Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowy standard wiadomości tekstowych zastąpi SMS-y

Nowy standard wiadomości tekstowych zastąpi SMS-y

Ta_Monika 21 Kwietnia 2018 23:01

10 5

android messages

Rich Communication Services to nowy standard wiadomości, mogący odmienić to, co rozumiemy pod hasłem "wysłać SMS-a". Google, jak donosi The Verge, potwierdził, że programiści pracujący do tej pory nad komunikatorem Allo zostali przesunięci do prac związanych z wdrożeniem standardu RCS.

Standard ten umożliwia nie tylko wysyłanie wiadomości, ale także obsługuje potwierdzenia odczytu wiadomości, wysyłanie załączników do 10 MB, udostępnianie plików wideo, rozmowy z wieloma odbiorcami a wszystko to, korzystając z transmisji danych (zarówno Wi-Fi jak i LTE). Aplikacja służąca do wysyłania wiadomości ma być nazwana po prostu Chat i ma stanowić konkurencję dla iMessage, Facebook Messenger czy WhatsApp, zastępując domyślną aplikację zarządzającą wiadomościami na Androidzie.




W przypadku, kiedy odbiorca nie korzystałby z Chatu w swoim telefonie lub u swojego operatora, wiadomość zostanie wysłana, jako tradycyjny SMS. Google ogłosiło już współpracę w kwestii rozwoju RCS z wiodącymi producentami telefonów oraz głównymi operatorami komórkowymi na świecie. Minusem tego rozwiązania jest konieczność jego implementacji przez operatora komórkowego, co za tym idzie brak szyfrowania oferowanego przez alternatywne komunikatory. Plusem natomiast brak konieczności zakładania kolejnego konta czy posiadania dodatkowej aplikacji.

Źródło tekstu: theverge.com, wł     

Dodaj do:
w sumie: 45
  • 0

    30. ~@  2018-04-22 11:15:47  host: 031011131038.dynamic-zab-06.vectranet.pl

    Zacznę pisać co drugie słowo coś związanego z narkotykami, bombami, praniem kasy. Dam Wam znać po ilu godzinach do mnie przyszły Służby.

  • -1

    31. ~Coś wcięło  2018-04-22 12:35:53  host: a06-06-01.opera-mini.net

    31. ~Czerwony 7, a przyszłość Czarna 2018-04-22 11:21:56
    host: a19-08-08.opera-mini.net

    30). Nie wiem czy dasz, bo Cię mogą trzymać miesiącami
    ;-)

    32. ~@ 2018-04-22 11:26:37
    host: 031011131038.dynamic-zab-06.vectranet.pl

    @31: No to napiszę jak mnie wypuszczą. Chyba mnie do
    Guantanamo nie wywiozą. hmm.

    34. ~Czerwony 7, a przyszłość Czarna 2018-04-22 11:38:08
    host: a19-08-08.opera-mini.net

    32). To zależy co napiszesz, w jaki sposób i... kiedy.
    ...życzę udanego wypoczynku ze służbami
    ;-D

  • 0

    32. ~~~  2018-04-22 13:03:57  host: eim13.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Google ma taką władze, że jak coś wymyśli, to cały świat zgadza się i wdraża nowość?

  • 0

    33. ~@  2018-04-22 13:11:01  host: 031011131038.dynamic-zab-06.vectranet.pl

    Widzę że powyżej coś się pokićkało. Ale zasadnicze "przesłanie" jest.
    @32: Tam chyba maszyny wszystko skanują. Onego czasu próbowałem założyć konto na Google +. Oczywiście fotka była niezbędna. Wysłałem im pingwina z Linuxa- nie, bo za małe. Wysłałem miłego kotka- nie, bo nie wyraźne. No to im podziękowałem- moja facjata nie jest publiczna.

  • 0

    34. ~Andy Andy  2018-04-22 13:13:15  host: user-94-254-128-101.play-internet.pl

    Ciekawe, czy pójdzie w sieci 2G, bo u mnie zasięg tylko taki jest.

  • 0

    35. ~Waterbans  2018-04-22 14:35:02  host: user-94-254-229-43.play-internet.pl

    SMS obchodzi 24. urodziny
    3 grudnia 1992 wysłanie pierwszego SMS-a. Tak stara technologia a jaka sprawdzona dobra i niezastąpiona, powinna istnieć równolegle i zostać jak najdłużej bo tradycyjny sms jest najpewniejszy. Niezależny od oprogramowania i sprzętu np. telefonu, telemetrii, nadajników alarmowych działających głównie po 2G.

  • -1

    36.  2018-04-22 14:44:32

    A po co to? Na mesengerze wysyłam zdjęcia i wiadomości tekstowe - nawet po EDGE i nawet na lejku 32 kb/s. Czyli zadziała na najaiększym zadupiu tak samo jak sms. Po co wymyślać na nowo koło?

