Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji

LuiN 19 Marca 2008 08:17

0 0

Sejm uchwalił wczoraj nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Zgodnie z nią większość obecnych kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie przekazanych Urzędowi Komunikacji Elektronicznej - pisze Gazeta Prawna.

Nowelizacja zmienia też sposób powoływania KRRiT oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. W jej efekcie można będzie przerwać kadencje obecnych władz mediów publicznych. Minister Michał Kamiński zapowiadał, że jeśli ustawa zostanie uchwalona w obecnym kształcie, prawdopodobne jest zawetowanie jej przez prezydenta.

Znowelizowana ustawa znacząco ogranicza kompetencje KRRiT: przyznawanie koncesji, kontrolowanie nadawców (z wyjątkiem kontroli programowej), przyznawanie lub odbieranie statusu nadawcy społecznego ma teraz należeć do UKE. Ponadto ustawa ma zmienić sposób powoływania zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Zakłada on, że aby zostać członkiem władz mediów publicznych trzeba wygrać konkurs, który zorganizuje KRRiT. Tak wyłonionych kandydatów powoływać i odwoływać będzie w drodze uchwały Krajowa Rada.

Ustawa zmienia także zasady wyboru prezesa UKE. Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na pięcioletnią kadencję powoływać miałby Sejm na wniosek premiera (w tej chwili prezesa UKE mianuje premier).




Przepis ten w połączeniu z zamkniętym katalogiem powodów, dla których można by odwołać prezesa UKE, zapewnić ma wymaganą przez UE niezależność prezesa UKE jako regulatora rynku medialnego. Prezesa UKE można będzie odwołać w przypadku: rażącego naruszenia ustawy, orzeczenia o zakazie zajmowania kierowniczych stanowisk, choroby trwale uniemożliwiającej wykonywanie zadań, złożenia rezygnacji i prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego oraz skazania za umyślne przestępstwo skarbowe.

Ostatecznie przegłosowana ustawa odbiega od pierwotnego projektu. W trakcie obrad komisji Platforma wycofała się z najbardziej kontrowersyjnych propozycji, m.in. tego by władze mediów publicznych mianował minister skarbu z możliwością ich odwołania "z ważnych powodów".

Posłowie PO podkreślają, że projekt pozwoli odpolitycznić media publiczne; przeciwnego zdania jest PiS, który zarzuca m.in. "mocne okrojenie" kompetencji KRRiT na rzecz jednoosobowego organu, jakim jest UKE, co - zdaniem PiS - stawia pod znakiem zapytania konstytucyjność tego projektu.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 15
  • 0

    1.  2008-03-19 08:40:59

    No to nadchodzi cyfryzacja wielkimi krokami, za to TVP odchodzi jeszcze większymi.... Ja już wiem, który koncern dostanie najwięcej kanałów. Nawet jestem pewny...

  • 0

    2. ~  2008-03-19 09:49:24  host: chello083144071124.chello.pl

    No to będziemy mieć nowego prezesa UKE. I nie będzie to pani Ania. Szkoda. Znowu powołają kogoś "niezależnego" i to z jedynej obecnie słusznej opcji. Telefranca odetchnnie z ulgą, bo pewnie nowy prezezs będzie myślał podobnie jak ministerstwo infrastruktury, które sceptycznie odnosiło sie do podziału tepsy.

  • 0

    3. ~Piotrek  2008-03-19 10:05:45  host: 87-205-167-86.adsl.inetia.pl

    Dobrze się dzieje, może UKE jakos normalnie bedzie przydzielać częstotliwości. Pani Ani moze nie odwołaja, premierTusk nie miał żadnych zastrzeżeń do jej pracy w koncu teraz mógłby ja odwołać (bo prezesa UKE powołuje i odwołuje premier)więc nie powinna stracic stanowiska i moze zdoła utrzeć monopolistyczne zapędy TPsy ssa

  • 0

    4. ~  2008-03-19 10:13:26  host: chello083144071124.chello.pl

    Premier oficjalnie nie ma zastrzeżeń do pani prezes. A nieoficjalnie? Jest niewygodna, bo niesterowalna. Nie odwołał, bo nie odwołuje się urzędnika tak popularnego i kompetentnego. To źle wpłynęłoby na tak ceniony "wizerunek" premiera i rządu. A teraz parlament w sposób demokratyczny wybierze innego kandydata, a pani Ania dostanie ORDER od POkemonów. Za order nieoficjalnie zapłaci tepsa. I to wszystko na temat.

  • 0

    5.  2008-03-19 10:14:17

    a ja nie wiem co o tym wszystkim myslec ... z jednej strony wzmocnienie mediow prywatnych, zwlaszcza koszernej TVN, z drugiej po co dwa urzedy UKE i KRRiT i za co mam placic abonament (brak DVB-T i denne seriale, brak sportu)

  • 0

    6.  2008-03-19 11:47:52

    @Wojtaszek a ty myślisz, ze TVN tak za friko lansuje Tuska i atakuje PiS i prezydenta? To nie jest atak ideologiczny tylko komercyjny- PO prostu. Przecież zbliża się wielkimi krokami rewolucja na rynku medialnym. Kto ma obecnie największe szanse ją wygrać???

