Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia zamyka ostatnią fabrykę w Finlandii

Nokia zamyka ostatnią fabrykę w Finlandii

LuiN 30 Lipca 2012 14:27

0 0
nokia saloNokia potwierdziła - we wrześniu zamknie swoją ostatnią fabrykę w Finlandii znajdującą się w miejscowości Salo. Pracę straci 780 osób. To już koniec produktów Made in Finland.

W czerwcu Nokia poinformowała, że w ramach wprowadzanych oszczędności pracę straci 3700 osób. Później firma poszła jeszcze dalej, stwierdzając, że nadrzędnym celem jest zmniejszenie liczby etatów o 10 tys. do końca tego roku.

Jak szacuje Nokia, redukcje zatrudnienia w centrach badawczo-rozwojowych w Niemczech i Kanadzie oraz zamknięcie fabryki w Salo przyniesie prawie 2 mld dolarów oszczędności.


Źródło tekstu: techcrunch, wł     

Dodaj do:
w sumie: 58
  • 0

    50.  2012-07-30 23:24:00

    @46 to jakiś wadliwy egzemplarz miałeś, bo akurat 9300i wspominam dobrze. Tylko Wi-Fi nie domagało.

  • 0

    51.  2012-07-30 23:44:42

    Ryba psuje się od głowy, ale jest skrobana od ogona, wielu ludzi pracujących tak dobrze jak tylko można pójdą na bruk, a szefostwo ma oszczędności, cóż kapitalizm jest brutalny.

  • 0

    52.  2012-07-31 00:06:30

    Ten ruch był do przewidzenia. Firma która ma tak wysokie straty nie może sobie pozwolić na produkcję w krajach wysokorozwiniętych. Wiem że to brutalne, ale to niestety synonim naszych czasów. Sami jako konsumenci do tego doprowadziliśmy - chcemy kupować jak najtaniej a wymagania coraz wyższe... No ale nie chodzi tu by moralizować ale uświadomić sobie że długotrwała popularność marki w dzisiejszych czasach zawsze działa na jej niekorzyść. Apple też wcześniej czy później to czeka, prawa rynku są nieubłagane - obecne nerwowe ruchy Apple są dość oczywistym sygnałem wewnętrznych napięć i braku jasnej strategii. Kolejnym krokiem zapewne będzie dywersyfikacja produktów i w efekcie geniusz Jobsa zostanie rozmieniony na drobne. Cóż, nic nie trwa wiecznie...

  • 0

    53.  2012-07-31 00:18:29

    @52 - Twierdzisz więc że lepiej byśmy płacili Nokii duże pieniądze za marny produkt? Lubie sobie czasem wypić piwko, jeśli marka tegoż piwka "psuje się" przesiadam się na inną, gdyby ciągle była dobra i nawet kosztowała więcej niż piwo konkurencji to z całą pewnością bym jej nie zmienił. Problemem Nokii jest to że jakiś czas temu zapadła w głęboki sen (przecież jesteśmy najlepsi, nie musimy nic robić a wspaniale płacą za nasze produkty) jak należało się spodziewać przyniosło to obserwowany dziś efekt.

  • 0

    54.  2012-07-31 00:30:02

    Który to konkretnie produkt Nokii jest taki marny? Owszem są lepsze i gorsze, ale żaden z nich marnym bym nie nazwał. Błędem Nokii nie był żaden głęboki sen ale była zbytnia zachłanność i arogancja wobec rynku który to Nokia chciała zmieniać wg swoich potrzeb zamiast za nim podążać. R&D bardzo dużo kosztuje, a zwłaszcza takie którego rezultaty mijają się z potrzebami rynku i właśnie to Nokię zgubiło. Ale arogancja to nie tylko problem Nokii - Apple też na to od dawna mocno cierpi i tylko geniusz Jobsa trzymał tą firmę na właściwym torze, a teraz wszystko się tam może zdarzyć.

  • 0

    55.  2012-07-31 00:44:22

    @54 - Więc "Nokia chciała zmieniać wg swoich potrzeb zamiast za nim podążać." nazywasz winą klientów? Produkt nie dąży za oczekiwaniami klienta więc jego sprzedaż spada (nikt za niego nie zapłaci jeśli konkurent sprzedaje lepszy produkt w niższej cenie), podobnie jak z przytoczonym przeze mnie piwem. Rynek nie toleruje lenistwa, albo biegniesz, albo zostajesz w tyle.

  • 0

    56.  2012-07-31 00:52:36

    Jeszcze jedno odnośnie postu 52 "Sami jako konsumenci do tego doprowadziliśmy - chcemy kupować jak najtaniej a wymagania coraz wyższe..." takim tokiem rozumowania nadal byśmy mieszkali w jaskiniach, to konkurencja napędza rynek, albo jesteś innowacyjny, albo zostajesz zjedzony, nawet natura uczy nas tej prawidłowości poprzez ewolucję.

