Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości NTT DoCoMo poprawia jakość głosu

NTT DoCoMo poprawia jakość głosu

WitekT 9 Kwietnia 2007 14:13

0 0

Amerykańskie laboratorium japońskiego operatora NTT DoCoMo opracowało nowy kodek mowy, który zapewnia idealną wręcz jakość przekazywanego dźwięku przez telefony komórkowe, który wymaga niewielkich mocy obliczeniowych od urządzenia.

Nowa technologia zapewnia przekazywanie głosu w zakresie 50 Hz - 16kHz, czyli w mniej więcej pełnym zakresie słyszalności człowieka. W tej chwili typowe telefony komórkowe przekazują zakres 300 Hz - 3,4 kHz.




Jakość dźwięku jest podobno tak dobra, że momentami wydaje się, że obie rozmawiające osoby znajdują się w tym samym pomieszczeniu. NTT DoCoMo pracuje nad komercyjnym zaprezentowaniem rozwiązania w niedalekiej przyszłości.

Źródło tekstu: Cellular News, wł     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 0

    1.  2007-04-09 14:46:15

    zapomniałeś dodać za kilka milionów $ - a w Polsce za 20 lat... ps. (koder sprzętowy czy soft)?

  • 0

    2.  2007-04-09 15:05:20

    blom: raczej soft.

  • 0

    3. ~  2007-04-09 15:34:03  host: cfl45.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Podstawowe i najwazniejsze pytanie ... ile zuzywa pasma na sekunde ? (Kbit/s)

  • 0

    4.  2007-04-09 16:16:45

    No, ale żeby rozmowa była taka idealna to obie strony muszą używać aparatu z takim kodekiem...

  • 0

    5. ~  2007-04-09 16:33:09  host: aanr2.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jedi: to chyba jasne ciekawe czy doczekamy sie w polsce takiego operatora jak ntt docomo.

  • 0

    6. ~Longman  2007-04-09 17:10:02  host: ewg171.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @ 2007-04-09 16:33 - myślę, że nigdy. Nasi operatorzy to elita światowa prezentująca specyficzne podejście do klienta: "to ludzka rzecz okradać", "prawie jak lider technologiczny", "zdziera". Czwarty się jeszcze nie zaprezentował, zapewne doszlusuje poziomem do pozostałych.

  • 0

    7.  2007-04-09 17:29:48

    kiedyś to era sie reklamowała z EFR - i pamiętam an nokiach słynne kody... tylko bateria w łeb dostawała.... fajnie by było jak by to poleciało po sofcie i przy takim samym zapotrzebowaniu na energie...

  • 0

    8. ~  2007-04-09 20:07:31  host: aaon84.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wykres do artykulu http://www.nttdocomo.com/pr/files/20070403_attachment.pdf

  • 0

    9. ~hbmm  2007-04-09 22:21:49  host: feg2.internetdsl.tpnet.pl

    play stawia na multimedia wiec...:)

  • 0

    10.  2007-04-09 22:22:32

    Longman: Obyś się mylił z czwartym bo czarno to widzę. Jakoś w czwartym pokładam całą nadzieję

  • 0

    11. ~Longman  2007-04-10 00:19:40  host: ewg171.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @PiotrM, trochę nadziei też mam, ale niestety życie nauczyło mnie paru niezbyt przyjemnych prawd. Odnoszę wrażenie, że operatorzy w Polsce to taka konkurencja a rebours, najbardziej wyrażająca się w nastawieniu do klienta - "po co się szarpać, skoro inni przylezą".

  • 0

    12. ~supercow  2007-04-10 01:46:27  host: apn-99-41.gprspla.plusgsm.pl

    W Plusie dzialal AMR kodek, powiem ze rewelacja przy sygnale -102dBm i kanal polowkowy czyli 6.5kbps a da sie normalnie gadac, zmieniam na 3100 kodek HR i rozmowa z robotem!

  • 0

    13. ~g  2007-04-10 07:24:11  host: c61-15.icpnet.pl

    supercow, jak zmieniasz te kodeki i w jakim telefonie? trafycyjne kody nie wlaczaja hr dla nokii, mozna tylko zmieniac miedzy efr a fr, jak to jest z tymi kodekami czy amr to nie przypadkiem system tylko dla UMTS? jak jest podzielony kanal w przypadku kodeka amr w GSM? gdzie mozna o tym poczytac w necie?

  • 0

    14. ~tymis  2007-04-10 12:19:56  host: proxy2.tkdami.net

    Może dorzucę trochę teorii. Kodeka AMR (Adaptive Multi-Rate Codec) przewidziano do stosowania w systemach trzeciej generacji czyli w UMTS. Kodek AMR może operować w dwóch "znanych" standardach (FR i HR), z tym, że w każdym z nich może działać kilka trybów kompresji sygnału z różną szybkością kodowania. W HR kompresja wynosi 5,6 kb/s, w FR kompresja wynosi 13 kb/s a w AMR jest zmienna (4,5-8 kb/s dla HR oraz 6,5-14 kb/s dla FR). Szeroki zakres zmian szybkości kodowania mowy (od 4,5 kb/s do 14 kb/s) zapewnia dużą pojemność systemu w dobrych warunkach przesyłu sygnałów oraz automatyczne utrzymanie wysokiej jakości (kosztem zmniejszenia pojemności sieci) w gorszych warunkach pracy.

Dodaj swoją opinię