Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia zbliża do sztuki za pomocą NFC

Nokia zbliża do sztuki za pomocą NFC

LuiN 5 Kwietnia 2012 11:01

0 0

nokia c7Nokia zbliża do sztuki to wspólny projekt Muzeum Narodowego w Krakowie oraz firmy Nokia. Dzięki niemu każdy odwiedzający Galerię Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum będzie mógł pozyskać dodatkowe informacje, zdjęcia, nagrania i filmy na temat dwudziestu wybranych dzieł opatrzonych specjalnymi znacznikami, tzw. tagami NFC.

Goście, którzy wyruszą w multimedialną podróż po Galerii Sztuki Polskiej XX wieku, przy wejściu na wystawę będą mogli bezpłatnie wypożyczyć telefon Nokia C7 z technologią NFC umożliwiający skorzystanie z nowoczesnego przewodnika. Wśród dzieł opatrzonych tagami NFC są m.in.: Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej, Autoportret w białym stroju Jacka Malczewskiego, Infantka V Tadeusza Kantora, Melancholik Wojciecha Weissa oraz rzeźba Taniec Marii Jaremy.

Przedstawiciel firmy Nokia Marcin Reichman zapewnił zwiedzających, że obsługa technologii NFC jest intuicyjna, prosta w obsłudze i nie powinna sprawić kłopotu żadnemu ze zwiedzających, nawet osobom starszym. Wystarczy zbliżyć tył telefonu do specjalnego znacznika umieszczonego obok eksponatu, a na ekranie telefonu i w słuchawkach pojawią się przygotowane materiały. Pracownicy muzeum mają nadzieję, że ten nowoczesny sposób poznawania dzieł sztuki będzie szczególnie atrakcyjny dla dzieci i młodzieży.

Aplikację Nokia Guide przygotowała firma Nokia we współpracy z Comarch, zawartość aplikacji została stworzona na bazie materiałów Muzeum Narodowego w Krakowie, głosów użyczyli: Wojciech Żołądkowicz, Katarzyna Godlewska oraz Jacek Rozenek.
Prezentacja multimedialna Nokia zbliża do sztuki będzie czynna do końca lipca. W niedzielę wstęp do Galerii Sztuki Polskiej XX wieku jest bezpłatny.

NFC (z ang. Near Field Communications) to technologia umożliwiająca bezprzewodową wymianę danych pomiędzy dwoma urządzeniami lub urządzeniem i znacznikiem (tzw. tagiem), znajdującymi się w odległości kilku centymetrów od siebie. Rynek usług oferowanych przy użyciu NFC jest duży.

Smartfon z NFC może posłużyć jako bilet komunikacji miejskiej, identyfikator, karta dostępowa w pracy, czy wizytówka. NFC stwarza nowe możliwości w obszarze reklamy i programów lojalnościowych ale również upraszcza konfigurację urządzeń elektronicznych. W przyszłości dzięki NFC będziemy mogli także dokonywać płatności zbliżeniowych przy użyciu telefonu komórkowego.  Liczba telefonów komórkowych z NFC ciągle wzrasta. Według różnych szacunków w 2015 na rynku będzie dostępnych ok. 544 mln sztuk telefonów wyposażonych w tę technologię.

Źródło tekstu: Comarch, Muzeum Narodowe     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~  2012-04-05 11:38:13  host: bls14.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Znowu nieudolna próba odwrócenia uwagi od marnej oferty niskiej jakości urządzeń.

 • 0

  2. ~Mike  2012-04-05 11:42:40  host: 87-205-141-247.adsl.inetia.pl

  A kto ma dobrą ofertę? Może Szmelcung? Najtańszy plastik z czasem działania 12h przy cenie 2000 zł.

 • 0

  4. ~Kamil  2012-04-05 14:59:34  host: apn-37-98-208-2.dynamic.lte.plus.pl

  Skąd można pobrać tą aplikację Nokia Guide? Bo ja w Sklepie nie mogę znaleźć.

 • 0

  5. ~Janek  2012-04-06 15:19:44  host: user-164-126-121-229.play-internet.pl

  host: bls14.neoplus.adsl.tpnet.pl niska jakość top chyba z resztą konkurencji pomyliłeś ?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-42-146.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet