Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości NSA rozpatrzył trzy skargi TP

NSA rozpatrzył trzy skargi TP

sirmark 21 Czerwca 2007 18:45

0 0

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył trzy skargi Telekomunikacji Polskiej, uwzględniając jedną i oddalając dwie.

21 czerwca NSA uwzględnił skargę kasacyjną Telekomunikacji Polskiej złożoną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 października 2006 r. oddalającego skargę TP na decyzję Prezesa UKE w sprawie wprowadzenia z urzędu oferty ramowej określającej warunki umów dzierżawy łączy telekomunikacyjnych. NSA uchylił wyrok w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji

NSA wskazał, że uwzględnienie skargi kasacyjnej nastąpiło z innych powodów, niż podnoszony przez TP zarzut nieprawidłowości powołania Prezesa UKE. Odnosząc się do prawidłowości powołania Pani Anny Streżyńskiej wskazał tylko, że dopóki akt powołania nie zostanie uchylony będzie obowiązywał i korzystał z domniemania prawidłowości. Uchylenie zaskarżonego przez TP wyroku nastąpiło w wyniku naruszenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny art. 141 § 4 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, poprzez niewystarczające wyjaśnienie podstaw przyjętego rozstrzygnięcia. Uchylenie zaskarżonego przez TP wyroku nastąpiło w wyniku niewystarczającego wyjaśnienia podstaw przyjętego rozstrzygnięcia przez WSA.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Telekomunikacji Polskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 października 2006 r. oddalającego skargę TP na decyzję Prezesa UKE w przedmiocie sprzeciwu wobec projektu zmian cennika usług telekomunikacyjnych (tzw. plan społeczny).
NSA odniósł się do prawidłowości powierzenia Pani Annie Streżyńskiej obowiązków Prezesa UKE i wskazał, że dopóki akt powierzenia obowiązków nie zostanie uchylony przez uprawniony organ, będzie obowiązywał i korzystał z domniemania, którym są objęte akty publiczne. Sąd odniósł się też do zarzutu niewłaściwego obliczenia terminów na podstawie art. 48 ust. 2 i 3 Prawa telekomunikacyjnego i stwierdził, że sposób liczenia terminów WSA wskazał prawidłowo. NSA tym samym nie podzielił w tym zakresie stanowiska TP.

Także w dniu 21 czerwca przed Naczelnym Sądem Administracyjnym odbyła się rozprawa w sprawie wszczętej ze skargi kasacyjnej TP od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 października 2007 r. oddalającego skargę na postanowienie Prezesa UKE. Zaskarżone postanowienie dotyczyło utrzymania w mocy wcześniejszego postanowienia Prezesa URTiP odnośnie zawieszenia postępowania administracyjnego wszczętego na wiosek PL-NET Sp.z o.o. w sprawie wydania decyzji o dostępie telekomunikacyjnym.

NSA również w tej sprawie oddalił skargę kasacyjną TP. Sąd stwierdził, że w sprawie istota sporu sprowadzała się do tego, czy Prezes UKE może samodzielnie dokonać ustalenia - czy umowa, od której strona odstąpiła obowiązuje, czy też niezbędne jest do tego orzeczenie sądu powszechnego rozstrzygającego o istnieniu umowy. Sąd uznał, iż w ramach kompetencji Prezesa UKE nie mieści się rozpoznawanie spraw o charakterze cywilnym. W ocenie NSA żaden z przytoczonych przez TP w skardze kasacyjnej przepisów nie dawał podstaw Prezesowi UKE do rozstrzygania sporów w zakresie istnienia umów.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1.  2007-06-22 08:08:45

  Boże jakie to są stare sprawy a dalej się ciągną po Sądach

 • 0

  2. ~ukenamuniu  2007-06-22 22:23:32  host: nat-go2.aster.pl

  wyborcza fajnie napisała, że Pani Prezes powołana coraz bardziej prawomocnie...

 • 0

  3. ~Mathew  2007-06-25 23:37:02  host: dqy1.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jakby powolali ja porzadnie to by problemu w ogole nie bylo... No, ale ten rzad niestety ze wszystkim ma problemy. A rynkowi lepiej by zrobil brak p. Strezynskiej...

 • 0

  4. ~Greg  2007-07-01 13:54:46  host: dry41.neoplus.adsl.tpnet.pl

  To niestety pokazuje, ze wiekszosc dzialan wcale nie sluzy regulacji rynku, czy niskim cenom, a jedynie przepychankom. Ale widac taki juz styl tej prezesury UKE.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-160-105.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet