Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Numery na kartę wkrótce tylko na dowód

Numery na kartę wkrótce tylko na dowód

LuiN 24 Marca 2016 14:02

12 26

Według założeń ustawy antyterrorystycznej, zaprezentowanych dzisiaj przez MSWiA, numery prepaid kupimy tylko za okazaniem dowodu osobistego.

Każdy zakupiony numer prepaid ma być rejestrowany już w momencie zakupu. Sprzedawcy odpowiadać będą za przechowywanie danych osobowych i przekazywanie ich operatorom. Nowe prawo ma na celu ograniczenie anonimowości przestępców korzystających z numerów na kartę.




Projekt ustawy ma być przedstawiony rządowi na początku kwietnia, a szef MSWiA Mariusz Błaszczak liczy na to, że ustawa zostanie przyjęta już maju.

Czy rejestracja kart prepaid będzie dla ciebie uciążliwą czynnością?

Zdecydowanie tak
45.05%
Raczej tak
10.26%
Raczej nie
15.10%
Zdecydowanie nie
26.10%
Trudno powiedzieć
3.49%

Wszystkich głosujących: 2291


Źródło tekstu: MSWiA     

Dodaj do:

Tagi: prepaid | mswia

w sumie: 430
  • 0

    428.  2016-04-05 14:39:57

    Citizen4, żeby w ogóle rozpocząć jakąkolwiek kłótnię (wolałbym używać stwierdzenia spór), z "takimi ludźmi jak Ty", najpierw ci drudzy muszą podać konkretne, "namacalne" argumenty, a nie wciąż tylko pie*rzyć o szeroko pojętej "wolności", co w zasadzie w praktyce nie znaczy nic.
    Jedyny "argument" padający z twojej strony jest taki, że (w skrócie) BYĆ MOŻE, KIEDYŚ, państwo polskie wykorzysta dane dziś zarejestrowanych abonentów pre-paid przeciwko nim. To czyste i bezproduktywne gdybanie. Nie warte dalszej uwagi.
    A może państwo nie powinno też posiadać własnego wojska, bo przecież zawsze "kiedyś" (parz np. stan wojenny), może je użyć przeciwko obywatelom i ich wolności?

    Natomiast moja odpowiedź jest konkretna. Jeszcze nigdy w historii Polski, państwo polskie na masową skalę (chyba nawet za głębokiej komuny), nie wykorzystywało danych ZAREJESTROWANYCH abonentów telefonicznych, w tym REJESTROWANYCH już od 20 LAT abonentów telefonii komórkowej, przeciwko nim i ich wolności. To jest FAKT.

    A molocha karmisz czy chcesz tego czy nie, chociażby płacąc podatki. Powtarzam, tu panuje demokracja, taki jest stan na dzień dzisiejszy. Trzeba było zebrać te miliony i wybrać kogoś innego. Albo dokonać... puczu? Jak widać po statystykach ponad połowa społeczeństwa w ogóle nie bierze udziału w wyborach. Najwidoczniej uważają, że najzwyczajniej w świecie w Polsce tak naprawdę nie ma na kogo głosować. Anarchii też jak widać nie chcą.

  • 0

    429. ~Citizen4  2016-04-05 15:00:47  host: 178.162.209.109

    @428 Tylko że widzisz Daniel... Ja też nie złamałem prawa, a według zamysłu tej ustawy mam być traktowany jak potencjalny przestępca, lub też szerzej ujmując - jako potencjalne zagrożenie. Pytam więc dlaczego? Odpowiadam pięknym za nadobne i będę traktował to demokratyczne państwo jako potencjalną dyktaturę. I wtedy już przestaje być przyjemnie. No ale jak Kuba Bogu... Zaznaczam że tu nie chodzi o wykorzystanie danych przeciwko wszystkim obywatelom. Ale rozgrywki polityczne nie stronią od, na przykład. oczerniania niektórych ludzi. Co z resztą było widać w przypadku afery taśmowej, która najwidoczniej była koordynowana przez te same służby, które miałyby nadzorować teraz dane (czy metadane) telekomunikacyjne obywateli, jednocześnie zmuszając ich do rejestrowania usług na swoje dane osobowe. Ponadto - co rozumiesz przez "wykorzystanie przeciwko obywatelom"? Dla mnie działania wymierzone w ograniczanie prywatności są już wymierzone w obywateli. Tu nie chodzi tylko o sprzeciw wobec tej ustawy - tu chodzi o walkę z każdym pomysłem, który odbiera tą prywatność w imię mętnie pojętego bezpieczeństwa.

