Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości NSA mogła inwigilować telefon kanclerz Niemiec

NSA mogła inwigilować telefon kanclerz Niemiec

sirmark 24 Października 2013 22:09

7 1

Niemieckie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju podejrzewają, że telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel był przez dłuższy czas inwigilowany przez amerykańskie służby wywiadowcze - podał dziennik "Die Welt".

W dokumentach amerykańskiej agencji NSA, które ujawnił Edward Snowden, znajduje się dawny numer telefonu komórkowego Merkel, używany od października 2009 do lipca 2013 roku. Z tego powodu niemieckie instytucje podejrzewają, że inwigilacja mogła trwać przez dłuższy czas, jednak nie dysponują na to dowodami.

W rozmowie telefonicznej z prezydentem Obamą, Merkel domagała się wyjaśnienia zarzutów. Przypomniała także, że już w czerwcu prosiła o wyjaśnienie pojawiających się zarzutów, jakoby amerykański wywiad na wielką skalę przechwytywał i analizował połączenia telefoniczne i komputerowe obywateli niemieckich. Obama zapewnił, że Stany Zjednoczone "nie kontrolują rozmów kanclerz i nie będą ich kontrolować".
Zapewnienia nie wyjaśniają ewentualnego szpiegowania w przeszłości. Rzecznik Białego Domu nie chciał jednak tego skomentować.




Afera z inwigilacją może mieć wpływ na rozpoczynający się szczyt unijny w Brukseli, który dotyczy m.in. gospodarki cyfrowej, w tym ochrony prywatności w sieci. Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowych przepisów o ochronie danych od miesięcy jest blokowana z powodu różnic między krajami UE. KE zaproponowała przepisy, które zakładają m.in., że wielkie koncerny internetowe pod groźbą kar będą musiały uzyskać zgodę użytkowników, by móc wykorzystywać ich osobiste dane. Prace nad projektem przeciągają się. Niektóre kraje, np. Wielka Brytania uważają, że kary dla firm są zbyt wysokie, podczas gdy inne, np. Francja są zdania, że przepisy nie oferują wystarczających gwarancji dla obywateli.

Podczas szczytu, o aferze z podsłuchami mają rozmawiać prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Merkel. W poniedziałek francuski dziennik "Le Monde" napisał, powołując się na ujawnione przez Snowdena dokumenty, że NSA w ciągu miesiąca (pomiędzy 10 grudnia 2012 roku, a 8 stycznia roku 2013) dokonała ponad 70 mln zapisów danych dotyczących rozmów telefonicznych Francuzów.

Źródło tekstu: PAP, wł     

Dodaj do:

Tagi: merkel | nsa | snowden

w sumie: 31
  • 0

    12.  2013-10-25 07:35:48

    3, redakcja sama wybiera co publikować i dobrze na tym wychodzi... Po za tym, czy naprawdę uważasz, ze nie jest to news związany z telekomunikacją? Powinni o tym pisać, wszędzie, żeby ciemne narody (bo nie tylko Polacy są glupi, choć niewatpliwie są w czołówce) w końcu zobaczyli, ze Amerykanie stanowią zagrożenie...

  • 0

    13. ~mirekb  2013-10-25 08:16:14  host: ip-93-154-200-213.free.aero2.net.pl

    kto normalny o wszystkim co wazne rozmawia przez komorke??

  • 0

    14. ~JustMe  2013-10-25 08:27:47  host: 149.254.234.244

    Dostała BlackBerry Z10 i juz nie podsluchuja jej. To się nazywa jakość usług

  • 0

    15. ~JustMe  2013-10-25 08:29:15  host: 149.254.234.244

    Dali jej BlackBerry, iPhone nie spełnia norm :)

  • 0

    17. ~JustMe  2013-10-25 08:55:33  host: 149.254.234.244

    Applefan, nie wprowadzaj w błąd!!!!! Podsluchiwali Nokię klamco jeden!!!! Dali jej BlackBerry Z10 i powiedzieli ze obecnie i do tej pory nie wlamali się. Pisz prawdę oszuscie jeden!!!

  • 0

    18. ~JustMe  2013-10-25 08:57:32  host: 149.254.234.244

    http://www.tvn24.pl/amerykanie-podsluchiwali-rozmowy-ze-starej-n okii-merkel-z-blackberry-sobie-nie-poradzili,365768,s.html

  • 0

    19. ~JustMe  2013-10-25 09:03:17  host: 149.254.234.244

    Śmieszne jest to ze produkt "bankruta" jest nadal lepszy od iPhone :)

  • 1

    21. ~JustMe  2013-10-25 09:19:07  host: 149.254.234.244

    Nie USA manipulancie jeden a Niemcy podali info o nieudanych próbach włamania na BlackBerry!!!!

