Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowy sposób TP na o2.pl

Nowy sposób TP na o2.pl

WitekT 24 Sierpnia 2006 11:40

0 0

Telekomunikacja Polska ciągle nie może się porozumieć z portalem o2. pl w sprawie zasad współpracy. o2.pl oskarża TP, że sabotuje łącza internetowe między obiema firmami. W efekcie abonenci internetowi TP nie mogą korzystać z usług świadczonych przez o2.pl, jeżeli ten chce stosować tańsze połączenia telekomunikacyjne.

Sytuacja zaczęła się zmieniać, ponieważ wciągu kilku ostatnich lat ceny znacznie spadły. Tylko o2. pl konsekwentnie walczyło o prawo łączenia się z siecią TP przez operatorów zagranicznych. Kilka tygodni temu UKE zabronił TP ograniczać ruch internetowy. Pisaliśmy o tym szerzej w tej wiadomości.

Operator pozornie podporządkował się tej decyzji. o2. pl uważa, że zastosował nową sztuczkę. Według przedstawicieli portalu, TP kieruje nadmierną ilość połączeń tam, którędy idą pakiety od "niepożądanych" operatorów. W efekcie jakość transmisji na tych łączach się obniża i nie można z nich korzystać.




Nie utrudniamy swoim abonentom dostępu do portalu o2. pl. Nie jest on stroną żadnej umowy z TP. Jeśli ma zastrzeżenia do jakości świadczonych mu usług, powinien to zgłosić swojemu dostawcy - twierdzi Grażyna Piotrowska-Oliwa z TP.

Z tym, że ani o2. pl, ani jego dostawca nie mają wpływu, jak TP steruje ruchem internetowym do swojej sieci. Na wniosek O2. pl urząd rozpoczął kontrolę mającą stwierdzić, czy TP zastosowała się do niedawnego zalecenia, i zaczął zbierać opinie w tej sprawie. Do tej pory żadna nie napłynęła.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1.  2006-08-24 12:21:54

    TELEKOMPROMITACJA >>POLSKA

  • 0

    2.  2006-08-24 12:25:15

    a czego mi "zjadło" "s z k o d a s ł ó w(bez spacj) ??

  • 0

    3.  2006-08-24 12:26:43

    spacji* :D

  • 0

    4. ~Obserwator  2006-08-24 12:56:53  host: bcm230.neoplus.adsl.tpnet.pl

    teraz pozostaje czekać aż "rzecznik" TP na tym portalu, niejaki user o nicku ISSA bedzie prowadził swoje wywody, że TP to "swięta krowa", której przypadkiem nie wolno ruszać. A ja płacąc abo TP bo niestety nie mam aktualnie innej alternatywy nie mogę normalnie korzystać z usług o2.pl

  • 0

    5. ~amu  2006-08-24 14:05:10  host: 150.254.124.223

    Widać, że na TP-drania potrzebna jest Pani Ania! Swoją drogą to co robi &tp zaczyna wołać o pomstę do niebios!

  • 0

    6.  2006-08-24 14:27:14

    *Obserwator- issa już prowadzi swój wywód na temat TPSA pod niews'em: "Nowy sposób TP na UKE" :))

  • 0

    7. ~bigman  2006-08-24 14:43:48  host: xdsl-466.zgora.dialog.net.pl

    Oserwator: oczywiscie ze mozesz wybrac sobie alternatywe do TP, tylko Twoje lenistwo Ci na to nie pozwala. Kup sobie jakis pakiet GPRS lub ryczalt (iPlus, BlueConnect) i ogladaj sobie to o2.pl ile tylko chcesz. Alternatyw to nie bylo moze z 3 lata temu. Teraz to nawet lacze satelitarne mozesz sobie zapodac (np. Onet Konekt). A co do samego O2.pl: zamiast tak narzekac na TP niech lepiej wezma sie za swoje serwery bo maile na nie dochodza z 6 godzinnym opoznieniem (jesli ida z zewnatrz, czyli nie z zadnego innego konta o2.pl). A tak swoja droga to w domu mam lacze TP i jakos nie zauwazylem zeby o2.pl chociazby przymulalo.

