Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Novator chce wyjść z Netii i P4

Novator chce wyjść z Netii i P4

WitekT 31 Stycznia 2007 09:13

0 0

Według nieoficjalnych informacji Pulsu Biznesu, Novator, który kontroluje ma ponad 25% akcji Netii i 70% udziałów w P4, rozgląda się za potencjalnym kupcem na te aktywa. Analizuje też celowość ich połączenia pod kątem odchudzenia kosztów i zwiększenia atrakcyjności telekomunikacyjnego pakietu.

Przy korzystnej sytuacji na rynku Novator mógłby wyjść z polskich inwestycji do końca roku. Analitycy przewidują, że ciężko będzie funduszowi wyjść z polskich inwestycji bez straty. Część menedżerów Netii twierdzi, że obecny inwestor nie jest zainteresowany głęboką restrukturyzacją firmy. To mogłoby w krótkim okresie jeszcze bardziej uderzyć w jego przychody i zwiększyć koszty. Największy akcjonariusz nie jest obecnie w stanie podjąć tak dużego ryzyka.




Zainteresowane wejściem na polski rynek telekomunikacyjny są firmy rosyjskie, które w tym sektorze szukają celów inwestycyjnych na terenie Unii Europejskiej. Na rynku od dawna spekuluje się, że przez nowojorską firmę doradczą i inwestycyjną Third Avenue Management Rosjanie już mogą posiadać ponad 15% akcji Netii.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2.  2007-01-31 09:22:10

    jak będą chcieli wycisnąć z nas tyle ile wyciska Gazprom, to chyba się przeliczą;) może Hutchison zwróciłby na nas ponownie uwagę i wykupiłby te udziały?

  • 0

    3.  2007-01-31 09:25:11

    Mameluch za bystry to ty nie jestes. Nas wyciska polski państwowy monopol PGNiG a nie Gazprom. Rosjanie sprzedają nam ten gaz taniej niż moglibysmy go kupic np. w Norwegii. Doksztłać się wcześniej a poźniej pisz.

  • 0

    4.  2007-01-31 09:30:14

    Dodam że w gazie w Polsce nie ma zdanej konkurencji natomiast w komórkach już jest dość silna i ceny spadają. Ceny gazu rosną stale i dopóki będzie monopol PGNiG to będą rosnać. Kilka miesięcy temu Gazprom chciał wejść na polski rynek poprzez kontrolowaną przez nich węgierską spółkę EMFESZ ale Polacy na to nie pozwolili. Sam pisałem o tym na stronie: http://www.kapitalizm.org/?action=show_article&art_id=650

  • 0

    5.  2007-01-31 09:38:23

    może np O2 się zdecyduje (oby...)?

  • 0

    6.  2007-01-31 09:40:06

    oj Rcicho, mógłby napisać to samo o Tobie:) taki doświadczony internauta, a nie wie co znaczy taki znaczek ";)"? pewnie że każda konkurencja dobra, jeśli nie zawalczą cenami z aktualnymi graczami, nic nie ugrają. a że Rosjanie obracają ogromnymi kapitałami, można mieć nadzieję że nie zadowoli ich na polskim rynku przeciętniactwo.

  • 0

    7.  2007-01-31 09:50:07

    sorry nie zauważyłem tego ;) Dla Rosjan polski rynek jest również bardzo ważny bo to dla nich brama do Europy Zchodniej a szczególnie do Niemiec. Kupienie takiego P4+Netia to wydatek może 300 może 400 mln euro a kupno większościowego pakietu w DT to kwota 100 razy wieksza :)

  • 0

    8. ~jass  2007-01-31 10:31:27  host: bye179.internetdsl.tpnet.pl

    Może w wyniku tych operacji pojawi się np na polskim rynku 02... , właśnie wkraczają na Słowację więc mają nie daleko:)

  • 0

    9.  2007-01-31 10:45:49

    jaas: no właśnie, w Polsce przydał by się inny europejski telekom, niż tylko Orange (który ma kiepską ofertę roamingową w porónaniu do np Vodafone), T-Mobile raczej chyba się oddala, o Vodafone znów ucichło..

  • 0

    10. ~Petre  2007-01-31 10:57:07  host: abke175.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @Jardo! Ja rozumiem, z całym szacunkiem dla Twojej osoby, że jesteś zafascynowany zachodem, ale odnośnie PLUS GSM chyba warto by było jak by chociaż jedna sieć komórkowa pozostała w naszym rodzimych rękach. Ruscy jakoś nie sprzedają wszystkie na siłę więc może i my powinniśmy iść ich drogą. Natomiast co do inwestycji naszych braci słowian za Buga to jestem przekonany, że jeżeli udało by im się kupić P4 & Netię na rynku na prawdę było by gorąco. Jak napisali moji poprzednicy Rosjanie mają kapitał - duży kapitał a to daje ogromne szanse, że jeżeli zaczną się inwestycje w telekomunikację na terenie Polski to będą one zakrojone na bardzo szeroką skalę, na czym i my z pewnością skorzystamy. Pozdrawiam.

