Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia szykuje swój tablet na MeeGo

Nokia szykuje swój tablet na MeeGo

LuiN 21 Czerwca 2010 19:49

0 0

Tajemnicza Nokia Z500 to 7 lub 9 calowy tablet internetowy Nokii - fińska odpowiedź na amerykańskiego iPada. Czy udana? To nic specjalnego, ani wielkiego - kwituje Eldar Murtazin z Mobile Review.

Nokia Z500 ma trafić na rynek w czwartym kwartale tego roku, a jej sercem ma być procesor z rodziny ARM. Urządzenie wyprodukuje dla Nokii nikt inny tylko tajwański Foxconn, czyli koncern, który między innymi produkuje iPhone'y i iPad-y.




Eldar Murtazin, oprócz krótkiego wpisu na Twitterze z nazwą urządzenia, nie ujawnił żadnych danych dotyczących tabletu. Demo systemu MeeGo 1.1 (załączone niżej) jest jednak bardzo obiecujące. Czy Z500 wyjdzie Nokii lepiej niż niedopracowana N900?

Źródło tekstu: digitimes, mobile review, wł     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 1

    1.  2010-06-21 20:01:36

    Mnie najbardziej ciekawi jak MeeGo będzie się sprawował w telefonach nokii. No i czy w ogóle będzie kontynuacja produkcji telefonów z tym systemem (odnoszę się tu do niewypału - n900)

  • 0

    2. ~Marcin  2010-06-21 20:21:21  host: host-89-167-34-182.nplay.net.pl

    wielki mi ekspert ten gość z MobileReviev który robi recenzje tego samego urządzenia 10razy,

  • 0

    3. ~Marcin  2010-06-21 20:21:57  host: host-89-167-34-182.nplay.net.pl

    nie traktował bym go poważnie bo samo MeeGo wygląda świetnie, i sporo jego recek było negatywnych a okazało się inaczej:)

  • 0

    4.  2010-06-21 20:37:16

    2, Marcin - Eldar Murtazin to jedna z najbardziej wpływowych person w świecie GSM. W moim odczuciu ma całkiem dobre pojęcie o tym co pisze. Przypominam, że N900 też była spektakularna - w reklamach i prezentacjach systemu. A w praktyce Nokia wypuściła na rynek urządzenie z oprogramowaniem w bardzo wczesnym stadium rozwoju.

  • 0

    5. ~miramaks  2010-06-21 20:56:29  host: chello089077213231.chello.pl

    dlaczego n900 jest niedopracowana? bardzo fajne urządzenie i najlepsza przeglądarka mobilna z pełną obsługą flasha...

  • 0

    6.  2010-06-21 21:12:05

    miramaks - Nokia wciąż ją poprawia, coś tam dodaje, ale poczytaj sobie mój test N900 - gdy to urządzenie wyszło na rynek ciężko było je nazwać telefonem. To był (i zdaje się, że nadal jest) dający spore możliwości tablet internetowy, ale telefon już nie bardzo:/

  • 0

    7. ~Kejmul  2010-06-21 22:59:44  host: host-87-99-0-244.lanet.net.pl

    Żadne tablety Nokii nie pomogą w postępującym upadku ;)

  • 0

    8. ~  2010-06-21 23:31:56  host: ip-94-42-53-240.multimo.pl

    Luin, ten test obejmowal dosc stare oprogramowanie - sporo rzeczy jak USSD dziala :) N900 uzywam jako telefonu podstawowego od dawna nie narzekam, a daje mi on duzo wiecej mozliwosci od Androida, Iphone czy WM razem wzietych. Wlasnie teraz znacznie bardziej obawiam sie Meego i tego, ze nie spelni moich oczekiwan po Maemo. Ja wole ekran rezystancyjny i np. mozliwosc odpalenia OpenOffice, niz multidotykowe kolorowe badziewia o znacznie ograniczonych mozliwosciach. Jak Meego pojdzie w slady Iphone i Androida to chyba niepredko rozstane sie z N900. Odrobine szkoda, bo mimo ze N900 to genialny(subiektywna opinia) sprzet, to podobaja mi sie nowinki w rodzaju nagrywania HD czy wyjscia HDMI.

  • 0

    9. ~  2010-06-21 23:47:53  host: arl80.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @LuiN być może jak pisałeś test nokia była niedopracowana, ale teraz zdecydowanie tak nie jest, a sam fakt otwartej platformy linuksa daje ogromną przewagę nad konkurencja. IMHO N900 sprawuje się genialnie jako telefon, ostatnio tak dobrze korzystało mi się z Nokii e61

  • 0

    10.  2010-06-21 23:51:39

    LuiN, zapominasz (i nie tylko Ty) o jednej, zasadniczej rzeczy - Nokia N900 to NIE JEST TELEFON! Sama Nokia nie reklamuje tego jako telefonu... Ale przyznam, że do używania N900 na codzień jako podstawowej słuchawki trzeba mieć trochę samozaparcia i odpowiedniego podejścia, to nie jest urządzenie dla mass-marketu.

  • 0

    11. ~Paku  2010-06-21 23:59:15  host: arl80.neoplus.adsl.tpnet.pl

    evad, ja mam jeden pulpit poświęcony na skróty do najczęściej wybieranych kontaktów, bo rozsunięciu klawiatury od razu wyszukujesz inne kontakty, dodatkowo aplikacja telefonu włącza mi się po obróceniu urządzenia do pozycji pionowej. Jestem bardzo zadowolony do ergonomii, choć chwile trzeba było do tego przywyknąć.

  • 0

    12.  2010-06-22 00:03:17

    Ile to już systemów operacyjnych w swoich smartfonach na przestrzeni ostatnich dwóch lat stosowała Nokia? Kilka rodzajów Symbiana, Maemo, teraz MeeGo. Wszystko z sobą niekomptybilne. Popelnili bląd. Trzeba było do sowich low-endów dać S40 do telefonów z sredniej i wyższej półki S60 a do smartfonów Androida. Motka to lepiej zrozumiała a Nokia idzie ślepą ulicą.

  • 0

    13. ~Kejmul  2010-06-22 00:35:46  host: host-87-99-0-244.lanet.net.pl

    @8 "a daje mi on duzo wiecej mozliwosci od Androida, Iphone czy WM razem wzietych" urocze majaczenie pacjenta zakładu psychiatrycznego... w czym niby tkwią te możliwości?

  • 0

    14. ~code  2010-06-22 09:47:21  host: 213.134.185.194

    w teorii... :)

  • 0

    15. ~  2010-06-22 12:06:04  host: ip-94-42-55-133.multimo.pl

    Poużywaj teoretyku troche Maemo, to wtedy zrozumiesz gdzie tkwi roznica. Tamte urządzenia to najzwyklejsze telefony komorkowe. N900 blizej do PCta- rozni sie to mniej więcej tym, że mogę sobie wczytać 250 MB PDFa w sensownym tempie, czy otworzyć dokument worda w OpenOffice wypełniony obrazkami o rozmiaarze np. 50MB(w WM przy rozmiarze 10 MB trzeba miec juz wiele samozaparcia i sporo czasu i cierpliwosci). Do tego w tym samym czasie moge odpalic sobie playera mp3 i przegladac internet. Powodzenia w probie powtorzenia tego na innych systemach - nawet z 1Ghz prockami.

  • 0

    16. ~  2010-06-22 12:07:12  host: ip-94-42-55-133.multimo.pl

    Na androidzie jak dodasz pare widżetów za wiele to zaczyna się mulić, a o prawdziwej wielozadaniowości takiej jak w Maemo to naprawde kaaaaaaaaaaaaaaawał drogi.

  • 0

    17. ~code  2010-06-22 21:07:14  host: 212.160.172.70

    15: szukałem, szukałem - ale największego pdfa jakiego miałem - 150mb, 2tys stron i obrazków - otworzyłem w iphone. na komputerze zreszta też - i w obu wypadkach trzeba było sporo czekać. współczuje tak wielkich pdfów, a zwłaszcza oczekiwania na ładowanie. w związku z tym, że prawie cały taki pdf cache'uje się koszmarnie długo i wypełnia większość ramu tej nokii. z OO nie korzystam, nie mogę się wypowiedzieć. używałem Maemo i mam takie samo zdanie jak wynika z testu - system, o sporych możliwościach, niedopracowany graficznie, obsługa palcem jest nieintuicyjna, tak samo jak poruszanie się po systemie. klockowatośc i wielkość tego urządzenia przypomina stare konstrukcje z WM, tak stare, że trzeba by je pogrzebać i już do nich nie wracać.

  • 0

    18. ~Kejmul  2010-06-23 08:46:15  host: host-87-99-0-244.lanet.net.pl

    @15 - y-y. N900 nie radziła sobie, gdy podawałem jej PDF-y powyżej 5 MB (!!!). Nie rób ludzi w bambuko.

Dodaj swoją opinię