Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowa technologia podwoi pojemność sieci 3G

Nowa technologia podwoi pojemność sieci 3G

Q! 13 Maja 2009 00:20

0 0

Fiński operator telekomunikacyjny Elisa wraz z Nokia Siemens Network zaprezentował nową technologię, która pozwoli na zwiększenie pojemności sieci 3G nawet dwukrotnie. W tym celu zostaną wykorzystane kanały radiowe zarezerwowane dotychczas jedynie dla transmisji danych.

Przedstawione rozwiązanie zostało uruchomione jako program pilotażowy, działający w oparciu o eksperymentalne oprogramowanie elementów sieci. Do tej pory w sieciach GSM rozmowy głosowe były obsługiwane przez specjalnie w tym celu wydzielone szczeliny czasowe (ang. time slots) w kanale radiowym. W danej chwili z jednej szczeliny mógł korzystać jedynie jeden użytkownik.

Zaprezentowana przez obydwie firmy technologia umożliwia wykorzystanie w tym celu slotów przeznaczonych dotychczas tylko dla transmisji danych. Dzięki temu wolne w danym momencie sloty data będą mogły być wykorzystywane do zestawienia połączenia głosowego. Technologia ta została nazwana CSoHSPA (ang. Circuit Switching over HSPA).




Nowa technologia z punktu widzenia użytkownika jest niezauważalna, jednak niesie ona ze sobą dodatkowe korzyści. Po pierwsze, według standaryzacji w wersji 7 przedstawionej przez 3GPP (3GPP Release 7), nowe rozwiązanie charakteryzuje się zapotrzebowaniem na energię nawet o 50% mniejszym, niż dotychczasowe. Również zestawienie samego połączenia ma trwać o połowę krócej, niż do tej pory.

Wdrożenie nowej technologii nie wymaga ingerencji w istniejącą już sieć 3G. Jej uruchomienie sprowadza się jedynie do aktualizacji oprogramowania poszczególnych elementach sieci.

Przedstawione przez Nokia Siemens Network rozwiązanie nie jest jedynym, nad którym pracuje sojusz obydwu firm. Warto zauważyć, że bardzo aktywnie uczestniczą one w pracach nad rozwojem technologii HSPA. To one zaproponowały rozwiązanie HSPA+, które umożliwia transmisję danych z prędkością do 21 Mbps. Również one prowadzą prace mające na celu uproszczenie architektury I-HSPA (Internet HSPA), która ma być odpowiedzią na ogromny wzrost zapotrzebowania na transmisję danych w sieciach mobilnych.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~  2009-05-13 00:36:29  host: 94.254.178.135

    Jak jeden użytkownik z jednego kanału...? Przecież mamy Time Sloty, a może być też więcej niż jeden TRx.

  • 0

    2. ~  2009-05-13 00:40:12  host: 188.33.0.65

    Oczywiście mam na myśli GSM - bo o nim była mowa w drugim akapicie.

  • 0

    3.  2009-05-13 02:04:37

    #1. tak. masz racje. Q! widocznie uzyl "kanal" w znaczeniu jednego slota.. Juz poprawiam, bo to faktycznie zle wyglada.

  • 0

    4. ~  2009-05-13 07:55:17  host: host-89-76.trustnet.pl

    W danej chwili z jednej szczeliny mógł korzystać jedynie jeden - jeden co ?

  • 0

    5. ~mirekb  2009-05-13 07:56:37  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    bezprzewodowy transfer danych to ogromny "dział" w telekomunikacji.na poziomie detalicznym niepodlegajacym regulacji wiec kase wietrza producenci sprzetu i operatorzy..przychody z niej rosną rosną lawinowo i oby tak dalej,malejacy mtr opy musza jakos sobie odbic

  • 0

    6. ~  2009-05-13 07:57:33  host: gsl130.internetdsl.tpnet.pl

    Wg mnie w drugim akapicie jest urwane ostatnie zdanie.

  • 0

    7. ~lucpo  2009-05-13 08:23:50  host: public45831.xdsl.centertel.pl

    Z jednego time slota GSM może korzystać dwóch użytkowników z half rate AMR. W końcu chodzi o sieć 2G czy 3G

  • 0

    8.  2009-05-13 08:31:44

    @7 - top byl element porownania 2G i 3G...

  • 0

    9.  2009-05-13 09:05:45

    Poprawcie tene tekst bo to co tu napisane to jedna wielka brednia :) I az wstyd. Przeczytalem oryginal na cellular-news i chodzi mniej wiecej o to: "Dotad do wykonywania polaczen w sieciach GSM/3G wykorzystywana byla technika CS - komutacji łączy (Circuit switching). Ta technika wymaga dedykowania na czas polaczenia stale zasobów (kanału/timeslota) dla jednego uzytkownika, co powoduje ze ograniczona jest maksymalna pojemnosc. Nowe rozwiazanie Elisy i NSN - CSoHSPA to wykorzystanie transmisji pakietowej HSPA do zestawiania polaczen, ktore wczesniej byly realizowane metoda CS. Transmisja HSPA charakteryzuje sie duzo wiekszymi przeplywnosciami i pojemnoscia." Ja bym to mniej wiecej porownal ze Elisa z NSN zaproponowali taki "VoIP". Transmisja pakietowa w miejsce transmisji z komutacja łaczy. Zgodnie z 3GPP Rel 7 przy wykorzystaniu CPC mozna osiagnac duza oszczednosc baterii or krotsze czasy zestawiania polaczenia. Ps. Pisanie o timeslotach w akapicie o HSPA jest kompromitacja.

  • 0

    10. ~jojo  2009-05-13 09:23:09  host: ekj115.internetdsl.tpnet.pl

    A co z technologią poprawy dźwięku w sieciach GSM/3G - AMR Wideband? Czy któraś z polskich sieci stosuje / ma zamiar w niedalekiej przyszłości stosować to rozwiązanie.

  • 0

    11. ~tata  2009-05-13 10:43:15  host: apn-77-112-198-181.dynamic.gprs.plus.pl

    Jojo chodzi ci o kodowanie dźwięku w amr ?

  • 0

    12. ~jojo  2009-05-13 10:47:34  host: ekj115.internetdsl.tpnet.pl

    W związku z tym newsem przypomniałem sobie po prostu starego newsa: http://telepolis.pl/news.php?id=14098 i tak pytam z ciekawości, bo jakoś nie mogę znaleźć w internecie za dużo informacji na ten temat. ;-)

  • 0

    13. ~ciapus  2009-05-13 10:58:58  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    lepiej niech wykombinują aby zasięg z nodeB nie był 200m od niej... lub za ścianą 15 cm brak... zmierzyłem sobie w Google i mam 2 nodeB - 310m i 540m w linii prostej i BRAK sygnału brawo ERA!!! Play&Orange z drugiego końca miasta "dmuchają" na 3/5 w domu...

  • 0

    14.  2009-05-13 12:02:33

    Nie wiem jak to się dzieje, ale Era ma wszędzie problemy z zasięgiem. Albo maja jakiś kiepski soft do projektowania zasięgu, albo wstrzymują inwestycje z powodu sporu z Vivendi. Sam mieszkam na 8 piętrze w dużym mieście, żadnych przeszkód terenowych,okna w mieszkaniu 'na przestrzał' i dzwięk się rwie. W plusie i orange wszystko idealnie.

  • 0

    15.  2009-05-13 12:46:08

    #6. tak. jakos przy edycji urwalo zdanie :o .. #7. no tak, ale mowimy o wersji pierwotnej.. przy half rate masz dwoch userow, ale odczuwalnie kosztem jakosci.

  • 0

    16. ~gosc  2009-05-13 12:50:22  host: 212.95.49.87.internetserviceteam.com

    wg mnie zasięg Orange jest dobry, mam to reklamowane orange 39 i pol i mam full zasięg 3g...

  • 0

    17. ~:-(  2009-05-13 13:34:18  host: apn-77-115-155-180.dynamic.gprs.plus.pl

    #16 Nie ciesz się za wcześnie , bo na początku mnie też zapewniali przyzwoitą jakość usług , a później czym dłużej trwała umowa tym było gorzej , aż powiedziałem dość , bo jelenia niech szukają gdzie indziej.

  • 0

    18. ~  2009-05-13 13:37:54  host: f142-040.opera-mini.net

    Ja też mam problem z era, kiedyś ze 4 lata temu byłem w tym samym miejscu i miałem full zasięg teraz po ucieczce z orange, wróciłem i zdziwiłem się jak zasięg Ery w niektórych miejscach go nie ma. Teraz jadąc do rodziny to tylko w telefonie mam brak zasięgu, Plus, Orange a nawet Play mają cały zasięg gsm. Na mapie zasięgu niby w tym miejscu mają full zasięg i nawet 3g, a w efekcie zasięg 3g ma tylko plus i play. Pozdro.

  • 0

    19. ~NSN  2009-05-14 10:54:47  host: 192.100.112.203

    Do redaktorów: Firma która wymieniona jest w artykule nazywa się Nokia Siemens Networks. Proszę skorygować artykuł i pamiętać o tym fakcie na przyszłość.

Dodaj swoją opinię