Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości NSA podważył postanowienie p.o. prezesa UKE

NSA podważył postanowienie p.o. prezesa UKE

WitekT 24 Maja 2007 17:37

0 0
24. maja odbyła się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym rozprawa ze skargi kasacyjnej Telekomunikacji Polskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14. lipca 2006 roku na postanowienie Prezesa UKE z 13. lutego 2006 roku w przedmiocie odmowy dostępu do akt postępowania. NSA uchylił zaskarżony wyrok WSA i przekazał temu sądowi sprawę do ponownego rozpoznania.W ustnym uzasadnieniu NSA skupił się na zarzucie TP dotyczącym wydania postanowienia przez podmiot nieuprawniony.

Sąd zajął się kwestią powierzenia Annie Streżyńskiej pełnienia obowiązków Prezesa UKE i podpisania przez nią postanowienia. Mając na uwadze treść ustawy z 29. grudnia 2005 roku o przekształceniach i zmianach w podziale zadań i kompetencji organów państwowych właściwych w sprawach łączności, radiofonii i telewizji (ustawa o przekształceniach), Sąd stwierdził, że zachodzi ciągłość istnienia organu. Natomiast inną kwestią jest obsada stanowiska, a później podpisania postanowienia. Sąd podkreślił, że na postanowieniu musi być podpis osoby uprawnionej.

NSA stanął na stanowisku, że uprawniony jest do badania zakresu uprawnień osoby podpisującej i do badania trybu powierzenia obowiązków tej osobie.

Sąd podkreślił, że w niniejszej sprawie mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której był okres, w którym nie została powołana osoba na stanowisko Prezesa UKE. Natomiast na podstawie ustawy o przekształceniach zachowały moc upoważnienia Prezesa URTiP. Upoważnienia te zostały wprawdzie cofnięte, ale jest to zupełnie inna kwestia, gdyż ustawodawca przewidział kwestie podejmowania działań w sytuacji, gdy stanowisko Prezesa UKE zostało nieobsadzone.

Ponadto NSA nie zgodził się z Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, który przyjął jako oczywistą możliwość odniesienia przepisów ustawy o Radzie Ministrów do Prezesa UKE. Zdaniem NSA, art. 5 § 2 pkt. 4 k.p.a. nie znajduje zastosowania do przedmiotowej sytuacji. Przy ustalaniu kto jest ministrem należało odnieść się do przepisów Konstytucji RP. Zdaniem NSA cech ministra nie można przypisać Prezesowi UKE.

Z tych powodów NSA nie znalazł podstaw, aby uznać, że osoba, która podpisała w/w postanowienie, legitymowała się prawidłową podstawą prawną do tego, aby podpisywać za organ istniejący.

Sąd zwrócił też uwagę na orzeczenie Sądu Najwyższego zgodnie z którym, jeżeli w ministerstwie został powołany sekretarz stanu, podsekretarz stanu nie jest uprawniony do działania w zastępstwie ministra.

NSA podkreślił - z uwagi na obecność na sali rozpraw przedstawicieli prasy - że przedmiotowe orzeczenie dotyczy tylko okresu, w którym Pani Anna Streżyńska pełniła powierzone jej obowiązki Prezesa UKE, a w żadnym wypadku nie odnosi się do samego aktu powołania na to stanowisko i okresu po akcie powołania.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  1. ~Greg  2007-05-24 17:53:58  host: dlv55.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A więc decyzje wydawane przez UKE w trakcie jak Streżyńska pełniła obowiązki p.o. Prezesa UKE również mogą być uchylone.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  2.  2007-05-24 17:59:35

  to ja juz nic nie rozumiem: "jeżeli w ministerstwie został powołany sekretarz stanu, podsekretarz stanu nie jest uprawniony do działania w zastępstwie ministra." Co to ma do rzeczy - by stan przejsciowy i do czasu wyboru wg przepisow prezesa byl P.O.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  3. ~  2007-05-24 18:33:13  host: w3cache2.icm.edu.pl

  @1 Wskaz prosze choc JEDNA decyzje podjeta przez pania prezes wtedy gdy byla p.o. Jestem pewnien ze ci sie nie uda...

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  4. ~Greg  2007-05-24 19:01:23  host: dlv55.neoplus.adsl.tpnet.pl

  3: a więc pod czym podpisywała się pani Prezes? Cytuję: "Pani Anna Streżyńska p.o. Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, po rozpatrzeniu wniosku Telekomunikacji Polskiej S.A. o uzgodnienie instrukcji i opisu kalkulacji kosztów, podpisała w dniu 14 kwietnia 2006 r. decyzję w sprawie zatwierdzenia ..." http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead01&news_cat_id =205&news_id=1037&layout=3&page=text

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  5. ~ukenamuniu  2007-05-24 23:24:19  host: nat-go2.aster.pl

  Greg: a wnioskowanie do Ministra o powołanie zastępcy Prezesa UKE?

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  6. ~ATP  2007-05-25 18:03:36  host: 212.160.172.70

  @3 - sprzeciw do wprowadzenia planu tp społecznego; chciałeś jedną, może więcej?:)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-160-23.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy rozważałeś(-aś) zmianę dostawcy prądu?

Orange zachęca do wybrania oferty z prądem

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet