Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowy Exynos 5 Octa od Samsunga z sześciordzeniowym Mali-T628 MP6

Nowy Exynos 5 Octa od Samsunga z sześciordzeniowym Mali-T628 MP6

LuiN 26 Lipca 2013 08:49

2 2

exynos 5420 Po romansie z grafiką Imagination PowerVR SGX544MP3, Samsung wraca do układów ARM Mali. Najnowsza wersja Exynosa ma nowy chip graficzny i wyższe taktowanie ośmiu rdzeni procesora.

Do Samsunga I9500 Galaxy S4 trafił pierwszy ośmiordzeniowy SoC Samsunga z 4 rdzeniami Cortex A15 (1,6 GHz), czterema energooszczędnymi rdzeniami Cortex A7 (1,2 GHz) i grafiką Imagination PowerVR SGX544MP3. Od premiery nie minęło dużo czasu, a już potrzebny okazał się upgrade platformy. Największą zmianą jest przejście na GPU ARM Mali-T628 MP6, wyposażone w sześć rdzeni, które według producenta zapewni ponad dwukrotny skok wydajności renderowania grafiki 3D. Nie mogło też zabraknąć podkręcenia rdzeni procesora, zwiększyła się również częstotliwość pamięci RAM:




Porównanie układów Exynos 5

SoC

5250

5410

5420

Maksymalna liczba aktywnych rdzeni

2

4

4(?)

Rdzenie CPU

2 x Cortex A15

4 x Cortex A15 + 4 x Cortex A7

4 x Cortex A15 + 4 x Cortex A7

A15 - maksymalne taktowanie

1,7 GHz

1,6 GHz

1,8 GHz

A7 - maksymalne taktowanie

-

1,2 GHz

1,3 GHz

GPU

ARM Mali-T604 MP4

Imagination PowerVR SGX544MP3

ARM Mali-T628 MP6

Interfejs pamięci

2 x 32-bit LPDDR3-1600

2 x 32-bit LPDDR3-1600

2 x 32-bit LPDDR3-1866

Proces technologiczny

32nm HK+MG

28nm HK+MG

28nm HK+MG(?)


Masowa produkcja nowego chipsetu rusza w sierpniu. Producent nie zapowiedział póki co nowych urządzeń wyposażonych w najwydajniejszego Exynosa, zbliża się jednak czas odświeżenia linii Galaxy Note i Galaxy Note 10.1.

Źródło tekstu: Samsung, wł     

Dodaj do:

Tagi: exynos | samsung

w sumie: 20
  • 0

    1. ~Johny11  2013-07-26 09:26:14  host: ip-78-30-93-189.free.aero2.net.pl

    Już się gimbaza kolejkami ustawia... Samsung do boju! Po którymś znowu nowym procesorze może w końcu android przestanie się ciąć...

  • -1

    2. ~  2013-07-26 09:28:20  host: d44051.artnet.pl

    keszcze troche i bedziecie mieli system 20Gb pamiec ram 128GB lodowke i maszynke do popcornu, wole uzywac zwykly telefon ;) do neta mam komputer stacjonarny a w podrózy laptop, To samo dziciaki robia z laptopami zmieniaja z pc i jecza nie dziala mi plynnie gra , teraz beda starac sie odpalic normalnego minecrafta na takim cudaku

  • 1

    3.  2013-07-26 09:32:43

    Johny11 jak wyscig na szybkosc procesorow uwazam za glupi, tak twoj post o przycinaniu Androida jest jeszcze glupszy. Nikt, kto mial stycznosc ze stockowym Androidem 4.2.2 (a tym bardziej z nowym 4.3) nie powie, ze Android sie tnie. Nakladki Samsungowe itp. moze i owszem, ale to wina przepakowania nakladek, a nie samego systemu

