Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia N97: tygrys z wybitym zębem

Nokia N97: tygrys z wybitym zębem

LuiN 27 Kwietnia 2009 19:44

0 0

nokia n97O Nokii 5800 XpressMusic, pierwszym telefonie z Symbianem S60 piątej edycji na pokładzie, mówi się, że to jedynie przedsmak możliwości nowego Symbiana. Łatwiej było zatem wybaczyć producentowi procesor o zbyt małej mocy niż wymaga tego nowa rozdzielczość ekranu. Czy będziemy skorzy do wybaczania w przypadku produktu tak dojrzałego jak Nokia N97?

Po wiadomości na temat świetnego procesora, który trafi do Omnii HD - najnowszego multimedialnego potwora Samsunga. Miłośnicy Nokii z niepokojem patrzyli na brak dodatkowych informacji w tej materii w przypadku Nokii N97, która stanie w szranki z produktem Samsunga i Sony Ericssonem Idou (ten sam system operacyjny).

Nokia N97 nie pochwali się procesorem klasy tego w Omnii HD (ARM CortexTM-A8, 600 MHz, sprzętowa akceleracja grafiki 2D i 3D). Do urządzenia trafi procesor z rodziny ARM 11, taktowany zegarem 434 MHz - dokładnie ten sam, który znaleźć można w Nokii N86 8MP. To raptem o 65 MHz więcej niż w przypadku procesora Nokii 5800 XpressMusic, na który jest tyle (uzasadnionych) narzekań.




Warto w tym miejscu przypomnieć, że Nokia zaprezentowała już telefony z wydajniejszymi procesorami, o prędkości 600 MHz. Więcej na ten temat pisaliśmy w tej wiadomości.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.
Zobacz: test telefonu Nokia 5800 XpressMusic w dziale artykuły.

Źródło tekstu: Forum Nokia, wł     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1. ~Darek  2009-04-27 19:53:40  host: public52689.xdsl.centertel.pl

    Spokojnie, same cyferki nic nie znaczą i nie ma się czym podniecać, tylko nie mówcie że marzeniem byłby procek 1 GHz w tej Nokii? :P

  • 0

    2.  2009-04-27 19:56:56

    Darek - raczej 600 MHz takie jak w Nokii E55.

  • 0

    3.  2009-04-27 20:00:58

    No jestem ciekaw jak ten wynalazek uciągnie cały system. Jak się jeszcze zapełni pamięć to pewnie telefon się nawet nie włączy :D hehehe

  • 0

    4. ~LuiN  2009-04-27 20:01:24  host: host-62-141-199-180.swidnica.mm.pl

    Niedawno wrzuciliście tu informację o nowych cennikach telefonów w Play. Wiecie już coś o cenniku dla Firm? Na stronie PLAY nie ma załączników cenowych i nie można nic zobaczyć.

  • 0

    5.  2009-04-27 20:02:58

    to 5800 ma takiego samego procka co e71? niezle..

  • 0

    6. ~  2009-04-27 20:12:16  host: 188.33.3.143

    Tylko kogo to jest problem? Przeciez mozna kupic Samsunga, ktory nie dosc ze jest lepszy to w dodatku tanszy. Nagrywa wspaniale wideo HD i jest w stanie odtworzyc filmy divx w wysokiej rozdzielczosci bez konwersji. Moim ostatnim telefonem od Nokii byla N95 i poki co nie zamierzam wracac do produktow tej firmy - no chyba, ze zrobia cos nowego na miare N95, ale poki co to Samsung jest liderem w nowoczesnych komorkach.

  • 0

    7. ~Fefe  2009-04-27 21:17:43  host: host-89-167-18-54.nplay.net.pl

    Jak to jest, że Nokia tak uparcie trzyma się ARM 11 i wcześniejszych modelów z tej serii jak taki Qualcomm już od roku oferuje znacznie szybsze energooszczędne procesory o taktowaniu nawet 1Ghz. Toshiba już jakiś czas temu skorzystała z najmocniejszego modelu i posiada TG01 z wyświetlaczem o rozdzielczości 800x480. Ja jednak wolałbym mieć jakiś zapas mocy choćby dla filmów czy gier bo N-Gage w tym modelu z pewnością płynnością nie będzie grzeszył (oby nie tak jak N96) a sporo osób narzeka, że ich xpress 5800 strasznie szybko zaczyna mulić (przy ekranie 360x640 takim jak w nadchodzącej N97). Widać nokia powoli pozostaje w tyle za konkurencją, samym wyglądem wiele nie zdziałają a samsung jak widać zdobywa coraz większą część runku dla siebie.

  • 0

    8.  2009-04-27 21:27:52

    Myślę, że Nokia przez to już popłynęła... Kto inny stanie się liderem rynku.

  • 0

    9.  2009-04-27 21:40:59

    widze ze telepolis stosuje wobec papszmira domniemanie niewinnosci jak szwedzki sad dla christera pettersena

  • 0

    10.  2009-04-27 21:47:35

    pettersona

  • 0

    11.  2009-04-27 22:40:59

    ziomek13, ale o co chodzi? Nie widzę pod tematem komentarzy tego użytkownika?

  • 0

    12. ~ziomek13  2009-04-27 22:48:38  host: bdl79.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a kto zasmieca forum tekstami z hosta mini opery? tylko plus,nie orencz i nie nokja? wystarczy ze np ty luin to potwierdzisz i nigdy wiecej po mnie nie bedziesz musiał nic czyscic bo udam ze nie widze debila nawet jak po mnie pojedzie

  • 0

    13. ~  2009-04-27 22:52:39  host: 87-205-133-193.adsl.inetia.pl

    Yup, to juz nawet nie chodzi o plynnosc obslugi samego telefonu. Poprostu bez OMAPv3 z sprzetowa akceleracja 2D i 3D nie da sie odtwarzac filmow w rozdzielczosci ekranu, ani nagrywac w HD (nawet gdy umozliwia to sensor). Szkoda, ze Omnia HD jest tak pierunsko droga (~700 euro, dwa razy tyle co N5800). OMAP3 (a nowych qualcomow to juz w ogole) niemalze nie da sie zamulic - na OMAP3 dziala miedzy innymi przenosna konsola Pandora, ktora potrafi grac w Quake III w PCtowej rozdzielczosci z 30-60 fpsami. Nowy Qualcom ma miec wydajnosc porownywalna z slabszymi netbookami, z ta roznica ze potrafi na jednym zaladowaniu baterii popracowac kilkanascie godzin (w koncu ARM od samego poczatku byly projektowane jako nieskomplikowane procesory mobilne o niskim zurzyciu energii)

  • 0

    14.  2009-04-27 23:05:34

    ziomek13 - nie jestem tutaj by rozstrzygać spory między użytkownikami, tylko by pisać newsy. Opery Mini nie zablokujemy, bo to cała kwintesencja rynku mobilnego, o którym piszemy. Zawsze znajdzie się samotny, opuszczony ktoś, kto będzie sądził, że jak napisze, że "Orange śmierdzi" to stanie się gwiazdą Internetu. Co zaś chodzi o identyfikowanie ludzi chowających się za Operą Mini - jest możliwe, ale ja osobiście takich narzędzi/znajomości nie mam.

  • 0

    15.  2009-04-28 07:23:12

    #9 jesteś bezczelny i tyle!!! nie będę komentował pomówień wobec mojej osoby i nie będę się zniżał do twojego poziomu ;/

  • 0

    16.  2009-04-28 13:51:46

    Procek nie świadczy o szybkości. Na wszystkich filmikach prezentujących możliwości N97 (tych w rl przedstawianych przez przedstawicieli Nokii) widac wyraźnie, że nie są mega powolne te modele.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-107-247.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~Maniek | 2017-05-26 18:57:07

Piękna sprawa , u nas pewnie niedługo play uruchomi taką :-D


~Calm7 | 2017-05-26 18:44:09

23). Wypad, złodzieju


~marian | 2017-05-26 18:34:36

u nas może to będzie za 10 lat :)


~Hongkong | 2017-05-26 18:31:24

Mamy


Rogi | 2017-05-26 18:28:23

A roam like home w UE mają?

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę roamingową sieci T-Mobile?

[Aktualizacja] T-Mobile -  koszty roamingu od 15 czerwca

 

Zobacz wynik | Opinie (6)

Archiwum Ankiet