Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia razem z Microsoftem - oficjalnie

Nokia razem z Microsoftem - oficjalnie

LuiN 11 Lutego 2011 09:30

0 0

Koncerny Nokia i Microsoft ogłosiły w Londynie plany dotyczące wspólnej strategii rozwoju urządzeń Nokia Windows Phone.

Kilka kluczowych ustaleń partnerstwa Nokii i Microsoftu:
Nokia zaadoptuje Windows Phone 7 jako główny strategiczny system operacyjny, w ramach którego prezentowane będą topowe rozwiązania sprzętowe, jak np. zaawansowane moduły fotograficzne.
Nokia przyspieszy rozwój platformy Windows Phone 7 oferując swoją wiedzę z zakresu projektowania sprzętu i wsparcia językowego oraz umożliwi dotarcie Windows Phone 7 do większej ilości segmentów cenowych smartfonów i rynków całego świata.
Nokia i Microsoft będą działać w ramach wspólnych inicjatyw marketingowych.
Bing stanie się podstawową wyszukiwarką stosowaną przez Nokię, łącząc się przy okazji z platformą reklamową adCenter Microsoftu.
Nokia Maps trafi do Windows Phone 7 i zostanie zintegrowane z usługami systemowymi - np. z wyszukiwarką Bing.
Umowy rozliczeniowe Nokii z operatorami całego świata ułatwią sprzedaż mobilnych usług i aplikacji, na zasadzie doliczenia kosztów do kwoty faktury.
Zawartość sklepu Ovi zostanie zintegrowana z Microsoft Marketplace.



Symbian schodzi na drugi plan stając się "platformą franczyzy", jednak w dalszym ciągu firma gwarantuje wsparcie techniczne dla ponad 200 mln użytkowników telefonów z tym systemem, a w najbliższych latach na rynek trafi jeszcze około 150 mln urządzeń z Symbianem.

MeeGo staje się platformą open-source, a jego rozwój opierał się będzie o długofalowe badania rynku. MeeGo pozostanie tym samym platformą eksperymentalną Nokii, jednak koncern podtrzymuje plany wypuszczenia pierwszego smartfonu z tym systemem w drugiej połowie 2011 roku.




Zmiany w profilu rozwoju Nokii przynoszą zmiany w strukturze zarządzającej. Nokia Leadership Team, poprzednio Group Executive Board składa się z następujących członków: Stephen Elop, Esko Aho, Juha Akras, Jerri DeVard, Colin Giles, Rich Green, Jo Harlow, Timo Ihamuotila, Mary McDowell, Kai Oistamo, Tero Ojanperä, Pentland Louise i Savander Niklas. Z kierownictwa ustąpił Alberto Torres.



Od 1. kwietnia Nokia podzielona będzie na dwie jednostki organizacyjne: Smart Devices (pod kierownictwem Jo Harlow) i Mobile Phones (pod kierownictwem Mary McDowell).

Nokia nie podała rocznych celów na 2011 rok, gdyż uważa, że w świetle rozpoczętej współpracy z Microsoftem są one trudne do precyzyjnego określenia. Firma liczy jednak, że po okresie przejściowym sprzedaż telefonów i usług będzie rosła szybciej niż średnia dla całego rynku.

Źródło tekstu: Nokia     

Dodaj do:
w sumie: 133
  • 0

    116.  2011-02-12 09:14:45

    @115 zalezy kto dojdzie do glosu... a zwykle do glosu dochodzi grupa niezadowolona

  • 0

    117. ~Tomi  2011-02-12 09:24:35  host: h82-143-187-185-static.e-wro.net.pl

    Jak dla mnie jest to z jednej strony próba powrotu na rynek amerykański bardzo chłonny i wartościowy z drugiej początek końca firmy. Symbian jaki był taki był ale tak naprawdę to im brakowało pomysłu na ten system bo jest on systemem otwartym i można zrobić wszystko a windows.... Popatrzmy wstecz gdzie teraz jest mobilny windows?? W kilku drogich modelach praktycznie niedostępnych dla przeciętnych użytkowników... Szkoda ale jeśli Nokia pójdzie tylko w tym kierunku Samsung będzie już niebawem numerem 1.Szkoda bo do dziś mam tylko nokie na symbianie....i chyba to będą ostatnie modele

  • 0

    118. ~skikks  2011-02-12 10:58:40  host: dynamic-78-8-88-116.ssp.dialog.net.pl

    http://www.geek.com/articles/mobile/nokia-workers-walk-out-in-pr otest-20110211/

  • 0

    119. ~  2011-02-12 10:58:58  host: gateway-cb.cb-net.pl

    Ad 113 Hmm, jak miło. Symbian jest super. Odnoszę wrażenie po komentarzach z przeciągu paru miesięcy, że jednak zdaniem większości, jednak symbian to przeżytek, a tylko nieliczni "nawiedzeni i fanboje" z niego korzystają (taką opinie już przeczytałem nie raz). Nie zapominajmy też, że nie tylko nokia mocno "zapikowała" na giełdzie, bo bodajże dwa, albo trzy lata temu pewien producent również przeżył coś takiego i ma się dobrze, wbrew zapowiedzią właśnie ogółu. Trzeba być dobrej myśli ;) Sam korzystam z nokii ze względu multimediów oraz WM do pracy, i takie połączenie dla mnie ma same plusy. Ale najlepiej wstrzymać się z "wróżeniem" na pierwsze modele Nokii WP ;) Wtedy dopiero tak naprawdę będzie można stwierdzić czy nokia zatonie czy podbije rynek.

