Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowy sposób na SMS-y Motoroli

Nowy sposób na SMS-y Motoroli

sirmark 31 Lipca 2006 20:40

0 0

Prawie 20 tysięcy różnych znaków – tak wygląda chiński alfabet. Jak w takiej sytuacji pisać SMS-y na małej klawiaturze telefonu komórkowego? Do tej pory wprowadzanie wiadomości tekstowych w krajach Dalekiego Wschodu opierało się na mało praktycznej technologii mapowania przyciśnięć klawiszy do różnych znaków – każdy z nich miał swój kod, który za każdym razem trzeba było wprowadzić…

Pewnego dnia inżynierowie Motoroli w Chinach zadali sobie pytanie - czemu nie pisać sms-ów tak jak kreśli się znaki na papierze? Idea rewolucyjna, jednak jak takie rozwiązanie miałoby wyglądać? Naukowcy dysponowali już specjalnym oprogramowaniem, pozwalającym na rozpoznawanie pisma ręcznego. Musieli jeszcze ustalić sposób wprowadzania tekstu. Pierwszym pomysłem było zainstalowanie w komórkach ekranu dotykowego, na którym pisałoby się specjalnym rysikiem. Jednak takie rozwiązanie, choć powszechnie stosowane w urządzeniach typu palmtop, w przypadku telefonów komórkowych byłoby zbyt drogie.

Po pewnym czasie sztab inżynierów przedstawił rozwiązanie – specjalna klawiaturę, pozbawioną ruchomych elementów. Jej gładkie przyciski zaprojektowano tak, by palec użytkownika mógł się po nich swobodnie poruszać. Pod klawiaturą umieszczono zaś czujnik, rejestrujący naciśnięcia klawiszy i precyzyjnie śledzący ruchy palca.
Aby uzyskać niezawodny produkt o najwyższym standardzie stworzono nowe, rewolucyjne oprogramowanie, które umożliwia:
pisanie całych znaków w sposób ciągły;
uzyskiwanie prawidłowych wpisów nawet przy nieuporządkowanych ruchach;
rozpoznawanie często stosowanych znaków pisma ręcznego (chińskie pismo odręczne różni się od pisma klasycznego);
adaptację do stylu pisania użytkownika;
przewidywanie słów – gdy użytkownik wprowadza dany znak na ekranie, wyświetlane są zestawienia innych znaków w formie słowa lub zestawu słów, powiązanych z wprowadzonym znakiem.

Nowa technologia znalazła zastosowanie w dwóch modelach telefonów Motoroli: A668 oraz A732.

Technologia pisania palcem została opracowana na potrzeby rynków Dalekiego Wschodu, ale możliwości jej wykorzystania wykraczają poza ten region. Wystarczy wyobrazić sobie zastosowanie tej technologii w klawiaturach komputerów, panelach kontrolnych czy systemach bezpieczeństwa – wszędzie tam gdzie trzeba szybko i wygodnie komunikować się z urządzeniami cyfrowymi.

Źródło tekstu: Motorola     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1.  2006-07-31 22:39:00

  ci to mają przekichane :)

 • 0

  2. ~TT  2006-07-31 22:55:47  host: chello084010040210.chello.pl

  Niech moze Motorola poprawi najpierw iTAP, bo mozna sie zalamac probujac napisac smsa uzywajac ich telefonow i alfabetu lacinskiego.
  P.S. Azjaci ktorych znam pisza do siebie smsy po angielsku. Problem z chinskim alfabetem ma wiec juz rozwiazanie ;)

 • 0

  3. ~MiKO  2006-07-31 22:57:41  host: 82.139.59.155

  Oj, chciałby się samemu sprawdzić to rozwiązanie. Opis niewiele wnosi. // mobiKAR.net - mobile KARAOKE

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-104-202.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet