Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia nie jest już największym producentem telefonów na świecie

Nokia nie jest już największym producentem telefonów na świecie

Q! 12 Kwietnia 2012 22:49

0 0

Tak przynajmniej wynika z ankiety, którą wśród analityków przeprowadziła agencja Reuters. Co dalej z Nokią?

Według wyników ankiety, w I kwartale 2012 roku najwięcej telefonów sprzedał Samsung, bo około 88 mln sztuk. Nokia musiała zadowolić drugim miejscem, które dała jej sprzedaż na poziomie 83 mln telefonów. Co to oznacza?

Dokładnie to, że po 14 latach prowadzenia, Nokia mogła oddać w I kwartale swoją pozycję największego na świecie producenta telefonów komórkowych. Dzierżyła ją od roku 1998, kiedy wyprzedziła w tym zestawieniu Motorolę.

Jak mówi Carolina Milanesi z Gartnera, spadek Nokii na drugie miejsce odbije się na niej jedynie z wizerunkowego punktu widzenia. Bez względu na to czy zajmować ona będzie pierwsze czy drugie miejsce, nie zmieni to jej aktualnego położenia.




A jest ono takie, że firma już zapowiedziała, że zarówno I, jak i II kwartał 2012 roku mogą nie być dla firmy pomyślne. Gorszy od poprzedniego kwartał I w najlepszym wypadku może się powtórzyć w II - szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Co zatem musi zrobić Nokia, aby się podźwignąć? Odpowiedź na to pytanie nie jest proste i przypomina błędne koło. Nokia musi sprzedawać znacznie więcej smartfonów. Żeby tego dokonać, w sklepie mobilnym Marketplace musi być więcej aplikacji. Żeby tak się stało, programiści muszą widzieć sens w ich pisaniu, a więc na rynku musi być więcej smartfonów z WP7. A na rynku zbyt wielu ich nie ma, bo nie ma dla nich zbyt wielu aplikacji, które zachęcałyby klientów do ich kupna.

Jaka zatem będzie przyszłość Nokii? Trudno powiedzieć. Według Timo Rothoviusa, stojącego na czele grupy mniejszościowych udziałowców Nokii, dotychczasowe decyzje firmy nie wydają się trafione. Aby to się zmieniło, podjęte muszą zostać radykalne działania. Jakie? Tego już nie zdradził.

A Nokii nie pozostało już zbyt dużo czasu. Według Reutersa, jeśli firma działać będzie w taki sposób jak dotychczas, to pieniędzy wystarczyć może jedynie na kolejnych 7 kwartałów. Co będzie później?

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:
w sumie: 111
  • 0

    102. ~black  2012-04-15 11:38:44  host: d232-237.icpnet.pl

    Android!!!! tylko to co moze uratowac Nokie

  • 0

    103. ~  2012-04-15 11:42:19  host: v05-16.opera-mini.net

    @101 - Maniiiek - Obiektywizm, postawa człowieka w ocenie zjawisk, ludzkich zachowań i systemów wartości, oparta na równoważeniu pierwiastka racjonalnego i emocjonalnego, na kierowaniu się racjami zarówno dobra ogólnego, jak i własnego. Obiektywizm nie wyklucza angażowania się, wręcz przeciwnie - potwierdza się poprzez zaangażowanie się po stronie prawdy, sprawiedliwości, słusznych argumentów, rzeczowości, przedmiotowości. Obiektywizm w poznawaniu świata, społeczeństwa i człowieka oznacza uznanie niezależności treści wiedzy od podmiotu poznającego, jej intersubiektywnej sprawdzalności i zgodności z rzeczywistością.

  • 0

    104. ~  2012-04-15 11:47:59  host: v05-16.opera-mini.net

    cd: jeśli potrafisz, czy Ty czy @92 wypowiedzieć się w oderwaniu od swoich doznań o czymś, to pogratulować: jesteście lepsi od najwiekszych humanistów. I jeszcze raz: gdzie Q zamieścił swoja opinię w wiadomości?

  • 0

    105.  2012-04-15 11:48:27

    @103 a ja znalazłem takie coś: Subiektywizm - kierowanie się w działaniu oraz w ocenie faktów i zjawisk wyłącznie własnym sposobem widzenia; stronniczość. Obiektywizm - przedstawianie i ocenianie czegoś w sposób zgodny ze stanem faktycznym, niezależnie od własnych opinii, uczuć i interesów.

  • 0

    106.  2012-04-15 11:50:28

    @104 umiesz czytać ze zrozumieniem? To sobie znajdź komentarz numer 83 i go przeczytaj ze 20 razy.

  • 0

    107. ~  2012-04-15 11:55:47  host: v05-16.opera-mini.net

    @106 - umiem, przeczytałem. Znowu o ankiecie gdzie jedyni się wykazali poczuciem humoru, a inni nie. I co z tego? Co to ma wspólnego z wiadomością Reutersa o tym, że Nokia sprzedała 3 mln telefonów mniej niż Samsung??? Ja się pytam, teraz czytaj uważnie: gdzie Q w tej konkretnej wiadomości, zamieścił swoją opinię?

  • 0

    108. ~  2012-04-15 11:58:18  host: v05-16.opera-mini.net

    @105 - obiektywizm - zgodnie ze stanem faktycznym, niezależnym od swoich własnych opinii, uczuć i interesów.Sprawdzamy stan faktyczny: wiadomość Reutersa że Nokia jest druga (sprawdzamy) - zgadza się.

  • 0

    109.  2012-04-15 12:15:18

    @107 to tak przeczytaj wszystkie komentarze a nie tylko moje to zrozumiesz kontekst moich wypowiedzi. Albo pokaż gdzie twoim zdaniem zarzuciłem, że ten konkretny artykuł jest nieobiektywny. Nawet nie wiesz jak irytujące jest kiedy jakiś (wstaw stosowne określenie takiej osoby)wciska Ci słowa których nie powiedziałeś i jeszcze wymaga żeby się tłumaczył z tego. Pomyśl o tym zanim znowu coś głupiego napiszesz.

  • 0

    110. ~  2012-04-15 12:33:03  host: v12-16.opera-mini.net

    @Maniiiek - może się cofniemy do wielkiego wybuchu? Dyskutujemy o obiektywiźmie Q pod konkretna wiadomością. W odniesienie do tej konkretnej wiadomości ludzie zarzucają Q subiektywizm i negatywną ocenę Nokii. Ankieta akieta była jak była, dla sporej części ludzi to była zwykła drwina. Ważne dla oceny obiektywnośći tej informacji jest fakt, czy Q wiadmość od Reutersa zmienił/przekręcił czy nie. Dlatego się pytam - gdzie jest opnia Q w tej wiadomości? To jest też pytanie do innych zarzucających subiektywizm Q. Jeśli nie ma opinii, to jak wiadomość Reutersa może być nieobiektywna przez fakt, że zamieścił ją Q.

  • 0

    112.  2012-04-15 12:56:57

    "W odniesienie do tej konkretnej wiadomości ludzie zarzucają Q subiektywizm i negatywną ocenę Nokii." - widzisz, nie będziesz mi wciskał co ja miałem na myśli. Skoro nie interesuje Cię kontekst moich wypowiedzi to oznacza, że się mnie czepiłeś i oczerniasz bo tak Ci się podoba i nic więcej. "Dlatego się pytam - gdzie jest opnia Q w tej wiadomości? " dlatego powtarzam: nie odnosiłem się do tej konkretnej wiadomości. I albo jesteś za głupi żeby to zrozumiesz albo liczysz na cud, że zacznę przepraszać za coś czego nie zrobiłem.

  • 0

    113. ~  2012-04-15 13:43:52  host: V32-04.opera-mini.net

    Maniuś - przestań pociskac kity. Ty się do mnie odezwałeś, nie ja do Ciebie. Twój 101 do mojego 98. Ty zacząłeś dyskusję z moim poglądem, to i się bronię. A że moim poglądaem, który zaprezentowałem min. w 98, jest to że ta wiadomość Q jest obiektywna, a Ty moją wypowiedź negujesz, to znaczy że ja piszę nieprawdę, więc Cię proszę o uzasadnienie - czyli wskazanie gdzie Q zamieścił swoją opinię w tej wiadomości. I różnica między mną, a Tobą jest taka, że ja nawet nie sugeruję że nie potrafisz czytać, że jesteś głupi, co Ty robisz. Bez odzewu.

  • 0

    114. ~poziomy  2012-04-15 13:54:30  host: 81.219.84.18

    hahah, ja tam jestem obiektywny, od dziecka nie lubie nokii wiec wiem, ze jest do kitu

  • 0

    115. ~  2012-04-15 13:57:45  host: p16-11.opera-mini.net

    Szukam telefonu dotykowego bez systemu z najmniejszym ekranem pojemnościowym i żeby był najtańszy za Nowy. Proszę o pomoc.

  • 0

    116. ~  2012-04-15 14:51:03  host: p20-11.opera-mini.net

    Szajsung i Syfone nie lepsze.

  • 0

    117. ~poziomy  2012-04-15 15:34:19  host: 81.219.84.18

    nokia jest blee

  • 0

    118. ~?  2012-04-16 13:55:49  host: atd96.neoplus.adsl.tpnet.pl

    93 ty mógłbyś robić jako tamtejszy Gruszka natomiast.

  • 0

    119. ~darek314  2012-04-16 22:40:01  host: public-gprs514750.centertel.pl

    Logiczne samsung to potęga a nokia się niech chowa... I jak ktoś pisze szajsung to jest niedojebany bo samsung to samsung a nie szajsung to tak he he jak bym napisał że nokia to nokla tylko tak jebnięte debile piszą no ale cóż zawsze idioci się znajdą

  • 0

    120. ~lukasz  2012-04-17 15:25:08  host: 62-233-216-82.rako-lan.pl

    jeżeli nokia nie wprowadzi androida i aparatów z autofocusem to wróżę spadek na jeszcze niższe pozycje. Np taka Nokia 500 niby funkcje są ok, a tak naprawdę symbian ogranicza możliwości tego telefonu, a aparat 5MPx bez autofocusa robi tragikomiczne zdjęcia i telefon, który ma zadatki na hit jest do bani, to samo dotyczy c6 8mpx bez autofocusa to śmiech na sali...

  • 0

    121. ~max  2012-04-18 11:52:28  host: apn-46-169-3-192.dynamic.gprs.plus.pl

    android tylko albo smierc

  • 0

    122. ~FreX  2012-04-18 21:11:17  host: z42-07.opera-mini.net

    Nokia ma wytrzmałe baterie ale minus jeśli chodzi o aplikacje. Mam wave 533. ma dóży wyświetlacz no i procesor zjada báterie ale i tak bateria wytrzymuje przy normalnym użytkowaniu do 2dni

Dodaj swoją opinię