  • 0

    11.  2007-01-31 11:13:08

    petre - jakiś niech sobie zostanie, niemniej na razie to nam się szykuje pięć sieci komórkowych, z których tylko jedna będzie częścią większej europejskiej. I to ta, która wcale tego nie wykorzystuje. A co do pieniędzy rosyjskich koncernów - nie wiem, czy gwarantują one poziom przjrzystości, na którym nam zależy. Nie mówiąc o tym, że nie wnoszą know how, nowych technologi itd...

  • 0

    12. ~Petre  2007-01-31 11:21:24  host: abke175.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @Jardo! Chyba gorzej z Ruskami niż z France Telekom być nie może :) Ale jak na razie nie ma co gdybać. Pożyjemy, zobaczymy co czas i wolny rynek pokaże.

  • 0

    13.  2007-01-31 11:28:15

    Petre: popatrz sobie na Rumunię: tam narodowy telekom został przejęty przez greckiego operatora. Budki telefoniczne wyglądają jak u nas za komuny, a penetracja łączami szerokopasmowymi, to połowa naszej. Cokolwiek by mówić o France Telecom - to jednak błyskawicznie wprowadzają w Polsce wszystkie nowinki techniczne - np triple play, jeden telefon (stacjonarno-komórkowy). Mają też np własne labolatoria badawcze itd. Rosyjski kapitał da model biznesu zbliżony do rumuńskiego telekomu.

  • 0

    14.  2007-01-31 11:35:25

    A może by Skarb Państwa zainteresował się Netią i P4? W końcu były plany stworzenia państwowego operatora.

  • 0

    15. ~Jazzm@n  2007-01-31 11:39:20  host: drf244.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Uwaga dotychczasowi operatorzy!!! Do polski jednak wejdzie 3 (three)... I dostaniecie po kieszeni ;-))) Trzymam kciuki

  • 0

    16.  2007-01-31 11:46:54

    Thomas - nie zgadzam się aby państwo polskie wydawało pieniądze z moich podatków na zakup prywatnych firm. Nie mało jest kłopotów z państwowymi kopalniami, PKP czy stoczniami?

  • 0

    17. ~Allan  2007-01-31 15:16:28  host: nat-125.ghnet.pl

    jardo, jass - ja też bym chciał Telefonice (o2):)

  • 0

    18.  2007-01-31 20:17:54

    Jaki właściciel, taka chęć budowy i rozwoju sieci ;-) Słaby... Żeby powalczyć z obecnymi graczami, taki operator jak P4 musi mieć silnego i bogatego właściciela, który (podobnie jak z Ideą kiedyś), przez kila lat pogodzi się ze sporymi stratami i stać go będzie na finansowanie w tym okresie. Który może poczekać na zwrot nakładów kilka ładnych lat. Czy jest ktoś taki? Nie wydaje mi się. To było do przewidzenia...

  • 0

    19. ~jankes  2007-01-31 22:02:22  host: chello062179021215.chello.pl

    Myślę, że Ci którzy biorą się za telefonię, zdają sobie sprawę, że na czysty zysk przyjdzie im gługo poczekać, a Novator najwyraźniej czekać aż tak nie chce, ale jestem pewnien, że gdy będą chcili sprzedać udziały to jeden z gigantów w branży chętnie się skusi

  • 0

    20.  2007-01-31 22:35:10

    jankes - przetarg był, nie widziałeś co potentaci zaproponowali? Cieniznę taką, że z P4 przegrali. Dlaczego teraz mają pakować kasę w niepewny interes, na rynku w pełni niemal opanowanym przez mocną konkurencję? Mój sceptycyzm co do realnego funkcjonowania tzw. "czwartego" jeszcze się umacnia bardziej ;-) Czekajcie... Tylko czy nie szkoda wam czasu?? ;-)

  • 0

    21. ~ojacie  2007-02-01 09:05:30  host: xdsl-1161.zgora.dialog.net.pl

    A może Germanos ma chrapkę na P4. po co być dealerem (Ery) jak można być operatorem z własną siecią - ile możnaby zaoszczędzić na kosztach akwizycji (czyt. pozyskania klienta)

Dodaj swoją opinię