Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia przyspieszy premiery nowych Symbianów

Nokia przyspieszy premiery nowych Symbianów

Q! 3 Lutego 2010 12:21

0 0

Nokia przyspieszy premiery kolejnych wersji swojego systemu Symbian. Wersja 2 (Symbian^2) zostanie pominięta w planach wydawniczych, a w jej miejsce trafi kolejna wersja (Symbian^3). Również Symbian^4 doczeka się wcześniejszej premiery.

Już w III kwartale na rynku mają się pojawić pierwsze smartfony pracujące pod kontrolą Symbiana^3 - taką informację po raz kolejny potwierdził główny menedżer tajwańskiego oddziału Nokii, Michael Hsu. Niewiele później, bo pod koniec 2010 lub na początku 2011 roku, na rynek trafią pierwsze urządzenia z Symbianem^4 na pokładzie.




Również w II połowie 2010 roku na rynek trafi pierwszy smartfon pracujący pod kontrolą systemu Maemo 6. Podobnie jak i Symbian^4, oparty on będzie o biblioteki Qt, co pozwoli programistom na jednoczesne tworzenie aplikacji zgodnych z obydwoma platformami.

Do 2011 roku platforma Symbian S60 obecna będzie w 55% urządzeń wprowadzanych przez Nokię na rynek. 35% stanowić będą telefony oparte o platformę Symbian S40. Pozostałe 10% należeć będzie do urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Maemo.

Źródło tekstu: digitimes, wł     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    8. ~Roool  2010-02-03 14:07:35  host: 81-219-203-205.adsl.inetia.pl

    napiszcie coś więcej o tym Symbianie S40, bo to mi wygląda na zupełną NOWOŚĆ!

  • 0

    9. ~raz  2010-02-03 14:19:35  host: 91.198.246.10

    Symbian^4 to platforma tylko i wyłącznie dla telefonów z touch screenami. Czyli generalnie są możliwe dwa typy urządzeń: tylko touch (tak jak 5800) lub hybrid (touch + klawiatura), np. N97. Nie będzie wsparcia dla sprzętu bez toucha, chyba że w przyszłości (> Symbian ^5) Interfejs ^4: http://www.allaboutsymbian.com/news/item/10981_Symbian4_UI_Conce pt_Proposal_s.php

  • 0

    10. ~raz  2010-02-03 14:26:52  host: 91.198.246.10

    Symbian^3 też wniesie kilka ważnych nowości: między innymi wsparcie dla złącz HDMI i HD Video (możliwość odtwarzania filmów HD na zew. wyświetlaczach, telewizorach prosto z telefonu), lekko ulepszony interfejs (single tap) oraz WOW efekty w UI (przezroczystości, przenikania, animacje). http://developer.symbian.org/wiki/index.php/Symbian%5E3 Jednak prawdziwa rewolucja czeka nas w wersji ^4

  • 0

    11.  2010-02-03 14:29:33

    Fajnie, że aplikacje na Maemo będą zgodne z tymi na Symbiana

  • 0

    12. ~  2010-02-03 14:54:27  host: 212.2.99.199

    Czyli nastepca 1208 bedzie mial s60 czy maemo? :)

  • 0

    13. ~raz  2010-02-03 15:05:47  host: 91.198.246.10

    s30, tak jak 1208.

  • 0

    14.  2010-02-03 15:18:46

    Nokia kopie sobie grob. Kupujesz telefon we wrzesniu a w styczniu masz nieaktualny OS bez wsparcia buhahha to chyba im zima zmrozila mozgi. A iphone 2G sprzed prawie 3 lat ma ten sam system co najnowszy 3GS.

  • 0

    15.  2010-02-03 15:50:03

    14@ Samsung tak samo - Galaxy nie będzie nigdy aktualniony do Androida 2.1 ;)

  • 0

    16. ~  2010-02-03 15:59:57  host: 188.33.98.44

    @spike815 - myślę, że źle zrobiłeś kupując Swoją Nokie 5800 ponieważ wydane pieniądze mogłeś zainwestować w słownik ortograficzny. W Twoim krótkim poście naliczyłem sześć błędów ortograficznych, nie licząc tzw. "ogonków" w literach. Szału dostaję czytając takie niechlujstwo.

  • 0

    17. ~raz  2010-02-03 16:20:24  host: 91.198.246.10

    @robbo2k: o czym ty mówisz? Dlaczego bez wsparcia? Nokia do dziś wydaje updaty do telefonów na s60 3rd fp1, a to wyszło o ile dobrze kojarzę jakoś na początku 2007 roku... A to że pojawiają się kolejne, ulepszone wersje systemu to chyba dobrze... Rozumiem, że ty dalej będziesz korzystał ze swojego ajpona 2G...

  • 0

    18. ~Roool  2010-02-03 16:27:03  host: 81-219-203-205.adsl.inetia.pl

    RAZ - nie wiem, czy mi zacząłeś pisać o Symbian^4, bo ja pytałem o Symbiana S40, o którym napisane jest w artykule.... ja oczywiście wiem, ze takiego systemu nie ma, ale według newsa - jednak JEST ;)

  • 0

    19.  2010-02-03 16:40:23

    @17 No i co z tego ze updaty niby sa skoro NIE ZAWIERAJA ulepszen np FP2 nie dostal zaden model wypuszczony z FP1. Zaden telefon Nokii nie dostal wyzszej wersji systemu chodz ma taki sam procek jak nowsze i ram. Poprostu Nokia olewa juz kazdego kto kupil. Glupie kinetyczne przewijanie to pol roku lamentow posiadaczy 5800 bo slabsze 5530 i 5230 maja. To nazywasz dobra polityka. Zobacz jak zmienil sie iphone OS od wersji 1.1 jaka byla w iphonie 2G do 3.1.3 jaka jest teraz w tym samym 2G a wszystko za darmo. Jak 5800 dostanie symbiana^3 to odszczekam.

  • 0

    20. ~  2010-02-03 16:48:27  host: v11-05.opera-mini.net

    S40 to zamkniety nokiowski system stosowany w wielu modelack np. 6300, 3110classic itp. rcicho

  • 0

    21. ~raz  2010-02-03 17:01:10  host: 91.198.246.10

    @robbo2k Zawierają ulepszenia i nowe aplikacje, zresztą sam o tym wspomniałeś (kinetic scrolling). To prawda, że do tej pory Nokia nie umożliwiała zmiany wersji platformy. Po prostu zarabiali na sprzedaży urządzeń. Podejrzewam, że w przyszłości będzie to możliwe. Dużo użytkowników jest tym zainteresowanych, a Nokia powoli przestawia się na model software-services. Weź też pod uwagę, że dużo trudniej jest wypuszczać platformę na kilkadziesiąt urządzeń (o różnych rozmiarach, rozdzielczościach ekranu, z touchem z itu-t, qwerty) niż na jedno, tak jak u Apple'a. Jak wyjdzie update do iPhone'a dodający fizyczne qwerty to odszczekam ;)

  • 0

    22.  2010-02-03 17:40:02

    Zdecydowanie popieram argumentacje robbo2k. Kilka lat używałem telefonów z Symbianem. M.in. z opisanego wyżej powodu opuściłem Symb. na rzecz iPhone. Ale nie to było decydujące. Dostępność oprogramowania to jest powód, przez większość niedoceniany czynnik. To właśnie świadczy o sile telefonu, a nie ultra szybki procek. Wiem, zaraz napisze ktoś, że na Symbiana jest też sporo. Ale tak naprawdę ledwie garść jest wartościowych. Jest raptem kilku developerów którzy piszą naprawdę dopracowane aplikacje na Symbiana. Kibicuje Symbianowi ale patrząc na rozwój to prędzej (jeżeli w ogóle) przesiądę się na Androida.

  • 0

    23. ~  2010-02-03 18:51:10  host: 86-63-81-214.sta.asta-net.com.pl

    naprawdę wartościowy soft jest na wm, a pozostałe mogą tylko pomarzyć. Ja wybrałem może przeładowaną 5800, ale za to wiem że producent nie robi mnie w bambuko, jak jest z iphonem, trochę tego, trochę tego w kolejnych wersjach, pomimo że sprzętowo daje radę (złamany).

  • 0

    24. ~Pan Pikuś  2010-02-03 19:18:19  host: chello089074126092.chello.pl

    Pod koniec ubiegłego roku,ma stronach Telepolis można było wyczytać info o wprowadzeniu na rynek telefonu dualsim Nokii.Czy wiadomo na ten temat coś więcej? Kiedy i jaka orientacyjna cena?

  • 0

    25.  2010-02-03 20:09:46

    @15 mylisz się, Galaxy będzie miał aktualizację do Androida 2.1 w drugim kwartale.

  • 0

    26. ~a_lex  2010-02-03 20:28:45  host: v05-16.opera-mini.net

    Ha, sensacyjny news! To teraz wszystkie telefony Nokii będą z systemem ;) (patrz ostatni akapit).

  • 0

    27.  2010-02-03 21:23:33

    @23 tak tak. Akurat tak się składa że leży obok mnie 5800 i Iphone. Tylko dlatego ze 5800 to pierwszy z dotykowych Symbianów nie bede się pastwił i rozpisywał. Odnoszę jednak wrażenie że Ty nigdy nie miałeś do czynienia z iP. Ja np. nie miałem nigdy nic na WM choć dużo bawiłem się Omnią kumpla który też dużo testuje ;) Nie bede się jednak wypowiadał na temat tej platformy w przeciwieństwie do Symbiana którego znam b. dobrze. I podtrzymuje swoje zdanie ze na dzień Nokia została daleko w tyle. Muszą to nadrobić bo iPhone i teraz Android zaczynają odjeżdżać.

Dodaj swoją opinię