  • 0

    8.  2006-08-24 15:05:17

    @7: Za przeproszeniem: nie pi***. Gdy potrzebuje stałe łącze i intensywnie korzysta z internetu a nie tylko odbiera pocztę i ogląda kilka stronek z newsami, to nie będzie wywalać kasy na nieopłacalny GPRS na mikroskopijnym ekraniku telefonu/PDA/innego śmiecia. Tak długo jak nie będzie realnej konkurencji w telefoni stacjonarnej, tak wielu jest skazanych na TP, a Netia, Chello, UPC, Tele2 to na dzień dzisiejszy nie są żadną konkurencją dla TP większości miejscowości.

  • 0

    9.  2006-08-24 15:06:27

    ale błędów narobiłem ... :)

  • 0

    10. ~Obserwator  2006-08-24 15:22:26  host: bde238.neoplus.adsl.tpnet.pl

    * bigman - chyba zbyt wiele nie ruszałeś głową pisząc swojego posta. Moje lenistwo? Ze wzgledu na charakter pracy korzystam z łącza mobilnego. Natomiast jak można porównywać łącze poprzez GPRS/EDGE do łącza ADSL. Mam na mysli zarówno download jak i upload o pingach nie wspominając. Poza tym łącza przez sieci komórkowe mają jeszcze większe limity transferu (0,5 GB lub 1 GB zaleznie od opa i oferty). Jedynie co mozna by PRÓBOWAĆ porównywać to łącze przez UTMS. Jednak tu też jest problem limitów i trzeba być w jego zasiegu. Żaden z trzech opów nie oferuje tego pasma w miejscu mojego zamieszkania - pomimo, ze jest to jedna z najwiekszych miejscowosci w kraju. A posiadam telefonik z UTMS-em. Łącza satelitarne korzystają z uploadu poprzez siec komórkową lub dostęp wdzwaniany. I tu znowu pojawia sie wąskie gardło. I po co tak kombinować skoro mogło by być normalniej. Przeglądnij sobie oferty kilku telekomów europejskich i zestaw do naszych realiów (ceny, szybkosci podstawowych łączy. Porównaj sobie co oferuje FT we francji a co poprzez TP w Polsce. A propos Twoj host ...zgora... Przychodzi mi issa na myśl. A zresztą nie będę się czepiał.

  • 0

    11. ~Obserwator  2006-08-24 15:44:06  host: bde238.neoplus.adsl.tpnet.pl

    * bigman - zapomniałem dopisać rownież o wyskokich kosztach w stosunku do jakości łącza. W przypadku Onet Konekt trzeba doliczyć cene komórki która conajmniej będzie miała EDGE tak żeby jakoś upload chodził lub karty PCMCIA, cene karty DVB do PC i cenę dodatkowej anteny sat z konwerterem jeśli chcesz aby rodzina mogła w tym czasie korzystać z TV sat. Alternatywą tak abyś ty lub rodzina mogli jednocześnie korzytać z JEDNEJ ANTENY SAT jest zastosowanie konwertera quadro i multiswitcha. I po co tak kombinować?

  • 0

    12. ~bigman  2006-08-24 16:58:28  host: xdsl-466.zgora.dialog.net.pl

    piotrek84: nikt Ci nie kaze przegladac Internetu na mikroskopijnym ekranie. Podlacz sobie kompa do komorki, ew. kup modem i po problemie. Co do wykorzystania lacza, Obserwator w poprzednim komentarzu nie sprecyzowal do czego je wykorzystuje, zrobil to dopiero pozniej. Faktycznie jedynie do czego nie nadaje sie GPRS/EDGE to do masowego sciagania plikow (ograniczenie szybkosci i niskie limity transferu), do VoIP-a i telnetu (lub SSH) (przez opoznienia), jednak wiele osob korzysta z netu tylko po to by wlaczyc sobie ulubione Gadu-gadu, obejrzec kilka stron www i sprawdzic poczte (takie zrobilem zalozenie). Z tym, ilu mamy takich internautow w Polsce, nie ma co dyskutowac - lacze pakietowe JEST dla nich alternatywa.
    Obserwator: Co do mozliwosci lacz GPRS/EDGE - zgoda. Jednak piszesz ze mieszkasz w jednej z najwiekszych miejscowosci w kraju, stad ciezko mi pojac ze nie ma w Twojej miescowosci konkurencji dla TP. Jesli nie inny telekom, to chociazby lokalne sieci komputerowe, kablowka, radiowka? Ja mieszkam w malym miescie, ktore ma 14 tys. mieszkancow i w ktorym do wyboru masz: TP, kablowka, 3 sieci radiowe a w niektorych czesciach osiedla lokalne sieci LAN z DSL-em. Dziwi mnie zatem brak alternatyw w duzym miescie, gdzie sa duzo wieksze mozliwosci. Jesli chodzi o Isse, nie wiem skad on jest, moj host wynika z tego ze obecnie jestem na wyjezdzie w pracy. BTW, jesli na prawde mimo to nie masz alternatyw do TP i O2.pl Ci sie nie laduje, mozesz skorzystac z proxy do laczenia sie na O2.pl. Z Twoich wypowiedzi wynika ze dobrze orientujesz sie w sprzecie i telekomunikacji, wiec znalezienie proxy pracujacego na stykach roznych sieci internetowych w Polsce nie powinno Ci sprawic problemow, zerknij w topologie ;) BTW2, respect za rzeczowa odpowiedz.

  • 0

    13. ~Obserwator  2006-08-24 18:09:41  host: bde238.neoplus.adsl.tpnet.pl

    * bigman - dzięki za rzeczową odpowiedź. Mieszkam na peryferiach (domki jednorodzinne) więc radiówki tak jak w blokach nie są dostępne. W swoim czasie Airbites oferował łacze bezprzewodowe opatre o łącze stałe (sic !) TP. Airbites podłączał w domu modem z Wi-Fi i dalej w obrębie domu mozna było korzystać tylko z sieci Wi-Fi. Współpraca jednak trwała bardzo krótko wg Airbites z winy TP. Jest możliwe bo łącze było zbyt konkurencyjne dla samej TP. Cena za łącze 1 MB wynosiła chyba ok. 84 zł brutto. Jeśli porównać to do ówczesnej nawet promocyjnej oferty TP (ok. rok temu) to wnioski nasuwają się same. Aktualnie Airbites dziła tylko na radiówce ale tylko w obrębie centrum. Dialog choć ma dobrą ofertę i niedaleko ma centralę to nierozwija dalej sieci. Pewnie liczy, że jeśli TP dostosuje sie do decyzji UKE to podłączy ewentualnych abonentów TP w oparciu o ostatnia milę. Niestety mam wielu kolegów, którzy mieszkają w innych miejscowościach i są w podobnym położeniu. A propos łączy przez GSM wystarczy, że srednio co dwa dni zaktualizujesz firewala (baza wirusów, sygnatury włamań, itp.) oraz antyspyware a już sporo limitu Ci poleci, nie wpominając o długim czasie tej operacji i dyskomforcie przy przeglądaniu w tym czasie stron internetowych. Co do kont z o2.pl to jeśli wszystko chodzi dobrze to maile z serwisów zagranicznych np. gdy wysyłam sobie przypomnienie hasła przychodzą szybciej niż IE sie otworzy. Poza tym wracając do wątku nakładów na łącza niby alternatywne, o których wadach pisałem wczesniej to wolałbym aby w kraju była normalna konkurencja i ceny w łaczach i bez debilnych ograniczeń. Poza tym te łącza ciężko podzielić. W sumie jest już oferowany router firmy Linksys, który dzieli łącze GPRS/EDGE/UTMS po włożeniu do niego karty PCMCIA z kartą SIM ale pewne wady nadal pozostają.

  • 0

    14.  2006-08-24 21:10:33

    A to wszystko pewnie wina UKE i Pani Prezes :(

  • 0

    15. ~Obserwator  2006-08-24 22:10:13  host: bde238.neoplus.adsl.tpnet.pl

    *lukasm - jak mam rozumiec Twoja wypowiedz. Moim zdaniem obecna Pani Prezes zrobila znacznie wiecej niz wszyscy poprzednicy razem wzieci aby ucywilizowac rynek telekomunikacyjny. To o czym pisze we wczesniejszych moich wypowiedzach w czesci dotyczacej TP, to efekt bezczynnosci Jej poprzednikow.

  • 0

    16.  2006-08-25 02:01:58

    ***Obserwator najgorsze jest to, że głąby z Onetkonet oferują interek z pozycji angielskiej Astry 23,5 E,co bardzo zwiększa koszty instalacji antenowej, zamiast z pozycji europejskiej 19,2 E, gdzie są też polskie programy!!! BTW tylko głupich polityków trzeba winić za to,że przed prywatyzacją nie podzielili Telepsa na mniejsze spółki regionalne, jak w USA z AT&T powstały konkurencyjne baby Bell.

Dodaj swoją opinię