Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości o2.pl wygrało z TP

o2.pl wygrało z TP

WitekT 11 Lipca 2006 12:09

0 0

10. lipca prezes UKE nałożył na Telekomunikację Polską obowiązki regulacyjne niezbędne do zapewnienia abonentom TP dostępu do portali i innych usług internetowych oferowanych przez konkurencyjnych przedsiębiorców.

TP została zobowiązana do równego traktowania wszystkich przedsiębiorców, przez zapewnienie takich samych warunków przesyłu pakietów protokołu internetowego dla ruchu pomiędzy abonentami TP a przedsiębiorcami świadczącymi usługi portalu internetowego, poczty elektronicznej, komunikatora internetowego, przesyłania sygnałów głosowych lub wideo w sieci Internet z wykorzystaniem łączy operatorów trzecich, od których TP nabywa usługę dostępu do Internetu, oraz komunikacji z użytkownikami tych przedsiębiorców.

Ponadto prezes UKE nakazał TP udostępnianie informacji, które umożliwią kontrolę poszczególnych konfiguracji urządzeń realizujących przesył pakietów protokołu internetowego (czas transmisji pakietów, wielkość obsługiwanych pakietów, kolejność transmisji, straty pakietów pomiędzy abonentami TP, a usługami realizowanymi przez innych przedsiębiorców poprzez łącza operatorów trzecich).

Postępowanie w tej sprawie było prowadzone przez UKE z inicjatywy o2.pl. Spółka wskazała, że od 2004 roku TP blokuje i spowalnia ruch internetowy pomiędzy abonentami TP a urządzeniami o2.pl. Oznaczało to, że obsługiwany przez o2.pl portal otwierany przez abonentów TP działał znacznie wolniej od innych konkurencyjnych stron internetowych, a tym samym korzystanie z usług oferowanych przez o2.pl na rzecz abonentów TP było bardzo utrudnione lub niemożliwe.
W maju 2004 roku o2.pl złożyła do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o zabezpieczenie dowodu z oględzin zapisu konfiguracji urządzeń sterujących ruchem TP. Opinia biegłego sądowego potwierdziła, że TP dzieliła ruch internetowy na trzy kategorie przedsiębiorców, spośród których dwie podlegały znacznemu lub umiarkowanemu ograniczaniu szybkości transmisji.

Ponadto TP domaga się od polskich portali internetowych opłat znacznie wyższych niż od zagranicznych przedsiębiorców oferujących podobne usługi. W ten sposób spółka o2.pl została zmuszona do korzystania z łączy wskazanych przez TP i ponosi niczym nieuzasadnione, olbrzymie koszty, w istocie wymuszone przez TP.

Prezes UKE uznał więc za niezbędne nałożenie obowiązków regulacyjnych w sytuacji, gdy:
działania TP wyraźnie wskazują, że w porównywalnych okolicznościach TP różnicuje warunki działalności przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zależności od tego, do jakiej grupy zostaną oni zaklasyfikowani według uznaniowych kryteriów ustalanych arbitralnie przez TP,
działania TP wymierzone są w określoną grupę przedsiębiorców mających siedzibę na terytorium Polski, którzy korzystają z usługi tranzytu ruchu internetowego, kierowanego do abonentów TP za pośrednictwem tańszych łączy dostępowych trzeciego operatora, najczęściej zagranicznego. Degradacja ruchu nie dotyczy przedsiębiorców zagranicznych ani tych przedsiębiorców polskich, którzy korzystają z bezpośredniego połączenia z siecią TP lub połączenia za pośrednictwem operatora wskazanego przez TP,
abonenci TP nie mają świadomości, iż problemy z wejściem i poruszaniem się po stronach internetowych określonych przedsiębiorców np.: o2.pl czy korzystanie z usług poczty elektronicznej czy komunikatora internetowego są wynikiem działań operatora dostępowego, czyli TP, gdyż inne treści internetowe są abonentom TP dostępne w tym samym czasie bez zakłóceń. TP utrudniając swoim klientom dostęp do sieci Internet, pobiera jednocześnie od nich opłaty za świadczoną im usługę dostępu właśnie do sieci Internet.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 12
 • 0

  1.  2006-07-11 12:25:38

  przegiecie i to ostre

 • 0

  2. ~Longman  2006-07-11 12:36:59  host: ewq238.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Te dzialania to pryszcz w porownaniu co przez dluzszy czas TP SA wyprawiala na styku z laczami NASKu. Rzecz w tym, ze do niedawna TP SA uwazala ze jedyna mozliwa usluga jest "dostep do lacz TP SA", nawet jesli abonenci tejze firmy wiecej zasysali z zasobow udostepnionych przez NASK niz ruch internetowy w strone przeciwna. Sytuacja po prostu kuriozalna.

 • 0

  3.  2006-07-11 12:38:33

  bardzo dobre, tylko szybko trzeba wymusic realizacje, wszyscy powinni byc traktowani jednakowo. pamietam pare lat temu jak powstal konflikt miedzy tp a chyba siecia akademicka i tp wylaczyla bramki stykowe to z poznania do poznania pakiety szly przez niemcy, czechy, francje, czasami do stanow zjednoczonych... jak patrzylem na trase pakietow i czas ladowania strony to nie wiedzialem czy smiac sie czy plakac...

 • 0

  4.  2006-07-11 12:40:40

  Longman: o wlasnie o tym mowie:) niemal rownoczesnie pisalismy:))) pamietam ze po tej akcji czesc firm zmienila dostawce laczy, bo co mieli zrobic...

 • 0

  5. ~miniek  2006-07-11 13:03:11  host: h241-54.net.euron.pl

  i tu wlasnie chyba o ta sytuacje wylaczenia bramek do sieci akademickiej poszlo.. pamietam jak o2.pl ktore korzystalo chyba napoczatku z uslug sieci akademickiej nie bylo dostepne przez mniejwiecej tydzien... pozniej cos pozmieniali operatora i zaczelo dzialac. jak sie myle to przepraszam!

 • 0

  6.  2006-07-11 13:15:51

  TPSA nadaje sie tylko do likwidacji. Ceny i to co wyprawiaja to tylko w Polsce moze sie zdarzyc. Chcialbym zeby im tak dopieprzyli zeby upadli

 • 0

  7.  2006-07-11 13:18:16

  archi3: to ciekawe kto by Ci internet dostarczal:P

 • 0

  8.  2006-07-11 13:22:36

  miniek: mozliwe ze od tego sie zaczelo, wiem tez ze z allegro chyba byl problem, w odwecie wylaczyli bramki w druga strone:) na niektorych stronach pojawil sie komunikat o tym ze to po stronie TP... i widac do teraz sie ciagnie ta sprawa...

 • 0

  9.  2006-07-11 15:33:50

  Ha!! To ci sukinsyny z Tpsa stali swego czasu za wadliwym działaniem strony o2.pl !!! kurde,a ja porzuciłem ta strone bo myslałem że to samo o2.pl jest kijowe....:/ Przepraszam Cię o2:) juz wpisuje w ulubione znowu:))

 • 0

  10. ~Anna  2006-08-11 05:00:04  host: user-0cdf65m.cable.mindspring.com

  a ja uwazam ze w portalu o2.pl pracuje sama gownazeria i nic wiecej. ajmmuja sie tylko robieniem kasy a nie nami.. uzytkownikami. Pisala do nich juz kilka razy. Nie u,mieja tego zalatwoc/. o2.pl to portal jakich nalezy sie wystrzegac.
  http://kontakt.o2.pl/index.php?dzial=answer&x=89714&y=270478&auth=120999f1048b2bdf9d717568d6eeaf00

 • 0

  11. ~tkr  2006-08-26 14:48:00  host: w3cache.zetosa.krakow.pl

  a miałem wybrać tpsa - dobrze że tego nie zrobiłem bo i-net via ZETO S.A to dobry pomysł podparty niezawodnymi łaczami Crowley'a :)
  TPSA tak samo jak PKP - albo restrukturyzacja albo likwidacja bo to dwie firmy-parodie firm

 • 0

  12. ~buldog2  2006-09-08 18:05:28  host: cmi145.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wszystko lepsze, niż monopol TPSA!
  Trzeba się zastanowić, w jaki sposób, metodą szerzenia wiedzy o skandalicznym postępowaniu TPSA, presji wszelkimi dostępnymi środkami nacisku, stosownego anty-PR, doprowadzić do założenia namordnika na tę skandaliczną firmę. Proponuję, w pierwszej kolejności, wysyłać listy do Sejmu, kancelarii rządu, prezydenta RP, mediów i gdzie tylko można. Nie wszyscy adresaci muszą mieć bezpośredni wpływ na TPSA, ale nasze listy będą tworzyć klimat sprzyjający walce z monopolistą. Firmy konkurencyjne, administracje portali interentowych, w tym o2, powinny wytaczać TPSA procesy cywilne, udostępniać adresy instytucji, wzory pism etc., udzielać pomocy prawnej osobom występującym z powództwem przeciw TPSA, oraz udostępnić miejsce na wymianę informacji i prowadzenie kontrnatorcia na każdym odcinku frontu z TPSA.
  Konsekwentnie,do końca (TPSA) :))

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-31-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet