Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia: Nasze smartfony wrócą w 2016 roku

Nokia: Nasze smartfony wrócą w 2016 roku

LuiN 19 Czerwca 2015 09:22

12 2

Jak przekazał szef Nokii, Rajeev Suri niemieckiemu Manager Magazin, firma przygotowuje się do powrotu na rynek smartfonów już w 2016 roku.



Suri w wywiadzie dla Manager Magazin powiedział: Microsoft produkuje telefony komórkowe. My chcemy je projektować i udostępniać brand Nokia w ramach licencji.

Po latach spadającej sprzedaży, Nokia sprzedała swój telefoniczny biznes Microsoftowi w 2014 roku. W ramach umowy, Finowie nie mogą tworzyć własnych smartfonów do 2016 roku. Już jednak kilka miesięcy po przejęciu Nokia zaprojektowała dla tajwańskiego Foxconnu tablet, który sprzedawany jest w Azji z fińskich logotypem. Od przyszłego roku na tych samych zasadach będą produkowane smartfony.




Co ciekawe, jeszcze w kwietniu tego roku Nokia dementowała plotki, według których przeniesienie działu R&D firmy do Chin miało być związane z powrotem do branży smarfonowej.Nokia nie ma aktualnie planów związanych z produkcją lub sprzedażą telefonów komórkowych - czytaliśmy w komunikacie. Jak widać, plany te szybko zmieniły się.

Zmian w Nokii jest więcej. Wkrótce Alcatel-Lucent stanie się częścią działu Nokii odpowiedzialnego za produkcję infrastruktury sieci komórkowych. Za przejęcie Finowie zapłacą 15,6 mld euro. Po połączeniu z Alcatelem-Lucentem Nokia stanie się największym graczem na rynku infrastruktury sieci komórkowych z ponad 110 tys. pracowników, wyprzedzając Ericssona i Huaweia. Obecnie Alcatel-Lucent zatrudnia na całym świecie 52,6 tys. osób, w tym 20 tys. w dziale R&D. Działy badawcze nowego tworu będą miał przeszło 40 tys. pracowników (w 2014 roku obie firmy wydały na badania łącznie 4,7 mld euro).

Część finansowania transakcji pochodzić może ze sprzedaży Nokia Here - według ostatnich informacji, Here zostanie przejęty przez niemieckie konsorcjum producentów samochodów, łączące marki BMW, Audi i Daimler. Na Here zęby ostrzył też oferujący 3 mld dolarów Uber czy nawet Facebook. Choć wycena księgowa Nokia Here to 2 mld euro, analitycy w kwietniu szacowali potencjalną wartość sprzedaży na od 4,4 do 6,9 mld euro. Oferta niemieckiego konsorcjum nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona.

Zobacz: Nokia połączy się z Alcatelem-Lucentem
Zobacz: Uber oferuje 3 mld dolarów za Nokia Here
Zobacz: Nowe Lumie bez logo Nokia

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:

Tagi: alcatel-lucent | microsoft | nokia

w sumie: 39
  • 1

    24. ~prekrasnyj  2015-06-19 12:44:00  host: 188.146.83.139.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    23) e52 i c5 miały dobry soft. stabilny.obudowy niestety były pochodzeniem z mydelniczek. gdyby powstała teraz e52 w obudowie samsunga solida b2710 wszystkie egzemplarze rozeszłyby sie na tzw. pniu.

  • 0

    25.  2015-06-19 12:55:24

    Dzięki LuiN. W ogóle nie spodziewałem się, że nawigacje to tego rzędu kwoty.

  • 1

    26.  2015-06-19 13:01:43

    #5 ANAL-ityk "Zgoda na szefowanie Elopa przez radę nadzorczą jest tu kluczowa - jak można było podjąć ewidentnie szkodliwą dla spółki decyzję ?" - widzę, że zadajesz podobne pytanie jak ja w newsie o odejściu Elopa, gdzie pisałem że nie rozumiem, kto mu pozwolił trwać tyle na stanowisku? Przecież był tylko CEO - czemu nie reagowali właściciele Nokii? Przecież to bez sensu.

  • 0

    27.  2015-06-19 13:33:11

    Ciekawe ile razy do 2016 roku będzie informacja, że jednak nie wrócą i następna że wrócą.

  • 0

    28. ~  2015-06-19 13:51:59  host: user-109-243-90-82.play-internet.pl

    @24: Mam C5 i nie narzekam na obudowę.

  • -3

    29. ~pis_joł  2015-06-19 14:09:02  host: 212.160.172.85

    właśnie powróciłem z Galaxy S5 do WP na Lumia 640... w końcu używam normalnego systemu, już miałem dosyć LAGDROIDA :)

  • -3

    30.  2015-06-19 14:24:28

    Ehh to będzie piękna katastrofa :)

  • 0

    31. ~prekrasnyj  2015-06-19 14:54:05  host: 188.146.84.61.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    28) tak piszesz ? czy była tej sztywnosci co w e51 ? albo 3110 classic ? delikatna i przy dotknięciu ...chrupiąco- skrzecząca. podobnie jak w 6720 c. klapka od bateri w c 5 odpadała od nowosci i zle przylegała jednym bokiem. ale w e 50 , e 51 było już niezle. e 51 mam do dzis jako drugi telefon. może nie jest idealna z wygladu ale jeszcze b. dobra.

  • 0

    32. ~pabloki  2015-06-19 16:36:04  host: 188.146.82.108.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    czyli zgodnie z przewidywaniami . pisałem tu że nokia sama może i nie ale... no i sie spełnia.

  • 2

    33. ~zelmerfan_  2015-06-19 16:51:18  host: dwp128.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Podobnie jak applefan_ jestem fanem marki zelmer. Odkurzacze, czajniki, tostery zelmer...nie ma lepszych na świecie. Tylko zelmer, cala reszta to złom. Na ścianie w sypialni mam wielkie logo zelmera, przed którym codziennie składam pokłony i dziękuję zelmerowi za tak wspaniały świat, który stworzył dzięki swoim wyrobom.

  • 1

    34. ~ursusfan_  2015-06-19 16:53:45  host: dwp128.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Podobnie jak applefan_ jestem fanem marki ursus. ciągniki C 328, C 330, C360...nie ma lepszych na świecie. W stodole mam 4 modele i codziennie czyszczę je wilgotną szmatką, że moje ursusy lśnią jak marzenie. Tylko ursus. ursus rulez. Reszta to złom.

  • 0

    35.  2015-06-19 16:54:50

    A mnie się marzy klapeczka z Androidem,z dużym wyświetlaczem.Koniecznie z logiem Nokia.

  • 0

    36. ~nokiafan_  2015-06-19 16:55:04  host: 188.146.82.108.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Ehh to będzie piękny nowy początek :)

  • 1

    37.  2015-06-19 17:34:44

    #34 - C 328, C 330, C360 to trzy - to zdradź nam jaki jest ten czwarty model :)

  • 1

    38. ~ursusfan_  2015-06-19 18:52:50  host: bpy56.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @ 37 C380 , postrach wiejskich dziewoj ;)

  • 0

    39. ~  2015-06-19 19:40:19  host: user-94-254-193-184.play-internet.pl

    A mi się marzy Android z fizyczną klawiaturą. Może kiedyś z Nokii coś jeszcze będzie.

  • 1

    40.  2015-06-19 20:41:02

    Ja na miejscu szefów Nokii postawiłabym na wznowienie lini C, E i N. Ludzie są sentymentalni. W marketingu postawiłabym na europejskość Nokii. Absolutnie nie skupiałabym się na taniości, najlepsze Nokie najtańsze nie były. Linia N powinna być najbardziej multimedialna (super aparaty, ekstra jakość muzyki itp.), seria E powinna być jak laptopy dla biznesu, czyli świetne wykonanie + czysta wersja systemu w środku do dowolnego zagospodarowania oraz linia c bezczelnie nawiązująca do klasyków typu 6300, 3110, 2600 itp. Najgorsze zaś co może sie zdarzyć to chińskie klony z logiem Nokii.

  • 0

    41.  2015-06-19 21:14:16

    Nie wasze, a z waszym znaczkiem.

  • 0

    42. ~¿~  2015-06-20 01:02:32  host: n24-01-03.opera-mini.net

    39@ Jest taki jeden z fizyczną Samsunga. Duży ekran dotykowy, a na dole klawiaturka. Staruszek już, ale "zapytałeś" - odpowiadam.

  • 0

    43. ~Darek  2015-06-22 12:37:14  host: 195.116.187.216

    Jak dla mnie to jest wiadomość dnia :)

Dodaj swoją opinię