Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowe rozdanie kart: Co dalej z Plusem? Co dalej z Play?

Nowe rozdanie kart: Co dalej z Plusem? Co dalej z Play?

LuiN 24 Czerwca 2011 09:22

0 0

Przejęcie Plusa zmieni układ sił na rynku komórkowym. Wraz ze spadkiem asymetrii konkurencyjność sieci Play osłabi się i obniży jej wartość rynkowa. Najmniejszy gracz powoli wykrwawi się miedzy imperium Solorza Żaka a Grupą TP i współpracującym z nią T-Mobile - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Powstanie duża grupa telekomunikacyjno-medialna z potencjałem, by być realną przeciwwagą dla Telekomunikacji Polskiej. Na rynku mobilnym będziemy mieli dwa silne ośrodki: Solorza z Plusem i Orange współpracujący z T-Mobile. Pośrodku zostaje samotna spółka P4 z siecią Play - wyjaśnił dla DGP Tomasz Kulisiewicz, główny analityk firmy Audytel.

Analitycy przewidują, że Play będzie coraz trudniej utrzymać się w walce z dużymi konkurentami. Paweł Puchalski, szef analityków BZ WBK mówi, że najlepszy czas na sprzedaż P4 już minął. Asymetria (największa przewaga P4) jest coraz mniejsza - w ciągu kilku lat zniknie, a wraz z nią osłabi się konkurencyjność sieci i jej wartość rynkowa.




Co chwila pojawiają się czarne scenariusze dotyczące ewentualnego dalszego przejęcia P4 przez Solorza-Żaka - na to jednak prawdopodobnie nie zgodziłby się już UOKiK. Poza tym nie wiemy jeszcze czy nowy właściciel Polkomtelu nie skupi się na dobry początek na szybkiej spłacie kredytów (18 mld zł na zakup fizycznie nie ma). Ta opcja wykluczy zarówno duże inwestycje, akwizycje, jak i ostrą walkę cenową o klienta.

W bardziej optymistycznym scenariuszu Solorz może spróbować uatrakcyjnić oferty kosztem wyników, a to zmusi do reakcji Play, Orange i T-Mobile (dwóm ostatnim dzięki sojuszowi koszty spadną o 30%, więc będą pieniądze na obniżki).

Obecnie Zygmunt Solorz-Żak ma wyłączność na negocjacje w sprawie sprzedaży Plusa. Koniec negocjacji jest bliski, jeśli właściciele zgodzą się na sprzedaż, transakcje będą musiały jeszcze zaakceptować UOKiK oraz Komisja Europejska. Potem dopiero obecny właściciel Cyfrowego Polsatu będzie mógł zacząć budować na bazie infrastruktury Polkomtelu swoją szybką sieć LTE. 21981

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 241
  • 0

    248. ~romano  2011-07-03 00:42:43  host: a12.net145.okay.pl

    244 mnie tez cieszy ze solorz kupił Playa ale tekst o wlaczeniu zasiegu playowcom, jest szczeniacki. UKE tak by dowalilo Plusowi za dzialania monopolistyczne ze te 15 mld na kary by nie wystarczylo

  • 0

    249. ~romano  2011-07-03 10:35:48  host: a12.net145.okay.pl

    mialo byc ze kupil Plusa ;)

  • 0

    250. ~?  2011-07-03 12:21:16  host: bbl16.neoplus.adsl.tpnet.pl

    UKE nie ma nic do umowy roamingowej plus-play. Jeżeli skończy się umowa strony mogą ją przedłużyć lub nie. Pana Solorza nikt nie zmusi do przedłużenia umowy z playem więc jak najbardziej może udać że strony się nie dogadały w kwestiach finansowych lub podać jak najbardziej wiarygodny powód. P4 miał wystarczająco dużo czasu na zbudowanie własnych BTS-ów. A że tego nie zrobił to już inna kwestia. Rynek nie ma serca. Jeżeli będzie chciał przejąć te pare milionów klientów to po prostu wyłączy zasięg i cześć. Nic go nie będzie obchodzić kara od uke. Z resztą P4 już z tego powodu szczeka że ono się nie zgodzi na przejęcie zbyt dużej puli częstotliwości przez Solorza.

  • 1

    251.  2011-07-03 13:00:26

    P4 ma racje, że się nie godzi. Bo po co maja się godzić , na coś, co skutkuje, ich upadkiem.

  • 0

    252. ~?  2011-07-03 14:17:48  host: bbl16.neoplus.adsl.tpnet.pl

    251 masz rację w 100%. To dla nich walka o życie. Jedna częstotliwość 900 mhz i kończąca się stawka mtr kontra 4 częstotliwości Solorza i zapewne bardzo dobra oferta na wstępie nie wspominając o zasięgowym konsorcjum PTC i Centertela = rychła śmierć P4

  • 1

    253.  2011-07-03 14:28:44

    Zawsze można się odbić od dna, proponując lepszą jakość usług i sieci niż W3.

  • 0

    254. ~?  2011-07-03 17:13:30  host: bbl16.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "jakość" sieci macie taką że kumpeli zanika sygnał w telefonie podczas rozmowy. A jak Solorz przejrzy na oczy i zobaczy że nie opłaca mu się współpraca z wami to będzie zupełny brak sieci a nie "jakość" która jest teraz.