  • 0

    57.  2012-07-31 00:53:53

    @52 nerwowe ruchy? Dzialaja wg swojej strategii. Jedynie sytuacja z EPEAT byla dosyc kontrowersyjna, ale poza tym nic sie zlego nie dzieje. Nokia w calej swojej historii nie byla w tak dobrej sytuacji jak Apple teraz. Poza tym Apple od dawna jest mistrzem logistyki i produkcji dzieki Cookowi, bo SJ jak wiemy to nie obchodzilo. Warren Buffet ostanio zdradzil, ze inwestuje w te firmy, ktore niezaleznie od tego jacy ludzie nia rzadza moga podniesc ceny natychmiast o 10% i nic sie zlego nie stanie. Apple jest jedna z takich firm. Wypuscili Macbooka Pro Retina po wyzszej cenie jak obecne modele i podniesli znacznie ceny. Efekt? Rekordy sprzedazy, zapasy magazynowe natychmiast wyczerpane.

  • 0

    58.  2012-07-31 08:35:31

    applefan_: ale nie podnieśli cen tak dla jaj, tylko wprowadzając nowy produkt (MacBook Pro Retina). Zauważ, że ceny produktów są ZAWSZE takie same w danym kraju, a nawet czasami niższe (patrz iPad w Polsce).

  • 0

    59.  2012-07-31 08:50:46

    @58 masz racje. Podalem niefortunny przyklad. Macbook pro retina nie ma zadnej konkurencji na rynku. Laptop idealny. Uzasadnionym jest sprzedawac go po wyzszej cenie niz modele dostepne do tej pory.

  • 0

    60. ~  2012-07-31 09:26:54  host: static-62-233-239-2.devs.futuro.pl

    Agonia Nokii już trwa, kiedyś nokie to były telefony. Owszem urządzenia nie były wypasione, ale trwałe stabilne i wytrzymałe na różne upadki.

  • 0

    61. ~kuki  2012-07-31 09:43:31  host: 178.180.149.192.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Applefan malkontent z Ciebie. Przeżywasz za bardzo.Dojrzewać czas zacząć.Pozdrów iPhone swojego made in China.

  • 0

    63. ~mk  2012-07-31 10:13:00  host: public-gprs225899.centertel.pl

    normalnie się załamałem !!! wszystko co na tym świecie jest dobre jest rozwalane !!! .... bez komentarza.

  • 0

    64.  2012-07-31 10:45:28

    @55 To nie jest za bardzo miejsce na rozważania rynkowe, ale od dawna wiadomo że im produkt jest lepiej dopasowany do oczekiwań rynku, tym łatwiej sprzedać go w wyższej cenie. Natomiast przy silnej marce im bardziej wymagania rozmijają się z potrzebami, tym bardziej konsumenci oczekują rekompensaty, najczęściej w postaci coraz niższej ceny. Apple od lat z tego prostego mechanizmu korzysta, chociaż coraz bardziej widać że segment "premium" jest jest dopasowany do rynku amerykańskiego - a tu chyba nie trzeba wyjaśniać że Amerykanom znacznie łatwiej niż Europejczykom można sprzedać g*no zapakowane w kolorowy papierek i tamtejszy segment premium w Europie najczęściej wzbudza jedynie ironiczny uśmiech.

  • 0

    65. ~  2012-07-31 11:10:52  host: edm247.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nokio olej Windowsa, wróć do Symbiana. Tak mi się zdaje, że Nokia jest kochana m.in. właśnie za Symbiana. Nie chcę Nokii z jakimiś amerykańskimi pierdołami. A Elopa to już ktoś dawno powinien kopnąć w dupę, najlepiej mocno, żeby doleciał do Jimmików.

  • 0

    66. ~Janes  2012-07-31 11:45:53  host: user-164-126-151-180.play-internet.pl

    Elop to chyba opłacany przez konkurencję konfident.Jak można było w kilka lat zarznąć najlepszą i największa na świecie firmę produkująca telefony ? Ja rozmumiem że więszość konsumentów nie pojęcia że szajsung z full wypasem to szajsung który te wypasione funkcje ma na najgorszym -najtańszym poziomie ale przez lata ta firma zbudowała sobie ogromną rzeszę fanów gotowych zapłacic nawet kilkanaście procent więcej za napis made in finland-hungary-germany itp.

  • 0

    67. ~xy  2012-07-31 13:26:54  host: ip-37-209-136-104.free.aero2.net.pl

    Okaże się czy zamykanie ośrodków badawczo-rozwojowych przyniesie osczędności w dłuższej perspektywie...

  • 0

    68. ~tello  2012-08-01 00:04:16  host: addq101.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Największe oszczędności przyniosłoby niejedzenie. Natomiast efektywność wzrosnie przez niespanie... Tak własnie rozumiem oszczędności nieprodukowania i niebadania koncernu Nokia...

  • 0

    69. ~Janes....  2012-08-01 20:38:32  host: 088156029016.olsztyn.vectranet.pl

    Jakoś szajsung prze do przodu, i ma czym. Wydajnością swoich szajsów. Skoro flagowy telefon Google nexus jest gorszy? Mam nokię, Se, i szajsunga. A następny the winner is: SIII na tego poluję obecnie. Chyba, że wyskoczy lepszy model po drodze, choćby Huawei, to kupię.

  • 0

    70. ~Janes  2012-09-14 13:22:23  host: user-46-113-175-97.play-internet.pl