Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowy Symbian, czyli duży może więcej

Nowy Symbian, czyli duży może więcej

LuiN 23 Marca 2009 20:50

0 0

Dotykowy Symbian S60 piątej edycji to kolejna okazja dla producentów do powiększenia gabarytów górnopółkowych telefonów. O ile Nokii udało się upchać nową wersję systemu do dość kompaktowego telefonu, o tyle koncerny Samsung i Sony Ericsson wyhodowały pokaźnych rozmiarów smartfony.

idou idou idou idou

Zarówno Samsung i8910 Omnia HD jak i Sony Ericssona Idou do najmniejszych nie należą. Choć liczby ukazują Idou jako telefon o niemal identycznych gabarytach względem Nokii 5800 XpressMusic, to jednak w rzeczywistości już tak różowo nie jest - Nokia ma mocno zaokrąglone brzegi, a w przekroju poprzecznym kształt trapezu, przez co telefon jest bardziej kompaktowy i poręczny niż wskazywałyby na to gabaryty (111 x 51,7 x 15,5 mm).

Wymiary Idou niewiele się różnią od tych w muzycznej Nokii: 111 x 54 x 15 mm, jednak telefon ma ostro ścięte boki, przez co komfort użytkowania może być mniejszy. Ponadto udostępniona w sieci grubość telefonu zdaje się nie dotyczyć grubości w miejscu pokrywy aparatu (poniższy film: porównanie z grubszym C905). Oprócz zdjęć załączonych do artykułu, polecamy pokaźną galerię Sony Ericssona Idou, znajdującą się pod tym adresem.






Jeszcze większa niż Idou jest nowa Omnia HD. Samsung i8910 Omnia HD mierzy 123 x 58 x 12,9 mm i waży 144 gramów - poprzednia Omnia ma wymiary 112 x 56,9 x 12,5 mm przy 122 gramach wagi. Jak więc widać, każdy wymiar został "poprawiony". Krytykowana ze względu na gabaryty i masę Nokia N95 8GB, ma wymiary 99 x 53 x 21 mm przy 128 gramach wagi.

omnia hd omnia hd omnia hd omnia hd

Nowa generacja urządzeń z górnej półki, wszystkich trzech wymienionych producentów, oferuje większe niż do tej pory ekrany (nawet 3,7 cala w Omni HD), o zadowalającej rozdzielczości 360 x 640 pikseli. Nowe ekrany przyniosły też nowe, większe gabaryty telefonów.

Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia czy rzeczywiście tak bardzo zależy nam na większym ekranie - kosztem wygody posiadania małego telefonu. W całym tym symbianowym towarzystwie całkiem dobrze odnajduje się Apple iPhone 3G - już nie jest tym największym, jest za to najsmuklejszy - 12,3 mm w najgrubszym miejscu silnie wyprofilowanej obudowy.

-SE Idou SE C905Nokia 5800Nokia N97Nokia N95 8GBOmnia HDOmniaApple iPhone 3G
Wysokość
(mm)
111 104111117,299123112115,5
Szerokość
(mm)
54 4951,755,3535856,962,1
Grubość
(mm)
15 - ? 18 - 19,515,515,9 - 18,32112,912,512,3
Masa
(gramów)
bd. 136109150128144122133
Przekątna ekranu
(cali)
3,5 2,43,23,52,83,73,23,5

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 32
  • 0

    13.  2009-03-23 23:10:48

    LuiN -w najnowszej wersji oprogramowania nie ma juz problemu z wadliwym wskaznikiem baterii (jezeli to miales na mysli)Obie nokie ktore mam dzialaja jak talala czego nie mozna powiedziec o nagrywaniu filmow przy zbyt szybko zmieniajacym sie filmowanym obrazie :)(ogolnie ten symbian i stery do niego sa troche jeszcze pokopane-sporo bledow)

  • 0

    14. ~  2009-03-23 23:14:30  host: public-gprs81502.centertel.pl

    Najlepsze zdjecia jakie widzialem (zastrzegam ze w tescie a nie na zywo i nie sledze uwaznie testow nowszych fonow) analogowo gladkie i o naturalnych kolorach byly z P990. Mulacego sie i o absurdalnej jak to w biznesowych SE klawiaturze

  • 0

    15.  2009-03-23 23:22:36

    hettman - mam najnowsze oprogramowanie - pierwsze co zrobiłem, to właśnie aktualizację - zbyt pewnie się nie czuję z tą baterią.

  • 0

    16. ~  2009-03-23 23:23:56  host: public-gprs81502.centertel.pl

    P990i oczywiscie :-)

  • 0

    17.  2009-03-23 23:27:06

    LuiN-jaki kolor telefonu masz bo dla kazdej wersji kolorystycznej sa rozne aktualizacje (sic!)-dla niebieskiej jest spoko... :)(nie zartuje)

  • 0

    18.  2009-03-24 00:18:43

    hettman - skąd Ty takie info wytargałeś?? :)

  • 0

    19.  2009-03-24 00:19:22

    napisz jaką wersję softu masz i będzie sprawa jasna - kilka dni temu wiem, że update wyszedł dla 3G w USA.

