Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowy harmonogram spadku MTR-ów w zamian za inwestycje

Nowy harmonogram spadku MTR-ów w zamian za inwestycje

LuiN 8 Października 2010 13:45

0 0

Prezes UKE proponuje operatorom komórkowym nowy harmonogram spadku stawek za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych (MTR) w zamian za inwestycje.

Prezes UKE dąży do zapewnienia zasięgu sieci komórkowych na obszarach, na których zapewnienie pokrycia siecią telekomunikacyjną jest z ekonomicznego punktu nieuzasadnione. Chodzi tu o tzw. białe plamy, czyli miejsca gdzie jest całkowity brak zasięgu sieci 2G, a także o obszary o małej gęstości zaludnienia, gdzie budowa sieci 3G nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego.

Rozmowy z operatorami komórkowymi trwają od lipca tego roku. W ich trakcie omówiono koszty budowy BTS, rodzaje możliwych inwestycji, potencjalne korzyści z nowego harmonogramu obniżki stawek, lokalizację białych plam, podział i współdzielenie inwestycji w białych plamach, tryb zawarcia porozumień i inne.

W zamian za inwestycje, które zapewnią pokrycie komórkową usługą telefoniczną wszystkich zidentyfikowanych białych plam oraz pokrycie siecią 3G (dostęp do Internetu) co najmniej 80% obszaru kraju, Prezes UKE proponuje Operatorom następujący harmonogram spadku stawek za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych (stawka MTR) do 2012 roku:




Okres

1. lipca 2011

1. stycznia 2012

1. lipca 2012

zł/min.

0,1520

0,1370

0,1223


Zalecenie Komisji Europejskiej z dnia 7. maja 2009 roku jednocześnie prognozuje, że stawka za zakańczanie połączenia w sieci ruchomej od 1. stycznia 2013 roku powinna kształtować się na poziomie od 1,5 do 3 eurocentów za minutę (po przejściu na koszty oparte o wyniki kalkulacji kosztów bottom-up).

Prezes UKE zwraca się do operatorów sieci ruchomych, aby w terminie dwóch tygodni od daty opublikowania niniejszego stanowiska wyrazili zainteresowanie lub brak zainteresowania zawarciem porozumienia.

W trakcie powyższych uzgodnień Prezes UKE zwróci się także do Wójtów i Burmistrzów oraz Prezydentów Miast z prośbą o pomoc w identyfikacji białych plam, tzn. obszarów, w których nie są świadczone ruchome usługi telefoniczne.

Zdaniem Grupy TP pomysł, by połączyć kwestię harmonogramu obniżki stawek MTR z inwestycjami w rozwój sieci, jest bardzo dobrą propozycją. Grupa TP rozmawia z regulatorem na ten temat i uważa, że porozumienie jest możliwe do osiągnięcia.

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 81
  • -1

    89. ~PLAY  2010-10-10 12:45:38  host: t08-01.opera-mini.net

    @88, widze ze rozumiesz problem bracie. Ja dalem im szanse na poprawe zasiegu i dlatego znowu przeszlem do Play ale nadal wogule nie mam zasiegu. No czase Plusa zlapie. Teraz sie musi poprawi bo liscie spadajo i fale lepiej chodzą ale tak nie moze byc! Jak tego nie zmienia to ja i moji znajomi wrucimy do taktaka

  • -1

    90. ~Chłopak z wioski  2010-10-10 12:51:36  host: v03-15.opera-mini.net

    PLAY - w istocie rzeczy, mamy ten sam problem, w tej samej miejscowości, no chyba że się mylę? Do TT nie wrócę, nie ma tam nic ciekawego oprócz BC max.

  • 0

    91. ~  2010-10-10 13:24:24  host: 178.56.53.98

    BC max to zdecydowanie jedna z lepszych propozycji internetu w komórce,ale jest też kilka innych dobrych propozycji, np. to że z pakietu sms można też wysyłać mmsy w sieci.

  • 0

    92.  2010-10-10 13:42:09

    @87 PLAY trochę wiedzy i sam sobie możesz taką antenę zrobić. Chyba za 100 zł. bez problemu można kupić ?

  • 0

    93.  2010-10-10 13:44:48

    http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=5736

  • 0

    94. ~internet moblny  2010-10-10 14:57:04  host: 217.116.104.19

    Wszyscy operatorzy reklamują internet jako mobilny, ale co to za mobilność skoro nie da się pojechać na wieś i mieć zasięg? Zresztą w miastach też nie jest tak wesoło. Jeden wielki reklamowy i PRowy pic na wodę.

  • 0

    95. ~ewqaewqa  2010-10-10 16:04:18  host: t22-11.opera-mini.net

    @up. nie przesadzaj, ja w miescie korzystam i bajka, na wsi kiepsko, ale poczte i wiadomosci moge sprawdzic. 2-3 lata temu nie do pomyslenia.

  • 0

    96. ~  2010-10-10 16:19:08  host: 77-255-154-207.adsl.inetia.pl

    Ja mieszkam na wsi ok. 1500 mieszkańców. Dzięki temu, że mamy zasięg komórek i okablowaną wieś kablami TP, wieś się niesamowicie rozwija. Mamy Stację Paliw, Motel, Tartak, Aptekę gdzie płacisz kartą, Bank i Bankomat. Może się wydawać wieś. Ale wszystko załatwisz na miejscu. Jestem za, aby wszędzie był przynajmniej zasięg komórkowy.

  • 0

    103. ~  2010-10-10 20:17:21  host: hqp234.internetdsl.tpnet.pl

    Czyli lepiej zeby bylo ciut taniej... A to, ze nie ma zasięgu to przeciez nie wazne.... brawo!

  • 0

    106.  2010-10-10 21:34:46

    Powyższe stawki powinny dotyczyć również P4...

  • 0

    108. ~edek  2010-10-10 22:23:24  host: dsz103.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no i dobrze, mieszkam w miejscowości gminnej ok. 2000 mieszkańców i nie ma tu zasięgu UMTS, więc teraz z Warszawy zabierze się jeden nodeB i sprawa załatwiona. Po co w Warszawie UMTS, skoro mają mieć LTE ? Pora na demontaż wszystkich nodeB ze stolicy i instalacje w małych miasteczkach i osadach gminnych !

  • -1

    109. ~havber  2010-10-11 15:25:25  host: dpy61.neoplus.adsl.tpnet.pl

    edek: a jak cdma z orange free w Twojej miejscowosci? Moze to jest jakies wyjscie, przynajmniej do modernizacji sieci?

  • -1

    110. ~Bakkara  2010-10-14 22:51:43  host: bakkara.customers.2k.net.ua

    Ło Matko Boska ! Bez telefonu komórkowego (z zasięgiem) i internetu - to się na wiosce żyć nie da teraz.... w traktorach zestawy głosnomowiace porobili, a w sklepikach wiejskich platnosci kartą tylko....Idźcie na parafię, to Wam ksiądz powie, co nowego w swiecie. Ten ma talerz z satelity Lux Veritatis - ON WIE.... Nie trzeba internetu na stodole montowac, zeby kury jajka niosly.....

  • 0

    111. ~haber  2010-10-18 15:29:22  host: doy25.neoplus.adsl.tpnet.pl

    bakkara: ke? :) a co do mtrow, to im nizsze tym lepiej. ciekawe tylko jak to bedzie wygladalo z pozycji playa, pewnie straca sporo, bo poki co operatorzy doplacaja do polaczen do nich i jest drozej (oprocz abonamentow orange - tam minuta w tej samej cenie do play, co do starszych sieci), bo play skrzetnie wykorzystuje, mowiac, ze tylko u nich "tanio do wszystkich". Wiadomo, ze to najuzycie.

  • 0

    112. ~chłopak z wioski  2010-10-18 16:01:06  host: t12-01.opera-mini.net

    @haber, szczegolnie w3 doplaca do połączeń do play w preaidzie 79gr/min. Jesli twierdzisz ze dopłacają to pokaż to na przykładach

  • -1

    113. ~haber  2010-10-19 14:09:52  host: dpq198.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @112: dokladnie tak to wyglada. w zwiazku z wyzszymi mtrami, cena minuty do play jest wyzsza. ale jak pisalem tez nie wszedzie. vide: abonamenty orange (delfin, pantera, pelikan).

  • 0

    114. ~arys  2010-10-19 14:21:39  host: 212-106-30-193.adsl.inetia.pl

    @haber,- MTR do Play wynosi obecnie około 37gr netto więc nie pisz, że dopłacają do połączeń stosując stawki na poziomie 79gr/min.

  • 0

    115.  2010-10-20 14:22:41

    @arys: 37 gr netto, czyli 37 groszy + vat. i do tego prowizja. W sumie to orange w delfinach doklada do tych polaczen z wlasnej kieszeni. Niezle.

  • 0

    116. ~wiedzący  2010-10-24 12:36:11  host: chaos.tpnet.pl

    @114-115. Proszę państwa. Po pierwsze MTR do P4 od 1 lica 2010 roku wynosi 35,2gr netto (od 1 stycznia 2011 będzie to już 32,53gr). Po drugie cena minuty połączenia w abonamencie do wszystkich sieci wyliczana jest na podstawie spodziewanego ruchu. Czyli przykładowo stawka 29gr brutto do wszystkich teoretycznie pozwala zarobić operatorowi przy 90% połączeń do W3 oraz 10% do P4 ok. 11,22gr na minucie netto = (29/1.22 - 16,77)*0,9 + (29/1.22 - 35,22gr)*0,1. Czyli nie dramatyzujcie.

  • 0

    117.  2010-10-25 15:28:49

    alez ja wcale nie dramatyzuje. mnie chodzi tylko o to, ze w zwierzecych taryfach minuta do kazdej sieci jest w tej samej cenie.

Dodaj swoją opinię