Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowe gniazdo Jack odchudzi iPhone'y?

Nowe gniazdo Jack odchudzi iPhone'y?

orson_dzi 23 Września 2015 08:47

3 11

apple jack Pomimo tego, że Apple zawsze dążyło do produkcji cienkich urządzeń, nowy iPhone 6s jest grubszy od poprzednika. Czy zastosowanie nowego gniazda Jack będzie w stanie to zmienić?



W dobie coraz większej miniaturyzacji komponentów smartfonów nadal są rzeczy, których zwyczajnie zmniejszyć nie można. Jest to obiektyw aparatu, co prawda z roku na rok coraz mniejszy, ale nadal jest on jednym z najgrubszych podzespołów oraz gniazdo Jack 3,5 mm. Akurat w tym przypadku jest to standard od wielu lat stosowany w przeróżnych urządzeniach i zwyczajnie nie da się go zmienić. Tym bardziej, że w praktycznie wszystkie ogólnodostępne modele słuchawek podłącza się właśnie poprzez wtyczkę Jack 3,5 mm.




apple jack Apple być może ten standard zmieni. Patent nr 9,142,925 o nazwie D-shaped connector wizualnie przypomina wtyczkę Jack z końcówką ściętą na kształt litery D. Taki kształt wtyczki pozwoli na zmniejszenie grubości gniazda, a jednocześnie całego smartfonu. Jednak póki co, to chyba jedyna zaleta, jaką można tutaj dostrzec. Z kolei do wad z pewnością trzeba zaliczyć brak kompatybilności z praktycznie wszystkimi słuchawkami na rynku oraz konieczność wkładania wtyczki do gniazda odpowiednią stroną. Przez to konieczna będzie wymiana ulubionych słuchawek lub zakup odpowiednich i pewnie niezbyt tanich przejściówek.

Czy produkcja cieńszych urządzeń kosztem wygody użytkowania i kompatybilności akcesoriów, to dobre wyjście? Czas pokaże. Nie wiadomo jeszcze, czy Apple w ogóle będzie miało zamiar wykorzystać swój patent w praktyce.

Źródło tekstu: Appleinsider; wł     
Źródło zdjęć: Appleinsider

Dodaj do:

Tagi: jack | iphone | apple

w sumie: 42
  • 2

    23.  2015-09-23 11:59:57

    Nie ma w tym sensu, wszystko poniżej 10mm jest i tak już chude. To po prostu trochę sztucznie wylansowana moda, a nie praktyczna rzecz. Z logicznego punktu widzenia to czy telefon ma 7 czy 8 lub nawet 9 mm nikomu nie robi różnicy. Szczególnie jeśli dzięki temu można zyskać np. więcej miejsca na matrycę aparatu czy slot na kartę. Gdyby zapytać właściciela smartphone na ulicy ile mm grubości ma jego telefon to 99,9% nie wskaże jej co do mm. No chyba, że Apple zacznie sprzedawać suwmiarki po 100$ :D To jeden z głupszych wyścigów jeśli chodzi o rywalizację, nie popycha to techniki naprzód, wręcz przeciwnie.

  • -1

    24. ~Adam  2015-09-23 12:21:20  host: public-gprs355482.centertel.pl

    @20. A czy zmiany gniazd zasilania telefonów na przełomie ostatniej dekady były w jakiś sposób podyktowane innowacją? praktycznością? wygodą? Czy dążenie do standardu micro-USB, wypierając mini-USB było praktyczne? Oczywiście z perspektywy czasu jaki upłynął powiem że tak. Umówiliśmy się na nowe standardy (pomijam Apple) i teraz to jest oczywiste. A przecież łatwiej, wygodniej, było ładować wtyczką okrągłą "bo nie można było się pomylić". Podobnie aspekt ekonomiczny w przypadku złącz *-USB. Przez pewien czas musiałem posiadać dwa kable - micro i mini-USB.

    Wracając do tematu. Masz rację że patent jest robiony "na siłę", że to wyważanie otwartych drzwi. Tylko że ja patrzę na to jako na przyszłość, jako idee zmian - tak ogólnie, jako postęp niż w kontekście właściciela patentu. Moim skromnym zdaniem zmiany są i będą nieuniknione. A na końcu i tak poniekąd nam narzucone - czy tego będę chciał czy nie, będę musiał się dostosować lub... wypaść na margines.

  • 3

    25. ~Triest  2015-09-23 12:44:08  host: public-gprs360856.centertel.pl

    ad 24. Aha, to według ciebie wszelkie zmiany (niekoniecznie na lepsze) to "przyszłościowe idee", "postęp", "rozwój", bal bla bla
    To poczytaj sobie (przykładów jest cała masa) o tak zwanych "ślepych uliczkach" rozwoju - także w dziedzinie elektroniki.

  • 2

    26.  2015-09-23 13:02:04

    @22 Alcatel Idol czy Kazam Tornado się nie wyginają, a są tańsze i cieńsze od Apple.

  • 2

    27. ~f643  2015-09-23 13:03:35  host: 212.160.172.83

    Moi drodzy a ciekawe jakie argumenty przedstawiłby nam applefan__?

