Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia szykuje wielki powrót na rynek smartfonów?

Nokia szykuje wielki powrót na rynek smartfonów?

LuiN 20 Kwietnia 2015 19:12

12 3

Serwis Recode w oparciu o dwa niezależnie źródła donosi, że już w przyszłym roku zobaczyć możemy nowe smartfony z logiem Nokii.



Zgodnie z umową z Microsoftem, Nokia do 2016 roku nie może sprzedawać smartfonów ze swoim logo. Nie może tego robić też Microsoft, który brand Nokii doklejać może jedynie do tzw. feature phone'ów, czyli prostych urządzeń niesklasyfikowanych jako smartfony. Microsoft ma natomiast wyłączne prawa do marki Lumia i Asha.

Już w przyszłym roku spodziewać możemy się nietypowego powrotu Nokii na rynek smartfonów. Nietypowego, bo nowych smartfonów produkować nie będzie ani Nokia, ani tym bardziej Microsoft.

Z fińskiej Nokii, niegdyś absolutnego lidera na rynku telefonów, po sfinalizowaniu umowy z Microsoftem zostało niewiele - dział zajmujący się infrastrukturą sieci komórkowych, GPS-owy Nokia Here (niebawem może zmienić właściciela) i tajemniczy Nokia Technologies. Ten ostatni, choć najmniejszy, poszczycić może się olbrzymim portfelem patentów, liczącym grubo ponad 10 tys. pozycji.




Zobacz: Nokia Here na sprzedaż

Nokia Technologies nie jest jednak jedynie biurem przechowującym stare patenty Nokii, lecz aktywnym działem projektującym nowe urządzenia i licencjonującym je innym firmom. Efektów jego działań do tej pory nie ujrzeliśmy zbyt wielu - przeznaczony na chiński rynek tablet z Androidem Nokia N1 i interfejs Z Launcher.

Wiele wskazuje jednak na to, że to dopiero początek. Możliwe, że Nokia Technologies zajmie się wkrótce projektowaniem porządnych smartfonów z Androidem. Rola Nokii zakończy się jednak na projekcie i sprzedaży licencji (za projekt, brand i zastosowane patenty). Za produkcję, dystrybucję i wszelkie gwarancje odpowiadać będą już zewnętrzne firmy (dokładnie tak samo jak w przypadku tabletu Nokia N1).

Zobacz: Nokia N1 bije rekordy popularności

Kiedy zobaczymy "pierwsze" Nokie? Nie wcześniej niż w drugiej połowie 2016 roku... o ile w ogóle. W końcu legalnego tabletu Nokia N1 w Europie nie kupimy. Gdyby jednak Nokia dogadała się z posiadającym markę Motorola Lenovo, albo bijącym rekordy popularności Meizu, światowy rynek smartfonów mogłoby spotkać prawdziwe trzęsienie ziemi.

Źródło tekstu: Recode, wł     

Dodaj do:

Tagi: lumia | microsoft | nokia | asha

w sumie: 56
  • 1

    45.  2015-04-21 10:07:43

    Calm7: ktoś Ci ukradł zarejestrowanego nicka? Czy komentujesz na temat newsa?

  • 2

    46.  2015-04-21 10:13:11

    Jak juz kiedyś pisałem że pod nickiem Calm7 pisze już kilka osób. Uczą sie od najlepszych a calm7 się do mnie przywalił że to tylko ja .:-D

  • 1

    47. ~motov3  2015-04-21 10:13:49  host: 91.232.140.202.ip.rudna-net.pl

    Panowie. Jesli chodzi o Nokie, to ja naprawde jestem jej mocnym zwolennikiem. Tak sie akurat sklada ze posiadam E52 w ciaglym uzytkowaniu jako tzw zapasowy model. I oczywiscie poza mocna bateria, fajna jakoscia wykonania czy tez ogolnym sentymentem - daje sie na codzien zauwazyc juz ta przeasc w stosunku ot chociazby do Lumii.
    Watpie (niestety) czy poswiecenie dziesiatek (jak nie setek) mln € na badania designowe, rozwijanie lub tworzenie systemu itd mialo sens ekonomiczny. Obecnie trend na smartfony dotykowe jest wszechobecny. I sadze ze jedynie mala grupa zapalencow zakupilaby ow produkt. A to zdecydowanie za malo. Przeciez produkcja tez kosztuje. W tym przypadku bylaby malo rentowna wg mnie, bo o ile w dotykowcach mozna zamiennie stosowac np ekrany czy procesory (np kilka roznych modeli - ten sam procesor i ekran - roznice w detalach), tak w tym przypadku te mozliwosci bylyby okrojone. Bardzo milo wspominam E52, korzystam - ale szans na konfrontacje nie bardzo widze.