  • 0

    4. ~  2013-07-26 09:32:50  host: d44051.artnet.pl

    To samo z netem mobilnym, kupi taki mobilny i placze po 2 dniach yt nie dzial, limit poszedł itp. to samo te procesory g...o warte stary 7 letni czy nawet 12 letni komputer zje te cudo na sniadanie przy 600mhz :)

  • 0

    6. ~  2013-07-26 09:57:29  host: v23-11.opera-mini.net

    3 Lukas. A nie uważasz, że system android od co najmniej 2.0 nie powinien się ciąć? Wypuszczamy badziew, a później "jakoś to popchniemy"? Ja uważam , że niedopracowane systemy (w aż takim stopniu) nie powinny być dopuszczane na rynek.

  • 0

    7. ~ABP  2013-07-26 10:02:50  host: 77-253-67-196.adsl.inetia.pl

    Przy czytaniu takich wiadomości zawsze się zastanawiam nad tym, jak dawno temu taką moc obliczeniową jak teraz telefony miały komputery. To jest chyba co najwyżej kilka lat. A może ktoś potrafi powiedzieć, ile lat temu najmocniejsze procesory x86 miały taką moc obliczeniową jak ten z artykułu?

  • 0

    8. ~Rah  2013-07-26 10:15:40  host: awk45.internetdsl.tpnet.pl

    @ ABP Podaje się, że układy ze Snapdragonka 800 pod względem grafiki sa na poziomie kart graficznych z 2006 roku.

  • -2

    9. ~  2013-07-26 10:23:12  host: public-gprs514705.centertel.pl

    Pod wzgledem wydajnosci procesor- wydajnosc to tak na poziomie99r lub 403 kalkulatora naukowego :) to jest arm7 hehe a nie procesor jak w pc. @8 zycze powodzenia... tamte lata to gtx 8800 :D moca zje 100 takich ukladow. raczej lata 2002 i to tez nie bardzo 6600 zjada kilka takich ukladów wiec zapewne jeszcze dalej

  • -2

    10. ~  2013-07-26 10:26:31  host: public-gprs514705.centertel.pl

    Pomysl, ze 8800 z2006r ma 384 strumieni gdzie ten pyciek tylko 4 :) w mocy obliczeniowej bedzie na poziomie karty z 96r wizualnej w 3d na poziomie 2000/2002 wydajnosc gdzies nv 5700

  • 1

    11. ~  2013-07-26 10:39:14  host: static-62-233-216-82.devs.futuro.pl

    Ludzkość fajne rzeczy wymyśla. Może niekoniecznie niezbędne, niemniej jednak bajeranckie i robiące wrażenie.

  • 0

    12. ~Ufo  2013-07-26 10:43:37  host: v23-11.opera-mini.net

    11 to sobie wyobraź inną galaktykę, gdzie zapewne istnieje podobna planeta do naszej, a na niej kosmici z technologią do przodu z 200 lat niż nasza - to dopiero mają cudeńka!

  • 0

    13. ~  2013-07-26 11:12:54  host: static-62-233-216-82.devs.futuro.pl

    Odnoszę wrażenie, że skupiamy się nie na tym, co trzeba. Osiem rdzeni. Kiedyś się imponowało cylindrami w silniku, teraz rdzeniami w procesorze. :)

  • 0

    14. ~aj  2013-07-26 11:18:28  host: 195.27.14.131

    3: Jestes w takim razie w grupie szczesliwych ludzi, ktorzy nie mieli nigdy problemow z podstawowymi czynnosciami telefonicznymi jak zadzwonienie do kogos. Mi notorycznie zdarzaja sie problemy z dzwonieniem - klikam "zadzwon" i moge isc na obiad. Albo na szybko chcesz zobaczyc dane kontaktu, a tu zonk - komunikat wczytywania kontaktu i kicha. Mozesz isc na podwieczorek. Co z tego, ze masz mHz, gHz, vertexy, cortexy itd. Ze namieszalem? Byc moze. Ale chcialbym chociaz moc wyguglowac co. Od pol roku gugluje i pomimo sporej ilosci pytan znalezionych w sieci, wszystkie pozostaja bez konkretnej, poprawnej, odpowiedzi.

