Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia udoskonali Symbiana

Nokia udoskonali Symbiana

Q! 6 Grudnia 2009 15:01

0 0

Nokia poinformowała, że kolejne wersje systemu Symbian będą znacznie bardziej przyjazne użytkownikowi, niż obecnie. Zmiany w interfejsie dotyczyć będą nie tylko wyglądu, ale również funkcjonalności.

Zmiany w wyglądzie interfejsu użytkownika następować będą stopniowo. Pierwsze nowości znajdziemy w następnej wersji systemu - Symbian^3 - która pojawi się na rynku w II kwartale przyszłego roku. Kolejna - Symbian^4 - ujrzy światło dzienne przed końcem IV kwartału 2010 roku.

symbian symbian symbian

Czego możemy się spodziewać w kolejnych wersjach systemu? Przede wszystkim ma on działać do trzech razy szybciej, niż jego obecna wersja. Ma być również znacznie płynniejszy, dzięki podniesieniu ilości klatek zaangażowanych do jego manipulacji - z 15 do 60 na sekundę.

Zmianie ulegnie również filozofia dostępu do najważniejszych funkcji. W nowej wersji systemu dostęp do muzyki będzie wymagać zaledwie dwukrotnego, zamiast aż ośmiokrotnego dotknięcia ekranu. Również napisanie wiadomości e-mail zostanie znacznie uproszczone - z czterech do dwóch dotknięć.




Nowości nie ominą także wygody korzystania z Internetu. Przeglądarka systemowa ma jeszcze lepiej i szybciej radzić sobie z renderowaniem stron WWW, a obecne na nich media, takie jak materiały wideo czy elementy flash, mają być odtwarzane w jeszcze lepszy, niż dotychczas sposób.

Wszystko to ma być możliwe do osiągnięcia dzięki jeszcze lepszej integracji rozwiązań programowych ze sprzętowymi. Pełnię ergonomii ma zagwarantować funkcja multitouch, która coraz częściej będzie obecna w smartfonach tego fińskiego producenta oraz jeszcze większe ekrany pojemnościowe, które pojawią się w przyszłych produktach mobilnych Nokii.



Źródło tekstu: slashgear, engadget, wł     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1.  2009-12-06 15:53:40

    Wreszcie zrozumieli że symbian stoi w miejscu gdy konkurencja się rozwija, może wyjdzie z tego coś ciekawego. Na razie czekam na "wypociny" samsunga które niebawem ma zaprezentować. Im więcej systemów tym łatwiej będzie dobrać coś dla siebie, jest jednak mały problem, trzeba tworzyć programy na coraz więcej platform.

  • 0

    2.  2009-12-06 16:06:58

    Dlaczego nie da sie napisac zamiast "renderowanie stron" - "wyswietlanie stron" , choc nie jest to dokladne tlumaczenie? Kolejna odslona opowiesci z mchu i paproci firmy Nokia , "ten system jeszcze nie jest idealny , ale juz nastepny , oooo , to dopiero bedzie...". Tylko dlaczego mialbym na to czekac do II czy tym bardziej IV kwartalu? Czekaj tatka latka , a damy pojemnosciowy wyswietlacz , ktory konkurencja daje juz dawno , logiczny i intuicyjny (co to jest ergonomia? Juz kiedy sie pytalem:) system operacyjny , jedyny problem , ze wszystko to bedzie kosztowac horrendalne pieniadze jak pierwsza pojemnosciowa "jaskolka" "finskiego producenta" czyli X6. Problemem nie jest symbian , co swiadoma polityka firmy bazujaca na wciskaniu minimalnych zmian za fortune. Czy Nokia ma jakis telefon w kwocie do 500zl jak Samsung ktory umozliwia instalacje nowoczesnych widgetow , wywracajacy w pozytywnym tego slowa znaczeniu , funkcjonalnosc telefonu? Dlaczego musze wydac 2 tysiace by miec w pelni konfigurowalny Pulpit co wkrotce bedzie udostepnial Tatoo ktory bedzie pewnie kosztowal polowe mnie? W 2010 w grudniu przeczytam pewnie , ze v8 albo v10 to juz bedzie "killer" bez dwoch zdan. Za pozno. Mnie 5800 totalnie zrazila do dotykowcow Nokii , trzeba byc slepym by nie czuc oddechu konkurencji na plecach , same slowa juz nie wystarcza.

  • 0

    3. ~werty  2009-12-06 16:21:10  host: acqb217.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Setna wersja, paranoja... Nigdy nie koncza tego co zaczeli ;P

  • 0

    4.  2009-12-06 16:29:08

    Chyba czytali moje opinie o tym systemie, który jest nudny jak flaki z olejem. Dziś bez widgetów i bajerów nie ma co się pokazywać. ;p

  • 0

    5. ~  2009-12-06 17:19:38  host: v11-12.opera-mini.net

    Troche mnie niepokoi ze nie wspominaja o wideo przynajmniej 30kl i (W)VGA ale mimo wszystko sie ciesze i juz cwicze oczy zeby wpelni docenic jak system bedzie brykal 60kl/sek. Teraz jakby odpukac telefon sie jednak czasem zamyslil to bedzie to zamyslenie odswiezane duzo szybciej bo 60kl/sek?

  • 0

    6.  2009-12-06 17:44:10

    Dla mnie Symbian to bardzo dobry system operacyjny, przede wszystkim stosunkowo stabilny i szybki. A założenia dobre tylko niech uda się je zrealizować. Większość telefonów nokia E52 i E55 ma wady dyskwalifikujące je w codziennym użytkowaniu. Telefon ścisza mikrofon, często traci zasięg, dodatkowo niektóre modele się wyłączają. Stąd moja prośba do Nokii - testujecie dłużej urządzenia przed ich wprowadzeniem.

  • 0

    7. ~  2009-12-06 18:18:34  host: v13-06.opera-mini.net

    Do 2 - issa to prosze pokaz mi samsunga do 500zl, nie mowie o allegro, bo tam to ja Ci dobra nokie znajde.

  • 0

    8.  2009-12-06 18:44:21

    Samsung Corby dostepny w cenniku Play na Karte za 539zl , Samsung Delphin w cenie sugerowanej przez Samsunga 599zl , na razie na wylacznosc w Erze , nieco ponad 500zl jesli poza Allegro. A teraz zagadka - jaki model Nokii w cenie ponizej 1500zl poza Allegro uzmozliwia obsluge widgetow i ich swobodna konfiguracje na Pulpicie jak w/w Samsungi?

  • 0

    9. ~WiateR  2009-12-06 18:58:57  host: 94.254.198.15

    @issa - Nokia 770, i N800 i N810 wszystkie już długo po premierze. @Telepolis - znowu nie napisaliście najważniejszego - zmiana interfejsu jest następstwem zastosowania bibliotek Qt 4.6, które dają naprawdę ogrom możliwości - równocześnie mają być zastosowane w systemie Maemo 6. Właśnie dlatego zmiana interfejsu ma być rewolucyjna.

  • 0

    10.  2009-12-06 19:27:57

    Mówisz na poważnie? O tabletach internetowych nie posiadających chyba modułu umożliwiającego prowadzenie klasycznych rozmów telefonicznych z okolic 2006 roku jako przeciwwagę dla w/w Samsungów? W jakiej cenie te tablety jeśli już podajesz takie przykłady były w momencie wydania? Szczególnie w Polsce i czy wogóle były dostępne w ofertach operatorów. Ja miałem na myśli N97 i N97 Mini , telefony o dużych mozliwościach i równie wysokiej cenie. Jaki model może przeciwstawić aktualnie Nokia w akceptowalnym dla zwykłego śmiertelnika przedziale cenowym będącym alternatywą dla w/w Samsungów dodających do nich jeszcze popularną Avillę? Powiedzmy szczerze - żaden.

  • 0

    11.  2009-12-06 19:34:41

    A ja się przyczepię do czego innego, co nokia wymyśliła: "Nowości nie ominą także wygody korzystania z Internetu. Przeglądarka systemowa ma jeszcze lepiej i szybciej radzić sobie z renderowaniem stron WWW, a obecne na nich media, takie jak materiały wideo czy elementy flash, mają być odtwarzane w jeszcze lepszy, niż dotychczas sposób." - a niby w jaki sposób teraz Flash jest obsługiwany w Nokii? Bo wg mnie w żaden. W ten co jest w N900 to jest wielkie nieporozumienie. Jeszcze raz powtórzę - to powinno chodzić jak w 3GSie z obsługą Flash. Przeglądarka w N900 jak dla mnie to jest całkowita kaszana z arcydługim czasem ładowania stron, a do tego zupełnie niepraktycznym kursorem. Pewnie LuiN o tym napisze. A wystarczyło zrobić malutkiego micro-pad'a jak w HTC Shift.

