Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości NSA podważył postanowienie p.o. prezesa UKE

NSA podważył postanowienie p.o. prezesa UKE

WitekT 24 Maja 2007 17:37

0 0

24. maja odbyła się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym rozprawa ze skargi kasacyjnej Telekomunikacji Polskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14. lipca 2006 roku na postanowienie Prezesa UKE z 13. lutego 2006 roku w przedmiocie odmowy dostępu do akt postępowania. NSA uchylił zaskarżony wyrok WSA i przekazał temu sądowi sprawę do ponownego rozpoznania.

W ustnym uzasadnieniu NSA skupił się na zarzucie TP dotyczącym wydania postanowienia przez podmiot nieuprawniony.

Sąd zajął się kwestią powierzenia Annie Streżyńskiej pełnienia obowiązków Prezesa UKE i podpisania przez nią postanowienia. Mając na uwadze treść ustawy z 29. grudnia 2005 roku o przekształceniach i zmianach w podziale zadań i kompetencji organów państwowych właściwych w sprawach łączności, radiofonii i telewizji (ustawa o przekształceniach), Sąd stwierdził, że zachodzi ciągłość istnienia organu. Natomiast inną kwestią jest obsada stanowiska, a później podpisania postanowienia. Sąd podkreślił, że na postanowieniu musi być podpis osoby uprawnionej.

NSA stanął na stanowisku, że uprawniony jest do badania zakresu uprawnień osoby podpisującej i do badania trybu powierzenia obowiązków tej osobie.

Sąd podkreślił, że w niniejszej sprawie mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której był okres, w którym nie została powołana osoba na stanowisko Prezesa UKE. Natomiast na podstawie ustawy o przekształceniach zachowały moc upoważnienia Prezesa URTiP. Upoważnienia te zostały wprawdzie cofnięte, ale jest to zupełnie inna kwestia, gdyż ustawodawca przewidział kwestie podejmowania działań w sytuacji, gdy stanowisko Prezesa UKE zostało nieobsadzone.
Ponadto NSA nie zgodził się z Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, który przyjął jako oczywistą możliwość odniesienia przepisów ustawy o Radzie Ministrów do Prezesa UKE. Zdaniem NSA, art. 5 § 2 pkt. 4 k.p.a. nie znajduje zastosowania do przedmiotowej sytuacji. Przy ustalaniu kto jest ministrem należało odnieść się do przepisów Konstytucji RP. Zdaniem NSA cech ministra nie można przypisać Prezesowi UKE.

Z tych powodów NSA nie znalazł podstaw, aby uznać, że osoba, która podpisała w/w postanowienie, legitymowała się prawidłową podstawą prawną do tego, aby podpisywać za organ istniejący.

Sąd zwrócił też uwagę na orzeczenie Sądu Najwyższego zgodnie z którym, jeżeli w ministerstwie został powołany sekretarz stanu, podsekretarz stanu nie jest uprawniony do działania w zastępstwie ministra.

NSA podkreślił - z uwagi na obecność na sali rozpraw przedstawicieli prasy - że przedmiotowe orzeczenie dotyczy tylko okresu, w którym Pani Anna Streżyńska pełniła powierzone jej obowiązki Prezesa UKE, a w żadnym wypadku nie odnosi się do samego aktu powołania na to stanowisko i okresu po akcie powołania.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~Greg  2007-05-24 17:53:58  host: dlv55.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A więc decyzje wydawane przez UKE w trakcie jak Streżyńska pełniła obowiązki p.o. Prezesa UKE również mogą być uchylone.

 • 0

  2.  2007-05-24 17:59:35

  to ja juz nic nie rozumiem: "jeżeli w ministerstwie został powołany sekretarz stanu, podsekretarz stanu nie jest uprawniony do działania w zastępstwie ministra." Co to ma do rzeczy - by stan przejsciowy i do czasu wyboru wg przepisow prezesa byl P.O.

 • 0

  3. ~  2007-05-24 18:33:13  host: w3cache2.icm.edu.pl

  @1 Wskaz prosze choc JEDNA decyzje podjeta przez pania prezes wtedy gdy byla p.o. Jestem pewnien ze ci sie nie uda...

 • 0

  4. ~Greg  2007-05-24 19:01:23  host: dlv55.neoplus.adsl.tpnet.pl

  3: a więc pod czym podpisywała się pani Prezes? Cytuję: "Pani Anna Streżyńska p.o. Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, po rozpatrzeniu wniosku Telekomunikacji Polskiej S.A. o uzgodnienie instrukcji i opisu kalkulacji kosztów, podpisała w dniu 14 kwietnia 2006 r. decyzję w sprawie zatwierdzenia ..." http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead01&news_cat_id =205&news_id=1037&layout=3&page=text

 • 0

  5. ~ukenamuniu  2007-05-24 23:24:19  host: nat-go2.aster.pl

  Greg: a wnioskowanie do Ministra o powołanie zastępcy Prezesa UKE?

 • 0

  6. ~ATP  2007-05-25 18:03:36  host: 212.160.172.70

  @3 - sprzeciw do wprowadzenia planu tp społecznego; chciałeś jedną, może więcej?:)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet