Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nowa koncepcja konwersji opłat za UMTS

Nowa koncepcja konwersji opłat za UMTS

sirmark 7 Marca 2006 20:35

0 0

Ministerstwo Transportu i Budownictwa (MTiB) rozważa zmianę koncepcji konwersji opłat koncesyjnych za częstotliwości UMTS. Według nowej koncepcji, umorzeniu ulegnie część opłat w zamian za wcześniejszą spłatę pozostałej części, a operatorzy w ramach programu nie będą realizować inwestycji w infrastrukturę, tylko uczynią to wybrane w konkursach podmioty.

Pozyskane w ten sposób środki finansowe mają być - zgodnie z pomysłem MTiB - przeznaczone tylko na inwestycję w dostęp do internetu dla m.in. szkół na terenach wiejskich. "Umorzenie części opłat, ma zachęcić operatorów komórkowych do ich wcześniejszej spłaty do 2010 roku" - powiedziała podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister transportu i budownictwa Anna Streżyńska.

Dodała, że należy zastanowić się, jaka skala umorzenia będzie konieczna, aby zachęcić operatorów. "Być może pobrane zostanie dwie trzecie, a reszta zostanie umorzona. Jednak trudno mówić obecnie o konkretnej propozycji" - zastrzegła.

Programem konwersji mają zostać objęte opłaty, które operatorzy powinni uiścić w latach 2007-2022, czyli łącznie 1,08 mld euro.

Jak podkreśliła Streżyńska, z opłat koncesyjnych powstanie fundusz, z którego gminy będą finansowały budowę infrastruktury. W tym celu mają wyłaniać w otwartych konkursach lokalne firmy, które zajmą się wyposażeniem pracowni internetowych w szkołach oraz zapewnieniem dostępu do internetu.
Pierwotny pomysł MTiB zakładał mechanizm zbliżony do konwersji opłat dla alternatywnych operatorów stacjonarnych, tzn. inwestycje poniesione przez operatorów komórkowych w zapewnienie dostępu do internetu byłby odejmowane (przy zastosowaniu mnożników) od wysokości opłat koncesyjnych. Część opłat miała zostać umorzona.

Według Streżyńskiej, nowa koncepcja jest uproszczeniem, ponieważ pozwala uniknąć kontroli przez rząd trudnych do weryfikacji inwestycji operatorów komórkowych.

Nie wszystkie nowe propozycje MTiB podobają się operatorom komórkowym. Jak powiedział wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (skupiającej operatorów komórkowych) Maciej Rogalski, operatorzy nie zgadzają się na to, aby zostali wyłączeni z budowy infrastruktury.

Według niego, należy zastanowić się także nad włączeniem do programu innych instytucji niż szkoły i przedszkola, a także nad jego rozszerzeniem na małe miasteczka.

Podkreślił, że sam pomysł konwersji opłat za UMTS spotkał się z bardzo dobrym odbiorem ze strony operatorów, bowiem płacone przez nich opłaty należą do jednych z najwyższych na świecie, a dodatkowo czwarty podmiot, który dysponuje częstotliwościami UMTS - P4 - zapłacił za nie 8 razy mniej.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1.  2006-03-07 23:07:45

    osobiście myślę że to zły pomysł, pierwsza decyzja nowego urzędu odchodzi od dobrego pomysłu konwersji opłat koncesyjnych na inwestycje w infrastrukturę, a po drugie nie wiadomo własciwie po co umaża część opłat. spłata całości do 2010 roku dowodzi tylko że politycy w Polsce nie potrafią myśleć dłużej do przodu niż 4 lata, czyli długość kadencji parlamentu.

  • 0

    2. ~mar  2006-03-08 10:41:35  host: w3cache.tpnet.pl

    A ja sobie tak brzydko myślę, że chodzi o to, by na kontraktach w budowę infrastruktury zarobiły "odpowiednie" podmioty, a nie trzej operatorzy. Ale może to takie moje skrzywienie...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-159-91-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Zmiany dotyczące bezpieczeństwa w systemach Apple'a to:

Apple utrudni użytkownikom lajkowanie na Facebooku

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet