Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia N9 z Intel Atom 1,2 GHz?

Nokia N9 z Intel Atom 1,2 GHz?

LuiN 21 Stycznia 2011 16:03

0 0

Nokia N9, pierwszy smartfon Nokii z systemem MeeGo, będzie potężniejszy niż pierwotnie przypuszczaliśmy. Jego sercem ma być procesor Intel Atom, będący częścią platformy Intel Moorestown - donosi witryna Prosessori.fi.



nokia n9 nokia n9 nokia n9 nokia n9




Taktowany zegarem 1,2 GHz procesor to jednak nie koniec niespodzianek. Linuksowa Nokia zaoferować ma ponoć dokładnie ten sam aparat fotograficzny, co w chwalonej pod kątem jakości zdjęć Nokii N8.

Ostatnią i chyba najbardziej intrygującą informacją na temat N9 jest to, że smartfon (a może tym razem już rzeczywiście kieszonkowy komputer?) obsłuży łączność LTE. Wygląda na to, że zbliżające się targi Mobile World Congress 2011 przyniosą nie tylko nową jakość kieszonkowego Androida - w postaci Samsunga Galaxy S2, ale też będą okazją do powrotu Nokii do gry - i to w naprawdę pięknym stylu.

Źródło tekstu: Prosessori.fi, GSMArena, wł     

Dodaj do:
w sumie: 43
  • 0

    25. ~  2011-01-21 17:38:05  host: p14-05.opera-mini.net

    Piokuk a ile ci trzyma bateria? Jojowi wczoraj proponowałem 1209 bo i tak nie potrzebny mu lepszy i za grosze można mieć niezły sprzęt, baterie out i wstawić choćby maxximusa a kolorystyke na czerwono bo przełoży sie to najbardziej na energooszczędność.

  • 0

    26.  2011-01-21 18:37:08

    Na takim sprzęcie to i Windows pójdzie. Tylko ekranik mały a system niedostosowany do mobilnych urządzeń. Telefon świetny będzie tylko cena u Noki będzie taka jak w Apple czyli kosmos.

  • 0

    27. ~Optymista  2011-01-21 19:07:07  host: iob13.internetdsl.tpnet.pl

    Fajnie to by było dorwać taką platformę: http://www.aavamobile.com/products.php

  • 0

    28.  2011-01-21 19:10:35

    N9 wygląda całkiem nieźle. Ciekawe, tylko czy będzie tak popularna jak wspomniana wcześniej N8. Którą nota bene, ciągle w reklamach Orange za złocisza z rozmowami obrotnymi widzę.

  • 0

    29. ~Janusz  2011-01-21 20:01:54  host: 91-193-208-106.eimperium.pl

    w jakim kierunku to zdaza? To jest jeszcze do dzwonienia czy juz tylko do zamykania sie w swoim wlasnym swiecie? ;-) To jest cos a la netbook tyle ze mniejszy...

  • 0

    30. ~h(O)tel p(S)(S)zczoł(A)  2011-01-21 20:16:05  host: us1.boltbrowser.com

    Ja mam Nokie N8 i nazywam to telefonem. Tu natomiast trudno to nazywać w ten sposub. Jeszcze trochę to bendzie jak z telewizorami i zwykłego telefonu już się nie kupi, chyba że ruskich na bazarze, a jak nie pasuje to drożyzna w sklepie albo płać pan abonament.

  • 0

    31.  2011-01-21 20:18:41

    Wszystkim zachwalającym N9 pod niebiosa chciałem coś zakomunikować. W tym telefonie ma siedzieć Intel Atom czyli procesor na architekturze x86, a nie ARM tak jak w innych. W ARM nacisk położony jest przede wszystkim na energooszczędność. W architekturze x86 (to jest to co siedzi w naszych komputerach) stworzonej 40 lat temu priorytetem jest wydajność, a dalsze czynniki schodzą na dalszy plan. Dlatego czas działania na baterii w N9 będzie tragedią. Moim zdaniem posiadanie Atoma w smartphonie to nie jest zaleta tylko wada! I to nie będzie powrót w wielkim stylu tylko porażka. Takimi zagraniami Nokia sama kopie sobie grób.

  • 1

    32. ~miro  2011-01-21 21:58:44  host: user-46-113-115-35.play-internet.pl

    Do 31, Sam sobie kopiesz grób!. Nie ma żadnych informacji potwierdzających te domysły, nawet jeśli taki konfig będzie to Nokia tak to zoptymalizuje, że czas działania na baterii nie będzie odstawał od obecnych smartfonów.

  • 0

    33. ~  2011-01-21 22:51:37  host: p10-09.opera-mini.net

    Czytałem już nie raz o patentach m.in. nokii na wręcz samoładujące się baterie i nadal zero postepu. Rozumiem że oni to wymyślają żeby opatentować by nikt inny w przyszłości nie wprowadzil tego na rynek. Ale to nie silnik na wodę by wywróciło gospodarke światową więc dla mnie powinni dać sobie luzu z tymi cudenkami jak trzeba będzie podłaczać to pod gniazdko by korzystać. W przenośni budują antygrawitacyjne pojazdy które i tak daleko nie polecą.

  • 0

    34. ~Tiger N.  2011-01-21 23:45:12  host: 212.45.5.172

    >>31. Laston nie bądź śmieszny! Skazujesz "na śmierć" smartfon, o którym nic nie wiesz i nie masz pojęcia jaka będzie w nim bateria, no i jak to urządzenie będzie się z nią obchodzić!? Jak uważasz się za mądrzejszego od inżynierów Nokii to sam zacznij konstruować telefony komórkowe! Zobaczymy co ty sam wymyślisz...

  • -1

    35.  2011-01-22 00:12:34

    @34,32 Moja poprzednia wiadomość dotyczy przypadku w którym informacje w tym newsie okazały by się prawdą. Bo niektórzy tutaj ogłosili ten telefon ósmym cudem świata wiedząc o nim tyle samo co ja. Nie zastanawiało Cię czemu nie ma tabletów z Windowsem? Bo Windows jest tylko na x86, a ten z kolei nie nadaje się do takich urządzeń. Nokia zbratała się z Intelem i te domysły mogą być prawdą. A siedzę w informatyce dość długo i staram się być na bieżąco z nowinkami technicznymi. I wiem czym jest Intel Atom. Bateria nie ma tutaj nic do rzeczy. Musieliby zainstalować tam elektrownie. Netbooki posiadające takie procesory i mające na wyposażeniu kilkakrotnie większe baterie niż jakikolwiek telefon potrafią wytrzymać ok. 9 godzin. To powiedz jak takie małe urządzonko ma podołać czemuś takiemu? Więc albo to jest nieprawda i zastosują jakiś procek ARM albo wielki strzał w stopę. I nie wmawiaj mi jaka to Nokia świetna bo gołym okiem widać, że sama nie wie co robi - rozwija dwa systemy na raz, jeden nie ujrzał światła dziennego do dziś, drugi nie może konkurować z innymi mobilnymi OSami. I to nie jest mój wymysł wystarczy popatrzeć na udział w rynku. Ha, i co ja bym wymyślił? O wiele lepsza byłaby Tegra2 + Honeycomb jeśli chce się zrobić coś naprawdę fest.

  • 0

    36. ~Calm7  2011-01-22 00:59:59  host: z11-15.opera-mini.net

    Poczekajmy - zobaczymy, okej ? Ile ta bateria wytrzyma i jaki bedzie procek. Atoma moze da sie spowolnic, wiec jeden dzien bateria da rade :)

  • 1

    37.  2011-01-22 10:28:11

    Na obecną chwilę nie mozna nic powiedzieć jak spisze się Atom w telefonie. Na pewno będzie mieć wieksze zapotrzebowanie na energie niż np. ARM Cortex A9. Zuzycie energii przez sam procesor to nie wszystko. Najwiecej energii pochłania wyświetlacz. Zobaczymy jak ta Nokia wejdzie na rynek i zostanie przetestowana. Wtedy się oceni.

  • 0

    38.  2011-01-22 11:38:39

    Przy obnizonym taktowaniu Atoma z 1,6 do 1,2 i przejsciu na inny nizszy proces technologiczny np 32nm moze nie byc az tak energochlonny jak wersje obecne w netbookach. Do tego w Moorestown Intel mial zastosowac dodatkowe mechanizmy oszczedzajace energie. Mysle ze do 12-15 godz to moze bedzie moglo chodzic czyli 1-2 dni max. Jak ktos bedzie chcial miec jeszcze wiecej mocy to ten jeden dzien mu wystarczy. Ogolnie szkoda jednak, ze znowu ida w innym kierunku. Caly mobilny swiat w ARMy a oni w x86. Zobaczymy czy nowe Oriony od Samsunga a wczesniej Tegra2 i Snapdragony ich i tak nie wyprzedza ze wzgledu na optymalizacje.

  • 0

    39.  2011-01-22 13:35:37

    Taki telefon już był - xpPhone. Ponoć miał działać do 12h i czuwać do 5 dni. Tylko czy Windows jest przystosowany do tak małego ekranu ? Mogę ze swojego telefonu z 3,7" ekranikiem zalogować się przez zdalny pulpit na Windowsa ale obsługa to masakra i nikt tak nie będzie pracował. Pewnie wystarczy jakaś sensowna nakładka i będzie ok. Pożyjemy zobaczymy.

  • 0

    40.  2011-01-23 11:20:41

    ja tu pragnalbym zauwazyc, ze intel w procesorach atom (jak i w wielu innych) dawno juz porzucil gola architekture x86 (typu CISC)... one sa jedynie kompatybilne... faktycznie procesor jest zaprojektowany zgodnie z architektura RISC'owa, czyli, w ogolnym podejsciu, ta sama, co procesory ARM :]

  • 0

    41. ~Elektron  2011-01-23 16:42:21  host: 77-254-214-31.adsl.inetia.pl

    Ad. 35. Laston twoja argumentacja jest po prostu śmieszna, zaś podawane przez ciebie dane nieprawdziwe. Nie wiem co ty robisz w informatyce?! Chyba przynosisz wstyd innym informatykom. :-) Po pierwsze - x86 to nie jest pojedyncza architektura, lecz rodzina architektur - samo oznaczenie x86 odnosi się do pierwszych procesorów z tej rodziny, czyli układów o architekturze 16-bitowej. Później ta rodzina była rozwijana i powstały x86-32 (o architekturze 32-bitowej) oraz x86-64 (procesory 64-bitowe). Po drugie to pierwszy procesor bazujący na rodzinie architektur x86 powstał w 1978 roku, czyli 33 lata temu, a nie jak podawałeś 40 lat temu. Jednak mniejsza z tym, ważniejsze jest to, że kolejne generacje procesorów bazujących na rodzinie architektur x86 były oczywiście udoskonalane także jeśli chodzi o energooszczędność! Więc to że próbujesz nam tu wmówić, że obecne procesory z omawianą architekturą obchodzą się z energią tak samo "brutalnie" jak pierwsze procesory tego typu jest nie godne nawet laika, a co dopiero osoby związanej z informatyką. :-) Zresztą potwierdza to twoje słownictwo oraz styl w jakim o tym piszesz - jest typowy dla gimnazjalisty, który dostał swój pierwszy komputer i jest podjarany informatyką - jednak daleko mu jeszcze do średniego poziomu wiedzy w tej dziedzinie... przykłady: "...priorytetem jest wydajność, a dalsze czynniki schodzą na dalszy plan" Jakie czynniki jak się pytam? Pewnie chodziło ci o parametry, ale nie nie potrafiłeś się wysłowić (przypominam, że kreujesz się na osobę siedzącą w informatyce dość długo) :-) Następnie: "dlatego czas działania na baterii w N9 będzie tragedią" - to pochopne, bezpodstawne i puste stwierdzenie - typowe dla małolatów, a nie informatyków. Później piszesz "Takimi zagraniami Nokia sama kopie sobie grób" - to kluczowe zdanie w tej wypowiedzi świadczące o priorytetowej chęci skrytykowania Nokii, a nie merytorycznym podejściu do problemu...

  • 0

    42. ~Elektron  2011-01-23 17:03:23  host: 77-254-214-31.adsl.inetia.pl

    ...Poza tym to zdanie jest bez sensu, ponieważ nawet gdyby twoje oczekiwania się spełniły to wcale nie oznaczałoby to klęski modelu N9 (na rynek trafiło już wiele modeli stosunkowo krótko pracujących na baterii i z ich powodzeniem bywało różnie - jedne zaliczyły "klęskę", zaś inne odniosły ogromny sukces), a tym bardziej Nokii. Wracając jednak do procesora Intel Atom, jaki MOŻE trafić do Nokii N9 to Intel wprowadził usprawnienia w architekturze procesorów Atom, które znajdą zastosowanie w platformie Moorestown - przeznaczonej właśnie dla smartfonów! Zmiany to miały na celu właśnie zwiększenie energooszczędności układów, a co za tym idzie - wydłużeniem czasu pracy urządzeń. Platforma Moorestown składa się z wersji procesora Atom o kryptonimie Lincroft oraz chipsetu Langwell. Lincroft to układ SoC ("system on chip") i integruje m.in. akcelerator grafiki 3D i kontroler pamięci. Platforma Moorestown cechuje się energooszczędnością nawet 50-krotnie większa niż w platformie Menlow, która wykorzystywana jest obecnie w urządzeniach MID (Mobile Internet Devices - np. lekkie notebooki,czy też netbooki). Procesory Atom w wersji Lincroft wyposażone są w nowe funkcje zarządzania energią - CPU może np. wyłączyć się gdy urządzenie znajduje się w trybie bezczynności; wprowadzono też zdefiniowane progi taktowania procesora, wykorzystywane w zależności od użycia urządzenia. Układ SoC jest niejako podzielony na osobne "wyspy energetyczne" - poszczególne komponenty mogą być indywidualnie wyłączane, jeśli nie są w danym momencie używane. Tym sposobem, jeśli urządzenie znajduje się w trybie bezczynności, niemal wszystkie komponenty sprzętowe mogą być wyłączone (z wyjątkiem układów odpowiedzialnych za rozruch procesora).

  • 1

    43. ~Elektron  2011-01-23 17:35:37  host: 77-254-214-31.adsl.inetia.pl

    Na koniec skomentuje jeszcze twój najazd na Nokie (jak myślę, że taki był właśnie główny powód twojej tu wypowiedzi). Widzę, że bardzo słabo orientujesz się w zagadnieniach związanych z Nokią. Po pierwsze to Nokia ma trzy systemy i co więcej każdy z nich miał już swoją premierę i jest dostępny na działających urządzeniach - Mameo, Symbian i MeGoo. Po drugie pisząc, że drugi niby nie może konkurować z innymi mobilnymi OS-ami to pewnie masz na myśli Symbian... taka teza nie wywołałaby zdziwienia gdyby wygłosił ją jakiś małolat jarający się nowościami i plującego na to co już jest dostępne od jakiegoś czasu. Ale osoba "siedzącej w informatyce" to delikatnie mówiąc jakaś żart i kompromitacja dla niej. Powiedz mi w takim razie w czym Symbian obecnie tak drastycznie odstaje od innych czołowych OS-ów?? Tylko nie pitol o tym, że lepiej wyglądają interfejsy konkurencyjnych wobec Symbiana OS-ów, ani, że są ona prostsze w obsłudze! Wygląd interfejsu to kwestia gustu i mi akurat podoba się interfejs OS-u Symbian^3, zaś np. interfejs Android jest dla mnie jakiś taki zabawkowy (np. te kiczowate robociki) oraz "dziecinny". A co do obsługi to przeciętnie inteligentny użytkownik bez problemu poradzi sobie z obsługa interfejsu w OS-ie Symbian^3, no chyba, że Android i iOS dostały dotacje PFRON-u, więc mają być przystosowane dla osób mniej sprawnych... umysłowo ;-) Acha, jeszcze jedno - co to miało znaczyć, że "...wystarczy popatrzeć na udział w rynku"?! Bo jak patrzeć na udziały w rynku światowym to w 2010 roku górował tam właśnie Symbian.

  • 0

    44. ~arturho  2011-02-20 17:09:10  host: z12-14.opera-mini.net

    brawo elektron, fanboy plastikowych zabawek stracił język

Dodaj swoją opinię