  • 0

    430. ~Citizen4  2016-04-05 15:04:20  host: 178.162.209.109

    Mogę też wyjść z czysto egoistycznego nastawienia i spytać wprost - a po jaką cholerę mi ta ustawa? Czuję że w większym stopniu mi szkodzi i utrudnia życie, niż zapewnia jakiekolwiek bezpieczeństwo.

  • 0

    431. ~Citizen4  2016-04-05 15:17:46  host: 178.162.209.109

    @428 Ponadto jeszcze jedna kwestia - poobracałem się trochę w temacie, poczytałem co ludzie myślą na temat tej ustawy. Mówienie, że ludzie jak ja tworzą sztuczne podziały to czyste kłamstwo. Bo okazuje się że wiele innych osób widzi w tym zapędy dyktatorskie i niekontrolowane rozszerzanie uprawnień służb specjalnych. Do 2013 roku ludzie myśleli że orwellowska wizja inwigilacji to czyste SF. Do 2015 roku ludzie myśleli, że tak wspaniałe państwo jak USA nie dopuszczałoby się torturowania więźniów. W tej kwestii został nawet okłamany prezydent przez szefa CIA. Więc zamysł jest prosty - sprzeciwiamy się oddawaniu większej kontroli w ręce rządu i sprzeciwiamy się umacnianiu struktur służb specjalnych. Gdzie wiedzie popieranie takich pomysłów mamy podane na przykładzie właśnie USA, gdzie ludzie mają po prostu dość. Ale już za późno na naprawę błędów, bo tego co tamten rząd zyskał poprzez Patriot Act nie chce już oddać. Ależ mi zaskoczenie. Nie zamierzam oddawać swoich przywilejów, wolności i praw w imię umacniania pozycji służb specjalnych. I podobnie myślących osób jest znacznie więcej, niż wielu się wydaje. Nawet wśród środowisk nastawionych silnie przeciwko imigrantom, czy wręcz islamofobicznym. Mówisz, że koncept ochrony wolności nie jest wart dyskusji, a ja mówię że wprost przeciwnie. To jest fundament, od którego ta dyskusja w ogóle powinna się zacząć. Nie od aspektów techniczno-prawnych.

  • 0

    432.  2016-04-05 16:36:40

    A więc działaj/-cie, powodzenia! Będę Wam kibicował. Poważnie. Ja już i tak jestem "zainfekowany", czytaj - zarejestrowany. ;-)

  • 0

    433. ~gość  2016-04-06 13:55:47  host: public-gprs516766.centertel.pl

    @Citizen4 A czego twoim zdaniem innego możnabyło się po pislamistach sppodziewać? Widzimy czym oni się zajmują obecnie, jak bardzo "ważnymi" sprawami, smoleńsk, aborcja, robienie czarnym dobrze,ustawy "antyterrorystyczne",państwo policyjne, pogłębianie nienawiści i podziałów, skłócenie ze wszystkimi sąsaiadami. Przecież każdy normalny myślący człowiek to wiedział i nie głosował na oszołomstwo. To niska frekwencja i zniechęcenie wyniosły ich do władzy.

  • 0

    434. ~a-go  2016-04-06 20:10:24  host: 89-76-171-68.dynamic.chello.pl

    @428 DanielR Masz poważny problem z rozróżnieniem dwóch spraw. Abonentów od 20 lat nie rejestruje państwo, a operatorzy, którzy czynią to ze względów finansowych i oczywistych. Obecnie to państwo (nowa władza) chce narzucić ten obowiązek i zapewniam, że cel tego jest zgoła inny, a z finansami związany jedynie tym, że zwiększy to koszty operatorów, a tym samym abonentów prepaid. To już jest argument, którego brak zarzucałeś Citizen4. Zebranymi danymi ktoś musi administrować i musza one być chronione zgodnie z ustawa o ochronie danych osobowych. Czy sadzisz, że to też za darmo? Nie chcę ponosić kosztów takiej działalności, której skuteczność w walce z czymkolwiek jest żadna.

  • 0

    435.  2016-04-06 20:22:20

    No ok, w porządku. I co dalej? Co zamierzasz, zmierzacie w tej kwestii zrobić? Wyjdziecie na ulicę i będziecie protestować tak jak KOD? Pytam poważnie, bo sam jestem ciekaw. Ja obserwuję temat "z boku" i czekam jak się rozwinie sytuacja.

  • 0

    436. ~a-go  2016-04-06 20:34:39  host: 89-76-171-68.dynamic.chello.pl

    Z tym? To jest jedynie mały element tego, co się próbuje uczynić ze społeczeństwem. Nie chcę wchodzić w politykę, ale walczyć trzeba całościowo, a nie jedynie "z tym". Można stać z boku i przyglądać się biernie licząc na to, ze ktoś coś zrobi za nas. Można też pokornie przyjmować ograniczenia państwa, które wszystko wie lepiej. Ja zbyt wiele lat przeżyłem w takiej wolności, by się godzić na ponowne zniewolenie. Ty możesz oczywiście "stać z boku" i pisać swoje opinie w sieci.. jeszcze możesz..

  • 0

    437.  2016-04-06 21:11:57

    434 - jaki? Bo chyba to operatorzy a nie państwo będą rejestrować? No chyba, zę rejestry rządowi będą przekazywać? Oczywiście tych abonamentowych nie przekazują? ;-)

  • 0

    438. ~a-go  2016-04-07 13:38:56  host: apn-31-1-159-48.dynamic.gprs.plus.pl

    @434 Chyba nie sądzisz, że państwo pragnie nakazać by operatorzy przechowywali dane tylko dla siebie?

  • 0

    439.  2016-04-08 00:06:41

    No to mamy kolejny powód, żeby mieć konto na fb.
    Jeżeli nawet będziemy przy zakupie karty startowej do telefonu podawać swoje dane osobowe to jak tu nie założyć sobie konta na fb, twitterze, google+ i paru innych portalach.
    Mamy też kolejny powód, żeby paru ulotkarzom jeszcze podać kod do klatki, żeby mieli łatwiej ulotki wrzucać.
    W końcu co tam się mam bać podawać komuś paru cyferek.

  • 0

    440. ~Citizen4  2016-04-08 16:57:09  host: 77.243.183.69

    @439 I tutaj trafiłeś w sedno. Rozpatrywanie takich inicjatyw z osobna sprawia wrażenie, że każda z nich to błahostka. Ale kiedy zaczynasz je łączyć z innymi pomysłami zbierania i systemami gromadzenia danych, to tworzy się pełny obraz. I z każdą tego typu inicjatywą staje się on coraz mniej przyjazny.
    @436 Nie jesteś sam. Twoją opinię podzielają także inni ludzie.
    @437 A przepraszam kto nakazuje rejestrować abonentów? Operatorzy, czy państwo? A jeśli to państwo nakazuje, to robi to z intencją późniejszego wykorzystania tych danych. W jaki sposób - to są już czyste spekulacje, ponieważ instytucje rządowe nie są nawet w połowie tak transparentne, jak nakazują być obywatelom.

  • 0

    441. ~Citizen4  2016-04-08 16:57:34  host: 77.243.183.69

    @435 W ostateczności można i wyjść na ulicę. Ale są petycje, listy, niezależne media, gdzie można poprosić o nagłośnienie tej sprawy. Największą siłą takich pomysłów jest to, że są one wprowadzane po cichu. Więc trzeba zrobić hałas.

  • 0

    442. ~Dominik  2016-04-08 23:52:58  host: desire24.com

    Tak właśnie powoli umierają resztki naszej wolności

  • 0

    443. ~Jabol2  2016-04-10 21:26:14  host: apn-37-7-143-61.dynamic.gprs.plus.pl

    W życiu bym nie kupił karty w kiosku lub innym chgw punkcie u pani Krysi pozwalając na spisywanie moich danych z dowodu. Salon operatora, zakup przez sieć tylko to wchodzi w grę. Proste. I po co tu jęczeć? Zresztą macie czas to wykupujcie startery na zapas i z głowy, przyjdzie czas to będziecie rejestrować przez sieć.

  • 0

    444. ~KB  2016-04-14 16:40:42  host: d84-31.icpnet.pl

    Czyli jako PH jednej z sieci stracę pracę, bosko;)

  • 0

    445. ~stz  2016-04-23 10:16:38  host: user-94-254-193-226.play-internet.pl

    Rząd PO chciał to wprowadzić w 2012 roku. Niestety mu się nie udało http://tlp.is/9pt

  • 0

    446. ~stz  2016-04-23 10:16:49  host: user-94-254-193-226.play-internet.pl

    Rząd PO chciał to wprowadzić w 2012 roku. Niestety mu się nie udało http://tlp.is/9pt

  • 0

    447. ~Master Chief  2016-04-25 08:40:07  host: h-78-11-51-226.nowarehabilitacja.pl