Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia Tube

Nokia Tube

LuiN 9 Kwietnia 2008 14:30

0 0

Zupełnie nowy interfejs dotykowy, HSDPA, GPS, WLAN i 3-calowy ekran o dużej rozdzielczości - tak w skrócie można opisać fińskiego pogromcę Apple iPhone.

nokia tube nokia tube nokia tube

Podczas konferencji w Kalifornii, Finowie bagatelizowali 4 mln sztuk sprzedanych w zeszłym roku iPhonów - padło stwierdzenie, że tyle telefonów Nokia sprzedała wciągu ostatnich czterech dni. Na slajdach wyświetlanej prezentacji pojawiło się jednak urządzenie określone jako Nokia Tube, skierowane do tego samego sektora rynku co iPhone.

W ciągu zaledwie dwóch dni, witryna Symbian Freak zdecydowała się na umieszczenie w sieci zdjęć tajemniczego modelu i uchylenie rąbka tajemnicy na temat jego specyfikacji.

Tube to tak naprawdę nie nazwa modelu lecz systemu operacyjnego telefonu, będącego piątą generacją Series 60. Telefon nie będzie należał do serii "N" Nokii, stworzy nową linię nazewnictwa.




Dotykowy ekran o proporcjach 16:9 i przekątnej 3 cali, ma rozdzielczość 360 x 640 pikseli (16 mln kolorów). Wyświetlacz nie posiada funkcji multitouch występującej w produkcie Apple-a, zastosowano za to tactile feedback, funkcję, która za pomocą wibracji potwierdza dotknięcie danej pozycji menu.

W specyfikacji nie zabrakło wsparcia dla łączności GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA, WiFi i Bluetooth (2.0). Do tego dochodzi moduł GPS, pozwalający na dodawanie informacji o położeniu geograficznym do wykonywanych zdjęć i oczywiście nawigację satelitarną.

Redaktor serwisu nie podał wielkości matrycy aparatu fotograficznego, przekazuje jednak informację, że jego możliwości są mniejsze niż w topowych telefonach Nokii, wyposażonych w matryce 5Mpix. W przeciwieństwie do produktu Apple pojawi się funkcja autofokus.

Urządzenie gabarytowo zbliżone jest do Nokii N73. Telefon będzie dostępny w pierwszym kwartale 2009 roku.

Źródło tekstu: Symbian Freak, wł     

Dodaj do:
w sumie: 36
  • 0

    17. ~jls  2008-04-09 17:25:25  host: jsl-catv-user-245-143.streamnet.pl

    szkoda ze brak multitouch za to jest gps i 3G, wielka niewiadoma - cena

  • 0

    18.  2008-04-09 17:56:47

    Do #8 guzo: zapewne da się obsługiwać palcami, ale rysikiem też można. iPhone nie widzi rysika, więc to nawet plus dla Nokii, że są dwa sposoby obsługi. A wibracja po dotyku to fajny bajer. Sprawdzałem to na LG KU990. Jak Nokia zrobi przynajmniej takie samo to bedzie świetne. Zauważcie, że Nokia ma większą rozdziałkę od iPhona no i lepszy aparat. Jak wideo będzie tak samo dobre jak w serii "N" to świetnie. Ta nowa Nokia wygląda zupełnie tak samo jak koncepcja N98. Ten telefon otworzy nową serię... odpowiedź na SE X1 to będzie następca Nokii Tube.

  • 0

    19.  2008-04-09 19:27:49

    issa - a zauważyłeś, ze ta nowa wersja oprócz NSU 1.4.36 instaluje najnowsze sterowniki kabli, MSXML6 itd.? Doinstalowałeś i skonfigurowałeś to wszystko?

  • 0

    20. ~Tidus  2008-04-09 19:46:52  host: 217.116.110.190

    Nokia jak zwykle potrafi tylko kopiować cudze pomysly :D Zalosne :P Na szczescie multitouch jest opatentowany, wiec moga sobie pomarzyć o konkurencji dla iPhone :P Tak jak podrobek iPoda jest masa, a w krajach gdzie ludzi stac na cos wiecej niz mp3 za 99 zl sprzedają sie prawie wylacznie oryginały :P

  • 0

    21.  2008-04-09 20:02:16

    ***wlo - zauwazylem... Zrobilem to okrezna droga , usunalem PC Suite i sterownik kabla , zainstalowalem NSU , potem kabel i dopiero PC Suite. Mialem informacje , ze telefon jest podlaczony w niekompatybilnym trybie , ale jednak sie zobaczyl z komputerem i NSU dziala.

  • 0

    22.  2008-04-09 20:17:48

    Czuje że Nokia Tube nieźle namiesza w tym segmencie telefonów.

  • 0

    23.  2008-04-09 20:31:31

    ja to zrobiem jak zwykle - przy uruchomieniu powiedział, że jest nowa wersja, pociągnął, zainstalował, antywirus pootwierał wymagane porty, podłączyłem 6300, pobrał nową wersję softu, zainstalował... Bez problemów - jak zwykle zresztą ;-)

  • 0

    24. ~developer  2008-04-09 21:19:55  host: cbv158.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Niestety ale Symbian 5.0 do systemu iPhona ma się bardzo bardzo daleko. Rewelacji nie ma, dalej jest to strasznie powolna kobyła.

  • 0

    25.  2008-04-09 23:37:50

    Nareszcie widzą dobrą drogę w rozwoju zaawansowanych telefonów - maksymalna funkcjonalność - bez tego mnóstwo funkcji się marnuje bo użytkownicy nie umieją lub nie chce im się używać wielu funkcji. Podstawowa sprawa to menu musi działać błyskawicznie. Bo na razie to Symbian często pozostawia wiele do życzenia. Ciekawe jest co na to Windows Mobile - moim zdaniem jest daleko w d.... urządzenia wolne i mało funkcjonalne. Więc FUNKCJONALNOŚĆ, FUNKCJONALNOŚĆ i jeszcze raz FUNKCJONALNOŚĆ - a sukces murowany

  • 0

    26.  2008-04-10 10:37:59

    Urządzenie ciekawe, tylko jak z baterią... Czy nowe nazewnictwo niesie też ze sobą standard utrzymywania urządzenia w bardzo długim czasie zasilania akumulatorowego :) Kto wie, moze wymyślą coś ;)... baterie słoneczną pod wyswietlaczem? Pozdrawiam Kuba

  • 0

    27. ~Ziomek  2008-04-10 13:44:00  host: p09-07.opera-mini.net

    @znawca - wideo w Serii N jest dobre? Może w N70, N95 tak, ale w N73 to porażka. Mam nadzieję, że to dopracują. No i ja w ogóle teraz czekam na N78, która będzie dobrym następca N73 (różni ją od starszego modelu zbudowany gps i wlan oraz więcej kolorów wyświetlacza)

  • 0

    28.  2008-04-10 15:51:16

    Istnieje cos takiego, jak Nokia N73 GPS Edition...

  • 0

    29.  2008-04-11 12:20:04

    @25 zobacz ja dziala menu w E51. Szybkosc jak w telefonach "bezsystemowych".

  • 0

    30. ~strew  2008-05-12 22:53:05  host: 207.8.28.78.cable.dyn.petrus.com.pl

    znawca: czy wiesz kiedy wyszedł iPhone, a przecież tego telefonu jeszcze nie ma ;] zresztą ten w iPhonie robi tak ładnie zdjęcia, że jest porównywany do 5Mpix w Nokii.

  • 0

    31.  2008-05-20 22:52:58

    Do #27 Ziomek: W N90 było całkiem przyzwoite wideo. Dało się oglądać na kompie. W N73 nie miałem okazji sprawdzić, ale powinno być tak dobre jak w N90... Cóż może jednak nie... A N95 ma świetne wideo, nadaje się na TV. Mam nadzieję że takie samo pojawi się w Nokii Tube (Teraz nazywa i się 5800 XM). Byłoby świetnie. Ale to podniosłoby cenę telefonu i to znacznie. Wszystkie Nokie z wideo "DVD" (VGA, 30 fps, mp4) są drogie (N93, N93i, N95, N95 8GB, N82, E90). Do tego dochodzi jeszcze konieczność zamontowania mocniejszego procesora... A właśnie... Martwi mnie procek w "Tube". Mam nadzieję że to nie będzie "ultraszybkie" 220 mHz znane np: z N73... Patrząc na taką rozdziałkę ekranu to spodziewam się co najmniej 330 mHz dual CPU (procek z N95) i 128MB RAM... Choć i to może nie wystarczyć... iPhone ma 400 mHz. A przecież jego rozdzialka jest mniejsza. Do #30 strew: Aparat w iPhone nie ma autofokusa... Można go co najwyżej do Nokii N90. Fakt pobije N70, czy N80 także bez autofokusa ale z modelami z optyką Carl Zeiss nie ma szans... Flasha też brak. Tak, wiem że jest pełno programów wspomagających aparat w iPhone. Ale optyki, autofokusa czy flasha mu nie zmienią... Wideo też nie będzie dobre jakośćowo. Parametrami tak, ale jakością nie. Filmik z youtube też można programowo zwiększyć do full HD, ale czy polepszy to jego jakość?

  • 0

    32.  2008-05-20 22:56:56

    Fakt Nokia trochę się spóźnia z tym pogromcą iPhone, ale wypuścili N95 8GB i N82... Ale nie są sami, SE też jest w tyle xD. Najlepszego do tej pory pogromce iPhone wypuściło LG. Model KU990 jest dużo lepszy od "telefonu" Apple...

  • 0

    33. ~sprawca  2008-05-21 09:44:47  host: inet20908ni-1.eranet.pl

    znawco - ale to cale dual cpu to kazdy omap pod symbianem - nawet nokia 9300 miala dwa rdzenie. Nie ma sie co podniecac. Jesli iphone robi lepsze zdjecia niz n80, to chyba nie miales ani jednego, ani drugiego w reku. Dwa - iphone to nowa filozofia obslugi, ergonomia jakiej brakuje we wszystkich telefonach - telefon nie potrzebuje nauki, szukania specjalnych przyciskow, kombinowania - wszystko oparte jest na intuicji. Dlatego wlasnie ludzie go kupuja i to probuja teraz nadrobic konkurenci. Aparaty fotograficzne, wideorozmowy, szybkie internety, to sprawa wtorna, ludzie chca frajdy wynikajacej z obslugi telefonu i telefonu, ktory jest zrobiony zgodnie z zasada, ze nie czlowiek jest dla telefonu, tylko telefon dla czlowieka. Te wszystkie wady o ktorych pisza ludzie to tylko sila napedowa do powstawania kolejnych modeli - znany chwyt stosowany przez wszystkich producentow. Sugeruje zakup iphona dla samej orientacji w temacie. Lezaca obok iphona nokia n82 to tylko teleofon...

  • 0

    34.  2008-06-06 00:30:13

    A kto powiedział że każdy OMAP to Dual CPU? Są także pojedyncze.Polecam te stronę: http://www.forgsm.info/topics64/1885.htm A procki z N93, N95, N82 są jeszcze dodatkowo wspomagane akceleratorem 3D. Co do N80... To robi kiepskie zdjęcia, w koncu brak jej autofokusa. A jako telefon specjalnie mi się nie podoba (prawdę mówiąc wcale mi się nie podoba)... A iPhone... No cóż, po zabawie interfejsem przychodzi czs na poważne użytkowanie. A tu brak klawiatury, brak HSDPA, Brak wideo, brak pożądnego systamu operacyjnego (na który byloby dużo aplikacji).

  • 0

    35. ~filu  2008-06-07 20:32:34  host: aagz92.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a od kiedy to system iphona nie jest porzadny. Wskaz tel.ktory ma lepszy. System z wielkimi mozliwosciami jak unix. Programow cala masa w wiekszosci za darmo i znacznie lepiej wygladajace niz symbianowskie odpowiedniki. A jesli chodzi o aparat to faktycznie nie moge tego zrozumiec jak to jest. W N95 carl zeis monstrualne piekne szklo z tlusta matryca a zdjecia naprawde nie lepsze niz w bezautofokusowym 2mpix iphonie. Co ciekawe w tym ostatnim foty ostrzejsze. Przegladanie netu oczywiscie juz nieporownywalnie lepsze znowu w apple'u. Wiec pomimo,ze to sympatyczna zabawka to w praktyce tez wypada profesjonalniej.

  • 0

    36. ~SHIBBY  2008-09-02 23:02:27  host: host-62-141-243-125.tomaszow.mm.pl

    Bawiłem się już wieloma telefonami. Dotykowymi jak iPhone również. Niektóre telefony są naprawdę fajne. Wygląd obsługa, funkcje, aparat itp. itd. Ale Nokia to Nokia, szczególnie z Symbianem. Są ludzie którzy mając w ręku Nokie z Symbianem raz na zawsze się do niej zrazili, a są ludzie (tacy jak ja xD) którzy ją pokochali. Pierwszy telefonik dostałem w prezencie, a później nie miałem ani jednego telefonu który nie byłby Nokią z Symbianem. Te telefony są po prostu świetne. Na model 5800 XpressMedia już odkładam kasę ;). PS. Tak Off Topic. Ktoś tu wspomniał o N90 i optyce Carla Zeissa... miałem ten telefonik i jak na 2 mpix zdjęcia robi rewelacyjne. A i jakość filmików też jest super. Optyka Carla Zeissa to nie jest chwyt marketingowy. Aparat i kamera jest lepsza niż w N73. Wiem z doświadczenia. Oby dwa telefony miałem jednocześnie więc zdążyłem przetestować.

Dodaj swoją opinię