  • 1

    22. ~JustMe  2013-10-25 09:21:55  host: 149.254.234.244

    Pomijam drobny szczegolik ze Merkel jak i inni z rządu Niemiec nie używają toy iPhone.... i tak jest w całej Europie i na świecie. Gdzie biznes i koniec zabawy wchodzi BlackBerry

  • 0

    23.  2013-10-25 09:22:33

    divhashmorex - głupi? mało powiedziane ;-) Polak to taki typ, że jak ktoś prosi o imię i nazwisko, albo pesel, to robi aferę na pół globu, że ktoś łamie jego prawa w zakresie ochrony danych osobowych, a jak go nie proszą, to i tak sam wpisuje gdzie się da wszystko o sobie - bo to już nie jest łamanie praw przecież ;-) Hipokryzja i kłamstwo - to są przywary dzisiajeszego Polaka - oprócz głupoty ;-) mirekb - ja np. Coraz częściej przez teleon uzgadniam z klientami ważne sprawy (także obejmujące tajemnię firmy) niż jadę na godzinę np. 500 km w jedną stronę - to dużo taniej wychodzi a wcale gorszych efektów nie przynosi, wręcz przeciwnie ;-)

  • 0

    24. ~Darek  2013-10-25 09:22:33  host: apn-46-169-3-193.dynamic.gprs.plus.pl

    @19 , a to dobre xD

  • 0

    25.  2013-10-25 09:24:51

    50 km oczywiście - 500 to przecież za granicę bym wyjechał ;-)

  • 0

    26.  2013-10-25 09:25:25

    @20 A do Twojego sprzętu też się włamali? Czy jako super, hiper developer aplikacji na iOS masz jakieś zabezpieczenie przed podsłuchiwaniem przez NSA? Zapewne ta aplikacja jest dostępna na Cydii, bo Apple nie przepuszcza...

  • 0

    28. ~JustMe  2013-10-25 09:48:36  host: 149.254.234.244

    Applefan, nie czytam artykułów z mało poważnych portali.

  • 0

    33. ~JustMe  2013-10-25 10:23:14  host: 149.254.234.244

    O nie, przepraszam, Applefanie nie jesteś oszustem. Jestes bardzo wiarygodny i wiesz wszystko najlepiej.

  • 1

    36. ~JustMe  2013-10-25 10:44:45  host: 149.254.234.244

    Wyciagasz stare brudy, to raz. Dwa juz dawno wyjaśnione przez BlackBerry. Linki? O sytuacji finansowej? Wsadz sobie je wiesz gdzie. Rekordowe wyniki iPhone w sensie sprzedaży? No i???? Kto to kupuje? Pop Phone jakich wiele. Applefan, powysylaj linki i swoje mądrości do ludzi jak Merkel, Obama i inni wielcy tego świata. Musisz ich uświadomić chłopie ze ten BlackBerry to lipa. Oni tego nie wiedzą widocznie.

  • 0

    37. ~lool  2013-10-25 12:27:47  host: ptcnat.t-mobile.pl

    Matko i córko... Dajecie się prowokować, przez kogoś takiego, widać dzięki niemu więcej osób komentuje i przez to telepolis zarabia... Nie wiem czy jesteś pracownikiem czy nie, mam to gdzieś ale schemat twoich komentarzy jest dla mnie jasny. A wtrącając, dlaczego iphony nie mają wyjmowanej baterii ? Zadaj sobie to pytanie i troszkę poczytaj na temat NSA i ich sposobów... Pozdrawiam !

  • 0

    38. ~Mosiek  2013-10-25 15:42:38  host: agac130.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Podoba mi się ,że podsłuchują również polityków i ich powinni szczególnie . 1. Ci z nich którzy kręcą wałki przestaną to robić tak nagminnie , bo się wyda (przynajmniej przez telefon ). 2. Przestaną podpisywać wszelkiego rodzaju dokument pozwalające na inwigilacje każdego jak się komu podoba . I tak szary obywatel ma to gdzieś . Jak by tak podsłuchiwać menadżerów korporacyjnych których akcje są na giełdzie to w tydzień można stać się milionerem . I z tego pewnie w przyszłości po podpisywaniu kolejnych ustaw pozwalających na tego typu inwigilację nie jeden chętnie skorzysta , pod przykrywką terrorystów itd.

  • 0

    39. ~  2013-10-27 01:59:42  host: n13-01-03.opera-mini.net

    person of interest polecam, a resztę sobie dopowiedzcie

  • 0

    40. ~  2013-11-22 02:10:02  host: n07-09-04.opera-mini.net

    FUD i tyle, nikt nikogo nie posłuchiwał, bo mieliby na to dowody, a nie poszlaki w postaci numeru obecnego w danych.

Dodaj swoją opinię