Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości O porozumieniu UKE-TP i związku cen z budową sieci

O porozumieniu UKE-TP i związku cen z budową sieci

WitekT 25 Marca 2010 14:54

0 0

Podczas odbywającego się X Sympozjum Świata Telekomunikacji, przedstawiciele telekomów i UKE debatowali o rynku telekomunikacyjnym - zarówno o cenach detalicznych, jak i kwestiach regulacyjnych oraz porozumienia pomiędzy TP a UKE.

Anna Streżyńska, prezes UKE, na wstępie podkreśliła, że porozumienie dopiero zaczyna być realizowane.

Spotykamy się z Telekomunikacją Polską w sprawie realizacji poszczególnych postanowień porozumienia. Bywa, że zażarcie się kłócimy - ujawniła.

W jej ocenie, po pięciu miesiącach od podpisania dokumentu, porozumienie wydaje się być trwałe. Dodała jednak, że jest to tylko dżentelmeńska umowa, która w żaden sposób nie daje regulatorowi żadnych możliwości egzekucji postanowień, i że rzez poprzednie cztery lata czuła się bardziej pewna co ma robić niż teraz, kiedy realizowane jest porozumienie. Ale, jej zdaniem, w to ryzyko warto zainwestować.

Będziemy robili wszystko, żeby to porozumienie dalej trwało i było podstawa do dalszych rozmów - zapewnił Maciej Witucki, prezes TP. Zwrócił uwagę, że porozumienie zakończyło kilkadziesiąt spraw sądowych pomiędzy TP, a UKE i innymi operatorami. Dodał, że mamy miliardowe oszczędności w kieszeniach klientów i miliardowe w inwestycjach operatorów.
Według Jacka Niewęgłowskiego z P4, porozumienie jest przesunięciem z obszaru regulacji do samoregulacji. Przesuniecie i wygaszenie sporów prawnych między UKE a TP wzmacnia skuteczność działania regulatora, który powinien stać na straży regulacji ex-ante (czyli wyprzedzającej).

W dyskusji poruszono też sprawę stawek dla konsumentów. Według uczestników stawki te w Polsce są już dużo niższe niż średnia unijna. Jacek Niewęgłowski dodał, że Polska jest jednym z niewielu krajów, w którym nie występują opłaty ukryte takie, jak chociażby za rozpoczęcie połączenia.

Anna Streżyńska podkreśliła, że opłaty są niskie w wartościach bezwzględnych, ale jeśli weźmie się pod uwagę siłę nabywczą pieniądza, to już nie wypadamy tak dobrze. Nie będzie jednak naciskać na dalsze obniżki, pozostawi je rynkowi konkurencyjnemu.

Łyżkę dziegciu dołożyli Maciej Witucki i Klaus Hartmann, prezes PTC. Obaj podkreślili, że niskie stawki hamują modernizację sieci.

Jeśli mamy najniższe ceny to jasne jest, że nie będziemy mieli najlepszej sieci telekomunikacyjnej - powiedział Hartmann. M.in. z tego powodu Telekomunikacja Polska nie spieszy się z budowaniem sieci sieci światłowodowych dla klientów indywidualnych.

Źródło tekstu: biznes.onet.pl     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 2

  1. ~maddox  2010-03-25 15:29:40  host: dc51.internetdsl.tpnet.pl

  no nie powiem artykuł bardzo ciekawy. Co do telekomunikacji i jej rozbudowy to mieli już tyle czasu na jej rozbudowe , więc teraz nich się nie tłumaczą że nie ma na to pięniążków bo po ich działanich nie widać by kiedokolwiek je mieli, nie zepną pasa i zacznąć coś modernizować. PS. WitekT---posprawdzaj sobie literówki i powtórzenia w artykule.

 • -1

  2.  2010-03-25 15:32:35

  @1 wiesz, trzeba oddać tp, że potrafili się porozumieć z uke i podpisać to porozumienie, gdzie zobowiązują się do położenia ponad 1 mln linii w ciągu 3 lat, więc to nie jest do końca tak, że sieć nie jest modernizowana.

 • 2

  3. ~maddox  2010-03-25 15:35:17  host: dc51.internetdsl.tpnet.pl

  ok, sieć jest modernizowana, ale dalej wyczuwa się bardzo bezpośrednie nastroje TP, czują że tracą pozycje lidera na rynku telekomunikacyjnym i częst ozdarza się że nie czysto grają, ogólnie to mi się bardzo nie podoba. W miejscu gdzie mieszkam np. jestem zmuszony do korzystania ze świadczeń TP, jezeli chodzi o internet, bo nikt inny tam nie może mi świadczyć usług na podobnym poziomie za niższą cenę np. Netia

 • 1

  4.  2010-03-25 16:44:32

  Mnie sie nadal wydaje, ze brak podzialu TP na czesc hurtowa/wlasciciela infrastruktury i oblsugujaca wszystkich oraz detaliste TP/Orange to jedno z wiekszych nieszczesc jakie nam sie przydazylo na rynku telekomunikacyjnym. Na dluzsza mete jest to bardzo niekorzystne :-(

 • 1

  5. ~  2010-03-25 17:03:19  host: t14-11.opera-mini.net

  to niech pokaza dane ile masztow i/lub kabli,w jakich cenach kupuja panowie z tp i ptc..bajki.mirekb

 • 0

  6. ~Chrome_TP  2010-03-25 17:27:54  host: 212.160.172.70

  ad 5 koszt samego sprzętu stanowi tylko część kwoty inwetycji - dolicz koszty natury formalnej - pozwolenia, expertyzy, sam koszt budowy(personel maszyny itp) oraz dopięcia nowej infry do istniejącej, bo inaczej kwota będzie znacznie zaniżona...

 • -2

  7.  2010-03-25 17:29:48

  @4 To też trudno powiedzieć, pewne jest, że taki podział niósłby za sobą ogromne koszty, a inna rzecz, że jak pokazują doświadczenia krajów zachodnich, nie zawsze wiązał się z faktyczną poprawą sytuacji na rynku...

 • 0

  8.  2010-03-26 06:58:32

  Osobiscie mam doswiadczenia z sytuajca na rynku UK przed i po podziale - i po podziale, OK roku zaczely sie olbrzymie zmiany, na korzysc dla klienta a konkurencja jest teraz zazarta jak nigdy. Podzial ten mial wplyw nie tylko zreszta na telefonie stacjanarna ale na spadek cen uslug telekomunikacyjnych generalnie.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-41-76.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy Internet LTE jest w stanie zastąpić Internet kablowy?

Test szybkości LTE sieci Plus

 

Zobacz wynik | Opinie (18)

Archiwum Ankiet