Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości NSA rozpatrzył trzy skargi TP

NSA rozpatrzył trzy skargi TP

sirmark 21 Czerwca 2007 18:45

0 0
Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył trzy skargi Telekomunikacji Polskiej, uwzględniając jedną i oddalając dwie.21 czerwca NSA uwzględnił skargę kasacyjną Telekomunikacji Polskiej złożoną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 października 2006 r. oddalającego skargę TP na decyzję Prezesa UKE w sprawie wprowadzenia z urzędu oferty ramowej określającej warunki umów dzierżawy łączy telekomunikacyjnych. NSA uchylił wyrok w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji

NSA wskazał, że uwzględnienie skargi kasacyjnej nastąpiło z innych powodów, niż podnoszony przez TP zarzut nieprawidłowości powołania Prezesa UKE. Odnosząc się do prawidłowości powołania Pani Anny Streżyńskiej wskazał tylko, że dopóki akt powołania nie zostanie uchylony będzie obowiązywał i korzystał z domniemania prawidłowości. Uchylenie zaskarżonego przez TP wyroku nastąpiło w wyniku naruszenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny art. 141 § 4 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, poprzez niewystarczające wyjaśnienie podstaw przyjętego rozstrzygnięcia. Uchylenie zaskarżonego przez TP wyroku nastąpiło w wyniku niewystarczającego wyjaśnienia podstaw przyjętego rozstrzygnięcia przez WSA.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Telekomunikacji Polskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 października 2006 r. oddalającego skargę TP na decyzję Prezesa UKE w przedmiocie sprzeciwu wobec projektu zmian cennika usług telekomunikacyjnych (tzw. plan społeczny).

NSA odniósł się do prawidłowości powierzenia Pani Annie Streżyńskiej obowiązków Prezesa UKE i wskazał, że dopóki akt powierzenia obowiązków nie zostanie uchylony przez uprawniony organ, będzie obowiązywał i korzystał z domniemania, którym są objęte akty publiczne. Sąd odniósł się też do zarzutu niewłaściwego obliczenia terminów na podstawie art. 48 ust. 2 i 3 Prawa telekomunikacyjnego i stwierdził, że sposób liczenia terminów WSA wskazał prawidłowo. NSA tym samym nie podzielił w tym zakresie stanowiska TP.

Także w dniu 21 czerwca przed Naczelnym Sądem Administracyjnym odbyła się rozprawa w sprawie wszczętej ze skargi kasacyjnej TP od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 października 2007 r. oddalającego skargę na postanowienie Prezesa UKE. Zaskarżone postanowienie dotyczyło utrzymania w mocy wcześniejszego postanowienia Prezesa URTiP odnośnie zawieszenia postępowania administracyjnego wszczętego na wiosek PL-NET Sp.z o.o. w sprawie wydania decyzji o dostępie telekomunikacyjnym.

NSA również w tej sprawie oddalił skargę kasacyjną TP. Sąd stwierdził, że w sprawie istota sporu sprowadzała się do tego, czy Prezes UKE może samodzielnie dokonać ustalenia - czy umowa, od której strona odstąpiła obowiązuje, czy też niezbędne jest do tego orzeczenie sądu powszechnego rozstrzygającego o istnieniu umowy. Sąd uznał, iż w ramach kompetencji Prezesa UKE nie mieści się rozpoznawanie spraw o charakterze cywilnym. W ocenie NSA żaden z przytoczonych przez TP w skardze kasacyjnej przepisów nie dawał podstaw Prezesowi UKE do rozstrzygania sporów w zakresie istnienia umów.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  1.  2007-06-22 08:08:45

  Boże jakie to są stare sprawy a dalej się ciągną po Sądach

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  2. ~ukenamuniu  2007-06-22 22:23:32  host: nat-go2.aster.pl

  wyborcza fajnie napisała, że Pani Prezes powołana coraz bardziej prawomocnie...

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  3. ~Mathew  2007-06-25 23:37:02  host: dqy1.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jakby powolali ja porzadnie to by problemu w ogole nie bylo... No, ale ten rzad niestety ze wszystkim ma problemy. A rynkowi lepiej by zrobil brak p. Strezynskiej...

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  4. ~Greg  2007-07-01 13:54:46  host: dry41.neoplus.adsl.tpnet.pl

  To niestety pokazuje, ze wiekszosc dzialan wcale nie sluzy regulacji rynku, czy niskim cenom, a jedynie przepychankom. Ale widac taki juz styl tej prezesury UKE.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-205-228-50.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet