Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia pozbywa się Symbiana

Nokia pozbywa się Symbiana

Q! 24 Czerwca 2011 17:21

0 0

Wiele wskazuje na to, że Nokia nie chce mieć już nic wspólnego ze swoim Symbianem. Wszystko dlatego, że obowiązki związane z jego obsługą zostały przekazane firmie zewnętrznej.

Nokia podpisała z firmą outsourcingową Accenture umowę, na mocy której wszystkie czynności związane z Symbianem, a więc jego dalszy rozwój i wsparcie techniczne, należeć będą do firmy zewnętrznej. To oznacza, że Symbian będzie wciąż żywy przynajmniej do roku 2016.




Na mocy porozumienia również 2,8 tys. pracowników Nokii, którzy do tej pory pracowali m.in. nad rozwojem tego systemu, przejdzie pod skrzydła Accenture. Podpisana umowa ma zostać sfinalizowana w I połowie października.

Oddanie Symbiana pod opiekę firmy zewnętrznej może oznaczać, że Nokia ma zamiar mocno przyłożyć się do wdrożenia systemu Windows Phone 7 na swoich słuchawkach. Czasu pozostało niewiele, gdyż pierwsza Nokia z WP7 zostanie zaprezentowana już na jesieni.

Źródło tekstu: GSM Arena, wł     

Dodaj do:
w sumie: 40
  • 0

    24. ~szydeł  2011-06-24 21:56:27  host: 77-255-164-31.adsl.inetia.pl

    @23 No tak, tylko na czym to meego bedziemy instalować? Na netbookach czy maszynach wirtualnych?

  • 0

    25. ~  2011-06-24 22:24:03  host: user-188-33-139-192.play-internet.pl

    Masakra , WM7 to niszowy OS , systemy Ms systematycznie tracą udziały w smartfonach od dobrych kliku lat .Porzucenie Symbiana na którym bazuje ponad 50% sprzedawanych słuchawek to piarowe samobójstwo. Dzięki taki przemyślanym decyzjom akcje Noki notowane są na rynku "śmieciowy"

  • 0

    26. ~PatrykOS  2011-06-24 22:36:40  host: 87-250-179-14.slupsk.hypnet.pl

    @10,Lolek - a no ja nie mam Androida i z pewnością wielu innych też.

  • 0

    27.  2011-06-24 22:44:42

    @24 na netbooku ładnie działa. A jakby ktoś pomyślał i na tych chińskich laptopach za 300zł i tabletach zainstalował MeeGo to zrobił by niezłą furorę.

  • 0

    28.  2011-06-24 22:59:28

    @20: Accenture jest firmą OUTSOURCINGOWĄ, z którą Nokia się dogadała. "Accenture, d. Andersen Consulting - największe na świecie przedsiębiorstwo outsourcingowe i konsultingowe w dziedzinie zarządzania i wysokich technologii (w tym technologii informatycznych). Zarejestrowane w Irlandii. W 1989 r. wydzieliło się z Arthur Andersen & Co. 1 stycznia 2001 r. przedsiębiorstwo zmieniło formalnie nazwę na Accenture, zaś 19 lipca 2001 stało się spółką giełdową notowaną na nowojorskiej New York Stock Exchange"

  • 0

    29.  2011-06-25 07:23:35

    Nokia poszła wzorem swoich klientów, którzy już jakiś czas temu pozbyli się Symbiana ;)

  • 0

    30.  2011-06-25 07:52:15

    @29 to na prawdę ciekawe, szkoda, że nie pokrywa się z rzeczywistością do końca.

  • 0

    31. ~  2011-06-25 08:22:53  host: z23-05.opera-mini.net

    symbian to najepszy system dla telefonu. Niestety młodzież i dorośli o mentalności nastolatków nie potrafili się nauczyć jego obsługi. Mam nadzieję że będzie istniał

  • 0

    32. ~...aaaa  2011-06-25 10:53:21  host: ivb92.internetdsl.tpnet.pl

    @30 pracujesz dla Nokii? bo jak widze stos bzdur który wypisujesz w kazdym temacie zwiazanym choć w 1% z OSami, to się zastanawiam..prawda jest taka ze Symbian jest swietnym systemem i bezkonkurencyjnym powiedzmy do 2006 max 2007 potem juz jest coraz gorszy. np. moja swietna cegiełka N 70 na pozór świetny smartfon...tylko ze ten system tak zamulił to wszystko ze jak szybko go kupilem tak szybko go sprzedałem.

  • 0

    33.  2011-06-25 11:06:52

    @32 a może zamiast wytykać mi kłamstwo poprzesz to merytorycznymi argumentami? Bo jak do tej pory tylko plujesz i plujesz ale zero konkretów.

  • 1

    35.  2011-06-25 11:53:07

    @34 może bez wycieczek osobistych? Ja się tylko pytam co takiego złego jest w Symbian OS, a co takiego dobrego w Android OS? Doczekam się odpowiedzi? Bo jak na razie jedyną przewagą jaką widzę jest ilość dostępnych aplikacji ale Symbian też nie ma na co narzekać.

  • 0

    37.  2011-06-25 12:33:25

    I kolejna szczeniacka wycieczka osobista i miganie się od odpowiedzi.

  • 0

    38. ~...aaaa  2011-06-25 12:45:34  host: ivb92.internetdsl.tpnet.pl

    @37 wiesz po prostu moje osobiste odczucia co do Symbiana sa złe ze względu na doświadczenia z ciągłymi zwiechami wyłączaniem się fona i wolnym działaniem, fakt korzystałem z tego systemu troche lat temu ale jakoś platformy zamknięte mnie juz nie pociągają a co do Andka to przede wszystkim to ze jest systemem otwartym z szerokim wsparciem developerskim to wg mnie ma duze znaczenie i jest przewagą i to wielką ze system jest udostępniony bezpłatnie i mogę robic z nim co chce, kolejna sprawa co do odczuc osobistych jezeli chodzi o użytkowanie to interface, lepiej mi się po prostu poruszać w środowisku andka, a po za tymi wszystkimi wywodami to nie lubie Nokii ze względu na wszechobecne przekonanie o tym iż ta Marka jest najlepsza,a nie jest, moze i była aale wg. mnie finowie spoczeli troche na laurach i jadą na świetności z dawnych lat która się już powoli kończy.

  • 0

    39.  2011-06-25 13:01:20

    Trochę przespałeś. Nokia uwolniła Symbian, ten się już nie tnie. Czemu inni od Symbiana odeszli? Niestety nokia zbyt późno go uwolniła, czyli wtedy kiedy android juz zaczął podbijać rynek. Jakby nie ten błąd to rynek systemów mógłby inaczej wyglądać. Co do interfejsu to masz racje. W tym wypadku każdy ma racje bo to kwestia jak najbardziej indywidualna.

  • 0

    40.  2011-06-25 14:00:08

    Symbian na dzień dzisiejszy niczym nie odbiega od Androida. Tylko trzeba mieć nowszy telefon z Symbianem. Nowe telefony które się pojawiają to przede wszystkim Android. Na Symbiana raczej żadnego oprogramowania nie będą robić jak i aktualizacji. Widać to już po niektórych aplikacjach. Trzeba iść za stadem i brać system rozwojowy.

  • 0

    41.  2011-06-25 14:05:59

    Symbiana na Androida możliwe że zamienie za kilka lat. Póki co Symbian nie ma wcale gorszych modyfikacji niż andek, który dopiero zaczyna raczkować. Nie mam pojęcia czym się ludziska tak podniecają widząc zielonego robota

  • 0

    42.  2011-06-25 14:13:59

    Zresztą jak zrobią wirtualną maszynę obsługującą Androida pod Symbianem to można będzie działać i na Symbianie. Uruchomiłem Androida 3.1 na notebooku na takiej wirtualnej maszynie i wielkich cudów nie widzę. SPB Mobile Shell dostępne na oba systemy bije na głowę rozwiązania standardowe jeżeli chodzi o interfejs. Tylko trzeba coś doinstalować do takiego małe komputerka jakim jest smartphone.

  • 0

    43.  2011-06-25 14:31:13

    @42 nie da rady. Android ma olbrzymie wymagania jeśli chodzi o zasoby.

  • 0

    44.  2011-06-25 16:48:56

    @43 nie interesuje się ty na bieżąco ale dla Maemo już jest i miało się pojawić na Meego. Symbian też był w planach. Hasło - Alien Dalvik. Pewnie wszystkie podzespoły telefonów mają sterowniki do Linuxa z nowym jądrem więc wszystko powinno działać z Androidem. Prościej jednak zmienić telefon niż na siłę zmieniać system.

  • 0

    45.  2011-06-26 12:30:52

    Jak w androidzie zarządzać aktywnymi aplikacjami? pytam od 2 lat i nikt mi nie chce odpowiedzieć na to pytanie - używacie go czy nie w końcu?

Dodaj swoją opinię