Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia: nawigacja wewnątrz budynków

Nokia: nawigacja wewnątrz budynków

LuiN 15 Kwietnia 2011 18:19

0 0

Dobrą nawigację satelitarną oferuje wielu producentów. Problemy zaczynają się gdy musimy wejść do budynku. Nokia ma na to sposób - nawigację wewnątrz pomieszczeń z dokładnością do 30 cm.

Pomysł pierwszy raz zaprezentowany został przez Nokię podczas Nokia World 2010 w Londynie. Kwestie związane ze zmianami w kadrze zarządzającej przyćmiły jednak prezentacje rozmaitych innowacji. Teraz fiński producent przygotował ciekawy film prezentujący działanie wewnątrzbudynkowej nawigacji:



Pomysł opiera się o specjalne latarnie nawigacyjne - urządzenia umieszczane wewnątrz budynków, według których telefon ustala naszą pozycję z dokładnością do 30 cm.




Ciekawym rozwinięciem systemu jest stosowanie elektronicznych etykiet, które przyczepić możemy do cennych dla nas przedmiotów. Telefon automatycznie poinformuje nas, że odległość między nami, a oznakowanym przedmiotem niebezpiecznie wzrosła i wskaże kierunek dotarcia do niego.

Producent nie udostępnił jeszcze żadnych dodatkowych informacji na temat planowanego terminu realizacji projektu oraz zgodnych z systemem urządzeniach.

Źródło tekstu: Nokia Conversations, wł     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 3

    9.  2011-04-15 20:13:22

    Na Dworcu Głównym w Krakowie aplikacja niezbędna!

  • -1

    10. ~  2011-04-15 21:28:14  host: 84-10-250-73.dynamic.chello.pl

    Mam dwa nowe służbowe smartfony żaden w mieszkaniu nie otwiera GPRS oprócz starej NOKI N82

  • -1

    11. ~  2011-04-15 21:47:39  host: z04-07.opera-mini.net

    Mam N82 potwierdzam świetne urządzenie moźe konkurować z nie jednym smortfonem

  • 1

    12. ~  2011-04-15 22:13:55  host: host-057.skynet.net.pl

    a u mnie w domu też działa?!hehe żal mi NOKIi!

  • 1

    13.  2011-04-15 23:28:00

    A wiadomo w jaki sposób te latarnie by lokalizowały?

  • 1

    14. ~  2011-04-15 23:39:35  host: 77-253-197-2.adsl.inetia.pl

    *13 - Pewnie tak samo, jak GPS i satelity. One też wysyłaja tylko impulsy, ale jak masz co najmniej trzy i znasz ich siłe oraz odstęp między impulsami to już możesz określić swoje położenie. A jak mówimy o tak bliskich odległościach od nadajników to wychodzi potem te piękne 30cm :)

  • 1

    15. ~znafca  2011-04-16 01:09:48  host: dwy93.neoplus.adsl.tpnet.pl

    śmierdzi mi tu rfid, inwigilacja każdego dla wszystkich! Polecam.

  • 1

    16. ~  2011-04-16 02:05:09  host: z20-07.opera-mini.net

    A jak tak już temat dotyczy nawigacji to mam pytanie, która aplikacja jest lepsza w terenie- dosłownie, a więc na polnych drogach, lasach itp. ? NaviExpert czy Ovi Mapa sprawdzi się w SE Xperia x10 ? Dario

  • 0

    17.  2011-04-16 09:56:11

    na Xperię zainstaluj sobie aplikację Aura z marketu - najlepsze i najdokładniejsze navi jakie miałem na fonie

  • 1

    18. ~jojo  2011-04-16 10:14:37  host: z31-10.opera-mini.net

    Mysle, ze najlepsza nawigacja bedzie ta od Play. Juz nie pamietam jak sie ona nazywa.

  • 1

    19. ~maniek  2011-04-16 10:18:11  host: jyp74.internetdsl.tpnet.pl

    Nie wiem na czym ta technologia jest oparta ale bylem na prezentacji rozwiazan motoroli dla FMCG, a dokladniej dla centrow dystrybucyjnych. Do kompletowania towaru w takim centrum (kilkanascie tys mkw) wykozystywane sa terminale radiowe MC9000. Pokazywano oprogramowanie ktore na podstawie analizy sygnalu z roznych ap jest w stanie podac pozycje terminala. Wykozystywane jest to gdy np magazynier zostawi terminal na regale i jak wydajnie pracuje:)) Co ciekawe w oprogramowaniu mozna wysledzic nawet urzadzenie ktoremu padla bateria, mozna tez odczytac stan naladowania baterii i kiedy nalezy ja wymienic na nowa bo byla juz "iles" tam razy ladowana. Moze rozwiazanie Nokii bazuje na podobnym rozwiazaniu? O ile dobrze pamietam to w Leroy Merlin Targowek funkcjonuje podobne rozwiazanie tj. zakupy za pomoca skanera i placimy przy kasie bez wykladania towaru na tasme dane sa pobierane z terminala... Mozna oczywiscie tez kontrolowac polozenie terminala (a tym samym klienta:)) na sklepie w ktorej alejce spedza najwiecej czasu, ktore alejki odwiedzil... Matrix nawet bez RFID:)

  • 0

    20. ~honzik  2011-04-16 12:24:58  host: dqs186.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Fajna technologia, tylko... z czasem może przyczynić się do wychowania pokolenia debili, które bez elektronicznej mapy zgubi się nawet w supermarkecie. Odmóżdżacz i tyle.

  • 1

    21. ~mombi  2011-04-16 12:35:06  host: 178-36-230-212.adsl.inetia.pl

    Mam nokie 6730, czekam na aktualizacje zwykłych map, i chyba sie nie doczekam;( Wszystkie symbiany w wersji s60v3 pewnie sie nie doczekają aktualizacji:(

  • 0

    22. ~xyz  2011-04-16 13:02:02  host: user-188-33-109-196.play-internet.pl

    Niektórzy za niedługo to do kibla bez nawigacji nie trafią :P

  • 1

    23.  2011-04-16 14:17:31

    *14 bardziej chodziło mi o to, w jaki sposób urządzenie się łączy z tymi nadajnikami, bo przecież GPS musi mieć LOS. Jeśli pomysł opiera się na idei zaprezentowanej już w 2008 przez Nokię, to wszystko będzie odbywało się po WiFi (http://www.nokia.com/NOKIA_COM_1/Press/Press_Events/The_Way_We_ Live_Next_2008/presentations/TWWLN08_Kimmo_Kalliola.pdf). Zresztą podobnie jak system, o którym pisze kolega @Maniek.

  • 1

    25. ~tojo  2011-04-16 16:47:14  host: 31.60.20.54

    Szczególnie NaviExpert od Play jest najlepszy. Myślę, że jednak w 4G musi być lepszy niż w tych przestarzałych technologiach pozostałych opów. Play rulez.

  • -1

    28. ~  2011-04-17 00:21:07  host: dde32.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Totalna inwigilacja. I ludziska jeszcze za to płacą….

  • 1

    29. ~wosq  2011-04-17 08:09:57  host: user-188-33-131-66.play-internet.pl

    Jak tylko będę miał dostęp do tej technologi, to pierwsze co zrobię, to przyczepię elektroniczną etykietę do żony. Jest badzo cenna.

  • 0

    30. ~xzxczV800  2011-04-18 09:22:07  host: mail82.anonymouse.org

    Świetne. Teraz już będę mógł łatwo trafić do kibla tu gdzie pracuję.

  • 0

    31. ~Zoska Nowocka  2011-04-19 10:55:59  host: akj244.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Szkoda, że moja nokia 1661 nie ma GPSu....:(

Dodaj swoją opinię