Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia stawia na NFC

Nokia stawia na NFC

WitekT 18 Czerwca 2010 15:04

0 0
Od przyszłego roku wszystkie smartfony Nokii będą standardowo wyposażone w technologię zbliżeniową NFC (ang. Near Field Communication) - zapowiedział Anssi Vanjoki, wiceprezes firmy.

Nokia ma wspierać protokół SWP (ang. Single Wire Protocol) oraz autentykację poprzez kartę SIM lub microSD, a także wspierać programistów w tworzeniu aplikacji wykorzystujących technologię NFC.

W Polsce technologię NFC przy płatnościach testują PTC i Polkomtel przy wykorzystaniu telefonów Samsunga.


Źródło tekstu: The Register, wł     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 1

    1. ~ala  2010-06-18 15:13:16  host: 20.202.116.195.easy-com.pl

    "testują i Polkomtel" nie po polskiemu,...

  • 1

    2.  2010-06-18 15:15:54

    ala: bo zjadło mi kwadratowy znacznik przy tagu hateemelowym i wcięło PTC. ;-) Już poprawione, dzięki!

  • 1

    3. ~Kejmul  2010-06-18 15:19:42  host: host-87-99-0-244.lanet.net.pl

    NFC i SWP to swoją drogą świetne sposoby na Orwellowskie wręcz kontrolowanie obywateli...

  • 1

    4. ~Kruk  2010-06-18 15:22:43  host: abec10.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ponieważ nie jestem Bondem, od następnego telefonu rezygnuję z Nokii. Właśnie przez near field.

  • 0

    5. ~ula  2010-06-18 15:43:02  host: chello084010075019.chello.pl

    testują PTC i Polkomtel

  • 0

    6. ~  2010-06-18 15:48:00  host: t15-10.opera-mini.net

    Co to znaczy autentykacja przez karte sim? Ze np nie calkiem legalny kolejny wlasciciel bez podawania zadnych hasel, nrow kont itp moze dysponowac srodkami z jakiegos zdefiniowanego konta legalnego uzytkownika lub obciazac jego rachunek telefoniczny? Jesli tak to strach sie bac :-)

  • 2

    7.  2010-06-18 15:58:29

    6: to znaczy, że klucze szyfrujące są przechowywane albo na karcie microSD, albo na karcie SIM. Płatności zbliżeniowe w Polsce do kwoty 50 zł idą bez PIN-u, powyżej z PIN-em. Tak samo jak zwykłe, plastikowe karty płatnicze z Visa PayWave czy Mastercard PayPass.

  • 1

    8. ~  2010-06-18 16:19:16  host: t19-16.opera-mini.net

    I niedlugo bedzie Matrix. Czyli jesli ktos nie zyczy sobie technologio NFC w telefonie to Nokii ma nie wybierac;P A tak serio to przeciez nikt (przynajmniej na razie) nie kaze nikomu z tego korzystac./e

  • 1

    9. ~korek  2010-06-18 16:51:43  host: 116.40.rev.vline.pl

    Powiem tak: Niech "to odstawi" i wezmie sie do roboty z tymi smartfonami :-|

  • 1

    10. ~Woland  2010-06-18 17:11:38  host: abmj93.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dążą stopniowo do wszczepiania czipu RFID pod skórę, czip "zupełnie przypadkowo" najlepiej przyjmuje się na rękach lub czole... Dla porównania:wszyscy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia - imienia bestii lub liczby jej imienia." ( Ap.13:15-17)

  • 0

    11.  2010-06-18 18:42:01

    Wow czy mi się wydaję czy do linków na facebooku dodajecie do siebie komentarze których tutaj już nie ma? :) Nice...

  • 1

    12.  2010-06-18 18:58:05

    ten fiński koncern "na eN" coraz dziwniej się zachowuje. Zaspał "dotykowość", trzyma się Symbiana (to akurat można zrozumieć), nie eksperymentuje z Androidem (a szkoda, mogliby, i zobaczyć jak rynek przyjmie). Do tego w najlepszym wypadku co któraś z premier jest fajna, a z wykonaniem bywa różnie..

  • 1

    13. ~Kamil  2010-06-18 19:15:27  host: host-87-99-0-244.lanet.net.pl

    @12 - z wykonaniem trzymają poziom. Poziom poniżej wszelkiej krytyki ;). A ciemna masa i tak kupuje, bo "Nokia jest najlepsza!" ;)

  • 0

    14.  2010-06-18 19:39:58

    @13 o swojej E51 nie mogę złego słowa powiedzieć. Ale o testowanej E52 już więcej niż jedno, i nie nadające się "do druku". Więc jednak bym nie uogólniał.

  • 0

    15. ~tets  2010-06-18 20:33:56  host: chello089072154240.chello.pl

    no i nie ma takiego słowa jak "autentykacja" jest uwierzytelnianie :P

  • 0

    16. ~vr  2010-06-19 00:30:04  host: elv66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nokia lepiej by było jakby zajęła się dualsimami oraz... jakością swoich smartfonów i ich cenami przynajmniej na polski rynek.

  • 0

    17. ~niekumaty  2010-06-19 19:06:25  host: 213-17-201-42.ip.netia.com.pl

    @15 - racja. Dodatkowo mam takie zastrzeżenie, że w treści newsa można było napisać co to jest Technologia Zbliżeniowa (ja nie wiedziałem, dopiero po komentarzach się domyśliłem).

  • 0

    18.  2010-06-19 23:42:31

    Bez sensu... czemu nokia stawia na KFC a nie na McDonald? ze niby w czymś KFC jest lepsze czy co? i kogo obchodzi u kogo jedza posilki pracownicy Noki 0_o

Dodaj swoją opinię