  • 0

    12.  2009-12-06 20:29:31

    Bdb info. Symbian jest bdb systemem, a jeszcze ulepszony to będzie się działo dopiero ;).

  • 0

    13. ~WiateR  2009-12-06 21:58:53  host: 94.254.198.15

    @issa - pytałeś o modele a nie o telefony. W ogóle jak można porównywać te urządzenia? ;) @matteo - Od kiedy iPhone obsługuje flash w przeglądarce? A przegladarkę w N900 to porównywałeś chyba z operą mini z włączoną kompresją - sam używam starszego modelu nokii n800 i jestem zadowolony! Znajdź jakąkolwiek inną przeglądarkę dla mobilnych urządzeń z obsługą flash, która ładowałaby strony w znacząco szybszy sposób. Dlaczego filmiki nie chodzą płynnie w n900? Bo na wszystkich prezentacjach pokazywane są filmy o dużych rozdzielczościach, w tym modelu flash z resztą nie jest po to aby oglądać Youtube'a czy inny szajs. Przydatne to jest jeśli nie mamy dostępu do komputera a chcemy sprawdzić np Google Analytics dla swojej witryny internetowej albo coś w tym guście. W ogóle niektóre posty na tej stronie rozbrajają mnie głupotą, nie piszę tu o waszych matteo, issa ale czasem aż nie chce się czytać wypisywanych przez niektórych bzdur...

  • 0

    14.  2009-12-06 22:33:09

    Wiater: no właśnie nie obsługuje. Ok, mogłem się inaczej wyrazić: "chodzić jak w 3GSie + obsługa flash". Przeglądarkę w N900 porównywałem z iPhonem, Touch Pro2, E90. Wystarczy. Spróbuj wejść na speedtest.net z N900 i wybrać inny serwer niż domyślny, ale taki, aby w jednej piramidce były dwa do wyboru. Powodzenia.

  • 0

    15. ~  2009-12-06 23:09:35  host: v09-07.opera-mini.net

    Czyli flash w przegladarce jest dla tych ktorzy maja wlasne witryny internetowe i chca sobie przy nich pogrzebac koniecznie za pomoca telefonu ewentualnie lubia sobie poogladac reklamy? No szok :-) Najwyrazniej jestem w mniejszosci bo ja glownie uzywam do ogladania szajsu w rodzaju malo znanych nagran np sesji Stonesow z Hendrixem, walk Rockiego Marciano czy Joe Louisa przy okazji filmu w TiVi, dokumentow z II WS... Alez jestem glupi :-)

  • 0

    16. ~  2009-12-07 12:23:19  host: v08-09.opera-mini.net

    Co do samsungów wymienianych przez issa. Co mi w widgetów, skoro te modele nie mają 3g! Wolę się pozbyć widgetów na korzyść 3g, choć co do cenników nokii przyznaje ci rację. Dużo za dużo się cenią.m99

  • 0

    17. ~WiateR  2009-12-07 17:08:07  host: user-89-108-237-110.mobile.playmobile.pl

    Flash w Google Analytics to tylko przykład (po prostu mi najczęściej do tego się przydaje dlatego przyszło mi to do głowy). Jest sporo dodatków do witryn internetowych w postaci Flasha. Nie muszą to być reklamy i filmiki a na przykład galerie czy po prostu strony w dużej mierze (lub całkowicie) oparte o technologię flash. A starsze filmiki to nawet moja stara n800 normalnie obsługuje. Jak już pisałem N900 ma problem z odtwarzaniem filmików flash w jakości HD i podobnych.

  • 0

    18. ~fds  2009-12-09 14:50:10  host: akb208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Rychło w czas... po wypuszczeniu kilku niedopracowanych już modeli, vide n97, które wycofywane było z rynku brytyjskiego - info na telepolis.

Dodaj swoją opinię