  • 0

    20. ~  2009-03-24 06:10:25  host: t04-11.opera-mini.net

    Wada noki N95 nie jest wielkosc tylko grubosc zobacz ze omnia hd jest cieniutka przy tym klocu. N97 jest znow 18mm grubasem. A to ten wymiar jest najwazniejszy popatrz jak sie mowi o ipoo niby smukly zgrabny ale szerokosc i wysokosc ma spora. A mniejsza N95 to cegla klocek

  • 0

    21.  2009-03-24 08:12:42

    tylko ciekawi mnie czy SE zdąży wprowadzić ten model zanim Ericsson sprzeda swoje udziały i zostanie tylko Sony-mobile ???

  • 0

    22.  2009-03-24 08:23:28

    Chce się ieć dyży wyświetlacz to się musi mieć duże urządzenie... Nie ma wyboru. Dobre pytanie, czy potrzebujemy takich telefonów (z tak dużymi wyświetlaczami)? Wg mnie nie. To moda tylko. Bajer... Nie da się zrobić 1`00 w 1 w ten sposób, zeby było uniwersalne. Dlatego jeśli ktoś potrzebuje palmtopa z funkcją telefonu... Niech sobie kupi. Ale nie nazywajmy tego telefonami. Widzę na ulicy takich - noszą komputery w kiewszeni, a nie potrafią otworzyć pliku tekstowego czy innej podstawowej czynności jakie daje palmtop. No ale to telefon jest a nie komputer ;-) Wyświetlacz 2-2,5" w telefonie (!!) jest wystarczający uważam. Także do innych niż tylko typowo "telefonicznych" zastosowań - do przeglądania internetu, tekstów itp.

  • 0

    23.  2009-03-24 08:28:50

    LuiN - jest w tym chyba jednak ziarno prawdy... Teraz już się tak bardzo tym nie interesuję i nie śledzę (to mija ;-)), ale kiedyś różne wersje kolorystyczne miały różne product code - nie tylko w przypadku wersji dla różnych operatorów czy na różne rynki to miało miejsce... A jak wiadomo firmware jest dla konkretnego product code przygotowywany. Nie wiem jednak jak jest obecnie.

  • 0

    24. ~idea  2009-03-24 10:16:47  host: aceg57.neoplus.adsl.tpnet.pl

    precz z macakami.jak ktoś wyżej wg mnie słusznie zauważył-2.5cal ekran to jest optimum jeżeli sprzę ma być MOBILNY przez całą dobę.żaden odpowiedzialny kierowca nie będzie korzystał z takiej komórki.owszem jeżeli siedzi sie przy biurku to taki micro-laptop ujdzie,ale nie w drodze,na drodze na szlaku itp.porównałem poważnie fotki z nikona,raz 8mpx ,raz 5mpx-i co -wygrywa 5mpx.wielkośc matryc fizyczna w komórkach to zaledwie ok 4mm na 4mm(przelicznik calowy daje minimalnie inne cyferki).dalej porownałem se.k550 ustawiony na 2mpx i lgku990 z 5mpx(marketing aż mlaska jaka to supercamera-i co? dramat w przypadku ku990(pocieszają się że można poustawiać parametry-można,ale efektów poza przypadkiem,brak).po drugie,po groma komu sprzet w kieszeni z wagą 130gr.o grubości 18mm-no,ale jak ktoś się uprze.wiekszośc wpisów na forach brzmi tak.;kupiłam(em)fona za 1200zl.czy ktoś mi może doradzić jak ustawić swoj dzwonek na sms i czy się da podrasować głośnik,,.to wystarczy.powodzenia.bardzo dobrze wspominam siemensy,które posiadały całą klawiature programowalną!!!całą!!!i to jak elegancko-naciskasz lekko,widzisz pytanie,uruchomić np pod 5 kalkulator,naciskasz przez 2sek.jest kalkulator.to była potrzebna na codzień mobilność.proszę wskazać telefon z dzisiejszych ofert.który posiada tę opcję(brakuje mi tego w n73,se k800.sek550.których używam-szkoda)

  • 0

    25.  2009-03-24 10:57:54

    19 LuiN-dla czerwonej(rm356) oprogramowanie 200012 jest dostepne od okolo tygodnia podczas gdy niebieska(rm356) to samo oprog. dostepne bylo od okolo 10 lutego-z tym ze mowie o OVI,nie wiem czy sa jakies roznice w dostepnosci przy innych programach do upgrade!

