Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowy standard łączności Wi-Fi

Nowy standard łączności Wi-Fi

orson_dzi 4 Stycznia 2016 17:34

14 0

Nowy standard Wi-Fi, 802.11ah ma zapewnić dwa razy większy zasięg oraz zużywać przy tym mniej energii.

Pełna nazwa nowego standardu łączności, to Wi-Fi 802.11ah HaLow. Używa on pasma 900 MHz i ma oferować niemal dwukrotnie większy zasięg od obecnych standardów. Dodatkowo dużo niższe zapotrzebowanie na energię pozwoli używać nowego standardu nie tylko w routerach, ale również wielu innych, dużo mniejszych urządzeniach, należących głównie do coraz popularniejszego nurtu elektroniki noszonej. Dodatkowo, jak poinformował prezes Wi-Fi Alliance Edgar Figueroa, Wi-Fi HaLow będzie mógł być z powodzeniem wykorzystywany w tworzeniu inteligentnych domów i miast, a także w szeroko pojętym przemyśle.




Bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że nowy standard Wi-Fi będzie również wykorzystywać pasma 2,4 GHz i 5 GHz, dzięki temu będzie on kompatybilny z urządzeniami obecnymi już na rynku.

Źródło tekstu: BGR; wł     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 1

    8.  2016-01-04 17:55:37

    @2 Literówka, poprawione.

  • 1

    9. ~  2016-01-04 18:00:16  host: user-94-254-210-62.play-internet.pl

    Ktoś kto opracowywał nowy standard zapewne wziął to pod uwagę, że pasmo 900MHz jest wykorzystywane w wielu krajach. Jeśli nie to takowe urządzenie zostanie zakazane w sprzedaży przez UE, a u nas dodatkowo przez UKE. Moje pytanie - skoro w paśmie 900MHz da się jeszcze upchnąć WiFi to czemu to pasmo nie zostało rozdane operatorom komórkowym?

  • 1

    10. ~ramos  2016-01-04 18:02:12  host: 213.77.27.170

    Pasmo ISM w tym zakresie to częstotliwości 868 - 870 MHz
    http://tlp.is/8kx

    Częstotliwości z aukcji LTE to 5 bloków 10 MHz zgodnie z:
    http://tlp.is/8ky

    Dla UMTS 900 przedziały znajdziecie:
    http://tlp.is/8kz

  • 0

    11. ~  2016-01-04 18:19:44  host: 87-205-76-80.adsl.inetia.pl

    @9: Wziął pod uwagę, "900 MHz" nie oznacza dokładnie 900 MHz, tylko legalną w danym regionie częstotliwość zbliżoną do 900 MHz. Podobnie jak w 5 GHz, urządzenia klienckie nie wykonują aktywnego skanowania na częstotliwościach z ograniczeniami terytorialnymi, tylko czekają na pakiet beacon od punktu dostępowego.

  • 0

    12. ~~~  2016-01-04 18:53:30  host: aear91.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dla mnie zbędny, bo i tak tego nie wykorzystam. Net mam od neostrady 10Mbit, więc na co mi tak szybkie wifi?

  • 0

    13.  2016-01-04 20:22:26

    Widzę, że jak zwykle w komentarzach tematem przewodnim jest literówka jakaś. W sumie racja bo ja jak czytałem to mHz nie wiedziałem wogóle o co chodzi piszącemu. Wstydź się orson, że wprowadzasz poważnych czytelników w błąd :)
    A tak poważnie to niezły pomysł z obcięciem częstotliwości. Na pewno poprawi to zasięg sieci no i nie będzie się kłócił z USB 3.0 tak jak np. powrzechnie używany 2,4. Ale zanim się upowrzechni to pewnie będzie już USB 4.0 i nowy problem :)

  • 0

    14.  2016-01-04 20:24:10

    To teraz który znajdzie błąd w moim poście :) Taki konkurs mały.

  • 0

    15. ~  2016-01-04 20:37:29  host: user-94-254-210-62.play-internet.pl

    @14
    Brak przecinka przed "bo". Co wygrałem? :D

  • 0

    16. ~Karolus  2016-01-04 20:39:56  host: static-78-8-39-35.ssp.dialog.net.pl

    @14 powrzechnie i orson. Czy coś wygrałem? :)

  • -1

    17. ~  2016-01-04 21:20:11  host: user-94-254-147-141.play-internet.pl

    @14 czy miało być jack condom?

  • 0

    18.  2016-01-04 21:57:32

    Sprzęt amerykański np. Ubiquiti działający w 900 MHz, de facto w takim standardzie jak wi-fi N, można kupić od dawna. U nich to pasmo jest jako ISM i można wykorzystać do łączności. W Polsce nie bardzo. Jak ktoś chce szczegóły to coś znajdzie tutaj: http://tlp.is/8l2

  • 0

    19. ~  2016-01-04 22:48:36  host: user-94-254-132-157.play-internet.pl

    to dobra wiadomosc. standard AC jest swietny jezeli chodzi o predkosc ale zasieg jest slabiutki.

  • 0

    20. ~Wąglik  2016-01-05 08:43:26  host: 212.180.226.20

    @13 USB? A nie Bluetooth ??

  • 0

    21. ~dav  2016-01-05 09:44:13  host: host-52-67.compi.net.pl

    brak najważniejszej informacji czyli jaka przepustowość ??

  • 0

    22. ~Adam M.  2016-01-05 15:46:06  host: h4-52.net.euron.pl

    W EU nie da się skorzystać z tej częstotliwości.

  • 0

    23.  2016-01-05 23:06:35

    Dla zainteresowanych predkosci i zasieg:
    "dzięki wykorzystaniu kanałów o szerokości 1 MHz udało się osiągnąć zasięg 40 metrów dla prędkości 150 kb/s przy jednym strumieniu i maksymalnie kilka Mb/s na ponad 80 metrów przy wsparciu dla dwóch strumieni"
    Internet rzeczy to chyba glowne zastosowanie :-)

  • 0

    24.  2016-01-07 00:56:57

    @17 Tak. Condom to twoi rodzice powinni wiedzieć że instnieje :) Mniej wypadków przy 'pracy' tak jak z twoim by było :)
    POWSZECHNIE @15 faktycznie przecinka brakowało (się zgapiłem) @16 POWSZECHNIE już mówiłem ale 'orson' to nazwa użytkownika tak jak na forum jest z małej @20 Nie, nawiązywałem do nieistniejącego jeszcze standardu USB 4.0
    Czyli jednak forum dla językoznawców :)
    @23 Skąd masz te dane. Jakby kilka Mb/s na 80 metrach chodziło to byłoby super. Chodzi o stabilność. Pal licho z przepustowością bo nikt na WiFi nie sciąga nie wiadomo ile danych ale www i e-mail będzie działał i o to chodzi. W jakich warunkach? Zabudowany teren czy nadajniki się 'widzą'? 80m to sporo.

  • 0

    25. ~Ja+-  2016-01-07 01:25:27  host: n27-03-03.opera-mini.net

    24 i 14). To bardzo proste: mała literka ,,m".
    Co wygrałem? ;)

  • 0

    26.  2016-01-08 14:28:10

    @14 "w ogóle"

  • 0

    27. ~8000  2016-01-10 14:24:34  host: xdsl.053.c74.petrotel.pl

    Niech dadzą od razu standard abcdefghijkl .... i po kłopocie, a tak to po kawałeczku będą cmokać co chwila coś nowego, bez sensu

Dodaj swoją opinię