  • 0

    120. ~tata  2011-02-12 11:42:53  host: apn-95-41-193-196.dynamic.gprs.plus.pl

    Tragedia,telefon Noki typu s40 w cenie chinskiego tableta na androidzie.Ja rozumiem bol przyzwyczajenia i dorobku marketingu ale zycie idzie do przodu a przyzwyczajenie zostaje.

  • 0

    121. ~  2011-02-12 11:47:19  host: user-188-33-96-203.play-internet.pl

    no ale w koncu przeniosa Nokie do UA? Bo cos takiego prezes mówił...

  • 0

    122. ~mkn  2011-02-12 11:47:45  host: user-188-33-156-172.play-internet.pl

    Błąd Nokii który będzie powrotem do kaloszy. Żadnego smartfona z mobilnym windowsem zwyczajnie nie kupię niezależnie od producenta smartfona. A Nokii za karę za porzucenie linuxa w smartfonach bye, bye Nokio.

  • 0

    123. ~breen  2011-02-12 13:44:26  host: 87.119.27.46

    Czy to błąd czy szansa okaże się w przyszłości. Wygląda na to, że w Nokii na prawdę źle się dzieje skoro firma nawiązuje współpracę z MS porzucając(?) tak na prawdę swój projekt meego i spychając Symbiana na boczny tor..

  • 0

    124. ~  2011-02-12 16:06:23  host: z24-15.opera-mini.net

    Nokia obecnie jest największym producentem tanich pierdół. A ten sojusz to nie pierwszy i nie ostatni, co się urodzi to się okaże. Od 5lat mam ten sam telefon 6230i, myślę że przeżyje też i ten mezalians.

  • 1

    125. ~PatrykOS  2011-02-12 19:13:52  host: 87-250-179-14.slupsk.hypnet.pl

    Jak czytam jak tutaj ludzie piszą, iż żałują, że kupili to i to.. śmiać mnie się chce. Ludzie, to tylko telefon. System będzie dalej wspierany, a do czasu kiedy skończą go wspierać wyjdzie już tyle nextów, że sami zmienicie zdanie. Nie popadajmy w paranoje...

  • 0

    126. ~plugmind  2011-02-12 19:40:30  host: 87-206-59-217.dynamic.chello.pl

    A najlepsza aplikacja i tak jest na Androida: CB Radio Chat. Zobacz jak to jest kiedy rozmawiasz z innymi przez telefon tak jak przez tradycyjne CB Radio. Pobierz z Android Market lub z oficjalnej strony: www.cbradiochat.net.

  • 0

    127.  2011-02-12 19:45:20

    a mi przyszło do głowy... jakie oznaczenia będą miały te modele z windowsem? serie N i E z windą? czy może cos nowego wymyśla?

  • 0

    128.  2011-02-13 09:25:14

    nokia i wm7. gorzej juz byc nie moze chyba. czemu nie android ?? chyba najgorsza z decyzji szefa nokii, ale nie ma co sie dziwic. w koncu pracowal dla microsoftu.

  • 0

    129.  2011-02-13 10:19:42

    tonący brzytwy się chwyta.... nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że WM7 nie jest w stanie poprawić w znacząco sytuacji Nokii. z drugiej strony patrząc musieli coś zrobić, bo sprzedaż telefonów Nokii spadała w zatrważającym tempie. jedno jest pewne, wiele osób mając wybór Nokia z WM7 lub cokolwiek innego z Androidem najprawdopodobniej wybierze tą drugą opcje. szkoda tylko ich ambitnych planów co do rozwoju "linuxa" na smatrfony.

  • 0

    130. ~sinalco  2011-02-13 11:11:56  host: 89-75-182-99.dynamic.chello.pl

    tonący (Nokia) brzytwy się chwyta

  • 0

    131. ~Octopus  2011-02-13 12:30:30  host: 82-210-131-229.home.aster.pl

    @ 129 Sama idea nokii jest dobra , tą(samą drogą dobrą) poszedł android i google. Zabrakło jak zwykle dokładności i jakości(nokia)

  • 1

    132.  2011-02-13 17:41:24

    Tonący brzytwy się chwyta... Próba ratowania czegokolwiek przy pomocy Microsoftu jest dość ryzykowna, ale życzę powodzenia.

  • 0

    133. ~Johny11  2011-02-14 22:06:10  host: ip-94-42-47-238.multimo.pl

    Czemu Windows? Bo Android jest dla dzieci. Microsoft ma szansę powrotu na rynek ;) Fajnie, bo poprzednie systemy były całkiem niezłe i do tej pory są bardzo dobre, mimo, ze odstają wyglądem od 'zabawek' google (sorry, inaczej 'tego czegoś' nazwać nie można).

  • 0

    134. ~_xjs_  2011-02-17 14:51:57  host: bez63.neoplus.adsl.tpnet.pl

    od dosyć dawna korzystam z Nokii na Symbianie, po drodze miałem kilka nieudanych prób z WM i powiem jedno - idealnych systemów nie ma, ale zasadniczym pytaniem jest czy telefon ma służyć do komunikacji czy oglądania filmów? na stabilność S60v3 narzekać nie mogę, na E52 też i pewnie kupię jeszcze dwie na zapas bo już niedługo nie będzie klasycznych telefonów tylko jakieś wielkie "ch...wie co" i nieważne na jakim OSie

  • 0

    135.  2011-03-08 21:05:20

    No no, już po zakupie 5530 XM stwierdziłem, że to prawdopodobnie moja ostatnia Nokia (czwarta z kolei) a po takiej wieści już wiem to NA PEWNO :P

Dodaj swoją opinię