Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowe prawo, nowe możliwości

Nowe prawo, nowe możliwości

WitekT 27 Sierpnia 2004 11:32

0 0

Nowe prawo telekomunikacyjne zapewnia warunki dla pełnej konkurencji na tym rynku. Abonentom daje większy wybór operatorów, tym drugim zaś szerszy dostęp do publicznej sieci. Praktyka nie zapowiada się jednak różowo, brakuje przepisów wykonawczych, a operatorzy nie są przygotowani do zmian.

Zgodnie z ustawą prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty ustali operatorów, którzy mają znaczącą pozycję rynkową (już trwają nad tym prace). Wtedy może zobowiązać ich do kalkulowania kosztów świadczonych usług z uwzględnieniem uzasadnionych kosztów oraz stosowania cen uwzględniających te koszty.
Nowe prawo mówi o dostępie operatora na określonych warunkach do urządzeń telekomunikacyjnych innego operatora (dostęp telekomunikacyjny). Na operatora sieci publicznej nakłada wręcz obowiązek zawarcia umowy z operatorem, który za jej pośrednictwem będzie chciał świadczyć abonentom swoje usługi. Operator publiczny musi przedstawić prezesowi URTiP ofertę ramową, czyli wzór umowy określającej zasady współpracy z takimi operatorami. Mogą one polegać na udostępnieniu przez TP SA innemu operatorowi tzw. lokalnej pętli abonenckiej. Do dziś nie ma oferty ramowej Telekomunikacji Polskiej, a co za tym idzie żadna lokalna pętla nie została uwolniona.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-98-96.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jaka jest maksymalna szybkość Internetu (download), z którego najczęściej korzystasz?

Szybkość polskiego Internetu na tle świata według Speedtest.net

 

Zobacz wynik | Opinie (6)

Archiwum Ankiet