Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia ogranicza usługę Comes with Music

Nokia ogranicza usługę Comes with Music

Q! 18 Stycznia 2011 21:12

0 0

Nokia poinformowała, że mocno ograniczy ofertę nielimitowanego dostępu do muzyki w usłudze Comes with Music w zamian za zryczałtowaną opłatą. Powodem jest zabezpieczenie DRM, które nie przyjęło się na rynku.

Oferowana do tej pory w 38 krajach usługa pozwalała w zamian za zryczałtowaną opłatą pobierać nielimitowaną liczbę utworów z Ovi Sklepu. Wśród nich znajdowały się utwory takich wytwórni jak Vivendi Universal Music, EMI, Warner Music Group oraz Sony.

Jednak mimo tak bogatej oferty, na którą składało się kilka milionów ścieżek dźwiękowych, usługa ta nie zdobyła oczekiwanej popularności. Nie była również dostatecznie promowana przez operatorów oraz posiadała jeszcze jedną wadę - zabezpieczenia DRM.




Oznaczało to, że użytkownicy mogli pobrać utwory na swój telefon, jednak nie mogli odtwarzać ich poza nimi, np. na odtwarzaczu MP3. Nie mogli oni również dzielić się utworami ze znajomymi, co znacznie ograniczało funkcjonalność takiej usługi, a więc i jej popularność.

W związku z tym Nokia postanowiła zaprzestać oferowania utworów z zabezpieczeniami DRM oraz w takim modelu biznesowym na większości rynków. Usługa wciąż będzie dostępna na rynkach rozwijających się, a więc w Chinach, Indiach i Indonezji (z 12-miesięczną subskrypcją) oraz w Brazylii Turcji i RPA (6-miesięczna subskrypcja).

Niezależnie od tego w ofercie pozostaną utwory bez zabezpieczenia DRM, jednak ich nabycie wiązać się będzie z poniesieniem realnych kosztów za każdy z utworów.

Źródło tekstu: cellular-news     

Dodaj do:
w sumie: 13
  • 1

    1. ~  2011-01-18 22:01:28  host: dcw57.neoplus.adsl.tpnet.pl

    DRM i wszelkie produkty z nim związane należy BOJKOTOWAĆ.

  • 0

    2.  2011-01-18 22:04:21

    chyba rzeczywiście mają "małe" zapóźnienie w tej Nokii. Cały świat dawno odszedł już od tych zabezpieczeń by móc zarobić więcej. Dobrze, że się opamiętali - lepiej późno, niż upaść

  • 1

    3.  2011-01-18 22:36:39

    DRM to jedna sprawa, druga to ich dziwna implementacja i to w plikach wma... sciagalem sobie pliki z NMS, nie chcialem wgrywac tego przez kabel z zachowaniem licencji (oszalamianacy transfer siegajacy 150KB/s) i wgralem bezposrednio na karte (3-4MB/s). odtwarzacz otwiera strone gdzie sprawdza czy posiadam prawa do utworu, wpisuje poprawny login, a strona zwraca komunikat, ze nie moga przetworzyc zadania :D

  • 0

    4.  2011-01-19 01:16:58

    Ja naprawdę chciałbym, żeby tej firmie wreszcie coś wyszło :-). Telefony nie wychodzą, usługi nie wychodzą, OS-y nie wychodzą, sklep nie wyszedł... no, może chociaż mapy wyszły. Gdy Nokia się ostatecznie obudzi, że wcale nie jest tak *** jak sądzi, dystans do Samsunga, LG, HTC i reszty załogi będzie już nie do odrobienia.

  • 0

    5.  2011-01-19 01:40:42

    @4 widze jest 100% anty nokia (czyzby zatwardzaialy fan podupadajacego ostatnio SE?)... telefony wychodza i to dosc dobre co potwierdzaja takie modele jak n95, e71/72, n8, communicatory, 6310 itp. ikony telefonow komorkowych. symbian jest najbardziej spopularyzowanym systemem komorkowym na swiecie i jeszcze dlugo tak bedzie, bo telefony z nim sa stosunkowo tanie. sklep, tu sie mozna zgodzic, choc np. oficlanie byl to piewszy duzy sklep z muzyka w Polsce.

  • 0

    6.  2011-01-19 07:38:32

    @4 Fakt, wymieniłeś już chyba wszystkie udane modele na przestrzeni ostatnich kilku lat, choć z N8 polemizowałbym ;-). Szkoda, że nie sięgnąłeś po 5110.

  • 0

    7.  2011-01-19 07:40:29

    Aha, dlaczego skoro nie przepadam za Nokią, muszę być zatwardziałym fanem SE? To podobny tok myślenia do "nie lubisz PO, na pewno lubisz PiS". A z drugiej strony, podupadający producent nie wypuszczałby na rynek X10, X10 mini, czy Xperii Arc, dla których Nokia nie ma konkurencji.

  • 0

    8.  2011-01-19 08:16:01

    @6 wymieniac moglbym dlugo. do dzisiaj mam znajomych co korzystaja z leciwej juz 3310 itp. ze o ich wszechobecnych lowendach z seri 1xxx nie wspominajac. ten sam x10 ktorego juz powoli nie chca wspierac? a moze x10 mini ktore jest tak mini, ze nie da sie z niego wygodnie korzystac? jak widzisz do kazdego modelu mozna sie przyczepic... z twojej listy tylko arc poki co prezentuje soba cos o ile znow go nie usmierca jeszcze przed premiera.

  • 1

    9. ~jarekt  2011-01-19 10:28:27  host: 178-37-28-136.adsl.inetia.pl

    Nokia? To oni jeszcze zyja? Z tak wolna reakcja na zmiany na rynku dlugo juz nie pociagna. Calkowicie zawalili boom na tablety (mimo, ze robili podobne urzadzenia jeszcze zanim wymyslona iPhona), kompletnie nie radza sobie ze smartfonami i modelami dotykowymi, nie licza sie juz na zadnym rynku poza low end. Tutaj moze byc juz tylko gorzej.

  • 0

    10.  2011-01-19 11:38:02

    nokia zyje i znow ma sie lepiej dzieki calkiem udanym n8 i c7 (ach... nokia uk sciagnela w koncu c7 w kolorze mocha :) ... i do tego obnizyli ceny :)). teraz troche powoli ida im prace nad meego, ale juz widac, ze warto czekac :)

  • -1

    11.  2011-01-19 14:29:05

    UDANYM N8 i C7? Żartujesz sobie?

  • 0

    12.  2011-01-20 08:01:31

    @1 O! tak właśnie. Może się w końcu koncerny czegoś nauczą. Bo z ich punktu widzenia zdanie z wiadomości: "[...] bez zabezpieczenia DRM, jednak ich _nabycie_ wiązać [...]" brzmi jakoś tak:"[...] bez zabezpieczenia DRM, jednak _nabycie ograniczonej czasowo i terytorialnie licencji wyłącznie do użytku domowego (tzn. sąsiadowi nie można puścić, nucenie jest surowo zabronione), która może być rozwiązana (czyli ukradziona) przez licencjodawce w każdej chwili, bez podania przyczyny i bez rekompensaty (prosimy załączyć cyrograf in blanco)_ wiązać [...]" :) .

  • 0

    13. ~Intel-Ekt  2011-01-25 19:03:32  host: 174.142.225.237

    >11.< "Kamil_K", Ja również uważam, że nowe modele Nokii - tak jak na przykład: N8, C7, czy też C6-01 to bardzo udane model fińskiego producenta.

Dodaj swoją opinię