  • 0

    26. ~get  2009-03-24 18:30:23  host: host-81-190-123-135.gdynia.mm.pl

    @wlo - "Chce się ieć dyży wyświetlacz to się musi mieć duże urządzenie... Nie ma wyboru." NA RAZIE zapomniałeś dodać - na razie ! nie długo będzie to możliwe, jeśli zastanawiasz się jak - nokia morph daje jedno z możliwych rozwiązań, ale znanych jest wiele innych, "Dobre pytanie, czy potrzebujemy takich telefonów (z tak dużymi wyświetlaczami)? Wg mnie nie. " nie nie mój drogi, trzeba powiedzieć JA nie potrzebuje, nie mów za wszystkich, bo dla mnie to nie moda, to oczywiste że wygodniej jest na dużym ekranie, a czy potrzebuje tak dużych - nie... potrzebuje O WIELE większych ! tylko na razie technika na to nie pozwala, więc zadowalam się ekranami poniżej 4 cali, choć to zdecydowanie za mało, niedługo będą składane ekrany (już są, tylko nie w rynkowych/komercyjnych urządzeniach) rozwijane ekrany i bardzo wydajne projektory w telefonach, które dadzą np. 20 cali zamiast 4... @24 - to samo, NA RAZIE nie trzymają doby, przy ekstremalnym użytkowaniu (bardzo obciążającym baterie), ale to jest teraz - niedługo nowe rodzaje baterii dadzą takim telefonom np. miesiąc czuwania, albo tydzień ekstremalnego użytkowania, także nie jest tak ze ktoś takiego telefonu nie potrzebuje, tylko jest tak że część ludzi bardziej potrzebuje multimediów i dla nich jest w stanie zrezygnować ze stałej dostępności, a część ludzi na odwrót, ale to nie znaczy że dla nich multimedia są nie ważne, są po prostu mniej ważne niż dostępność/niezawodność a producenci dzisiejszych telefonów KAŻĄ NAM WYBIERAĆ, niedługo WSZYSTKIE telefony będą miały bardzo duży ekran (o wile większy niż dzisiejsze) i będą bardzo multimedialne, bo ludzie tego chcą i tego potrzebują, a przy tym niezawodne i wydajne, a nie z bateriami starczającymi na 4 godziny oglądania filmu, lub wideo-rozmowy, powtórzę jeszcze raz, niestety dzisiejsza technologia zmusza nas do wybierania między DWOMA BARDZO POTRZEBNYMI FUNKCJONALNOŚCIAMI, ale to się zmieni wraz z rozwojem (dzisiaj bardzo prymitywnych i zacofanych) baterii a

  • 0

    27. ~get  2009-03-24 18:31:09  host: host-81-190-123-135.gdynia.mm.pl

    a także wyświetlaczy - wystarczy zobaczyć AMOLED, które zużywają kilka/kilkanaście razy mniej energii niż LCD...

  • 0

    28.  2009-03-24 20:41:21

    ~get - Ty naprawdę TĘPY jestś ;-) A co ja napisałem? Co znaczy "wg mnie"? Jest to może nie co więcej niż "mi więcej nie trzeba" ale sprowadza się do tego, że jeśli wg mnie to dla mnie ;-) Jeśli ktoś inaczej uważ, na pewno nie mówi co mi jest potrzebne albo, że się mylę że wg mnie nie ;-)

  • 0

    29. ~get  2009-03-24 23:10:05  host: host-81-190-123-135.gdynia.mm.pl

    hmmm no tak i odezwał się ciemnogród z charakterystyczną dla siebie "gracją" ;D otóż powiedziałeś "czy potrzebujemy" wypowiadając się niejako w imieniu ogółu i odnosząc się bezpośrednio do pytania z felietonu, a dalej "Wg mnie nie.", dla mnie to co innego niż powiedzieć - "mi to nie jest potrzebne", czy "mi więcej nie trzeba", no ale czegóż się spodziewać - widać masz problem z pojęciem podstawowych rzeczy, zresztą co tu owijać w bawełnę - ty naprawdę TĘPY jesteś ;D

  • 0

    30. ~idea  2009-03-25 10:49:33  host: abxx137.neoplus.adsl.tpnet.pl

    get-krawężnik ponomarenki-tautologia węszysz towarzyszu,więc wracaj do dzonga,castro castrino poznaj imperatyw wynikający z bajki o wężu i sssspadaj na fora wonborczej

  • 0

    31.  2009-03-25 19:34:25

    23 wlo, 25 hettman - tak zgadza się, są różne kody produktów (szkoda trochę - bo ogranicza to dostępność 2 wersji na jednym rynku). Pierwsze co zrobiłem to zaktualizowałem oprogramowanie do 200012. Także test będzie na w miarę nowym sofcie. Choć już z końcówką "14" wyszedł (niedostępny na testową "czerwonkę").

  • 0

    32.  2009-03-25 19:37:01

    28, wlo - po co ten bonusowy epitet?, get - "ciemnogród" też był zbędny - kłóćcie się śmiało, ale nie róbcie proszę Pudelka i innych Onetów z Telepolis. Kulturalnie.

Dodaj swoją opinię