Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowy minister nie porzuca planów KOT-a

Nowy minister nie porzuca planów KOT-a

sirmark 26 Września 2006 09:15

0 0

Resort skarbu chce stworzyć Krajowego Operatora Telekomunikacyjnego (KOT), który wchłonąłby znacjonalizowany TP Emitel.

Plany konsolidacji aktywów telekomunikacyjnych zależnych od skarbu państwa (bezpośrednio lub pośrednio) powracają jak odgrzewany kotlet. Niezależnie od zmieniających się ekip rządowych i ministrów skarbu. Koncepcją zajął się teraz Ireneusz Dąbrowski, niedawno powołany wiceminister skarbu.

Na tablicy korkowej w gabinecie wiceministra wisi kartka ze schematem KOT. W jego obrębie miałaby się znaleźć należąca do KGHM Telefonia Dialog, będący w posiadaniu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) Exatel, Niezależny Operator Międzystrefowy, którego właścicielem są Exatel i PKN Orlen, i oczywiście Polkomtel, należący m.in. do KGHM i PKN Orlen. Ireneusz Dąbrowski z wahaniem wspomina też o włączeniu do KOT Telekomunikacji Kolejowej.

Do schematu dopisano także TP Emitel, spółkę Telekomunikacji Polskiej (TP), będącą właścicielem infrastruktury do emisji sygnałów radiowego i telewizyjnego. Ale włączenie TP Emitel do grupy oznacza, odkupienie spółki od TP przez skarb państwa, bądź wymianę za prawie 4 proc akcji TP, które ma skarb państwa. Choć FT jest wstępnie zainteresowane, cała transakcja nie jest prosta do zrealizowania.
Wielokrotnie opisywany przez prasę pomysł konsolidacji aktywów telekomunikacyjnych skarbu państwa był traktowany przez osoby z branży z dużym dystansem. Wkładano go między bajki jako nielogiczny i nieprzynoszący żadnych pozytywnych efektów, poza stworzeniem gigantycznego podmiotu, w którym mogłyby znaleźć zatrudnienie osoby związane z rządzącą partią. Teraz jednak koncepcja znalazła swojego mocnego poplecznika — Maksymiliana Bylickiego, wiceprezesa KGHM. Giełdowa spółka jest właścicielem Telefonii Dialog — firmy o gigantycznym zadłużeniu i dość słabych wynikach finansowych, na którą nie ma pomysłu. Miedziowy potentat ma też 19,61 proc. akcji Polkomtela.

Jednym z pomysłów było kupno Exatela przez Telefonię Dialog. Innym - by ośrodkiem konsolidacji był Polkomtel - mówi Ireneusz Dąbrowski.

Niedawno Jarosław Bauc, prezes Polkomtela, zadeklarował w wywiadzie prasowym, że jest zainteresowany kupnem Telefonii Dialog. Jednak z Polkomtelem nie pójdzie tak łatwo – mający sporą część udziałów w spółce, brytyjski Vodafone i duński TDC, nie zgodzą się na żadną fuzję z krajowymi operatorami telekomunikacyjnymi. Dlatego pojawia się też inny pomysł, by Polkomtel współpracował z KOT-em na takiej zasadzie, jak Orange współpracuje z TP.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~  2006-09-26 10:06:30  host: 213.172.174.130

  czyzby byla jakas nadzieja na uczciwa firme telekomunikacyjna w Polsce? mam tylko pytanie...czy beda mieli mozliwosc proponowania konkurencyjnych cen jesli tak to na jakiej postawie? pytam bo zalezy mi na szybkiej smierci tpsy tele2 i reszty wyploszow

 • 0

  2. ~  2006-09-26 10:17:15  host: ip-213-17-161-195.netia.com.pl

  1 - zapomnij. Tu chodzi o posady dla partyjnych działaczy i o możliwość wydojenia jeszcze więcej kasy z płaconych prze Ciebie podatków.

 • 0

  3. ~  2006-09-26 14:38:09  host: abdq84.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie ważne kto ma to prowadzić tylko jakie będą ceny. Jak by takie coś powstało to z miejsca zrezygnowałbym z TP

 • 0

  4. ~  2006-09-26 15:09:27  host: ip-213-17-161-195.netia.com.pl

  3 - sam sobie przeczysz, najpierw mówisz, że ważne jakie będą ceny, a potem, że byś zrezygnował z miejsca z usług TP S.A. A jak ceny będą wyższe, niż w TP SA?

  Nie znam ani jednego przypadku państwowej firmy działającej lepiej, niż prywatne, natomiast znam wiele przykładów pompowania ogromnych pieniędzy oraz specjalnych przywilejów (kosztem klienta) dawanych państwowym firmom. Zawsze w trosce o interesy narodowe.

 • 0

  5. ~  2006-09-26 15:37:20  host: dvh149.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Po co Polkomtel im do szczęścia? Przecież jest to próba stworzenia kolejnego po TP państwowego giganta telekomunikacyjnego.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet