Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia testowała Androida na swoich Lumiach

Nokia testowała Androida na swoich Lumiach

LuiN 16 Września 2013 09:24

11 0

nokia lumia android Jak się okazuje, przed negocjacjami dotyczącymi przejęcia działu mobilnego i usług Nokii przez Microsoft, fiński producent testował Androida na swoich Lumiach. Ewentualny rozwód z Microsoftem miał być możliwy w 2014 roku.



To właśnie pod koniec 2014 roku Nokia mogła zakończyć partnerstwo strategiczne z Microsoftem i zainteresować się inną platformą programistyczną. Biorąc pod uwagę fakt, że w pierwszej połowie 2013 roku Nokia miała zaledwie 3% rynku smartfonów, a jeszcze w II kwartale 2010 roku 40,3%, zastrzyk w postaci posiadającego 3/4 rynku Androida mógłby wybudzić firmę z letargu.




Co więcej, platforma sprzętowa, na której bazują Lumie jest wystarczająca do uruchomienia Androida i takie testy Nokia do niedawna prowadziła. Android był swojego rodzaju "planem B" dla Nokii, do którego realizacji nigdy już na pewno nie dojdzie biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich tygodni.

Przejście Nokii na Androida byłoby dla Microsoftu olbrzymią stratą. Bo choć Nokia produkuje tylko 3% sprzedawanych na świecie smartfonów, to jednocześnie aż 80% wszystkich urządzeń z Windows Phone. Bardziej rentowny Android już zepchnął na drugi plan (lub zupełnie wyeliminował) Widnows Phone u Samsunga, LG i HTC.

Źródło tekstu: New York Times, GSMArena, wł     

Dodaj do:

Tagi: android | lumia | nokia

w sumie: 34
  • 2

    16.  2013-09-16 10:50:54

    Poza kilkoma fanboyami WP nie znajduje i raczej nie znajdzie szerszego zainteresowania, więc te testy Nokii były jak najbardziej zrozumiałe.

  • 2

    17.  2013-09-16 10:55:43

    @10 wlo - monopol ? Przecież system MS jest zamknięty i MS ustala wszelkie zasady, MS chciał chyba czegoś na wzór iOSa i iPhonów. Tylko jest jeden problem...kilka lat za późno, a WP w chwili premiery nie miał praktycznie aplikacji, nie był nawet funkcjonalny, przecież wersje WP7 były tragiczne, ludzie wyłącznie narzekali, nie "hejterzy", a sami użytkownicy. Po prostu MS jak to bywa dał ciała, zamiast dopracować produkt wypuścił niedokończony projekt, to musiało się odbić na odbiorze tego systemu u ludzi czy dziennikarzy, oceny były negatywne bo MS sobie na to zasłużył. Nawet dzisiaj trzeba czekać łaskawie na aktualizację. WP się ślimaczy, zmiany są zbyt powolne, zbyt mało się tam dzieje...A trzeba pamiętać, że 80% WP to Nokia, a co gdyby Nokia postanowiła zatrudnić sobie normalnego prezesa, bo Elop przyszedł żeby przygotować ją do sprzedaży, a nie żeby wyszła na prostą. Co wtedy..MS kupuje inną firmę ? Tylko jaką ? LG nie musi sprzedawać bo to część większej korporacji, Motorolę im sprzątnęli sprzed nosa, jakaś azjatycka marka ? HTC ? Nikt inny poza Nokią nie miał tak mocnej marki w świadomości konsumentów i uznania. Nokia poszła tanio, sporo osób wybierało nie nowy system MS, ale właśnie Nokię, bez niej WPorażka miałby ~ 1%, błąd statystyczny :D 1020 z WP ? Żarty sobie robicie...Nokia w 2009 pokazywała plany ekspansji z Symbianem i MeeGo, potem zwrot...może trzeba była Symbiana poświęcić dla Androida i zostawić MeeGo ? A jak MS przyjdzie na kolanach to tak jak LG, HTC, Samsung wypuścić ~ 2 modele na rok z WP. Tylko, że telefony z Androidem to w 2010, 2011 najpóźniej, zresztą tam nie trzeba było czekać na aktualizacje MS, tam można było od razu wypuszczać telefony, dowolna rozdzielczość, wielkość, dodać Pure View....ale to już historia.

  • 2

    18. ~q2q2q2  2013-09-16 11:10:44  host: ip-84-39-169-226.free.aero2.net.pl

    android nie android , ważna jest możliwość wyboru , ja np od początku jechałem na noki , aż do modelu N82 , jako że przeginali cenowo przesiadłem się na inne marki , gdy upodobałem sobie samsungi to na wave 3 , skończyli produkcję :-))) androida nie chcę bo nie potrzebuję multum aplikacji - z reguły instaluję kilka do kilkunastu i koniec , teraz mam nokia'e lumia 900 i mimo kilku ograniczeń ( wszelki przesył danych ) , jestem zadowolony

  • 1

    19.  2013-09-16 11:50:50

    @11. HTC sprzedawał(je) rownież telefony z systemem od Microsoftu. Z tego można wnioskować, że ich upadek, czy też duża strata udziału w rynku nie wynika jedynie z kwestii wyboru systemu operacyjnego dla swoich smartfonów.

  • 0

    20. ~STACHUCHU  2013-09-16 12:39:27  host: static-62-233-216-82.devs.futuro.pl

    Dużo więcej by zyskali z androdem

  • 0

    21. ~dsds  2013-09-16 13:25:07  host: jvn114.internetdsl.tpnet.pl

    do emil - Aparat w Z1 bije na łep na szyje ten w 1020 :) Wiem ponieważ osobiście to sprawdziłem na obu modelach :)

  • 0

    22. ~adsqas  2013-09-16 13:26:08  host: jvn114.internetdsl.tpnet.pl

    Luin - Jeżeli chcecie pierwsze wrażenia z testów mogę Wam podesłać jak to wygląda :)

  • 0

    23.  2013-09-16 14:39:02

    nokia+android= druga pozycja w rankingu po samsungu. Mam s3 ale chętnie wymienił bym na nokie z androidem. Noki używałem od 3210 do N8 Czekam aż zrobią kolejną lumię z wysokiej półki z androidem.

  • -1

    24.  2013-09-16 14:59:51

    23, na szczęscie się nie doczekasz ;-)

  • 1

    25.  2013-09-16 15:18:31

    24, ja myślę że Nokia nie ma wyboru już. To jedyna droga aby się odbić na rynku, a wiemy dobrze że mają świetne telefony, tylko wybór systemu ich zgubił. Gdyby zamiast Wm wybrali Andoida to by teraz byli na czele, jak kiedyś.

  • 0

    26.  2013-09-16 15:25:55

    Na Symbianie już testowali uruchamianie oprogramowania na Androida przez Alien Dalvik. Projekt widocznie nierentowny to poszedł w zapomnienie.

  • 0

    27.  2013-09-16 15:51:57

    24 na szczęsscie sie nie doczeka bo tej badziewnej ostatnimi czasy firmy już za rok nie będzie

  • 0

    28.  2013-09-16 16:26:53

    Nokia by się podniosła z dna jakby oferowali zabawki z Androidem, bo tak naprawdę problemem jest system w tych telefonach tak to podzespoły czy wygląd na dobre 5+.

  • 1

    29. ~MAro  2013-09-16 17:25:25  host: dziekana-z-bie227201223077.c201.msk.pl

    To teraz sie pogrzebali. Gdyby weszli w andoida byłyby to fajne fony z dobrym otwartym softem.

  • 0

    30.  2013-09-16 17:28:21

    Zawsze czekałem na Lumię z Androidem. A teraz? Zawsze zostaje Xperia Z1, która w większości testów czasami i przewyższa Lumię 1020. ;)

  • 1

    31. ~Jack  2013-09-16 18:56:22  host: 109.196.0.1.gost.mdimedia.pl

    według mnie najlepsza dla Nokii byłaby różnorodność w systemach żeby był możliwy większy wybór dla klienta - dla tańszych modeli Android i Symbian (oczywiście z możliwością aktualizacji dla modeli 808, 701, 700, 603, N8, E7, X7, C7, C6, 500) a dla droższych Meego i Sailfish/Tizen :)

  • 0

    32.  2013-09-16 19:05:20

    Jack: przykłady producentów telefonów, którzy w swojej ofercie mieli strasznie dużo modeli pokazują, że to najlepsza droga do zejścia z rynku.

  • 0

    33. ~  2013-09-17 10:25:13  host: abju21.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Śmieszy mnie stwierdzenie, że do realizacji Planu B nigdy już na pewno nie dojdzie biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich tygodni. Szanowny Panie Witku. Niech Pan sobie raz na zawsze zakoduje w swojej pamięci: W biznesie nie ma takich słów jak "nigdy" i "na pewno". Tym bardziej, że taki Microsoft może sobie na to pozwolić żeby w każdej chwili sprzedać lub zniszczyć Nokię jeśli np za kilka lat okaże się, że to przejęcie nie spełniło oczekiwanych planów. Co do Androida to podejrzewam, że niedługo na youtubie będą krążyły filmiki jak zainstalować Androida na Lumii

  • 0

    34. ~Darek  2013-09-17 21:45:11  host: apn-95-41-10-250.dynamic.gprs.plus.pl

    Android jest fajny, ale właśnie to WP stanowi teraz dla niego alternatywę i byłoby źle, gdyby NOKIA skierowała swoją uwagę w tę stronę. ja mam do wyboru własnie te dwa systemy (niedługo zakup) i spoglądam chętniej w stronę WP. O innych systemach na razie nie myślę, bo ich niemal nie ma.

  • 0

    35. ~Tomcio2210  2014-01-21 23:36:37  host: e120-120.icpnet.pl

    Dla mnie Nokia z androidem świetnie by pasowała. Zajebisty aparat (tak mówią) + zajebisty system = zajebista Nokia. Już dawno byłbym w posiadaniu Nokii gdyby dzięki temu byłyby bardziej popularne,a tak w ręce trzymam LG. WP w Nokii = porażka

Dodaj swoją opinię