  • 0

    37. ~Waterbans  2018-04-22 14:51:25  host: user-94-254-229-43.play-internet.pl

    up 36, Nadajnik alarmowy albo telemetria tylko z obsługą sms tylko 2G bez GPRS też zadziała? Od grafiki i dokumentów są emaile oraz komunikatory a od podstawowej komunikacji TXT są i powinny być SMS-y.

  • 0

    38. ~gość  2018-04-22 15:54:35  host: public-gprs171840.centertel.pl

    SMS jest zaimplementowany operatorsko i powinien pozostać zważywży że chyba sieci nie obciąża znacząco bo przesyłany jest w kanałach sygnalizacyjnych (tak było w GSMie) przynajmniej. Można się bawić w twory typu RCS które są komunikatorami których już pełno na rynku i każdy kto chce sobie instaluje więc jaki jest sens tworzenia jakichś RCSów? Żeby googlespy wciskało nieusuwalną aplikację i kierowało cały ruch przez to? Chyba tylko po to to jest.

  • 0

    39. ~gość  2018-04-22 15:55:14  host: public-gprs171840.centertel.pl

    *zważywszy:)

  • 0

    40.  2018-04-22 16:12:06

    Apple już od dawna to oferuje w iMessage. Poza tym jest cała masa niezależnych komunikatorów. ALE. Na rynku wciąż jest wielu użytkowników którzy nie chcą korzystać ze smartfonów, z różnych względów. I dzięki nim SMS przetrwa.

  • 0

    41.  2018-04-22 16:13:36

    @37 A czy ja twierdzę, że sms powinien zniknąć? Nie widzę tylko sensu kombinowania i upiększania sms-a na siłę.
    Dałem przykład mesengera, który już od dawna doskonale radzi sobie z lejkami, nie przeciw, tylko żeby nie wymyślać na nowo czegoś co już jest.

  • 0

    42. ~gość  2018-04-22 17:09:25  host: public-gprs171840.centertel.pl

    @Ta_Monika Błędny tytuł artykułu. Nowy standard (a tym bardziej jak cokolwiek wspólnego ma z nim google) nie zastąpi SMSów, on może próbować je zastąpić lub uzupełniać je na zasadzie takiej jak dziś robią to komunikatory.

  • 0

    43. ~  2018-04-22 18:58:13  host: user-94-254-176-8.play-internet.pl

    z powodu braku szyfrowania pierwszym operatorem który to wprowadzi będzie ruska telekomunikacja

  • 0

    44. ~RCS  2018-04-23 07:51:31  host: a28-02-09.opera-mini.net

    RCS powstaje tylko w jednym celu - KONTROLA.

  • 0

    45. ~Czerwony 7, a przyszłość Czarna  2018-04-23 08:04:51  host: a07-03-04.opera-mini.net

    44). no masz nawet skrót ,,RCS"
    - czyli...
    Revise Control System
    :-D

  • 0

    46. ~  2018-04-23 09:18:19  host: 77.111.247.8

    potwierdza się, ze obecnie gimbaza ma ograniczone możliwości intelektualne, skoro co 2 wpis jest typu - ale po co JA mam SWÓJ komunikator i JA mogę wysłać do kogos kto ma TAKI SAM komunikator...

  • 0

    47.  2018-04-23 09:19:26

    Bzdurny tytuł, bo czy "zastąpi" to się jeszcze okaże. Stawiam, że nie bo jest mało uniwersalny. Jak wymyślą coś co będzie działać na Androidach, iOS i wszelkich innych mniej popularnych wynalazkach to jest na to szansa, ale Apple ma swój iMessage i wątpię żeby było chętne na takie integracje. A bez tego nici z uniwersalności. Do SMS wklepuję numer i wiem że dojdzie, w RCS nie będę się zastanawiał czy może odbiorca ma Androida czy może coś innego, odczyta wiadomość czy nie.

  • 0

    48. ~Gsf  2018-04-23 21:25:26  host: apn-31-0-41-120.dynamic.gprs.plus.pl

    Chociaz zastapienia sms czymkolwiek nie popieram to w tekscie pisze ze w przypadku gdy odbiorca bedzie niekompatybilny to zostanie wyslany tradycyjny sms.

  • 0

    49. ~hty  2018-04-25 10:03:33  host: 140.101.160.246

    Który to już raz powstaje standard, który ma zastąpić SMSy, a po roku jest zapominany?
    No może oprócz żyjących na boku MMSów.
    Przyczyną klęsk jest kompatybilność (można sterować piecem, nawadnianiem pomidorów, autem, itp.), cena (przy niemalże darmowych SMSach nowy standard musiałby też być darmowy, bez konieczności wykupu pakietu internetu) i zużycie energii. A jak już ktoś ma pakiet internetu, to mail jest wystarczający i do tego działa też na starszych urządzeniach.

Dodaj swoją opinię