Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia: zasięg przede wszystkim

Nokia: zasięg przede wszystkim

Q! 18 Lipca 2010 18:33

0 0

Na fali problemów z zasięgiem w iPhonie 4, Nokia wydała oświadczenie na temat czułości własnych telefonów. Wniosek jaki z niego płynie jest krótki i treściwy: zasięg przede wszystkim.

W przedstawionym przez Nokię stanowisku czytamy, że zasięg w telefonach tego fińskiego producenta jest sprawą kluczową. Na tyle kluczową, że w niektórych przypadkach mogło to mieć wpływ na końcowy wygląd urządzenia.

Jak zapewnia Nokia, przez wiele lat firma ta zaangażowała spore środki w badania na temat zachowań ludzkich oraz tego, w jaki sposób użytkownicy trzymają telefony podczas różnego ich wykorzystania. To pomogło jej w projektowaniu najbardziej czułych układów antenowych.




Warto przypomnieć, że Nokia była pierwszym producentem telefonów, który wprowadził na rynek urządzenie z wbudowaną anteną. Było to w roku 1998 i dotyczyło modelu 8810 - czytamy w komunikacie.

O problemach z zasięgiem w iPhonie 4 pisaliśmy w tej wiadomości. O próbie ratowania tej sytuacji przez Apple pisaliśmy w tej oraz tej wiadomości. O najpoważniejszych jak do tej pory skutkach dla firmy z Cupertino w związku z "aferą zasięgową" informowaliśmy natomiast tutaj. Z kolei pod tym adresem znaleźć można informacje na temat problemów z zasięgiem 3G, które zauważyliśmy podczas testów Samsunga Galaxy S.

Źródło tekstu: unwiredview, wł     

Dodaj do:
w sumie: 69
  • 0

    52. ~  2010-07-19 11:11:07  host: 91.216.160.25

    Następny "fachowiec specjalista"... Znikać może 1 czy 20 dB, a nie 1 czy 20 dBm.

  • 0

    53. ~szalony  2010-07-19 11:24:37  host: apn-95-41-46-217.dynamic.gprs.plus.pl

    52 - Ty jestes taki specjalista ? Moze jeszcze napisz ze nie ma problemu i wszystko jest ok ? Czepiac sie kazdy moze ale merytorycznie cos napisac to juz ciezko ?

  • 0

    54. ~Krystian  2010-07-19 11:28:27  host: ip-85-198-242-145.broker.com.pl

    Dokładnie szalony - umieszczenie anteny na spodzie telefonu powoduje że ma gorsze warunki pracy w przypadku gdzie wiekszosc z nas trzyma za spód. Ale też obecnie wykonanie produkcja w krajach gdzie liczy sie "taniość" gdzieś znajduje swoje drugie odbicie w całym zamieszaniu o tym zasiegu bo jednak "coś" na rzeczy jest.

  • 0

    55. ~szalony  2010-07-19 11:28:29  host: apn-95-41-46-217.dynamic.gprs.plus.pl

    Ja tam sie nie znam - ja jestem prosty chlop i tyle - jak mi telefon pokazuje - 80dBm a po zlapaniu go do reki -100dBm to cos jest nie tak i tyle. Skory Pan taki fachowiec to przepraszam i juz nic nie napisze.

  • 0

    56. ~Krystian  2010-07-19 11:36:42  host: ip-85-198-242-145.broker.com.pl

    To jeszcze trzeba rozdzielić bo czułość dla każdego zakresu czestotliwosci jest inna w GSM i UMTS u mnie max najniższy jest -117dbm ale ustawienia sieci akceptuje najwyżej -106dbm dla GSM 900

  • 0

    57.  2010-07-19 11:39:20

    Jesli z -80 skacze na -100, to chyba w celu poprawy jakosci rozmowy?

  • 0

    58. ~Krystian  2010-07-19 11:49:52  host: ip-85-198-242-145.broker.com.pl

    antago - szalony miał na myśli wartość odebranego sygnału podczas "spoczynku" telefonu a nie rozmowy.

  • 0

    59.  2010-07-19 12:29:32

    @45: nie koniecznie. mialem kiedys samsunga X660 i dobrze mi trzymal zasieg. Moze nie kazdy starszy model jest zly. Wszystko zalezy od zamontowanej anteny i tego w ktorym miejscu jest zamontowana. Wezmy pod uwage avile.-nowszy telefon, antena "schowana" na dole i trzymajac ja w reku normalnie traci 2-3 kreski. Moze dlatego Samsung zdecydowal zeby bylo 6 kresek zasiegu, a nie 5? Zawsze bedzie lepiej wygladac 3 kreski(spadajac o 3 z 6) niz 2(spadajac o 3 z 5)

  • 0

    60. ~  2010-07-19 12:35:40  host: 91.216.160.25

    @53: Wystarczy merytoryki. Ja nie zamierzam każdemu tutaj tłumaczyć czym się różni dB od dBm. @55: Skoro miałeś -80 dBm, a potem -100 dBm to masz sygnał słabszy o 20 dB (nie dBm!).

  • 0

    61.  2010-07-19 14:53:29

    Ad 59. Też miałem kiedyś Samsunga x660 i bardzo słabo zasięg trzymał. Niestety klapkowce pod wzgledem siły anteny wypadają z reguły bardzo słabo. Co do Samsunga to w przeciągu ostatniego roku bardzo poprawił nie tylko swoje baterie (są obecnie najlepsze) ale takze siłę anteny. Ogolnie rzecz ujmując to rzeczywiście jest problem z zasiegiem dużej części telefonów w ktorych producent umiescił na dole antenę. Niestety pewną winę ponoszą w tym wypadku portale telekomunikacyjne gdzie często testuje się telefony i smartfony. Testerzy wiele piszą o aparatach, ksenonach, dvix, słuchawkach, "fejsboku" a zapominają o przetestowaniu podstawowych funkcji telefonu takich jak czystość i jakość głosu, czułość anteny. Już kilka razy o tym pisałem tu na telepolis.pl Od przetestowania tych spraw powinien zaczynać się każdy test telefonu. To podstawa.

  • 0

    62. ~Krystian  2010-07-19 15:21:48  host: ip-85-198-242-145.broker.com.pl

    Popieram w całości jeśli chodzi o testy tzw zasięgu

  • 0

    63. ~r  2010-07-19 15:35:22  host: user-188-33-173-221.play-internet.pl

    ale na czym te testy miałyby polegać? Chyba że to byłoby na zasadzie porównania. 20 telefonów jeden obok drugiego na jakiejś wiosce i testujemy po kolei jakość połączenia. Tylko kto podejmie się przeprowadzenia takiego testu. Może spróbujcie najpierw ze swoimi telefonami i wrzućcie filmiki na YT. Chętnie bym zobaczył jak to sobie wyobrazacie :)

  • 0

    64.  2010-07-19 16:01:24

    @63 nie da sie tak zrobic, bo nigdy nie masz pewnosci co do tego z jakiej stacji korzysta telefon (nie kazdy ma net monitora), a juz na pewno nie na zasiegu 3G, gdzie jest efekt oddychania komorki, a nie da sie przewidzec ile w danym momencie jest przeprowadzanych rozmow czy transmisji danch z konkretnego nadajnika... wystarczy, ze w danym momencie zmieni sie ilosc korzystajacych i juz jeden telefon moze miec lepszy, a drugi gorszy wynik...

  • 0

    65. ~Karol  2010-07-19 17:10:10  host: absj131.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Myślę, że w wielu przypadkach "na wsi" chodzi bardziej o rozmieszczenie nadajników i ich konfigurację "z głową" niż czułość anten w telefonach. Myślałby kto, że czasy szukania zasięgu są już za nami, a niestety tak nie jest. Zdarza się to niestety nadal w Plusie i Erze (bo o tych operatorach mogę się wypowiadać). Po prostu piony techniczne w tych sieciach wpadły chyba w samozachwyt i nie robią nic dla optymalizacji sieci. Kiedyś zgłosiłem problem z zasięgiem w Plusie to mi odpisano, że ilość połączeń z komórki nie wskazuje na jakieś problemy (pominęli to, że aby się w ogóle połączyć musiałem krążyć po domu lub wyjść na zewnątrz, a rozmowy były po prostu bardzo często przerywane - tak jest do tej pory a minęło parę ładnych lat).

  • 0

    66. ~r  2010-07-19 17:21:21  host: user-188-33-173-221.play-internet.pl

    #64: no tak myślałem że to będzie trudne zadanie. Ale *rcicho na pewno ma jakiś pomysł. Tylko czemu go nie ujawnia? Może telepolis powinno wybudować laboratorium jakieś? Ja mogę zadeklarować jakąś niewielką wpłatę. Ale niewielką bo mi specjalnie na czułości nie zależy ;-)

  • 0

    67.  2010-07-19 18:32:11

    Co za problem znalezc miejsca o średnio-słabym zasięgu? W takim miejscu telefon z dobrą anteną będzie działał znakomicie a ze słabą też ale ledwo ledwo. Wtedy mozna kombinować z zakrywaniem dolnej czy górnej czesci telefonu. Każdy tester musi mieć kilka takich miejsc. Niestety większość testów jest wykonywana w dużych miastach gdzie zazwyczaj nie ma zadnego problemu z zasięgiem.

  • 0

    68. ~Krystian  2010-07-19 19:44:34  host: ip-85-198-242-145.broker.com.pl

    Redakcja Telepolis przy następnych testach mogła by bardziej sie przypatrzeć temu tematowi bo jest popyt bardziej powiem "głód" wiedzy w tym zakresie

  • 0

    69.  2010-07-20 21:32:39

    Pierwszy telefon jaki widziałem z wbudowaną anteną był w 1997 roku Hagenuk Duet sprzedawany w sieci Plus tak więc chyba Nokia nie była pierwsza.

  • 0

    70. ~x6  2010-07-21 23:02:58  host: dkm45.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Słowo w sprawie ergonomii: nie wiem co strzeliło designerom Nokii do głowy, ale umieszczenie gniazda zasilania u góry telefonu to fatalna pomyłka. Nie dość, że człowiek ładując baterię i rozmawiając przez telefon wygląda jak debil, to tak też się czuje. Maksymalna niewygoda dająca się we znaki zwłaszcza w samochodzie, bo kabel do ładowarki jest krótki i "wyrywa" telefon z ręki.

  • 0

    71. ~Czek  2010-10-19 22:02:12  host: t08-10.opera-mini.net

    Nokia 6730 zasieg trzyma dobrze ale juz Nokia c5 to ma problemy zasiegiem miałem jede i drugi model nie kazdy model Nokia ma dopracowany taka jest prawda

Dodaj swoją opinię