Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Numer 112 - KE oficjalnie zamyka postępowanie przeciw Polsce

Numer 112 - KE oficjalnie zamyka postępowanie przeciw Polsce

sirmark 16 Października 2008 17:47

0 0

16. października Brukseli zakończone zostało postępowanie w sprawie naruszenia przez Polskę przepisów unijnych dotyczących lokalizacji osoby dzwoniącej z telefonu komórkowego na numer alarmowy 112.

Od 30 czerwca informacja taka jest dostępna dla służb ratowniczych, które mogą w bardziej skuteczny sposób nieść pomoc w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. Decyzję o zamknięciu postępowania podjęto po tym jak Polska oficjalnie potwierdziła, że problem został wyeliminowany. Z przyjemnością zamykam sprawę numeru 112 przeciwko Polsce wraz z wprowadzeniem systemu przekazującego do centrum alarmowego informacji o miejscu, w którym znajduje się rozmówca. Obywatele UE powinni móc liczyć na sprawność służb alarmowych, które potrafią ich zlokalizować w trakcie połączenia z numerem 112, nawet jeśli dzwoniący nie wiedzą, gdzie się znajdują lub nie są w stanie tego wyjaśnić. W przypadku zagrożenia życia i zdrowia uzyskanie pomocy ze strony służb alarmowych powinno być tak proste jak "1+1=2", czy to jesteśmy u siebie w kraju, czy też za granicą na terytorium UE - powiedziała Viviane Reding,komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. Przy tej okazji skierowała też apel do innych krajów UE: Wzywam obecnie pozostałe państwa członkowskie, gdzie nadal występują problemy z numerem 112, aby w trybie pilnym zapewniły prawidłowe działanie systemu lokalizacji rozmówcy.

Zgodnie z przepisami UE państwa członkowskie muszą zapewnić przekazywanie przez operatorów do centrów alarmowych informacji o miejscu, w którym znajdują się osoby dzwoniące pod numer 112 z telefonów stacjonarnych lub komórkowych. Ułatwia to znacznie podjęcie działań w przypadku wypadków lub zagrożenia życia, zwłaszcza, że - jak pokazują badania z początku roku - tylko 54 % Europejczyków podróżujących za granicą jest w stanie podać dokładną informację o miejscu, w którym się znajdują dzwoniąc pod numer 112.
Przepisy telekomunikacyjne UE wymagają od państw członkowskich, aby udostępniły obywatelom bezpłatne połączenia z jednolitym europejskim numerem alarmowym 112 na terytorium całego kraju i z każdego rodzaju telefonu (stacjonarnego lub komórkowego). Muszą one także zapewnić sprawny system odbierania i załatwiania wezwań pod numerem 112, a operatorzy telefoniczni są zobowiązani udostępniać informacje służbom alarmowym o miejscu, w którym znajduje się rozmówca. Polska droga do spełnienia wymogów unijnych

Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie naruszenia przepisów przeciwko Polsce w grudniu 2006 r., gdyż informacja o miejscu, w którym znajduje się osoba dzwoniąca na numer 112 z telefonu komórkowego nie była dostępna. W lutym tego roku Komisja wstrzymała decyzję o przekazaniu sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w związku z informacją władz Polski o podjęciu tymczasowych środków umożliwiających służbom alarmowym uzyskanie informacji o miejscu, w którym znajduje się rozmówca. W odpowiedzi na postępowanie w sprawie naruszenia przepisów Polska uruchomiła system pozwalający służbom alarmowym na uzyskanie informacji o miejscu, w którym znajduje się osoba dzwoniąca pod numer 112, ze specjalnych stron internetowych utworzonych przez operatorów. W lipcu 2008 r. władze Polski poinformowały Komisję, że lokalizacja rozmówców jest dostępna dla wszystkich rodzajów połączeń wykonywanych z terytorium całego kraju. Komisja sprawdziła to u wszystkich operatorów sieci komórkowych i obecnie zamyka sprawę.

Źródło tekstu: MSWiA     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1.  2008-10-16 20:22:08

  Powoli zaczyna mnie wkurzać to wtrącanie się KE do wszystkiego. Tak, wiem, zgodziliśmy się na to. No ale mam wrażenie, że ktoś nami dyryguje ;-P.

 • 0

  2. ~  2008-10-16 20:32:17  host: aauz14.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "16. października Brukseli zakończone zostało" - ktoś zjadł literkę "w". Smacznego ;)

 • 0

  3. ~Kutanga  2008-10-16 20:47:26  host: bn54.osiedle.net.pl

  Odnosisz dobre wrazenie ;)

 • 0

  4. ~  2008-10-16 22:52:03  host: 89.187.250.138.ip.airbites.pl

  Robią ludziom dobrze a ci jeszcze marudzą. Szkoda że za drogi w ten sposób się nie zabiorą.

 • 0

  5.  2008-10-16 23:06:49

  sirmark: a 'zdanie' to nie powinno byc np usuniete?: "Polska droga do spełnienia wymogów unijnych", albo chociaz powinno rozpoczynac sie od nowej linii jako tyt. akapitu chyba :)

 • 0

  6. ~adam  2008-10-17 10:44:53  host: nat-tar.aster.pl

  Dwa numery które kazdy z nas powinien mieć zapisane w swoich telefonach to 112 i dobrze poinformowany numer 118 118.

 • 0

  7. ~jawor  2008-10-17 16:21:35  host: cji246.neoplus.adsl.tpnet.pl

  dobrze poinformowany numer-z tym sie zgodze. ale 112? nigdy nie korzystałem. Fajnie, z e118118 jest w dwóch najpopularniejszych sieciach - plus i orange.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-31-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet