Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia przejmuje pełną kontrolę nad Nokia Siemens Networks

Nokia przejmuje pełną kontrolę nad Nokia Siemens Networks

LuiN 1 Lipca 2013 14:55

7 1

Nokia ogłosiła, że przejmuje pełną kontrolę nad dotychczasową spółką joint-venture Nokia Siemens Networks. Fiński koncern zapłaci Siemensowi 1,7 mld euro.

Spekulacje Bloomberga sprawdziły się - Nokia przejmuje komplet udziałów w Nokia Siemens Networks za 1,7 mld euro. Fiński producent telefonów miał w I kwartale tego roku 150 mln euro straty.

Jeszcze w zeszłym roku zarówno Nokia, jak i Siemens chciały sprzedać nieprzynoszącą spodziewanych zysków spółkę zewnętrznemu inwestorowi. Jako przyczynę problemów NSN wskazywano coraz większą konkurencję ze strony chińskich koncernów ZTE i Huawei. Niespodziewanie, szereg oszczędności, obejmujących m.in. zwolnienie 17 tys. pracowników (1/4 zasobów firmy), przekształcił NSN w bardzo lukratywne przedsięwzięcie.




W I kwartale tego roku zysk netto NSN wyniósł aż 899 mln euro, co stanowi wzrost o 117% względem I kwartału 2012 roku. Tak dobry wynik udało się uzyskać pomimo, że w skali roku wartość sprzedaży wzrosła znacznie mniej - o 5%. W IV kwartale 2012 roku zysk netto był jeszcze wyższy i wyniósł 1197 mln euro.

Nokia liczy, że transakcja zostanie sfinalizowana w III kwartale tego roku. Nazwa Nokia Siemens Networks zostanie zmieniona, nowa marka dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej nie została jeszcze ujawniona. 1,2 mld euro zostanie przekazane Siemensowi w gotówce, pozostałą część Siemens otrzyma po roku od zamknięcia transakcji.

Źródło tekstu: Nokia, thenextweb, wł     

Dodaj do:

Tagi: nokia | nokia siemens networks | siemens

w sumie: 19
  • 2

    1. ~erh  2013-07-01 15:28:56  host: lyr158.internetdsl.tpnet.pl

    "zysk netto NSN wyniósł aż 899 euro" Cóż, bardzo lukratywne przedsięwzięcie... ;)

  • 0

    2.  2013-07-01 15:31:49

    1, dzięki, poprawione

  • -1

    3. ~rvb  2013-07-01 15:34:20  host: 90-156-21-46.internetia.net.pl

    @1 Nokia cienko przędzie, każdy grosz się liczy ;)

  • -1

    4. ~pabloki  2013-07-01 15:38:37  host: apn-77-114-9-178.dynamic.gprs.plus.pl

    zmiana marki ma dać złudzenie nowości. Nokia może na tym zarobić ale tylko w początkowej fazie.

  • -2

    5. ~  2013-07-01 15:41:04  host: 77-253-129-23.adsl.inetia.pl

    Nasuwa się pytanie - z czego Siemensowi zapłaci. Ponadto, to dla mnie niespodzianka, bo na NSN patrzyłem raczej jak na ostatnie jednoznacznie cenne aktywa Nokii...

  • 1

    6. ~  2013-07-01 15:43:18  host: 77-253-129-23.adsl.inetia.pl

    @~pabloki - ale w te branży "marka" ma znaczenie drugorzędne... To była i będzie Nokia. Wiesz czym się NSN zajmuje, prawda?

  • 0

    7. ~r  2013-07-01 16:01:04  host: 89-76-28-47.dynamic.chello.pl

    hmm, a gdyby tak wszystkich nagle zwolnić? Zysk prawdopodobnie skoczyłby i o 1000%. Prawdopodobnie. Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?

  • 0

    8. ~Fobs  2013-07-01 16:18:06  host: 89-76-118-161.dynamic.chello.pl

    @6 ja się z chęcią dowiem bo nie wiem. Widzę tylko że za 2 kwartały powinna się inwestycja zwrócić.

  • 0

    9.  2013-07-01 16:35:37

    @5 kredyt

  • 1

    10. ~  2013-07-01 18:09:56  host: v54-16.opera-mini.net

    ewidentnie widac, ze nokia wraca do formy. Za niedlugi czas będzie ponownie trząść rynkiem telko.

  • 0

    11.  2013-07-01 18:22:54

    "Niespodziewanie, szereg oszczędności, obejmujących m.in. zwolnienie 17 tys. pracowników (1/4 zasobów firmy), przekształcił NSN w bardzo lukratywne przedsięwzięcie. W I kwartale tego roku zysk netto NSN wyniósł aż 899 mln euro, co stanowi wzrost o 117% względem I kwartału 2012 roku. Tak dobry wynik udało się uzyskać pomimo, że w skali roku wartość sprzedaży wzrosła znacznie mniej - o 5%. W IV kwartale 2012 roku zysk netto był jeszcze wyższy i wyniósł 1197 mln euro." Skoro firma działa bez 1/4 załogi to kto i po co ich zatrudnił ? A może pozostali pod groźbą zwolnienia z pracy wykonują teraz obowiązki kolegów i wszystko jest na granicy wytrzymałości, ludzie są przepracowani, również psychicznie, zestresowani ? Sprzedaż wzrosła niewiele, ale zysk tak ? Może tak...sprzedałem rok temu 10 sztuk towaru po 10zł, teraz 11 sztuk, ale po 15zł ze 100zł mamy 165zł...ilościowo niewiele więcej, ale 65zł w stosunku do 100 to 65%... Trzeba zobaczyć co przynosiło zyski (i straty) w ciągu ostatnich 5 lat i co ma przynieś w ciągu 10 następnych, często jednorazowy zysk, strata wynikają z czegoś innego niż stały trend dający "gwarancję" długotrwałego zarobku. .. ...Nokii trudno zwiększyć sprzedaż telefonów i udziały w rynku bo..WP rośnie za wolno, gdyby chodziło o udziały i ilość to wejście w Androida w chwili przejścia Elopa dałoby na 100% kopa w sprzedaży, a przecież to nie wykluczało produkcji telefonów z WP...ale nie z tym prezesem. I to nie jest ważne czy ktoś lubi WP, a inny Symbiana czy Andka, skoro telefony z tym ostatnim stale się sprzedawały, a system zwiększał udział w rynku. Brak produktów Nokii z tym systemem tak naprawdę dał szansę azjatyckim firmom, bo sporo osób wybrałoby Nokie zamiast LG, ZTE czy Huawei...oddali rynek w jednym miejscu, ale nie odrobili tego w drugim :/ >>>>>>>>>PS Kiedy będzie można i dlaczego nie

  • 1

    12.  2013-07-01 18:25:48

    >>>>>>>>>PS Kiedy będzie można i dlaczego nie teraz pisać z przejściem do innego wiersza ? Cytowania też nie ma, nie widać komu się odpowiada, całość zlewa się w jedną nie do końca czytelną grupę znaków.

  • 0

    13. ~joshua  2013-07-01 19:36:13  host: V34-11.opera-mini.net

    @4 @8 Nam zajmuje się budowa infrastruktury telekomunikacyjnej, systemów telekomunikacyjnych, oprogramowania, sprzętu na bts'u i tym podobne.

  • 0

    14. ~joshua  2013-07-01 19:37:25  host: V34-11.opera-mini.net

    *NSN

  • 0

    15. ~driver99  2013-07-01 19:49:35  host: n1.hostowo.eu

    oszczędności...?

  • 0

    16. ~  2013-07-01 20:29:59  host: 46.77.124.6

    no może wreście coś się ruszy w tym networks bo orange i timobile wogóle sobie nie radza w tym temacie ,

  • 0

    17. ~  2013-07-01 22:33:06  host: v51-14.opera-mini.net

    kto tworzy infre ma info.erykowi,huawei i zte zagrozi to marginalnie.cen nie obetna do poziomu huawei.jak utrzymaja co maja bedzie ok.mirekb

  • 0

    18. ~arnid  2013-07-04 12:13:37  host: acrn52.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ostatnio po necie chodziły pogłoski, programistów szukali na potęgę.

  • 0

    19. ~Lukas86  2013-08-15 10:45:59  host: 37.31.54.54.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Tak, szukali, ale nagle zawiesili rekrutację i już nie potrzebują nowych ludzi, tylko zapychają dziury po tych, którzy masowo odchodzą.

Dodaj swoją opinię