Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia sprzeda Here?

Nokia sprzeda Here?

LuiN 13 Kwietnia 2015 09:57

4 2

Agencja Reuters donosi, że Nokia rozważa sprzedaż swojego działu zajmującego się mapami - Here.



Nokia Here to jeden z nielicznych działów fińskiej firmy, który nawet w najgorszych jej momentach pozostawał rentowny. W zeszłym roku Here uzyskał sprzedaż na poziomie 969 mln euro i 31 mln euro zysku netto. Dział podpisał szereg umów z producentami aut, dzięki którym mapy Nokii są standardowym wyposażeniem wybranych modeli samochodów (w 2013 roku mapy Nokii trafiły do 10 mln aut).

Choć Nokia nie komentuje póki co doniesień, osoby zbliżone do sprawy twierdzą, że firma zatrudniła doradców finansowych, którzy mają ocenić różne scenariusze sprzedaży działu Here. Obecna wartość rynkowa Nokia Here szacowana jest na 3,3 - 4,8 mld euro. W przypadku ewentualnej transakcji cena byłaby prawdopodobnie jeszcze wyższa. Przecieki dotyczące planów sprzedaży spowodowały wzrost kursu akcji konkurencyjnego TomToma o ponad 11%.




Warto przypomnieć, że Nokia Here nie jest w pełni samodzielnym projektem Finów. W 2007 roku, gdy Nokia niepodzielnie rządziła na rynki telefonów, firma przejęła jednego ze światowych liderów wśród dostawców map cyfrowych - Navteq. Kwota transakcji wyniosła wtedy 5,7 mld euro. Było to dużo, jeśli wziąć pod uwagę, że TeleAtlas (największy konkurent) został przejęty w tym samym czasie przez firmę TomTom za 2,9 mld euro.

Nokia po przejęciu producenta map stworzyła najpierw pakiet usług OVI, który dostępny był jedynie dla użytkowników Nokii. Później OVI przeszło kilka transformacji i stało się Here - jednym z największych argumentów za zakupem pierwszych smartfonów z Windows Phone. Obecnie aplikacje Here dostępne są dla wielu platform.

Zobacz: Nokia Here na wszystkie urządzenia z Androidem
Zobacz: Nokia Here w zegarkach Samsunga
Zobacz: [Aktualizacja] Nokia jednak nie przestanie rozwijać map Here dla Windows Phone

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:

Tagi: tele atlas | navteq | nokia here | nokia

w sumie: 17
  • 1

    1.  2015-04-13 10:00:07

    I dobrze, niech sprzedają póki jeszcze jest coś warte. Za 2-3 lata bez poważnych nakładów będzie to warte ułamek obecnej ceny.

  • 0

    2. ~  2015-04-13 10:27:00  host: 87.204.172.70

    Zbyt dobrze sobie radza, wiec trzeba ich sie pozbyc. MS juz o to zadba.

  • 0

    3.  2015-04-13 10:37:28

    2, A co ma do tego Mircosoft? Przecież nie przejął tego działu.

  • 0

    4. ~  2015-04-13 10:42:49  host: 87.204.172.70

    @LuiN Wlasnie.

  • -2

    5. ~wi  2015-04-13 11:16:43  host: xdsl.166.c68.petrotel.pl

    Przecież to był totalny niewypał, (kombinowali tak z symbianem - archaizmem), a o tym już pisałem kilka lat temu, to samo z drzewami przy drodze do wycięcia- wczorajsze info, teraz rozważają!?, jak i że nokia + windows = klęska, itp... ech dlaczego jeszcze nie jestem szefem tych firm... :)

  • 0

    6. ~Tomas  2015-04-13 11:18:59  host: die197.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No nie gadajcie, ze Here kupi Microsoft...........

  • 3

    7.  2015-04-13 11:50:03

    #5: Symbian wcale nie był archaizmem, do dziś z niego korzystam i brakuje mi w Nokii700 tylko AF

  • 0

    8. ~  2015-04-13 14:04:35  host: 87.204.172.70

    @wi nie masz najmnijeszego pojecia o czym piszesz. Nokia zostala wykupiona i zniszczona poniewaz Symbian byl jedynym systemem operacyjnym na ktorym swoich lap nie polozyl rzad USA. Z dnia na dzien zwolniono ludzi od developerki Symbiana, rozwiazano caly dzial w ktory wpakowano dziesiatki, jak nie setki miliono euro. Takie rzeczy robi sie tylko wtedy, gdy rozkaz przychodzi z samej gory - i nie, nie mam na mysli gory MS, a zacznie, znacznie wyzej.

  • 2

    9. ~fobo  2015-04-13 14:47:35  host: 194.181.133.169

    Symbian gdyby był rozwijamy zmiótłby robota i okna: ma o 1/4 mniejsze wymagania systemowe niż robot i o 1/2 niż okna.
    Symbiana zamordował ms za pomocą p. Elopa - "koń trojański Elop"

  • 0

    10. ~Marcin  2015-04-13 15:15:15  host: 46.204.227.19.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Bardzo dobre mapy, trochę RAMu potrzebują do obsługi ale 1 GB jest dla Here ok, sprawdzałem też kiedyś na SGSIII i też działała bez problemów

  • 2

    11. ~Calm7  2015-04-13 15:16:31  host: n11-03-06.opera-mini.net

    5). Symbian archaizm? Heh... Człowieku małej wiary... Symbian po dziś dzień - __co__ __najmniej__ dorównuje androidowi. A jak dla mnie - jest nawet dużo lepszy.

  • 0

    12.  2015-04-13 15:27:17

    HERE niestety nie są zaktualizowane... Co gorsza, długo uwijają się z aktualizacją. Google w wielu miejscach jest zupdateowany a HERE nie.

  • 0

    13. ~L  2015-04-13 17:19:54  host: public-gprs516404.centertel.pl

    Here to g.. nieaktualizowane. W moim mieście nie widzą nowych ulic mapa google bez problemu je widzi.

  • 0

    14. ~Leber  2015-04-13 17:43:11  host: user-164-127-252-246.play-internet.pl

    No to przynajmniej wiadomo, czemu nie aktualizują HERE, które jest w wielu miejscach mniej dokładne niż GoogleMaps.
    Jak mają sprzedać, to po co aktualizować?
    Nokia maps na Symbian były rewelacyjne, offline i z wieloma opcjami dodatkowymi, których w HERE nie ma.

  • -1

    15. ~amaki  2015-04-13 18:33:03  host: host-81-190-239-224.wroclaw.mm.pl

    odpowiadam na pytanie w tytule: NIE

  • 0

    16. ~Krzysiek  2015-04-13 19:33:42  host: user-46-113-184-230.play-internet.pl

    Korzystałem swego czasu bardzo dużo z map OVI dla Noki 701 na Symbianie i były niezastąpione, brat też praktycznie całą Europę zjechał i nigdy nie miał problemu. HERE jest jeszcze niedopracowane, może za 2 lata będzie dobrze. Aktualnie dobre w/g mnie są mapy MAPS.ME darmowe i bardzo szczegółowe chodź z wytyczanie tras jest już nieco gorzej.

  • -1

    17.  2015-04-16 06:41:18

    Odświeżyli mapy dla symbiana, coś w tym musi być ...

Dodaj swoją opinię