34:00  host: gigant.artvox.pl

    Te taryfy to totalny kanał, a o warunkach dla stałych abonentów juz w ogóle nie warto wspominac, taryfy sa beznadziejne!!! Mam Ere 5 lat!!! Nic to dla nich nie znaczy, po za tym moje miesięczne rachunki oscylują w granicach 300 zł miesiecznie. Umowa kończy mi się w maju, postaram się u nich zapłacić za zawieszenie usług (TRUDNO!!!) i kupuje telefon w plusie lub idei....tylko numeru mi zal, bo fajny mam i wszechznany zainteresowanym

  • 0

    98. ~zoska  2005-02-08 20:23:00  host: c120-129.icpnet.pl

    ludzie...ale narzekacie - kupcie sobie prepaida,albo w ogole zrezygnujcie z komorki - tam-tamy sa gratis ;o)

  • 0

    99. ~Tomek  2005-02-08 20:30:55  host: cz.com.pl

    Witam wszyskich! Sadze, ze moja opinia bedzie najbardziej obiektywna poniewaz posiadam telefony we wszystkich sieciach. KAZDY OPERATOR MUSI NA PROMOCJI ZAROBIC!!! To raz. Podsumuje wszystkie sieci po jednym zdaniu: 1. Plus - niejasne taryfy i czlowiek nigdy nie wie za co i ile placi + naprawde kiepska obsluga klienta. 2. Era - troche lepiej niz Plus ale tutaj: plagiat (nawiazanie do taryfy Jedna Idea - Era Jedyna) oraz oszukiwanie klienta (limit 2000='darmowe') 3. Idea najtansza i najbardziej przejrzysta + b.dobra obsluga klienta. Wybor jednak zalezy od WAS. Bierzcie co jest dla WAS najtansze.

  • 0

    100. ~radeczko  2005-02-09 12:55:00  host: bqm172.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ciekawe czy coś zrobią z tym, ale lepiej zeby nie toneła bo bedzie mniejsza konkurencja.

  • 0

    101. ~mrude  2005-02-13 17:22:00  host: cbd86.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ktoś chyba ma mało świeże informacje - biuro obsługi Abonenta jest bezpłatne. Po zatym nawet rachunek szczegółowy można włączyć bezpłatnie, wystarczy znać własny PUK.

Dodaj swoją opinię