  • 0

    7.  2008-03-19 12:12:33

    arnie, to bylo troche retoryczne, po prostu jestem zdegustowany i mediami publicznymi i prywatnymi, abonamentu nie place, bo jak widze te denne seriale czy przerwane transmisje sportowe to mnie krew zalewa, ale z drugiej strony nie chce zeby mi tvn i polsat serwowaly programy typu big brother, generalnie przestalem ogladac tv

  • 0

    8.  2008-03-19 12:20:25

    @Wojtaszek- no niestety tyle misji w TVP ile abonamentu... Obecnie w przychodach TVP dominuje kasa z reklam- coś ponad 70%. Siłą rzeczy więc TVP musi konkurować z komercją, by nie wypaść z rynku, bo zależna jest od niego... I koło się kręci. Jedyną szansą na rzetelną i na wysokim poziomie tv publiczną jest abonament np ściągany przy zeznaniu podatkowym oraz całkowite, podkreślam całkowite uniezależnienie od polityków. Niech za przykład będzie brytyjska BBC.

  • 0

    9.  2008-03-19 12:23:20

    Wszystkie tam pomysły z misją opłacaną przez rząd (poszczególne resorty) są pomyłką. Nigdzie na świecie taki system nie funkcjonuje. Wszędzie tv publiczna jest finansowana w znacznej mierze z abonamentu, ew częściowo z reklam w bardzo ograniczonym stopniu...

  • 0

    10. ~wiwan  2008-03-19 15:15:49  host: 90-156-93-101.magma-net.pl

    ad 9 to,że nigdzie w świecie nie jest żadnym argumentem.

  • 0

    11.  2008-03-19 15:32:16

    @wiwan- no tak, cel uświęca środki. Nawet komuniści, gdy rządzili dwie kadencje, nie rzucali takich ustaw niszczących media publiczne i na szczęście stanęli w ich obronie...

  • 0

    12. ~  2008-03-19 17:59:55  host: 87-205-188-169.adsl.inetia.pl

    TV publiczna same siebie niszczy. Bardziej chyba nie da się tego spieprzyć. Natomiast jeżeli chodzi o radio, to jestem bardzo zadowolony.

  • 0

    13.  2008-03-19 19:17:16

    @12- miernikiem "spieprzenia" jest w tym wypadku oglądalność, a tu od początku wiedzie prym TVP...

  • 0

    14. ~getITright  2008-03-20 06:38:26  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    no to hołota z PO położyła swoje brudne łapy na mediach... i to nie tylko publicznych ale i prywatnych (co by w przyszłości nie odważyły się przypadkiem skrytykowac jedynie słusznego rządu PO) zresztą może to (już chyba oficjalne) wsparcie ze strony TVN dla PO nie bierze sie z niczego, dil polegał na tym, że TVN wspiera PO, a PO niszczy TVNowi najgroźniejszą konkurencję, czyli TVP (bo przecież nie jest konkurencją Polsat należący do donosiciela SB - Soloża) to bardziej niż ewidentne... @12 - a co niby TVP pieprzy ??? bo jak dla mnie to telewizja na najwyższym w Polsce poziomie (co nie znaczy ze na wysokim, na wyższym niż tv komercyjne) i jeszcze pytanie za sto punktów, jaka jest najlepsza TV w europie ? PUBLICZNA - BBC, która otrzymuje wplywy z najwyższego w europie A-BO-NA-MEN-TU ...który w Polsce ma byc zniesiony i zastąpiony DOTACJą RZąDOWą (podpatrzyli to rozwiązanie chyba w Korei Płn.) @10 - "to,że nigdzie w świecie nie jest żadnym argumentem." naprawde nie jest to dla ciebie argumentem ?!? to po prostu świadczy o tym że jesteś zaślepionym i bezmyślnym człowiekiem... ale to typowe cechy dla wyborców PO, więc wszystko się zgadza :D @7 - "abonamentu nie place" to znaczy że jesteś poprostu ZłODZIEJEM i okradasz m.in. mnie, ale to tylko mnie uświadcza w przekonaniu że ściąganiem abo powinna się zajmowac skarbówka, nie ma tak że nie płacisz bo są seriale, MASZ OBOWIąZEK PRAWNY PłACIC

  • 0

    15. ~lontren  2008-03-20 12:04:15  host: gate07.polsat.net.pl

    Ja jestem jak najbardziej za utrzymaniem abonamentu - ale pod warunkiem całkowitego zlikwidowania reklam w TVP. Wtedy skończy się "gonienie" wyników oglądalności, nachalna promocja Ich Troje, Blue Cafe, Dody i innych "ambitnych wykonawców". Obecnie TVP ofertą programową nie różni się NICZYM od TVNu i Polsatu. Kiedy pyta się prezesów TVP o misję to odpowiadają, że "realizują tyle misji ile dostają kasy z abonamentu". Jak to wygląda każdy widzi - ciekawe filmy i programy po 24:00 (oprócz kilku nielicznych wyjątków). Rozumiem, że jak TVP dostanie 0 PLN z abonamentu – to nie będzie realizować ŻADNEJ misji. Czyli TVP jest zwykłą komercyjną telewizją, kontrolowaną przez rząd, w której osoby płacące abonament „wykupują sobie misję”. Oglądalność ma być bardzo wysoka, żeby rząd obecnie przy władzy miał popularną tubę propagandową. Wszyscy tak robią: SLD – tutaj Kwiatkowski był szczytem szczytów, czy PiS – z „niezależnym inaczej” Urbańskim czy PO – z ustawą jawnie i totalnie podpodządkowującą TVP rządowi). Jak dla mnie to szczyt obłudy. Taniej byłoby wykupić czas antenowy w prywatnych telewizjach dla realizacji prawdziwej misji. Nie będę komentował rzucanych przez @getITright przekleństw, wyzwisk i obelg. To styl Onetowy – i nie za bardzo pasuje do tego forum.

Dodaj swoją opinię