  • 1

    48. ~Calm7  2015-04-21 10:16:13  host: 213.158.222.186

    46. tak , to mozliwe ze mnie małpuja, a ten czerwony to jakiś wywrotowiec, czepia sie o wszystko

  • -4

    49.  2015-04-21 10:21:50

    45). KOMENTUJĘ NT. NEWSA, I PRZY OKAZJI OKREŚLAM, ŻE JEST PODSZYWACZ. TO TAKIE DZIWNE, I NIEZROZUMIAŁE DLA PANA? I PAN WPIS MÓJ KASUJESZ, A TAMTEGO - WIEDZĄC, ŻE TO ZŁODZIEJ, WPIS ZOSTAWIA? PANIE, OBUDŹ SIĘ PAN.

  • 2

    50.  2015-04-21 10:37:10

    @49). Proszę pana , niech pisze pan na temat:-D

  • 1

    51.  2015-04-21 10:43:12

    Jaja jak berety !

  • 1

    52.  2015-04-21 10:55:29

    Calm7: po pierwsze, żaden ze mnie Pan. Po drugie - po to jest rejestracja nicków, żeby nie było problemów z określeniem do kogo nick należy. Niezarejestrowani mogą sobie wpisywać cokolwiek bo wiadomo, że są kopią. Ten temat uważam za zamknięty, bo nie ma sensu powtarzać się po raz n-ty.

  • -4

    55.  2015-04-21 11:09:45

    Panie Witku.
    Nie żebym się z panem zgadzał w 100%, (bo tylko w 50%) ale mam zbyt ładny dzień, aby poświęcać czas i siły na walkę z wiatrakami - tłumaczeniu ww sprawy. Pan ma swoje racje, a ja swoje.
    PS. A kopiowanie cudzych rzeczy na bezczela, i przymykaniu na to oka - jest dla mnie złodziejstwem. Taką mam szkołę. I tyle w temacie.

  • 0

    57. ~Calm7  2015-04-21 11:27:00  host: 79.141.164.4

    moze to cie oduczy nieokrzesancu czepiania sie ludzi i atakowania. nie pomyslales kiedy moze dlaczego ? chyba nie. do tego trzeba miec rozum a nie sieczke we łbie

  • 1

    62. ~WitekT  2015-04-21 11:44:18  host: 81.219.84.18

    Wystarczy stworzyć głupie sprawdzanie nicku pod jakim się chce pisać i wtedy nikt nie będzie się podszywał. Ale pewnie informatycy telepolis tego nie ogarniają xD

  • 2

    63. ~motov3  2015-04-21 12:18:08  host: 91.232.140.202.ip.rudna-net.pl

    Calm7 ma po prostu wierne grono wielbicieli, a normalnie marudzi niczym Justin Bieber :D

  • 0

    64.  2015-04-21 13:02:03

    62: ja z tym nie mam problemu. Jak ktoś się stresuje, to sam się powinien tym zastanowić. Po to jest rejestracja nicków i inny kolor, żeby nie było niejasności.

  • 1

    65. ~dav  2015-04-21 13:42:51  host: host-52-67.compi.net.pl

    a może wskrzeszą doskonały Meego ?

  • 0

    66. ~tata  2015-04-21 15:02:46  host: 093105181233.dynamic-ww-4.vectranet.pl

    Nokia prosze o nowoczesna klapke z duzym ekranem i wifi.

  • 1

    67. ~Calm7  2015-04-21 15:35:20  host: 213.158.221.185

    a ja życze sobie nokii z potężna bateria . moze byc ostatni symbian i aparat z min 5 mpx.

  • 0

    68.  2015-04-21 17:58:33

    Mi brakuje klasycznych słuchawek z obsługą 3G, W4 pracuje w HD Voice, przebąkuje się o wyłączaniu 2G, a klasyków które obsługują 3G można policzyć na palcach jednej ręki.
    Jednakże Nokia musi wrócić przebojem na scenę smartfonową (Android), by móc pomarzyć o zauważalnym udziale w rynku, a nie o pójściu w ślady Blackberry.

  • 0

    69. ~playwlkp  2015-04-22 09:37:49  host: static-ip-77-89-111-196.promax.media.pl

    A ja sam pod siebie się podszyłem ha ha !

  • 0

    70.  2015-04-23 01:02:14

    1. jeśli tak to oznacza, że umowa Elopa była zbrodnią na Nokii
    2. w jakim celu zatrudniono tego buca ?
    3. po co podpisywano umowę na wyłączność z MS w czasach kiedy ich system był w powijakach
    4. dlaczego porzucono Symbiana i MeeGo
    5. na rynek trzeba było wchodzić kiedy pojawił się android, kiedy inne firmy dopiero na nim startowały
    6. może to być pomysł na zasadzie...do czyjegoś projektu dokleimy znaczek - za takie coś dziękuje po tylu latach, bo ludzi z dawnego działu sprzedali MS.

  • 0

    71. ~  2015-04-23 19:51:40  host: user-94-254-193-171.play-internet.pl

    Gdyby wcześniej kontynuowali linię dobrych modeli to dziś by było OK. Szkoda starej dobrej Nokii.

Dodaj swoją opinię