  • 0

    16. ~  2013-07-26 11:25:51  host: static-62-233-216-82.devs.futuro.pl

    @14 Może konkrety: cóż to za sprzęt, którą wersję Andka ma zainstalowaną, czy są nakładki od opów? I czy nie jest zawirusowany? Zapchany zmulającymi aplikacjami?

  • 0

    17.  2013-07-26 12:28:28

    6. Oczywiscie, ze uwazam tak jak Ty. I zgadzam sie, ze w starszych wersjach 2.x Android chodzil wolno, ale nie bede za to "za kare" omijal Androida do konca swiata. Teraz 4.3 chodzi jak marzenie i nie mam absolutnie zadnych zastrzezen jesli chodzi o plynnosc dzialania (tak jak do 4.2.2 zreszta). 14. to nie ja jestem "w grupie" tylko Ty. Grupie pechowcow. Aktualnie mam Nexusa 4 (wiec problemow z dialerem, wiadomosciami, edycja kontaktu, przechodzeniem miedzy pulpitami nie mam ZADNYCH) ale wczesniej mialem i Motorole Milestone, i Samsunga Galaxy Note. Fakt - otwarcie dialera to nie byl moment, ale pisanie, ze to trwalo wiecznosc, to po prostu albo bujdy, albo naprawde ma sie niesamowitego pecha. Malo tego, mam iPoda touch 4 generacji i od poczatku mialem problem z przejsciem miedzy pulpitami, prawie za kazdym razem mial minimalna czkawke.

  • 0

    18.  2013-07-26 12:39:06

    Nie można porównywać układów w różnych architekturach które sprawdzają się w różnych typach obliczeń 1:1 jeżeli chodzi o Hz...wydajność to nie tylko ilość rdzeni i taktowanie.

  • 0

    19. ~LepikPL  2013-07-26 14:07:17  host: user-94-254-211-59.play-internet.pl

    Na moim kochanym nexus4 laga nie ma ani śladu. Ultraszybkie bydle. Za to L7 był blisko rozwalenia o podłogę. Mocy nigdy za mało... w

  • 0

    20. ~.aj  2013-07-26 22:17:07  host: 109.255.113.205

    17. Jak zwał, tak zwal. Htc one v. 4.0.3. Aplikacji dosłownie może z 15? W tym też avast, więc raczej bez wirusa. Ostatnio reset systemu pomógł na ajkis miesiąc. Później od nowa polsko ludowa. Jestem zwykłym userem, uważam że mam prawo oczekiwać od telefonu tego, żeby działał bez zaciec bez konieczności dlubania w systemie. Taka jest moja opinia. Rok temu nie było mnie stać na wyłożenie kasy na najnowszy model, a nie chciałem.się wiązać z opem cyrografem. Teraz więc się zastanawiam, w co jest sens wchodzić. Wypasione nowinki na andku, czy może przesiąść się na ajfona. Bo jak mam wydać dwa koła, to nie chce sobie później pluc w twarz, że się wkopalem z jakimś badziewiem.

  • 0

    21. ~adam  2013-07-27 01:00:07  host: user-94-254-144-121.play-internet.pl

    do 2) komputery pc i latopy idą do lamusa i musisz sie z tym pogodzić tak czy siak:-) 90% ludzi używa je do przeglądania internetu a nie zabawe w hakerów czy do pracy.

  • 0

    22.  2013-07-27 10:26:12

    21: Z tym lamusem to bym nie przesadzał - są takie zastosowania gdzie PC jest niezastąpione. No chyba że przyjmą się sprzęty typu EDGE...chociaż sądzę że i takie coś nie będzie w stanie zastąpić normalnych komputerów.

Dodaj swoją opinię