Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia: trzecie miejsce na rynku smartfonów. Koniec 15-letniej historii

Nokia: trzecie miejsce na rynku smartfonów. Koniec 15-letniej historii

Q! 29 Lipca 2011 20:03

0 0

Po II kwartale 2011 roku Nokia nie jest już liderem na rynku smartfonów. Spadła na trzecie miejsce, co kończy 15-letnią dominację fińskiego producenta na tym rynku.

Wyniki Nokii w 2Q2011 były słabe. Sprzedaż smartfonów spadła o prawie 4% rok do roku, osiągając poziom zaledwie 16,7 mln sztuk. W tym czasie konkurenci notowali wzrosty o kilkadziesiąt i więcej procent. Kto zatem wyprzedził Nokię?

Na pierwszym miejscu znalazł się Apple, który w wynikach za 2Q2011 zaraportował sprzedaż 20,34 mln sztuk iPhone’ów. To o ponad 140% więcej niż przed rokiem.

Drugie miejsce przypadło Samsungowi, który w II kwartale sprzedał 19,2 mln sztuk smartfonów. Wynik ten udało się osiągnąć po części dzięki modelowi Galaxy S II, który - według polskiego oddziału firmy - znalazł już ponad 6 mln nabywców na całym świecie (5 mln sztuk sprzedano w 85 dni).




RIM dostarczył na rynek 13,2 mln smartfonów, co oznaczą spadek o 11% kwartał do kwartału. W tym samym czasie Motorola dostarczyła 4,4 mln sztuk. HTC zanotował wzrost do 11,5 mln sztuk w drugim kwartale, co dało 113% wzrostu licząc rok do roku.

ABI Research uważa, że Android zdobył 46,4% udziału w grupie smartfonów. W dostarczonych 47 mln sztuk w II kwartale, Samsung ma 34% udziału, HTC 23%, a Sony Ericsson 11%.

Wyniki Nokii za II kwartał 2011 kończą 15-letnią historię firmy jeśli chodzi o dominację na rynku smartfonów. Zaczęła się ona w 1996 roku, kiedy na rynku pojawił się pierwszy telefon tej firmy z rodziny Communicator, Nokia 9000.

Źródło tekstu: Reuters, Samsung, Abi Research, wł     

Dodaj do:
w sumie: 83
  • 0

    67.  2011-07-31 10:57:01

    @65, cóż, Nokia już nie chce dbać o rozwój Meego ;-). To już Bada OS jest bardziej rozwojowy - jest już instalowany na co najmniej 4 modelach, a producent ciągle dba o dopracowywanie i udoskonalanie ;-). P.s. Nie jestem oddanym fanem Androida, więc Twoje argumenty są nietrafione :-). Pozdrawiam

  • 0

    68.  2011-07-31 21:54:26

    @67 Porównanie o kant tyłka. A co do ilości modeli to każdy komputer z procesorem intel atom może mieć zainstalowane MeeGo. No i wytłumacz mi co z tego, że nokia nie chce już rozwijać? (Co z resztą jest bzdurą bo tak szybko wsparcia systemu nie porzucą ale dla świętego spokoju przyjmijmy, że masz rację). Przecież to jedna z WIELU firm zaangażowanych w rozwój MeeGo. A MeeGo jako system darmowy z otwartym kodem może być wykorzystany przez każdego. Bardzo prawdopodobne jest to, że za 2 lata będzie można na Allegro kupić chiński tablet z MeeGo za 300zł. A i ręki nie dam, że inne duże firmy w niego nie zainwestują. W końcu: 1. Zaawansowany 2. Darmowy 3. Otwarty 4. Obsługuje aplikacje androidowe czyli po prostu programy JAVA w archiwach .apk 5. W pełni niezależny - nie trzeba się słuchać google

  • 0

    69. ~Oregon  2011-08-01 19:02:53  host: 209.226.31.161

    Jaki sens ma podniecanie się danymi tylko i wyłącznie z jednego - II semestru, skoro za nami pełne półrocze br. i to dane z tego półrocza powinny być analizowane?! ... Ano sens w tym jest taki, że dane ze sprzedaży z pierwszego półrocza nie wyglądają tak źle dla Nokii jak dane z wyparowanego na tą okoliczność drugiego semestru 2011 roku! Otóż po pierwszym półroczy Nokia w sprzedaży smartfonów ustępuje tylko i wyłącznie firmie Apple, natomiast ciągle wyprzedza Samsunga!

  • 0

    70. ~Oregon  2011-08-01 19:06:53  host: 209.226.31.161

    W poprzednim moim wpisie powinno być oczywiście: "...WYSEPAROWANEGO na tą okoliczność drugiego semestru 2011 roku..."

  • 0

    71. ~Marcin  2011-08-01 21:58:53  host: dqm158.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja mam wrażenie że obecny zarząd Nokii chce to firmę wykończyć bo jak można wyjaśnić takie głupie zarzniecie kury znoszącej złote jajka ?

  • 0

    72. ~  2011-08-01 22:04:49  host: z14-04.opera-mini.net

    Marcin 71). Nie chodzi im by zarznac, a oslabic by microsoft mogl ja wykupic za grosze. Tak to wyglada...

  • 0

    73. ~BRT  2011-08-03 09:41:37  host: 193.201.36.36

    @64 Na androidzie da się zamykać aplikacje. Ustawienia>aplikacje>nazwa aplikacji>wymuś zatrzymanie

  • 0

    74.  2011-08-04 21:49:51

    Po dzisiejszym dniu doszedłem do ważnego wniosku:nie warto było wykłócać się o Nokie na tym forum i nie tylko.Dzisiaj byłem w dwóch autoryzowanych sklepach t-mobile.jak mi panie zaczęły opowiadać nt sprzedaży telefonów (producentów) to byłem szoku.Na moje pytanko jak jest ze sprzedażą?,odp:teraz to rządzi samsung sony ericsson a wtóruje lg.Nokia właściwie się nie sprzedaje odpowiedziały.A ja nie mam powodu żeby nie wierzyć skoro w dwóch różnych sklepach rozmowa przebiegała podobnie.Jutro wracam do samsunga m.in. dlatego że wysoko oceniacie tego producenta zresztą dawniej korzystałem z telefonów samsunga(nigdy na forach nie pisałem że nie).Z nokią rozstaję się bez żalu tym bardziej że e52 zaczyna głupieć.Abstrahując od tematu:jeżeli ktoś z Was poczuł się urażony moimi wpisami to Was przepraszam,szczególnie Kamla_K.Jeszcze podyskutujemy ale m.in. o samsungu.Pozdrawiam.PS:Kamil_k miałeś jednak rację sorry.

  • 0

    75. ~  2011-08-04 22:00:46  host: V33-08.opera-mini.net

    Byc moze w salonach maja duzo wiecej na zbyciu i w dobrej cenie Samsungow... a wiadomo, towar trzeba wypchnac im szybciej tym lepiej... * Calm7

  • 0

    76.  2011-08-04 22:05:17

    Chyba nie.. Nokia produkowala dobre telefony i byla wiodaca firma na rynku. Blad polegal na tym, ze myslala iz tak bedzie zawsze. Koreanczycy zaoferowali dobry sprzet za o wiele mniejsze pieniadze.. Tu zgoda na "w dobrej cenie".

  • 0

    77.  2011-08-04 22:24:32

    Nie byłe w salonie tylko w autoryzowanych punktach i jest coś na rzeczy swego czasu gość przyniósł 3 sztuki e52 do serwisu.Kumpel mi mówił dzisiaj,on kiedyś za nokię dałby się siekierą porąbać a od 2lat używa samsungów a nokii nie chce znać.Na ulicach też w rękach widać telefony różnych marek ale nokii coraz mniej.Jednak to konsument najlepiej wie czego chce.Nokia myśląc że wie lepiej niż klient zapędza się się w ślepy zaułek z którego może kiedyś nie znależć wyjścia(myślę o simensie).

  • 0

    78. ~  2011-08-04 22:29:05  host: V33-08.opera-mini.net

    A-go, zauwaz, ze najwieksze promocje i obnizki w cenach abonamentowych daja na Samsungi. Tak ja patrzylem, na swojego opa, Orange. A Nokie-drogo drogo i slono,hehe * Calm7

  • 0

    79.  2011-08-04 22:35:47

    Wypowiedzi Elopa w ciągu ostatnich kilku tygodni też są niepoważne.Facet dużo gada a mało robi-tak to wygląda z punktu widzenia użytkownika albo jeszcze inaczej"o co do cholery chodzi w polityce nokii?.76#z Twojej wypowiedzi wnioskuje że Nokia była zadufana w sobie i na konkurencję patrzyła z góry nie widząc jakie ta konkurencja robi "robotę".

  • 0

    80.  2011-08-04 22:37:59

    @Calm7 Widocznie Samsung jest w stanie zaoferowac hurtowa cene, ktora na to pozwala. Ludzie zas kupia cos, co jest dobre i za niezbyt wygorowana cene lub.. cos co jest ponad miare drogie, ale czym mozna bedzie sie pochwalic.

  • 0

    81.  2011-08-04 22:42:31

    Calm7 jezeli producent daje dobre ceny operatorowi to ten także ustawia dobre promocje.Nie zapominajcie o sklepach internetowych gdzie ceny są sporo niższe.Operator wywali cenę na fona to klient nie skorzysta z abonamentu tylko kupi na wolnym rynku i wsadzi kartę.Dwuletni płatnik regularny przechodzi koło nosa operatorowi.

  • -1

    82. ~  2011-08-04 22:44:46  host: V33-08.opera-mini.net

    Jarek, noika e52 miala wade fabryczna i niestety wypuscili to na rynek... zwrot byl, dano nastepna partie, sprawna, ale niesmak pozostal... * Calm7

  • -1

    83. ~  2011-08-04 22:48:43  host: V33-08.opera-mini.net

    Jarek, oj juz Ty mi lepiej nic nie wspominaj o tym jElopie ... Facet irytujacy, nie wiem jak taki w pracy moze sie utrzymac...

  • 0

    84. ~stz  2011-08-06 10:01:42  host: epe35.internetdsl.tpnet.pl

    Ja korzystam z nokii 5800 tylko dlatego że ma darmową nawigację praktycznie na cały swiat . Ostatnio byłem w Bułgarii i dużo mi pomogła. Poza tym to koszmar. Wolę BB9780 jako podstawowy telefon.

  • 0

    85. ~stokrotka  2011-08-06 12:32:40  host: gti123.internetdsl.tpnet.pl

    ceny niektórych modeli noki są kosmiczne i nie każdy kupuje jakby obniżyli ceny to na pewno byli by nanal nr 1

  • 0

    86.  2011-08-06 20:17:09

    Stokrotka ale nie jest i prawdopodobnie już nie będzie.Opóźnienia względem chociażby Samsunga czy Sony Ericssona są zbyt duże.Jako jeszcze do niedawna użytkownik Nokii nie rozumiem dlaczego w Media Expercie Samsung Galaxy mini kosztuje ok 600zł a Nokia E66 aż 799zł.Jest to przykład jeden z wielu.To czy Nokia powinna być o 200zł droższa nie będę zgadywał i oceniał.Zresztą nie kopie się leżącego.Ktoś by mógł powiedzieć:jeszcze niedawno chwaliłeś Nokię pod niebiosa.Cóż tylko krowa nie zmienia swoich poglądów.Względem Nokii mam zamiar być neutralny po prostu ani mnie ziębi ani grzeje co i jak od wczoraj.Miłej niedzieli pozdrawiam.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-163-157-48.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~Red | 2017-03-29 11:13:38

@5 z tym pełnowartościowym ultra mobilnym PC to przesadziłeś ;)


~ | 2017-03-29 11:10:33

4. Obiektyw ma ruchome soczewki.


~tłumacz przysięgły | 2017-03-29 11:08:49

Design to po polsku wygląd.


~ | 2017-03-29 11:07:55

42. Jak to kto? Witek!


Koala | 2017-03-29 11:06:56

@5 Masz rację :)

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę JA+ na kartę?

Nowa oferta JA+ Na Kartę

 

Zobacz wynik | Opinie (11)

Archiwum Ankiet