  • 0

    255. ~romano  2011-07-03 21:53:34  host: a12.net145.okay.pl

    Na początek powiem ze nie jestem abonentem Playa tylko Orange. Wiec mi to rybka kto co komu wylaczy no poza tym ze mam siore playu i trudo sie bedzie do niej do dodzwnic. Co do umowy to macie racje przedlużą albo i nie, ale na to sa okreslone terminy,z dnia na dzien nie wylacza, to nie piaskownica a maja czas by dogadać sie z pozostałymi, to tylko kwestia ceny. Nie stresujcie sie nie po to P4 zostalo powolane do zycia by dać im zdechnąć, UKE o nich zadba.

  • 0

    256. ~kubiszon  2011-07-04 01:20:35  host: aegs177.neoplus.adsl.tpnet.pl

    sorry, ale plus orange i t-mobile ma do bani oferte w porównaniu do playa, czlowiekiem biznesu jeszcze nie jestem, moze kiedys bede, ale głupie i niepotrzebne wydawanie pieniędzy w wyżej wymienionych sieciach jest poprostu bezsensowne, wole zaplacic mniej, a szczegolnie za telefon tańszy o dobre pare stówek

  • 0

    257. ~romano  2011-07-04 08:19:24  host: a12.net145.okay.pl

    do 256. "czlowiekiem biznesu jeszcze nie jestem, moze kiedys bede" widzisz tym sie roznimy. Dla ciebie liczy sie cena a dla mnie jednak jakosc. Rozwazalem przejscie do Play, ale za duzo narzekajacych jest na ta siec i nie chodzi mi uzytkownikow tej sieci piszących tutaj, to sa ludzie ktorych spotykam. Liczylem oszczednosci po przejsciu do Playa wyszlo mi jakies 20 zł na miesiac, warto?

  • 0

    258. ~  2011-07-04 11:06:41  host: dcs181.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wieszczenie końca Play jest jak na razie życzeniem pseudokonsultantów z W3, żeby im się żyło jak przed wejściem P4. Z tą jakością to dla mnie za przeproszeniem to pitolenie. mam dwa telefony. jeden nonstop w roamingu Plusa i wykorzystywany na trasach, drugi automat lub wymuszony Play. Wszystko działa jak należy. Nie widzę powodu, żeby przepłacać u dużych opów. 20 zł* 12 miesięcy = 240 zł. Wolę je mieć, bo nie widzę różnicy w działaniu operatorów, a przewinąłem się u wszystkich z W3.

  • 0

    259. ~  2011-07-04 11:21:35  host: z25-03.opera-mini.net

    @258: Mądrze powiedziane. Dla mnie stracić 20 zł na miesiąc za te same usługi, to jest dużo. Za to kwotę mam 7 bochenków chleba, za które ja żyje ok. 7 dni a nie operator, dlatego jestem w Play Fresh.

  • 0

    260. ~Octopus  2011-07-04 13:07:21  host: ip-195-242-254-202.catv.net.pl

    Dlatego plej jest dla tych , którzy życie przeliczają na chleb..

  • 0

    261. ~?  2011-07-04 21:48:44  host: akn162.neoplus.adsl.tpnet.pl

    258 Zobaczysz co będzie jak rozpadnie się tandem plus - p4. Jaką wtedy będziesz miał jakość. Jak wspomniałeś non stop masz numer na roamingu plusa wiec jak ci wyłączą plusa to masz zero zasięgu play. czyli wtedy zapowiada się playta.

  • 0

    262.  2011-07-04 21:56:38

    @261: Pamiętaj P4 to nie MVNO, nie zniknie tak szybko jak GaduAIR.

  • 0

    263. ~?  2011-07-04 22:45:58  host: akn162.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ale mnie usatysfakcjonuje nawet jego powolna agonia byleby tylko nastąpiła.

  • 0

    264. ~Kordyl  2011-07-04 23:18:11  host: 095160091246.siedlce.vectranet.pl

    Zapewniam że jakość usług w Play jest nienaganna. Nie sugerowałbym się opinią typu kolega koleżanki ma Play-a i narzeka na zasięg. Zainteresowanych proszę o kontakt, wyśle starter w celu przetestowania. Przedstawicieli firm które są zainteresowane obniżeniem kosztów na zmianie operatora na Play proszę o kontakt :) Oferta godna przynajmniej rozważenia, oczywiście dużo lepsza niż w salonie. adres: koordyl reszta od wp :)

  • 0

    265. ~  2011-07-04 23:54:15  host: v09-15.opera-mini.net

    261. Post dokładnie taki jak nick. kłania się czytanie ze zrozumieniem. Myślisz, że Solorz tak sobie zrezygnuje z kilkuset milionów złotych za roaming? Zastanów się najpierw chłopie zanim coś napiszesz.

  • 0

    266. ~  2011-07-22 23:15:09  host: z37-05.opera-mini.net

    P4 w gts5230 wykrywa plus jako nadajnik play jako dom

  • 0