Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia nie radzi sobie na rynku smartfonów

Nokia nie radzi sobie na rynku smartfonów

WitekT 17 Czerwca 2010 19:29

0 0

Akcje Nokii spadły wczoraj o ponad 10% po obniżeniu przez producenta prognoz finansowych. To wszystko przez to, że Finowie nie radzą sobie zbyt dobrze na rynku zaawansowanych telefonów, co sami przyznają.

Przedstawiciele Nokii przyznają, że na gorszy niż wcześniej zapowiadano II kwartał miał wpływ większy niż planowany udział w sprzedaży tanich telefonów (z niższą marżą), co wiąże się z nienajlepszą sprzedażą smartfonów, a także ostatnie zawirowania wokół euro. Lepiej ma być dopiero w IV kwartale, kiedy Nokia wprowadzi na rynek nowe smartfony.




Nokia przewiduje, że dział telefonów i usług miał w II kwartale około 6,7 mld euro przychodów, o 0,5 mld euro mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Marża operacyjna spadła do poniżej 9% (we wcześniejszych prognozach miało to być w przedziale 9-12%), a w całym roku powinna wynieść około 11% (wcześniej była mowa o 11-13%).

Nokia przewiduje teraz swój udział na rynku telefonów pod względem wartości w tym roku na nieco niższym poziomie niż w zeszłym - wcześniej była mowa o lekkim wzroście. Pod względem ilości sprzedanych telefonów Nokia powinna zachować swój udział, a cały rynek ma urosnąć o około 10%.

Źródło tekstu: AFP, wł     

Dodaj do:
w sumie: 65
  • 0

    46.  2010-06-18 10:46:47

    Cytuje "A w życiu jeden z drugim nie napisał linijki programu i nie ma pojęcia o Symbianie " - cóż po prostu witki opadają :P To może napisz że irytują cię opinie bez uzasadnienia, mnie zresztą też, ale zrozum że każdy ma prawo komentować jak chce. Nawet jeśli poziom wypowiedzi jest niski, ale i to potrafie zrozumieć, bo człowiek irytuje się że mu się system wiesza i później pisze swoje negatywne odczucia w sposób adekwatny do poziomu irytacji.

  • 1

    47.  2010-06-18 10:48:03

    Olo , a to teraz zeby wypowiedziec sie w kwestii funkcjconalnosci systemu operacyjnego z punktu widzenia uzytkownika trzeba znac sie na c(++)? Zeby wyrazic wlasne zdanie na temat smaku chleba trzeba znac sie na niuansach sztuki piekarskiej? A to dobre... Moim zdaniem gwozdziem do trumny Nokii bylo przeswiadczenie , ze maja tak mocna pozycje na rynku iz klient ktory kupil telefon z nad wyraz marnej jakosci oporowym wyswietlaczem , kiedy rynek juz na dobre zaczal podbijac iPhone , bedzie mial wrazenie , ze kupil 8 cod swiata. Pozbylem sie z niewyslowiona ulga Nokii 5800 i po zlych doswiadczeniach jest bardzo malo prawdopodobne bym szybko czy nawet kiedykolwiek wrocil do jakiejs dotykowej Nokii. A nadzianie sie na dzide w formie Nokii e72 utwierdzilo mnie tylko w przekonaniu , ze zrobilem dobrze.

  • 0

    48. ~Kejmul  2010-06-18 10:50:06  host: host-87-99-0-244.lanet.net.pl

    @44 - świetnie powiedziane. Dla mnie całokształt Symbiana jest nie do zaakcpetowania i również "zagłosuję portfelem" kupując telefon lepszego producenta, niż Nokia. Nie mam zamiaru wypisywać Nokii, co ma poprawić - to oni powinni się tym zainteresować. Jeśli zapłacą mi za to, wystawię im ekspertyzę na 60 stron informującą, dlaczego ich beznadziejny system jest beznadziejny.

  • 0

    49. ~Kejmul  2010-06-18 10:56:56  host: host-87-99-0-244.lanet.net.pl

    Śmieszy mnie wypisywanie głupot przez wsioków, którzy nigdy nie mieli w ręku dobrego telefonu, czytaj: całe życie korzystali z Nokii, i wypisują głupoty o iPhonie (na który ich nie stać, którego nawet nigdy nie mieli w ręku i gadają o nim, bo tak jest w modzie), Samsungu, SE i HTC, bo zazdroszczą innym, że tańszy telefon niż Nokia może się nie psuć, płynnie działać i mieć lepszą jakość wykonania, jak również software'u.

  • 0

    50. ~  2010-06-18 11:07:42  host: t13-14.opera-mini.net

    Badziewny soft wygrywa wlasnie dlatego ze jest badziewny i napedza koniunkture na rynku hardware'u a indywidualni ludzie nie maja tu nic do gadania. Dziala tu statystyka ktora mowi ze wiekszosc nie jest geniuszami :-) A co do przykladu z odswiezana? instant? pogoda calkowicie sie zgadzam. Absurd zwlaszcza ze patrzy sie na nia ze dwa, trzy razy w tygodniu. Co do Symbiana tez bardzo sobie chwale ale juz nie polityke hardare'owa czy wsparcia deweloperow i aktualizacji.

  • 0

    51.  2010-06-18 11:16:21

    Nie ma co się oszukiwać Adrnoid jest przyszłością. Bardzo się cieszę że jest coraz więcej telefonów z tym systemem operacyjnym. Symbian chyba gdziesz zatrzymał się w tyle. Wiadomo kto się nie rozwija ten tak naprawdę się cofa.

  • 0

    52.  2010-06-18 11:24:03

    Bodo na pewno Android? Samsung zrobił Badę i teraz podejmuje wiele działań, zeby zdeklasować Androida... Wiadomo, że to trochę potrwa, ale Bada może namieszać.

  • 0

    53.  2010-06-18 11:29:05

    ewqa - może i racja, ale chyba trochę za wcześnie na wróżenie z fusów, Bada może namieszać, ale nie musi...

  • 0

    54. ~Olo  2010-06-18 11:31:42  host: 87-205-128-31.adsl.inetia.pl

    Dla co najmniej 98% userów to efektOWność GUI decyduje o ocenie softu, logika, ergonomia, wydajność i jakość są wtórne. Dlatego wygrywają systemy-kobyły, które przy CPU 1GHz i 0,5GB RAMu ledwie dorównują np. Symbianowi przy CPU 400MHz i 128MB RAM.

  • 0

    55. ~customerEra  2010-06-18 11:36:34  host: 178.182.135.215.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    nokia mogłaby obniżyć ceny swoich smartphonów

  • 0

    56.  2010-06-18 11:36:47

    Android napewno bo nie tylko samsung ma go w swoich telefonach dzięki czemu system jest bardziej popularny i ma więcej aplkacji stworzonych właśnie na niego. Bada cóż chyba się z nią spóźnili, a może po prostu nie trzeba było proponować Android-a tylko odrazu tworzyć własny system. Teraz to już pozamiatane :D Oczywiście Samsung może upychać ten system w wszystkie modele które stworzy ale chyba to nie wyjdzie mu na dobre. Wolałbym Wave z Adrnoidem.

  • 0

    57.  2010-06-18 11:43:54

    A mnie Bada intryguje, zresztą nie tylko mnie. Hose wiadomo, nie musi, ale może. Patrząc na ofensywę Samsunga w ostatnich czasach może być całkiem ciekawie. Android zdobywa coraz większą częśc rynku, w nowych modelach jest go coraz więcej, wszystko w rękach producentów.

  • 0

    58. ~waski  2010-06-18 12:48:43  host: 80.238.64.27.ip.abpl.pl

    Kupiłem nokie X6. Wszystko fajnie do momentu oddania telefonu do serwisu. Leży tam już prawie 2 miesiące. Tłumaczenia są następujące - zbyt nowy model - nie ma części. I to ma być ta Nokia - ja się nie dziwię, że nie radzą sobie ze smartfonami. serwis kuleje - a to podstawa. Wypuszczają nowy telefon jednocześnie nie mając zaplecza serwisowego. Tradedia

  • 0

    59.  2010-06-18 13:16:24

    Olo - no tos mnie rozbawil. Juz jestem "ciemnym ludem" bo uwazam, ze symbainowa tandeta jest tandeta. Mocno sfrustrowany byc muszisz.

  • 0

    60. ~rsev  2010-06-18 13:22:28  host: eha242.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nokia - nie idźcie tą drogą... za drogie smartfony na polski rynek i do tego niedopracowane. Może jednak kalosze były mniej skomplikowane każdy powinien produkować to na czym się zna a jeśli nie potrafi to chociaż niech spróbuje hodowli kurczaków. Kiedyś to były Nokie, zwykłe telefony ale nie do zdarcia np. 5110 który bardzo dobrze wspominam przez wiele lat sprawny teraz? co chwilę wypuszczany nowy gadżet jakoś tam od biedy działający. To już nie jest "ta" Nokia a jakaś podróbka.

  • 0

    61. ~mr. Wolf  2010-06-18 18:45:08  host: public65813.xdsl.centertel.pl

    Witam serdecznie! Temperatura dyskusji jest,jak widać,dość wysoka :-),więc i ja dołożę swoje "pięć groszy"... Myślę,że porównywanie użytkownika Nokii do "wsioka" to brak kultury - sam używam N82 i za żadnego wsioka się nie uważam... Poznaniak czy warszawiak z Nokią to wsiok,hi,hi,hi! Ale mniejsza z prywatnymi opiniami! Moim zdaniem,Nokia popełniła błąd,lekceważąc nowości techniczne,które zaczęła z powodzeniem stosować konkurencja. Myślę,że to myślenie trochę w stylu: "Nokia ZAWSZE dobrze się sprzeda",co okazało się błędem... Samsung,którego niektórzy moi znajomi nazywali swego czasu "Szajsungiem" to dziś producent bardzo dobrych modeli i byłbym głupcem,próbując temu zaprzeczać. Nie jest im trudno wypuścić na rynek telefon o solidnych parametrach za rozsądną cenę. Już się boję,ile będzie kosztowała N8... Jeśli Finowie dziury w budżecie będą próbowali łatać przez zawyżanie cen nowo wychodzących modeli,tym bardziej stracą. Taka jest moja opinia...

  • 0

    62. ~mr. Wolf  2010-06-18 19:21:50  host: public65813.xdsl.centertel.pl

    Przepraszam za ten nieco chaotyczny poprzedni post... Dopowiem jeszcze tyle,że nie uważam Symbiana za jakiś wyjątkowo nieudany system - moim zdaniem jest dobrym systemem. A to,że niektórzy warczą na niego tylko dlatego,że to Symbian... - nic na to nie poradzę.

  • 0

    63. ~sEBaRKh  2010-06-21 06:26:15  host: 94-75-104-56.home.aster.pl

    Ja też jestem Klientem i SYmbian to dla mnie najlepszy system operacyjny na telefon jaki istnieje. I czekam na więcej dobrych aplikacji @olo

  • 0

    64.  2010-06-22 00:56:34

    symbian mi w 100 procentach odpowiada jako "system" dla telefonu. Bo to na telefon a nie komputer. Zastanawia mnie fakt po co te wyścigi w systemach. Wieczne porównywanie... Ech, dzwonicie czasem z tych komputerków czy tylko gry zdjęcia itp?

  • 0

    65. ~Kejmul  2010-06-22 09:07:10  host: host-87-99-0-244.lanet.net.pl

    @61 - wsiokami nie określiłem użytkowników Nokii, tylko debili, którzy wypisują głupoty o iPhonie, nigdy nie mając go w ręku, czytaj ze zrozumieniem. Dodatkowo, poznaniak czy warszawiak z powodzeniem może być wsiokiem i miejsce zamieszkania nie ma tu nic do rzeczy :P.

Dodaj swoją opinię