Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości NTP - telefony komórkowe powodują raka?

NTP - telefony komórkowe powodują raka?

orson_dzi 31 Maja 2016 11:01

8 2

Amerykański Narodowy Program Toksykologiczny przeprowadził na szeroką skalę badania na szczurach w celu sprawdzenia wpływu fal elektromagnetycznych na żywe organizmy.

Przeprowadzone badania były najdokładniejsze spośród tych, które do tej pory organizowało NPT, a ich koszt wyniósł 25 mln dolarów. Przez dwa lata, od urodzenia, 2500 szczurów było poddawanych działaniu fal elektromagnetycznych wytwarzanych przez dostępne w Stanach Zjednoczonych telefony komórkowe, na miejscowych częstotliwościach (900 MHz i 1900 MHz). Gryzonie był wystawiane na działanie promieniowania przez 10 minut, w 10 minutowych odstępach przez nawet 9 godzin dziennie.




U niewielkiej ilości szczurów stwierdzono występowanie nowotworów mózgu i serca, ale wyłącznie u samców. Kontynuowane są obecnie badania na myszach.

Pełne wyniki badań NTP przekaże do końca 2017 roku. Dotychczasowe obserwacje wpływu działania fal wytwarzanych przez telefony komórkowe na organizm człowieka znalazły ograniczone dowody na zwiększone ryzyko zachorowań na raka.

Źródło tekstu: NTP; wł     

Dodaj do:

Tagi: ntp

w sumie: 22
  • 1

    3.  2016-05-31 11:15:21

    Dwa lata, no cóż... Chyba ktoś nie wziął pod uwagę tego, jak bardzo rozłożone w czasie jest tworzenie się takich zmian.

  • -2

    4. ~AnalMan  2016-05-31 11:36:19  host: n06-10-05.opera-mini.net

    bzdüry

  • -1

    5. ~  2016-05-31 11:38:29  host: user-94-254-226-160.play-internet.pl

    Zadne,bzdury to sa,fakty

  • -1

    6. ~Nikt jeszcze nie wyraził swojej  2016-05-31 11:47:49  host: mail.aminocom.com

    5: to jest najlepszy sposob na wyciaganie publicznych pieniedzy. Zerowanie na strachu przed rakiem. Zrobili symulacje na szczurach czyli organizmach nieporownywalnie mniejszych od czlowieka i to jeszcze 9h dziennie, szkoda ze nie 23h na dobe. Przecietny PiSowski biedak umyslowy kupuje takie historie, chociaz sam z telefonem przy uchu spedza 9h ale w ciagu trzech miesiecy.

  • -1

    7. ~ola  2016-05-31 11:47:50  host: ip-37-248-254-187.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    patrząc na niektórych.. nawet w sklepie o *** Maryni... bez poszanowania kogokolwiek - selekcja naturalna... osobiście wolę zestaw słuchawkowy, jakoś uszy się nagrzewają :D

  • -1

    8. ~Macieq  2016-05-31 11:47:58  host: 212.160.172.70

    i co 2W energii wypromieniowanej dla mózgu szczura to to samo co 2W dla mózgu człowieka czy jak przeliczyli parametry mocy i gęstości energii?

    trzeba poczekać do 2017 aż trafi do publiki bo tak to se można pisać wszystko.

  • 0

    9. ~pabloki  2016-05-31 12:19:39  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    telefonia mobilna w polsce istnieje juz troche i jakoś sie nie nasiliły nowotwory mózgu. zreszta amerykanie maja inne mózgi.

  • 0

    10. ~  2016-05-31 13:45:07  host: 195.114.161.51

    To ta sama organizacja "naukowa", ktora w latach 50-60 twierdzila, ze palenie tytoniu jest zdrowie i polepsza oddech (pytam powaznie)?

  • 0

    11.  2016-05-31 14:16:29

    I co ma niby z tych badań wynikać? Jakiś czas temu ukazały się badania australijskich naukowców. Obserwacje dotyczyły ludzi (a nie zwierząt) i trwały kilkadziesiąt lat (a nie zaledwie dwa). Badana te ne potwierdziły negatywnego wpływu pola elektromagnetycznego na organizm ludzki.

  • -1

    12. ~  2016-05-31 14:25:35  host: 178-36-221-104.adsl.inetia.pl

    @ DanielR ...a kilka lat temu w Niemczech, na jednych z ich uniwersytyetow tez przeprowadzono takie badania: wynik byl miazdzacy - wysoka szkodliwosc, szczegolnie rakotworcza. Afera sie z tego zrobila, wyniki szybko utajniono, niewielka czesc przeplynela do internetu. I co, medrku?

  • 1

    13.  2016-05-31 14:42:31

    @12 - i... jajco. A co ma być? Mam się wypowiadać w temacie jakichś (podobno) utajnionych badań, które (podobno) wywołały wielką aferę w Niemczech?

  • 0

    14.  2016-05-31 15:17:58

    Trzeba by badać przez 20-30 lat a tego chyba nikt jeszcze nie zrobił. Czy niedługo doczekamy się, że telefony będą miały nalepki "korzystanie zabija" "dzwonienie powoduje raka" takie jak dziś są na papierosach?

  • 0

    15.  2016-05-31 15:25:07

    Problem w tym, że telefon w odróżnieniu od tytoniu (w tej najpopularniejszej jego formie w jakiej jest powszechnie sprzedawany, czyli papierosy) nie jest jednoznacznie szkodliwy. Palenie tytoniu nie przynosi praktycznie żadnych realnych korzyści. Używanie telefony owszem.

  • 1

    16. ~Macieq  2016-05-31 16:21:58  host: 212.160.172.85

    Ja powiem wam od kiedy badany jest wpływ promieniowania EM na ciało człowieka.
    Za Wikipedią:
    "8 listopada 1895 odkrył nowy typ promieniowania. Promienie te zostały nazwane od nazwiska odkrywcy promieniami Roentgena na wniosek histologa Alberta Koellikera na posiedzeniu w Wurzburgu."

    jeśli Waszym zdaniem tyle lat to za mało, aby opracować granice szkodliwości.. no to ja nie wiem jak Wy chcecie brać pod uwagę badania na szczurach przeprowadzone w 4 lata.

  • 0

    17.  2016-05-31 16:34:22

    Kolejne amerykańskie sensacyjne bzdury, ciekawe że normy PEM u nich są znacznie wyższe i jak z tym żyją?

  • 0

    18. ~SM  2016-05-31 17:05:12  host: public-gprs395150.centertel.pl

    Szczur żyje ok 3-4 lat. To jak Wy chcecie przeprowadzać badania przez 10 czy 20 lat? Te badania nie są pozbawione sensu jesli chodzi o ich długość ponieważ obejmują ponad połowę życia szczura. Inną kwestią jest taka sama ilość promieniowania na mózg szczura który jest dużo mniejszych rozmiarów niż ludzki.

  • 0

    19. ~  2016-05-31 17:50:55  host: 195.114.161.51

    @DanielR No tak, Twoje badania sa na pewno bardziej wiarygodne. Co za ynteligent!

  • 0

    20.  2016-05-31 18:58:36

    @19 - "moje"? Ja nie prowadzę żadnych badań, za głupi jestem na to. ;-) Zwracam jedynie uwagę na pewną kwestię. Mianowicie wszystkie te "badania" o kant du.py można potłuc. Ktoś, kto chce "udowodnić" szkodliwość komórek lub też jej zaprzeczyć, znajdzie badania dopasowane odpowiednio do własnych poglądów i utartych przekonań. I tak można by się spierać do usra.nej śmierci. ;-)

  • -1

    21. ~  2016-05-31 18:59:18  host: user-5-173-251-208.play-internet.pl

    Nie ulega wątpliwości, że po rozmowach przez starsze telefony (duży SAR- kilka lat temu musiałem b. długo wisieć na telefonie) czułem ucho i część głowy przy, której trzymałem telefon. Sam telefon był wręcz gorący. Nikt mi nie wmówi, że to było nieszkodliwe skoro organizm wyczuwał wyraźny dyskomfort po przeprowadzonej rozmowie, a nawet w trakcie jak była ona wyjątkowo długa. Teraz jak najwięcej staram się korzystać z trybu głośnomówiącego lub skracam do minimum czas rozmowy.

  • -1

    22. ~nic nowego  2016-06-02 09:07:05  host: 213.227.101.57

    o tym wszyscy wiedzą, wyłączając WiFi, sieci komórkowe, inne urządzenia generujące "promieniowanie" elektromagnetyczne doprowadzimy do strat finansowych i bezrobocia, a tu nie o to chodzi żeby pogarszać sobie wygodę życia nawet kosztem naszego zdrowia. Dlaczego nie wolno stać blisko nadajników? bo to co jest w komórce generuję mniejsze "promieniowanie", dawkując pomału później lub wcale nie zachorujemy, co nie znaczy, że nie szkodzi, szkodzi tylko wolniej.

Dodaj swoją opinię