  • 0

    28. ~cdd  2015-09-23 13:20:56  host: n25-03-04.opera-mini.net

    10 piekny tekst. Nie wiem tylko dlaczego nie ma nick-a. Czyzby napisala go @???!!!

  • 0

    29.  2015-09-23 13:40:45

    Przecież z łatwością można zrobić minijack 2.0 niekompatybilny z minijack taki aby był dobrze osadzony w gnieździe, dwustronny. Wystarczy zrobić minijack w przekroju nie okrągłym, a prostokątnym.

  • 3

    30.  2015-09-23 13:48:31

    To odchudzanie telefonów stało się fobią producentów. Przecież wiele osób teraz telefony wkłada do etui i futerałów bo telefony są tak delikatne i podatne na uszkodzenia, że odchudzanie ich nie idzie w parze z wytrzymałością więc i tak ludzie je pogrubiają wkładając do różnego typu futerału czy etui. Już teraz niektóre telefony są tak cienkie i niewygodne, że ciężko jest podnieść ze stołu i to ma być wygoda w użytkowaniu? Teraz jest tak.
    1. Problem z uchwyceniem telefonu aby podnieść go ze stołu
    2. Problem z podłączeniem ładowarki USB (ciągle patrzenie jak wkładasz i trafiaj w dziurkę jest bardzo niewygodne. Okrągłe wtyki były o niebo wygodniejsze.)
    A teraz chcę jeszcze utrudnić używanie słuchawek. W końcu są pewne granice miniaturyzacji gdzie zamiast ułatwiać, utrudnia się życie. Nie bez powodu wprowadzają nowy system USB aby można było pendrive wpinać nie patrząc którą stroną.

  • 1

    31.  2015-09-23 13:59:51

    A czy przypadkiem apple nie będzie robić beatsów z wtyczką lighting? I tym samym można usunąć mini-jacka.

  • 3

    32.  2015-09-23 14:31:01

    @30 O to właśnie chodzi żeby telefon jak najszybciej wyleciał ci z dłoni i zrobił pajączka. ;)

  • 1

    33. ~JustMe  2015-09-23 14:38:12  host: 188.29.164.43.threembb.co.uk

    Apple pierdnie a chory świat komentuje...
    Niech sobie zrobią wtyczkę o grubości mikrona, kogo to obchodzi?

  • 0

    34. ~wielowpust  2015-09-23 14:52:25  host: n13-09-02.opera-mini.net

    Jeszcze wtyczka katowa i gniazdo bedzie wychodzic razem z wtyczka.

  • 1

    35.  2015-09-23 14:53:26

    Chore.

    Apfelfap, gdzie teraz jesteś? Jak zwykle jesteś tchórzem w takich tematach.

  • 1

    36.  2015-09-23 15:14:56

    Mnie osobiście martwi, że dojdzie do powtórki z historią związaną z zamianą pinów, jaką Apple dokonało swego czasu. Do dziś użytkownicy odczuwają tego skutki w postaci niepewności, czy aby dany zestaw słuchawkowy będzie działał prawidłowo z ich telefonem. Znając pazerność producentów sprzętu audio, to szybko zaczną produkować słuchawki wyłącznie z nowym gniazdem Apple, a reszcie pozostaną przejściówki.

  • 0

    37. ~lollo  2015-09-23 16:08:18  host: imd-nat-guest.imd.ch

    Zamiast zmniejszac telefon powinni dodac kilka rdzenii

  • 0

    38.  2015-09-23 17:39:05

    Wymyślanie na siłę. Są standardy wygodniejsze, już istniejące. Myślę, że to chęć wyciągnięcia kolejnych pieniędzy od producentów i użyszkodników. Wprowadzanie nowego rozwiązania na siłę. Chociaż z ich marketingiem i praniem mózgów może się udać.

  • 0

    39.  2015-09-23 21:55:57

    32@ to może być choć u mnie w rodzinie akurat w 2 telefonach padły gniazda usb od ładowania a wszystkie stare nokie z takimi cienkimi wtyczkami do ładowania są i są i nie widać końca by to miało się zepsuć.

  • 0

    40. ~  2015-09-24 10:48:13  host: 159-205-155-131.adsl.inetia.pl

    Kolejny patent na kolejny niekompatybilny standard. Ale co tam - niech d***maja frajerow. Od tego frajerzy sa.

  • 0

    41. ~Ja±  2015-09-24 11:12:36  host: n14-07-03.opera-mini.net

    Kartę sim taak zmniejszyli, to jeszcze im miejsa mało? kolej na jack'a? co następne? nie będzie włącznika, a może na szpilkę?

  • 0

    42. ~  2015-09-24 11:35:20  host: 37-128-18-116.adsl.inetia.pl

    @Ja± Karte zmienili, aby *wymusic* zmiane kart SIM u uzytkownikow. Przeciez niktorzy uzywaly tych samych kart od 10 lat i wiecej. Pewnie w starych nie bylo jakiegos bacdoora, a w nowych juz sa. Chyba nie sadzisz, ze te 2x3 mm robia jakas roznice dla projektantow telefonow.

Dodaj swoją opinię